Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
[ ~ scary monsters and nice sprites ~ ]
Dáviddal tomboltunk a mezőn.
Azért jól kezdődik a nyár. Ez a harmadik alkalom és harmadjára látok lidérceket. Első kettő alkalomkor kamerán, na most harmadjára már videón... képeken... élőben is.

Dáviddal tomboltunk a mezőn.
12,4 fok van... imádom a novembert 
Azért érdekes lenne, ha leállna a szél, de hát ugye dönget ha kell, ha nem
Azért érdekes lenne, ha leállna a szél, de hát ugye dönget ha kell, ha nem
A küllös szivárványos kép nagyon tetszik -- gratula! Sokat tekertél azzal az első képen látható bicajjal, hogy a kompozíciódban épp a valamilyen mezőgazdasági épület bal széle legyen a szivárvány bal "lába" előtt? Ahol ugye a kincs rejtezik 
Az említett képet javaslom egy természetfotó pályázaton való beadásra, szerintem esélyes lenne!
Az említett képet javaslom egy természetfotó pályázaton való beadásra, szerintem esélyes lenne!
Azért mondjuk ezek, meg az egyel felette levők tényleg aztaku.va kategória!! Köszi a képekért! Hiába VasZala, az VasZala..
A második képen egyértelműen egy cápafelhő látszik, azaz Cumulus pistris
Köszönöm, így már rendben van. Lényegében érdemi változás pozitív irányban több napos esőzések/hetente többször MkR-ek által lehet ?!
Sajnos tőlünk messze DNy-ra alakultak ki végül zivatarok, itt csak záporokra futotta (ráadásul azok nagyja is elkerült minket, nálunk pár csepp esett). Némi látvány viszont azért akadt, még a nagy dögüllőn is. 
A tegnap éjjeli cucc egyébként 11 mm csapadékot eredményezett itt, és volt apró jég is.
A tegnap éjjeli cucc egyébként 11 mm csapadékot eredményezett itt, és volt apró jég is.






Ja. A Velencei-tó meg talán még szerencsétlenebb (erről már tavaly, vagy még előtte írtam is - persze ne feledjük, ez egy szikes fertő, tehát ez esetben oly nagyon azért nem csodálkozom az állapotán...), mert a már sok helyütt kiszáradt medernek előbb át kell áznia (nem beszélve az általad írt vízgyűjtő terület átázása ("telítődése"), stb..-ről, s csak ezután várható a vízmércén a "gyorsabb" emelkedés. (Istenem, csak már itt tartanánk...)
Remélem vasárnap "beorrosodik" ide a csapadéksáv, és ledob megint egy 10-est minimum a nagy kánikula előtt...
Remélem vasárnap "beorrosodik" ide a csapadéksáv, és ledob megint egy 10-est minimum a nagy kánikula előtt...
Egész napos VasZala volt/van ma itt, mintha minden valahogy kicsit szebbé és jobbá vált volna (Dejavu fesztivál nem lájkolja ezt
).
Emberek felöltözve, kabátban, nem süt a Napcsikácska... Kell ennél több?
Belegondoltam, hogy amikor ott egy teljes napon át ilyen idő van (max. 18°C + áztató eső), akkor mi még ülünk a 35-40°C-ban egy napot, és lehet, hogy csak 30 fokig hűlünk vissza... Alapvetően az egész Alföld egy szívás lett (ritka az ilyen erős hidegfront), de pl. Békés keleti fele ezen belül is egy külön fogalom
, ahhoz képest még Szeged is kánaán.
Emberek felöltözve, kabátban, nem süt a Napcsikácska... Kell ennél több?
Belegondoltam, hogy amikor ott egy teljes napon át ilyen idő van (max. 18°C + áztató eső), akkor mi még ülünk a 35-40°C-ban egy napot, és lehet, hogy csak 30 fokig hűlünk vissza... Alapvetően az egész Alföld egy szívás lett (ritka az ilyen erős hidegfront), de pl. Békés keleti fele ezen belül is egy külön fogalom
18,5 mm,nagyon kellett már,31,5 mm,az éjszakaival együtt. A holnapi nap is tartogathat némi meglepetést...
Tudom, ez a medárdi időjárás felejthetelen, meg minden, de ne felejtkezzetek meg a drukkerkocsmába focizgatni is egy kicsit Satyával, meg a többiekkel! Pusszpá!
Mi megy el délre... néhány csapadéktömb mintha országhatár figyelő rendszerrel rendelkezne.
Itt Felsőzsolca É-i részén nagyon komoly eső volt, 34mm-t mértek az utcában (kb. másfél óra termése 17.10-18.45). Ideje volt már!!
Érthető az simán, csak az emberek nagy része úgy gondol egy vízgyűjtő területre, mint egy terasztetőre; ha esik, akkor kb lefolyik minden az IBC tartályba. Hát a természetben ez “””kicsit””” bonyolultabban működik 
Egyrészt a lehulló csapadék egy része azonnal a vegetációval találkozik. A Balaton vígyűjtőjén meg főleg nagy a fás lombozat aránya (nyilván nyár elején a legnagyobb) Nem megyek bele, a részletekbe, mert tényleg bonyolult (lecsepegés, felületi párolgás, szél stb), de a lényeg hogy a csapadék egy jelentős része (10-20% is akár), már ott “elvész”. Aztán jön a második front, a lágyszárú növényzet hasonló, de kisebb hatással.
Másrészt, azonnal elkezdődik a víz feldolgozása a vegetáció által Ez is nagyon jelentős.
De a legjelentősebb a talajok vízmegtartó képessége. Különösen a mostani csapadékhiányok idején. A lefolyási tényező szinte nulla (Ez jutna ugye 1-2 nap késéssel a befogadóba). De mint látható ez most tényleg szinte zéró:
(Eléggé leegyszerüsítve: lefolyás=csapadék—vízbevétel)
Aztán még ide jön, hogy ilyenkor szintén nagy a tó felületi párolgása. Nyáron nagyjából ez átlagosan 10 mm/nap. Ha az EGÉSZ vízgyűjtőn lehullott 10 mm csapadékból az ÖSSZES víz AZONNAL a Balatonba folyna, akkor kb 8-9 centivel emelkedne a vízszint. A feltiek alapján azonban magyon nem így van, szóval meg kell szorozni jópár 0,1-0,3 közötti értékkel, ami gyorsan a 0-hoz közeli érték lesz, amiből ha kivonjuk a párolgást, akkor veszteség. No hát nagyjából így
Egyrészt a lehulló csapadék egy része azonnal a vegetációval találkozik. A Balaton vígyűjtőjén meg főleg nagy a fás lombozat aránya (nyilván nyár elején a legnagyobb) Nem megyek bele, a részletekbe, mert tényleg bonyolult (lecsepegés, felületi párolgás, szél stb), de a lényeg hogy a csapadék egy jelentős része (10-20% is akár), már ott “elvész”. Aztán jön a második front, a lágyszárú növényzet hasonló, de kisebb hatással.
Másrészt, azonnal elkezdődik a víz feldolgozása a vegetáció által Ez is nagyon jelentős.
De a legjelentősebb a talajok vízmegtartó képessége. Különösen a mostani csapadékhiányok idején. A lefolyási tényező szinte nulla (Ez jutna ugye 1-2 nap késéssel a befogadóba). De mint látható ez most tényleg szinte zéró:


(Eléggé leegyszerüsítve: lefolyás=csapadék—vízbevétel)
Aztán még ide jön, hogy ilyenkor szintén nagy a tó felületi párolgása. Nyáron nagyjából ez átlagosan 10 mm/nap. Ha az EGÉSZ vízgyűjtőn lehullott 10 mm csapadékból az ÖSSZES víz AZONNAL a Balatonba folyna, akkor kb 8-9 centivel emelkedne a vízszint. A feltiek alapján azonban magyon nem így van, szóval meg kell szorozni jópár 0,1-0,3 közötti értékkel, ami gyorsan a 0-hoz közeli érték lesz, amiből ha kivonjuk a párolgást, akkor veszteség. No hát nagyjából így
na, ez a ritkábbik eset. Nálunk a húszemeletesnél is ömlik.
Komoly hozamok lesznek tőlünk észak-északkeletre.
Folyamatos helyben képződés van. Természetesen karnyújtásnyira. Itt a tegnapi, illetve hajnali akció is 10 mm-t hozott összesen.
Folyamatos helyben képződés van. Természetesen karnyújtásnyira. Itt a tegnapi, illetve hajnali akció is 10 mm-t hozott összesen.

Persze. Ebből kéne 20-30, ami nyilván csak elképzelhető elalvás előtt….
A gabonák azért egy időre fellélegezhetnek, meg a kert zöldségei.
A gabonák azért egy időre fellélegezhetnek, meg a kert zöldségei.
Gyenge eső van, friss a levegő és végre nincs por. Takt. 18,4°C, igazi ajándék ez így június közepén.
Ma olvastam:
“A nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) bejelentése szerint az El Niño a Csendes-óceán trópusi részén fejlődött ki, és egyre erősödik. Bizonyos előrejelzések szerint az idei lehet minden idők legerősebb El Niñója, ami rekord melegekkel járhat még 2027-ben is.”
“A nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) bejelentése szerint az El Niño a Csendes-óceán trópusi részén fejlődött ki, és egyre erősödik. Bizonyos előrejelzések szerint az idei lehet minden idők legerősebb El Niñója, ami rekord melegekkel járhat még 2027-ben is.”
Azt mondja most a tévé, hogy "az északkelet kivételével (= Nyulifalva) mindenhol nagyon jelentős csapadékot okozó rendszer elhagyta térségünket, de már holnap egy újabb front érkezik, ami országszerte jelentős csapadékot okoz majd, kivéve a szárazon maradó északkeleti országrészt (= Nyulifalva)."
Köszönettel
Köszönettel
Azért vasárnaptól tegnap estig nem az az igazi vízállás növelő idő volt arrafelé sem, a saját bőrömön tapasztaltam. A tegnap este lehullott csapadék pedig még nem biztos, hogy érezhető volt mondjuk a reggeli vízszint leolvasásnál.
Ráadásul a vízgyűjtőkön is halmozott csapadékhiány van hetek, hónapok, évek óta. Úgyhogy a víz sem szalad le egyből a folyókon, patakokon, a talaj is csak úgy szürcsöli a vizet, mint Nanovich a Mecsekalján a fröccsöt.
Ráadásul a vízgyűjtőkön is halmozott csapadékhiány van hetek, hónapok, évek óta. Úgyhogy a víz sem szalad le egyből a folyókon, patakokon, a talaj is csak úgy szürcsöli a vizet, mint Nanovich a Mecsekalján a fröccsöt.
Hát most nézzétek meg, pár perce értem haza a nyaralásból és arra érek haza, hogy Orosházán már megint esik ez a rohadék eső. 
Van is mit bepótolnia, éjszaka mindössze 7 mm esett nálam, amivel ismét sereghajtók vagyunk a környéken.
Van is mit bepótolnia, éjszaka mindössze 7 mm esett nálam, amivel ismét sereghajtók vagyunk a környéken.


























