Bioszféra
Szeretnék az "esetleg még valaki" kategóriájába benevezni..
"Elõzõ életemben" a zempléni, hegyközi emberektõl tanultam a hagymás-borsos gomba elkészítését (azóta sem találtam ennél jobbat, bár a paprikás se rossz..), ott a "potypinkának" nevezett gombából tudtak isteni finomat fõzni. Hogy ez az elnevezés melyik gombát takarja (hivatalosan), azt nem tudom, de halvány emlékeim szerint valami laskaféle lehetett. Talán Gábrusz tudna segíteni ebben...
"Elõzõ életemben" a zempléni, hegyközi emberektõl tanultam a hagymás-borsos gomba elkészítését (azóta sem találtam ennél jobbat, bár a paprikás se rossz..), ott a "potypinkának" nevezett gombából tudtak isteni finomat fõzni. Hogy ez az elnevezés melyik gombát takarja (hivatalosan), azt nem tudom, de halvány emlékeim szerint valami laskaféle lehetett. Talán Gábrusz tudna segíteni ebben...
Szépséges "csodabogár" egy erdei fenyõrõl. Link Jóízûen csámcsog a tûleveleken napok óta...
Önmagában még nem ettem. Néhány darabot szoktunk belõle leszedni. A következõ kitûzött cél a sátántinóru pörkölt. De azt úgy kell majd csinálni, hogy csak a bátyám meg én eszünk belõle.
Ha két hét folyamatos gombaevés után sem akaródzik az undor kialakulni, az már jelent valamit?
Múlt héten hatalmas õzláb-parti volt a munkahelyen (35 tojásból készült egész este..de még másnap délben is maradt kirántanivaló).
A hétvégén róka-tinóru-vargánya-lila pereszke vegyesbõl volt vacsora, de azóta is folyamatosan teli a hûtõm, és azt hittem, a tegnapelõtti kormostönkû érdestinóru-ízletes vargánya vegyespörköltet nem lehet tetézni, de tegnap sikerült: 20 db szép barna tinórut (Xerocomus badius) készítettem el önmagában, hagymával, borssal. Mondhatom, hogy ennél ízletesebb gombaételt nem ettem még.. Elõlépett elsõ számú kedvenccé ez a faj. Ti kóstoltátok már (Noli, Astral, Gogo, Floo, esetleg még valaki) ?
Múlt héten hatalmas õzláb-parti volt a munkahelyen (35 tojásból készült egész este..de még másnap délben is maradt kirántanivaló).
A hétvégén róka-tinóru-vargánya-lila pereszke vegyesbõl volt vacsora, de azóta is folyamatosan teli a hûtõm, és azt hittem, a tegnapelõtti kormostönkû érdestinóru-ízletes vargánya vegyespörköltet nem lehet tetézni, de tegnap sikerült: 20 db szép barna tinórut (Xerocomus badius) készítettem el önmagában, hagymával, borssal. Mondhatom, hogy ennél ízletesebb gombaételt nem ettem még.. Elõlépett elsõ számú kedvenccé ez a faj. Ti kóstoltátok már (Noli, Astral, Gogo, Floo, esetleg még valaki) ?
Köszi, Enikõ neked is.
Igen, megvannak, csak nem írtam be, jeleztem is. Késõbb pótlom õket, ha esetleg valamelyikük nem lesz meg, jelzem feléd.
Igen, megvannak, csak nem írtam be, jeleztem is. Késõbb pótlom õket, ha esetleg valamelyikük nem lesz meg, jelzem feléd.
Gyönyörûségek mind!!!!! Falon is megnézném õket szívesen, ekkora tömegben ennyi csodát!!!
Valamelyik lepkéhez kell segítség, vagy megvannak, csak be nem írtad még?
Valamelyik lepkéhez kell segítség, vagy megvannak, csak be nem írtad még?
Akkor már legalább tudom, miért vagyok olyan kedves és odaadó. :-)
Te Floo, dõl az elmélet, a muterom se szép, de AKKORA sárkány, hogy karácsonyra pikkelyfenõ-készletet kap. :-)
Te Floo, dõl az elmélet, a muterom se szép, de AKKORA sárkány, hogy karácsonyra pikkelyfenõ-készletet kap. :-)
Peti80 THX
A gombát akartam makrózni de Kalóz megelõzött
Jót nevettem ahogy elhátrált fanyar pofával lesunyt füllel, gondoltam hátha Ti is nevettek
Nem eszik meg mindent, válogat-finnyáskodik viszont a házban leirtotta az összes számára elérhetõ magasságban települt házi- és kaszáspókot; "lecsapja" és megeszi õket, ezért meglepett hogy a gombától milyen képet vágott. Nekem a póktól forog a gyomrom, neki a gombától 
A hálós pókok rosszul látnak, mégis egy, a padló közeli sarokba költözött házipók rendre megússza a cica támadásait. Egyszer megpróbálta elkapni, de a pók elpucolt egy kis résbe. Azóta többször is próbálkozott a macska, de a pók valahogy meglátja kb. 40-50 cm távolságból (árnyék nem vetül rá!) és elhúz a biztonságos résbe. Ha én motoszkálok a közelében sem árnyékomtól, sem ujjaimtól nem ijed meg (életrevalóságáért megkedveltem, vigyázok rá)
Egyébként Tomi kutya Kalóz cica újabban nem hagynak makrózni. Ha látják hova készülök, odarohannak. A "témát" Tomi elkergeti vagy szimatolja engem közben lökdös, Kalóz fel is falja ha teheti hát most "ráfaragott"
Cira cica közömbösen nézi minden ügyködésemet a kajaosztást kivéve, akkor fúj-morog-köpköd. Külön kell etetnem a két macskát, mert Kalóz sajátját otthagyva rohan Cirától lopni. Tetejébe Tomi kutya rájött hogy kell lenyomni az ajtókilincset (az üvegezett ajtón át látja ha esznek). Ha nem állok ott, berontva elkergeti õket és felfal mindent ribillió-székborogatás közepette, pedig õ se éhezik csak irigy kutya
Még káromkodni se tudok szertelenségeikért mert érezhetõ hogy tudják "mi egy falka vagyunk" csupán "prioritásvitáik" vannak
A "falka befogadta" az ideszoktatott rigót is. Kutya-macskák nem támadnak rá és õ sem törõdik velük (valahonnan látja-hallja, rögtön iderebben ha a kenyérsütõ morzsáit kiütögetem a fûbe)
Bocs, megint sokat írok, de még leírom a rigó "területvédelmét". A mai napig többször látom hogy rendszertelen idõközökben "õrjáratozik" a háztetõre és néhány magasabb fára röppenve párszor elharsogja jellegzetes figyelmeztetõ csivitelését. Úgy tûnik, elõbb elkergeti a "behatolót" azután több ponton jelzi a határt. Amíg ide nem szokott többféle madár is leszállt a kertben, idén a távolabbi fákon maradnak. Az elszáradt ágakon kopácsoló harkályokat békén hagyja.
Bocs a hosszért, jó napot jó kedvet Mindenkinek
A hálós pókok rosszul látnak, mégis egy, a padló közeli sarokba költözött házipók rendre megússza a cica támadásait. Egyszer megpróbálta elkapni, de a pók elpucolt egy kis résbe. Azóta többször is próbálkozott a macska, de a pók valahogy meglátja kb. 40-50 cm távolságból (árnyék nem vetül rá!) és elhúz a biztonságos résbe. Ha én motoszkálok a közelében sem árnyékomtól, sem ujjaimtól nem ijed meg (életrevalóságáért megkedveltem, vigyázok rá)
Cira cica közömbösen nézi minden ügyködésemet a kajaosztást kivéve, akkor fúj-morog-köpköd. Külön kell etetnem a két macskát, mert Kalóz sajátját otthagyva rohan Cirától lopni. Tetejébe Tomi kutya rájött hogy kell lenyomni az ajtókilincset (az üvegezett ajtón át látja ha esznek). Ha nem állok ott, berontva elkergeti õket és felfal mindent ribillió-székborogatás közepette, pedig õ se éhezik csak irigy kutya
Bocs a hosszért, jó napot jó kedvet Mindenkinek
Mert az nõkben is a mérges, gonosz házisárkányok a legszebbek, hogy gonoszságuk mellett legalább szépek legyenek, így tudják csak génjeiket továbbadni, mivel a belsõ tulajdonságaikért biztosan nem akar egy férfi sem velük....
Köszönöm! Természetesen!
A képek egy része nem jött volna létre, ha nincs Az Állvány. Remélem, nem bánod az eladást! Én nem bánom, sõõõõõt! :-)
A képek egy része nem jött volna létre, ha nincs Az Állvány. Remélem, nem bánod az eladást! Én nem bánom, sõõõõõt! :-)
Bocsánat, a latin név megzavart. :-) Egy tuti, gyönyörû! (miért a mérges gombák a legszebbek???)
Noli, Te már megin kitettél magadért. Piszok jók ezek a képek.
Remélem, valamelyikben közremûködött a volt állványom.
Remélem, valamelyikben közremûködött a volt állványom.
Hófehérke. Visszavág a gonosz mostohának a mérgezett almáért. :-)) Csodaszép!
Úristen, de gyönyörûek ezek a farkasok!!! Sátánt egyszer láttam élõben, de farkast még soha.
Hát bizony, némelyik veterán több ilyet Link látott, mint fehér galócát. Igaz, ezzel nagyobb esélyük is volt megélni a "veterán" kort.
Éjjel még a szitát se kötik:
Link
Jól meg volt dermedve a hideg harmattól, amikor a kezembe vettem, épp csak lépdelt párat. Felraktam egy már napfényben fürdõ virágra aztán.
Link
Jól meg volt dermedve a hideg harmattól, amikor a kezembe vettem, épp csak lépdelt párat. Felraktam egy már napfényben fürdõ virágra aztán.
Ma reggelre sok pókháló jelent meg, most dolgozom a fotókon
Nem harmatosak, de méretük impozáns. "Tudhatnak valamit" a pókok mert mindenfelé hálókat feszítenek - eddig tapasztalt viselkedésük alapján néhány enyhe derûs nap várható
A korábban emlegetett méretes-méteres óriáspókháló (alkotója képét már mutattam) a két fa (2m táv) között ma reggelre újra megjelent. Bár többször megsemmisült szél- postás és egyéb ok miatt, gazdája minden reggelre helyrehozta a csapadékos idõkig. Azt hittem már feladta a pók, ma reggel megint ott volt a nagy háló
Érdekes hogy bárhol legyen, nyílt terepen minden háló szinte pontosan D felé tájolt.
Megjelent egy csomó gomba (tintagomba és valami tölcséres). Viszont az erkély fa mellvédjén taplógombát találtam, azonnyomban le is vertem, nézhetek valami gombaölõ szer után
Kalóz cicán nevettem nagyot, a "kutyaösvényen" kidöntött egy gombát, megkóstolta és értetlen képet vágva elhátrált tõle (még fülét is lesunyta, egyre messzebb hátrált tõle)
Megjelent egy csomó gomba (tintagomba és valami tölcséres). Viszont az erkély fa mellvédjén taplógombát találtam, azonnyomban le is vertem, nézhetek valami gombaölõ szer után
Kalóz cicán nevettem nagyot, a "kutyaösvényen" kidöntött egy gombát, megkóstolta és értetlen képet vágva elhátrált tõle (még fülét is lesunyta, egyre messzebb hátrált tõle)

Két elgondolkodtató netes cikket találtam 
1. Ha nem hoax-kacsa hír Link érdekes lehet amikor az ülõke fedelét felemelve egy megtermett anakonda néz rád
2. "...ne használd sokat azt a szót, hogy enyém!..." "A harag, a gyûlölet és a félelem- fizikailag felemésztik a szervezetet" (Tendzin Gyaco 2010.09.19.) Link
Jó napot jó kedvet Mindenkinek
1. Ha nem hoax-kacsa hír Link érdekes lehet amikor az ülõke fedelét felemelve egy megtermett anakonda néz rád
2. "...ne használd sokat azt a szót, hogy enyém!..." "A harag, a gyûlölet és a félelem- fizikailag felemésztik a szervezetet" (Tendzin Gyaco 2010.09.19.) Link
Jó napot jó kedvet Mindenkinek
Hát sokszor nem látszik ki a földbõl a galócák bocskora, de a fehér galócáról annyit, hogy igen ritka nálunk. "Isteni szerencse" kell hozzá, hogy éppen összetalálkozz vele. Amúgy melegkedvelõ faj és leginkább lomberdõben (tölgyesekben) szeret.
Nem pontosan ugyanott voltunk, a tábor felé nem mentem el, de a helyszín dettó. Nagy vöröskövek szanaszét (hasonlóan, mint a Kab-hegy oldalán), csurom moha mind, ritkás csertölgyes, némi aljnövényzet, de sokfelé jól átjárható. Mondjuk az tuti, hogy itt vasárnap délután járt már valaki, azért a nyomok azok nyomok. Remélem, õ talált tisztességes mennyiséget is. :-)
Nem tudom pontosan milyen faj. Nem sárgul, és finom is (és még élek).
Én is voltam a káptalanfüredi erdõben,csak 18-án,szombaton.Kérdés,hogy ugyanott jártunk-e.Amire én gondoltam,az a hegy dk-i lábánál van,közvetlen a telep és a gyerektábor fölött.Ez kõgörgeteges,árnyékos hely,ritkás tölgyessel és vastag mohapárnákkal.Tapasztalatom a következõ: pazar gombabõség,de valóban elég kevés ehetõ faj.Rengeteg galambgombát láttam én is,közte sok ocsmány szenes galambgombát.Volt citromgalóca,párducgalóca,bimbós pöfeteg.Azért nagy nehezen sikerült kicsikarnom néhány vörös érdesnyelû tinórut,egy vargányafiókát,és egy sárga rókagombát.Az a baj ezzel a hellyel,hogy nagyon közel van a telephez,és sokan ismerik.Az értékesebb tinórukat valószínûleg leszedték,mire odaértem.Bavallom,én is többet vártam ettõl a helytõl.Annyi azért biztos,hogy meg kell majd próbálni máskor is.
Link Ez alapján a kép alapján megesküdtem volna, hogy májgomba. Az "összetéveszthetetlen" sárga korallgomba meg nagyon is összetéveszthetõ sok más sárga színû korallgombával. Úgyhogy könnyen lehet, ez sem az... De nagyon jó helyeken jársz te!
Valószínûleg nyári vargányára gondolt az a fórumtárs, s azon egyáltalán nem csodálkozom, hogy nem volt.
Az 56-57-es a tüskés õzláb. Jó pár kígyógombafélét is láttál.
Több "kedvenc" is van, de a 6-os talán a legjobb.
Több "kedvenc" is van, de a 6-os talán a legjobb.
Itt vannak a mai képek:
Link
Vannak benne pókok is, ha még lenne itt olyan, aki emiatt nem néz képeket...
Link
Vannak benne pókok is, ha még lenne itt olyan, aki emiatt nem néz képeket...
Elmentem ma arra a káptalanfüredi dombra, amit egyik kedves fórumtárs ajánlott, mint vargányalelõhelyet. Egész jól bejártam, az ehetõek, amit találtam: 1 db. varashátú galambica, 1 db. egész kicsike barna tinóru. Ehetetlen persze rengeteg termett...
Tonnaszám volt piros / hánytató galambica, a legtöbb teljesen átázva, volt több pókhálósgomba, világító tölcsérgomba is volt, tejelõgombák (többféle is, egyik tömegesen, ha helyesen határoztam meg, akkor sárgulótejû, de majd mutatok képeket), láttam gyönyörû galócákat.
Ezen felül az egész erdõ fel volt túrva, nehezen tudom elképzelni, hogy ember tette, mert túl alapos volt, viszont láttam eldobált, leszedett gombákat is, tehát ember is járt ott. Gyönyörû volt az erdõ alja, csodás módon nem volt nagy sár, de minden üde volt.
Tonnaszám volt piros / hánytató galambica, a legtöbb teljesen átázva, volt több pókhálósgomba, világító tölcsérgomba is volt, tejelõgombák (többféle is, egyik tömegesen, ha helyesen határoztam meg, akkor sárgulótejû, de majd mutatok képeket), láttam gyönyörû galócákat.
Ezen felül az egész erdõ fel volt túrva, nehezen tudom elképzelni, hogy ember tette, mert túl alapos volt, viszont láttam eldobált, leszedett gombákat is, tehát ember is járt ott. Gyönyörû volt az erdõ alja, csodás módon nem volt nagy sár, de minden üde volt.
