Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Mondjuk a terület megjelölése igény hanyag volt. 
Ha például egy Kiskőrös köré rajzolt 30 km sugarú körre szűkítjük a vizsgálat tárgyát, milyen számokat írnál?
Ha például egy Kiskőrös köré rajzolt 30 km sugarú körre szűkítjük a vizsgálat tárgyát, milyen számokat írnál?
Irgalmatlanul néz ki a vasárnap továbbra is. Csupán attól félek, hogy túltolja a nyírás. 25-30 m/s nem tudom, nem lesz e sok... mindenesetre szabaddá tettem a vasárnapom.
Olyan vagy, mint a fiam: 20 fok felett már dög meleg van....a jó idő = csapadék, napsütés = szar idő

De az egyik lányunk épp ma mondta, hogy írtózik a nyártól, sokkal jobb egy full ködös november..
Egyébként a mai szépidő gomolyfelhős időt én kifejezetten szeretem, valamiért olyan megnyugtató.
De az egyik lányunk épp ma mondta, hogy írtózik a nyártól, sokkal jobb egy full ködös november..
Egyébként a mai szépidő gomolyfelhős időt én kifejezetten szeretem, valamiért olyan megnyugtató.
Akkor ez azt jelenti, hogy vasárnap a Hartáról készített szupercellás képeket fogom tudni ide feltölteni?
Micibot?

Micibot?


Mintha nem is nyár lenne, csak a napon lehet észrevenni hogy bezony nyár van. Takt 23.0fok
Hoztam 3 fotót a kertből, a teljesség igénye nélkül.

(Malling Exploit málna, sás liliom, futórózsa)
(Malling Exploit málna, sás liliom, futórózsa)



Köszi mindenkinek a balatoni információkat. Hát akkor várjuk a vizet ,örökké nem lehet aszály/negatív csapadék mérleg. 
Következő 3 nap még hozhat néhány (10) mm csapadékot,aztán érkezik az idei első hőhullám ?
Következő 3 nap még hozhat néhány (10) mm csapadékot,aztán érkezik az idei első hőhullám ?
Jahh, rögtön egy olyan szcenárió jutott az eszembe, mikor a helyi túravezető beszél egy aktuális csoporthoz:
...és képzeljék csak el! Szinte hihetetlen, de ahol most állunk valamikor egy tó volt - mi akkoriban a víz alatt lettünk volna - és itt a fejünk felett komp járt át Szántódról Tihanyba. Na de... haladjunk is tovább, ne tartózkodjunk itt túl sokat a napon védőfelszerelés nélkül...
...és képzeljék csak el! Szinte hihetetlen, de ahol most állunk valamikor egy tó volt - mi akkoriban a víz alatt lettünk volna - és itt a fejünk felett komp járt át Szántódról Tihanyba. Na de... haladjunk is tovább, ne tartózkodjunk itt túl sokat a napon védőfelszerelés nélkül...
Teljesen más volt az akkori gondolkodásmód, az akkori szempontok és ismeretek alapján.
Pár perccel ezelőtt láttam a villamosból a következőt: két japán turista egy füvesített rész mellett elmenve észrevette, hogy néhány papírfecni van szétszórva. A hölgy erre kivett a hátizsákjából egy teleszkópos fogót, és begyűjtötte a szemetet egy szintén nála lévő szemetes tasakba
150 évvel ezelőtt az ilyen területekből pikk-pakk szemétlerakó lett volna.
Pár perccel ezelőtt láttam a villamosból a következőt: két japán turista egy füvesített rész mellett elmenve észrevette, hogy néhány papírfecni van szétszórva. A hölgy erre kivett a hátizsákjából egy teleszkópos fogót, és begyűjtötte a szemetet egy szintén nála lévő szemetes tasakba
150 évvel ezelőtt az ilyen területekből pikk-pakk szemétlerakó lett volna.
Nyilván a hiányzó vízmennyiségre manapság sikerül rádöbbenni, ezért született a Balaton üzemi vízszintjének 120 cm-re történő emelése is. Ami, ha nincs elegendő csapadék, akkor csak vágyálom.
Mondjuk 150 év még mások voltak a prioritások (szántóföldek kellettek a mezőgazdasági termeléshez, meg hely a parti nyaralóknak és a vasútnak...).
Mondjuk 150 év még mások voltak a prioritások (szántóföldek kellettek a mezőgazdasági termeléshez, meg hely a parti nyaralóknak és a vasútnak...).
Annyira gáz ez a “nagyokoskodás” így 150 évvel később
Vajon 2170-ben mit fognak mondani az akkoriak, a mostani szuper projektekről?
Vajon 2170-ben mit fognak mondani az akkoriak, a mostani szuper projektekről?
Nyáron nagyon kicsi az esélye a jelentős emelkedésnek. Erre ott van (lenne) az ősz, meg különösen a tél. Nagy lefolyási hányad, szinte 0 vegetáció és párolgás.
Hát igen, rohadtul hiányzik az a 120 cm víz a Balatonból, amit a Sió-csatorna kiépítésekor, meg a környező mocsarak lecsapolásakor levettek a tóból 150 éve a nagyokos elődeink.
Képzeljük csak el, micsoda élőhelyek tűntek el a semmibe (halak, rákok, madarak, stb.).
A száraz periódusok hatása ahhoz képest, amit az ember tett ott, kb. nulla már…
Képzeljük csak el, micsoda élőhelyek tűntek el a semmibe (halak, rákok, madarak, stb.).
A száraz periódusok hatása ahhoz képest, amit az ember tett ott, kb. nulla már…
Az éjszakát nem tudom mert 6:45--->6:45 volt az időszak, külön az éjszakát nem mértem most meg,pedig érdemes lett volna.
Végre volt egy kis csapadék is,szerda reggeltől csütörtök reggelig 5.1, ma reggel pedig 14.8mm mértem.
Az éves még mindig karcsú, mindössze 158.1
Az éves még mindig karcsú, mindössze 158.1
A Balaton átlag, mint olyan, egy "mesterségesen" képzett adat, több vízmérce adataiból adódik (Balatonakail, Siófok, Tihany-rév, Badacsony, Keszthely stb...), ebből 2-3 mérce az, ami ténylegesen adja a Balaton átlagot. Extrém esetben nézünk több mércét is (pl. nagy szélnél a kilengés miatt).
Mondjuk a fentiek nem változtatnak azon, hogy elég kevés a víz a Balatonban.
A Balaton és a Velencei-tó elmúlt évi vízmérlegei megtalálhatók a KDT VIZIG honlapján, el lehet őket olvasni, teli van mért adatokkal (van ami Viziges saját állomáson lett mérve és van ami Hungarometes állomáson).
Amióta a Velencei-tóval foglalkozok (foglalkoztam), azóta negatív a mérlege, pedig közel 10 éve kezdtem. (És aki szemfüles vízmérleg olvasás közben, az rá is jöhet, hogy ki vagyok én...
)
Mondjuk a fentiek nem változtatnak azon, hogy elég kevés a víz a Balatonban.
A Balaton és a Velencei-tó elmúlt évi vízmérlegei megtalálhatók a KDT VIZIG honlapján, el lehet őket olvasni, teli van mért adatokkal (van ami Viziges saját állomáson lett mérve és van ami Hungarometes állomáson).
Amióta a Velencei-tóval foglalkozok (foglalkoztam), azóta negatív a mérlege, pedig közel 10 éve kezdtem. (És aki szemfüles vízmérleg olvasás közben, az rá is jöhet, hogy ki vagyok én...
Volt rá példa, de ahhoz tényleg extrém csapadéknak kell jönnie. 2023 júniusában például, amikor többszöri heves esőzések voltak, akkor mértek Balatonlellén 100mm fölötti csapadékot 2-3 óra leforgása alatt, és akkor azért a tó körül területi átlagban is meg volt az 50-60mm, majd néhány nap múlva újabb 40mm esett. Nem tudtunk egy hétig strandolni, mert a part menti sávban szó szerint fekete volt a víz a vízgyűjtő patakok által kimosott hordaléktól.
És ehhez persze hozzájött még az is, hogy a tél igen csapadékos volt, tehát a vízgyűjtők telítettebb állapotban voltak. Idén elég drámai a helyzet, közel leszünk október elején a 2003-as történelmi aszályhoz.
És ehhez persze hozzájött még az is, hogy a tél igen csapadékos volt, tehát a vízgyűjtők telítettebb állapotban voltak. Idén elég drámai a helyzet, közel leszünk október elején a 2003-as történelmi aszályhoz.
A hét hátralévő napjaiban ki kell élvezni ezt a kellemes időjárást a retro időjárás kedvelőinek, mert utána elkerülhetetlenül jön a fekete leves...
Imádom ezeket a hűvös reggeleket, igazi megváltás, 9,5 fok lett az alja, szépen kiszellőzött a lakás
[ ~ scary monsters and nice sprites ~ ]
Dáviddal tomboltunk a mezőn.
Azért jól kezdődik a nyár. Ez a harmadik alkalom és harmadjára látok lidérceket. Első kettő alkalomkor kamerán, na most harmadjára már videón... képeken... élőben is.

Dáviddal tomboltunk a mezőn.
12,4 fok van... imádom a novembert 
Azért érdekes lenne, ha leállna a szél, de hát ugye dönget ha kell, ha nem
Azért érdekes lenne, ha leállna a szél, de hát ugye dönget ha kell, ha nem
A küllös szivárványos kép nagyon tetszik -- gratula! Sokat tekertél azzal az első képen látható bicajjal, hogy a kompozíciódban épp a valamilyen mezőgazdasági épület bal széle legyen a szivárvány bal "lába" előtt? Ahol ugye a kincs rejtezik 
Az említett képet javaslom egy természetfotó pályázaton való beadásra, szerintem esélyes lenne!
Az említett képet javaslom egy természetfotó pályázaton való beadásra, szerintem esélyes lenne!
Azért mondjuk ezek, meg az egyel felette levők tényleg aztaku.va kategória!! Köszi a képekért! Hiába VasZala, az VasZala..
A második képen egyértelműen egy cápafelhő látszik, azaz Cumulus pistris
Köszönöm, így már rendben van. Lényegében érdemi változás pozitív irányban több napos esőzések/hetente többször MkR-ek által lehet ?!
Sajnos tőlünk messze DNy-ra alakultak ki végül zivatarok, itt csak záporokra futotta (ráadásul azok nagyja is elkerült minket, nálunk pár csepp esett). Némi látvány viszont azért akadt, még a nagy dögüllőn is. 
A tegnap éjjeli cucc egyébként 11 mm csapadékot eredményezett itt, és volt apró jég is.
A tegnap éjjeli cucc egyébként 11 mm csapadékot eredményezett itt, és volt apró jég is.






Ja. A Velencei-tó meg talán még szerencsétlenebb (erről már tavaly, vagy még előtte írtam is - persze ne feledjük, ez egy szikes fertő, tehát ez esetben oly nagyon azért nem csodálkozom az állapotán...), mert a már sok helyütt kiszáradt medernek előbb át kell áznia (nem beszélve az általad írt vízgyűjtő terület átázása ("telítődése"), stb..-ről, s csak ezután várható a vízmércén a "gyorsabb" emelkedés. (Istenem, csak már itt tartanánk...)
Remélem vasárnap "beorrosodik" ide a csapadéksáv, és ledob megint egy 10-est minimum a nagy kánikula előtt...
Remélem vasárnap "beorrosodik" ide a csapadéksáv, és ledob megint egy 10-est minimum a nagy kánikula előtt...
Egész napos VasZala volt/van ma itt, mintha minden valahogy kicsit szebbé és jobbá vált volna (Dejavu fesztivál nem lájkolja ezt
).
Emberek felöltözve, kabátban, nem süt a Napcsikácska... Kell ennél több?
Belegondoltam, hogy amikor ott egy teljes napon át ilyen idő van (max. 18°C + áztató eső), akkor mi még ülünk a 35-40°C-ban egy napot, és lehet, hogy csak 30 fokig hűlünk vissza... Alapvetően az egész Alföld egy szívás lett (ritka az ilyen erős hidegfront), de pl. Békés keleti fele ezen belül is egy külön fogalom
, ahhoz képest még Szeged is kánaán.
Emberek felöltözve, kabátban, nem süt a Napcsikácska... Kell ennél több?
Belegondoltam, hogy amikor ott egy teljes napon át ilyen idő van (max. 18°C + áztató eső), akkor mi még ülünk a 35-40°C-ban egy napot, és lehet, hogy csak 30 fokig hűlünk vissza... Alapvetően az egész Alföld egy szívás lett (ritka az ilyen erős hidegfront), de pl. Békés keleti fele ezen belül is egy külön fogalom
18,5 mm,nagyon kellett már,31,5 mm,az éjszakaival együtt. A holnapi nap is tartogathat némi meglepetést...
























