Bioszféra
A tegnapi vargányazsákmányról a fotót megtekintheted a képtárban a gombáknál.
Én tegnap gombászás közben több ilyen békával is találkoztam, sõt egy szalamandrával és egy erdei siklóval is.
Az imént éppen szünetet tartottam a kaszálásban, ballagok visszafelé a házba, s látom, hogy a hasogatásra váró farakáson nagy számban sütkéreznek az atalantalepkék. 11 db-ot számoltam meg, többségük igen élénk, friss színezetû volt. Néhány nappali pávaszem is repkedett. No, megyek is vissza, mert még erõsen kaszáért kiáltó állapotban áll húgomék udvara..
A békucik kétéltûek :-))
Gondolom, nem hegedûórára igyekvû szauropodákat látsz. :-))))
Fényképezhetnéd is õket esetleg, ha már észreveszed!
Én tegnap gombászás közben zavartam fel egy kis erdei békát (Rana dalmatina) Link
Gondolom, nem hegedûórára igyekvû szauropodákat látsz. :-))))
Fényképezhetnéd is õket esetleg, ha már észreveszed!
Én tegnap gombászás közben zavartam fel egy kis erdei békát (Rana dalmatina) Link
Egyre többször látok a melóhelyem környékén hüllõket. Több féle békucit és gyíkokat is. Ez jó.
.. Mármint úgy értem, hogy a hüllõk elég érzékenyek az élõhelyük minõségére.
A tegnapi lila pereszkéim sorsa beteljesedett:
Link
Csak ajánlani tudom mindenkinek, isteni finom lett!
Link
Csak ajánlani tudom mindenkinek, isteni finom lett!
Nekem mindössze 1 db rizike jutott tegnap (szép nagy, friss, kukacmentes), mindjárt ki is sütöm, reggelire pont jó lesz, tejfölösen-sajtosan.
Nem bánkódom egy cseppet sem, mert nem gombászni voltam (a Felsõ-Szigetközben).
Tegnap egy Zalaegerszegtõl délre lévõ tölgyesben sok vargányát szedtünk, nagy részben bronzost. (Fotóm is van, sajnos nem tudom feltölteni, mert nincs képfeltöltési jogom...) A vargányák kukacmentesek voltak, viszont nagy részük csigarágott volt. Egyébként az erdõben galócadömping van,nagy boszorkánykörökben nõ a citrom a gyilkos és a párducgalóca. Hazafelé jövet egy lucosban szép fiatal rizikéket is találtunk.
Várjuk a képeidet. Mielõtt feltöltöd õket, kérlek, olvasd át a szabályzatot (a mappa kiválasztása után a lap alján találod). - Jaurinum
Várjuk a képeidet. Mielõtt feltöltöd õket, kérlek, olvasd át a szabályzatot (a mappa kiválasztása után a lap alján találod). - Jaurinum
ZöldVillám régi vízi ember vagyok, kedves látni avatarod
Elõbb azt véltem a fejed mögött vitorlás hátsó árbocmerevítõje látható ám antennaszerû dõlése, a kis cockpit és a farzászló közelsége láttán inkább azt gondolom motorcsónakkal ismerkedik picinyed, erõt-egészséget, sok boldogságot kívánok Neki és szüleinek
Huszonöt évig vitorláztam, engedd meg: ha vitorlázol- Ahoy Sailor jó szelet; ha motorsajkás vagy, sose robbanj le két uszály között 
[mod.]
[mod.]
Mai képek: Link
Floo, nem véletlenül vagyok õsszel szabadságon! :-) A lábam szerencsére elvisz, az idõ meg remek mostanság a gombákoknak. A Bakonyba így se tudtam felmenni... Vasárnap még tudnék, de esni fog.
Sajnos hétfõtõl meg újra meló, így csak a szabadnapokra korlátozódik eztán, úgyhogy nem kell irigykedned. :-) Azért még a remélt gyûrûs tuskó dömpingre jövõ hónapban lesz egy kis idõm talán.
Irgalmatlan finomat vacsiztunk a rizikékbõl!
Floo, nem véletlenül vagyok õsszel szabadságon! :-) A lábam szerencsére elvisz, az idõ meg remek mostanság a gombákoknak. A Bakonyba így se tudtam felmenni... Vasárnap még tudnék, de esni fog.
Sajnos hétfõtõl meg újra meló, így csak a szabadnapokra korlátozódik eztán, úgyhogy nem kell irigykedned. :-) Azért még a remélt gyûrûs tuskó dömpingre jövõ hónapban lesz egy kis idõm talán.
Irgalmatlan finomat vacsiztunk a rizikékbõl!
Ez nem ér!
Az elmúlt két hétben többet gombászol, mint elõtte 2 évig, miközben én egyszer sem voltam.
Pedig csak ki kéne menni és hazahozni a vargányát!
Fenevigyeel!
Az elmúlt két hétben többet gombászol, mint elõtte 2 évig, miközben én egyszer sem voltam.
Pedig csak ki kéne menni és hazahozni a vargányát!
Fenevigyeel!
Ha már elõjött a színes tejû jószág, véletlenül leltem a neten egy amerikai tejelõgombát, aki indigókék!!! Tisztára úgy fest, mint a mi jóféle rizikénk - csak a "colour wheel" (bocs, nem jut eszembe, mi a magyar neve) szemben lévõ - kiegészítõ - színét kapta, vagyis narancsszín helyett kék:
Link
Link
Máris töltöm fel. Jó sok volt :-) Szerencsére 3 db volt csak kukacos abból, amit hazahoztam.
Parancsolj: Link
Ha kell, tudok csinálni a megtisztítottról is, de akkor most szólj, mert mindjárt nekilátok panírozni. :-) Zöldült a teje, ha ez érdekel.
Parancsolj: Link
Ha kell, tudok csinálni a megtisztítottról is, de akkor most szólj, mert mindjárt nekilátok panírozni. :-) Zöldült a teje, ha ez érdekel.
Jól mondják elõttem, Misumena vatia leányzó lesz. Ékes példája a virág színéhez való hasonulásuknak! Pont az az árnyalat, mint a csicsóka! :-)
Voltam gombászni, lett jó sok ízletes rizikém, némi fenyõpereszkém (rohadt sok volt, de mikor megláttam a rizikét, a f.p.-t hanyagoltam), lettek lila pereszkéim is, meg egy maréknyi jódásfüle, meg most kezd kijönni a gyûrûs tuskó, pár szem abból is jutott.
A Tekeres-völgyet is totál feltúrták az eredei sertések, fene az orrukba... :-(
A Tekeres-völgyet is totál feltúrták az eredei sertések, fene az orrukba... :-(
ZöldVillám én is inkább "vadász" vagyok, az "elejtett vad" meghatározását Jaurinum vagy Noli végzik DE... oly sok tõlük szerzett ismerettel illik valamit mondanom 
Véleményem szerint nõstény Misumena vatia magyarul viráglakó karolópók. A hímek (testhosszuk 3-4mm) potroha nem kiszélesedõ, mint a nõstényeknél (8-10mm). Jellemzõ várakozó testtartásban széttárt lábuk (az elsõ két pár láb hosszabb). A faj színe, mintázata igen változatos (többnyire fehér lilás vagy szürkés erezettséggel) a nõstények alapszíne sárga is lehet, a hímek fejtora és elsõ két pár lába egészen sötét vagy fekete. Képesek színváltoztatásra. Fehér színû virágon a pókok pigmentje mélyebb rétegekbe száll, 6 nap múlva a fehér mirigyek válnak láthatóvá. Sárga színre átállásuk 10-25 nap (sárga festékanyag termelésére van szükség) .
Ha tévednék, a nálam járatosabbak bizonnyal kiigazítanak
Ui: szerkesztés közben felhívott exnejem, látom azalatt Palui megelõzött de ezzel egyben meg is erõsít véleményemben
Véleményem szerint nõstény Misumena vatia magyarul viráglakó karolópók. A hímek (testhosszuk 3-4mm) potroha nem kiszélesedõ, mint a nõstényeknél (8-10mm). Jellemzõ várakozó testtartásban széttárt lábuk (az elsõ két pár láb hosszabb). A faj színe, mintázata igen változatos (többnyire fehér lilás vagy szürkés erezettséggel) a nõstények alapszíne sárga is lehet, a hímek fejtora és elsõ két pár lába egészen sötét vagy fekete. Képesek színváltoztatásra. Fehér színû virágon a pókok pigmentje mélyebb rétegekbe száll, 6 nap múlva a fehér mirigyek válnak láthatóvá. Sárga színre átállásuk 10-25 nap (sárga festékanyag termelésére van szükség) .
Ha tévednék, a nálam járatosabbak bizonnyal kiigazítanak
Ui: szerkesztés közben felhívott exnejem, látom azalatt Palui megelõzött de ezzel egyben meg is erõsít véleményemben
Mi anno a Dóc-i erdõben (Szegedtõl északra) szedtünk rengeteg szemcsésnyelût, csak az a baja, hogy már fiatalon is elég kukacos, talán a lekukacosabb csöves, de ezzel együtt tojással kiváló.
Az alföldi csöveseket meg kell becsülni.
Szemcsésnyelû fenyõtinóruk voltak a fenyvesben? A kalapbõrt húzzátok le az elkészítés elõtt.
---
Palui, jobbulást neked. Derék ember hamar felépül!
---
Palui, jobbulást neked. Derék ember hamar felépül!
Becsípõdött, ez tuti... kisugárzik ez minden mozdulatnál. Néha még levegõvételre is belenyilal. Holnap doki, ez fix. Bár így az ajtóig se jutok majd
Panaszkodást befejeztem, tanácsokat köszönöm!
Panaszkodást befejeztem, tanácsokat köszönöm!
Orvos???
Ha tényleg csípõdött, akkor élesen, kisugárzóan fáj. De nem bizti, hogy az.
A patikában van jó kenõcs, amivel be kell masszíroztatni (nõs vagy, ha jól tudom :-)) pl. a Ben Gay teljesen okés rá.
Ha csak izomhúzódás, görcs, esetleg valami kezdõdõ lumbágó, akkor érdemes megmasszíroztatni, naponta 3-4-szer, alaposan, körültekintõen, a gerinc mellõl kétoldalt induló kis huplis izmokkal kezdve, majd nagyobb területre áttérve. Ez a fajta probléma általában enyhül akkor is, ha használod a gerincedet, és rosszabb lesz, ha pihenteted.
Ha meg megvan az éles, kisugárzó fájdalom, akkor reggel dokinál kezdj, ha más nem, valami gyogyit ad rá, amivel túléled a hétvégét.
Ha tényleg csípõdött, akkor élesen, kisugárzóan fáj. De nem bizti, hogy az.
A patikában van jó kenõcs, amivel be kell masszíroztatni (nõs vagy, ha jól tudom :-)) pl. a Ben Gay teljesen okés rá.
Ha csak izomhúzódás, görcs, esetleg valami kezdõdõ lumbágó, akkor érdemes megmasszíroztatni, naponta 3-4-szer, alaposan, körültekintõen, a gerinc mellõl kétoldalt induló kis huplis izmokkal kezdve, majd nagyobb területre áttérve. Ez a fajta probléma általában enyhül akkor is, ha használod a gerincedet, és rosszabb lesz, ha pihenteted.
Ha meg megvan az éles, kisugárzó fájdalom, akkor reggel dokinál kezdj, ha más nem, valami gyogyit ad rá, amivel túléled a hétvégét.
Jajj
Meleg sós vízben való fürdés, és fekete nadálytõ fõzet a fürdõvízben, ellazíthat. Próbáld ki.
Találtunk ma szép repedéses szétesõ pöfit.
Majd mutatok képeket, voltak szép sárga gombák (csövesek), valamint vörösesbarna tapló..
Majd mutatok képeket, voltak szép sárga gombák (csövesek), valamint vörösesbarna tapló..
Itt most egy kis szünet van, nem találtam csak úgy 50-60 db õzlábat. Úgy tûnik hétvégén nagyobb számban lesznek. A pöfetegek is már mocorognak, de kicsik. Holnap reggel felmegyek Királyrétre, talán nem a legszerencsésebb az idõzítés, de most van idõm.
Tudom nem gyógyászati fórum, de párszor már kaptam jótanácsot itt.
Link erre keresem a megoldást... Bocsánat a viszonylag ideges hangnemért, de nagyon bosszant.
Link erre keresem a megoldást... Bocsánat a viszonylag ideges hangnemért, de nagyon bosszant.
A barna tinórut én is nagyon finom ízû gombának tartom. Sajnos mostanában csak keveset találok belõle, mert a tuti helyem egy lucfenyves megbetegedett és kivágták.
Egyébként itt Zalaegerszeg környékén most sok a vargánya, az Õrségben pedig egyes erdõrészeket szõnyegszerûen borít a szagos rókagomba.
Egyébként itt Zalaegerszeg környékén most sok a vargánya, az Õrségben pedig egyes erdõrészeket szõnyegszerûen borít a szagos rókagomba.
Evés szempontjából mindegy, ha találok megeszem a venenatat is, nincs tõle semmi bajom. Csak egy kicsit igénytelen helyeken nõ, általában a motoros pálya szélén, rajta 10 centis sóderréteggel.
Nekem sem volt eddig részem a vargányás ételekben való tobzódásban, de Sopron (ahol fél év óta lakom) ilyen szempontból kellemesebb hely, mint Gyõr. Meg rizike szempontjából is. Meg az õzlábéból is. És a galambicákéból is. Plusz az összes többi finom gomba, élen a barna tinóruval (ami nem vargánya).
A lilatönkû pereszkéért viszont lehet, hogy a hansági rétekig el kell majd mennem.
A lilatönkû pereszkéért viszont lehet, hogy a hansági rétekig el kell majd mennem.
A légyölõ-ködfelhõ után más utazásokra vágyol?
A sátántól hallucináció helyett leginkább csak földhöz ragadt sétákat tudsz majd tenni, feltéve, hogy lábon kihordod a gyomor- és bélgörcsöket..
Tudom, túl sok olyan gomba van még, amit nem kóstoltál, és ez idegesít.
Tudom, túl sok olyan gomba van még, amit nem kóstoltál, és ez idegesít.
Ki, mindenkinek jól esett.
3 éve októberben komoly mennyiség volt belõle egy gyõrszemerei akácosban. Ugyanott pár hete rekord mennyiségû pók és hálói keserítették az arra járót..
Meg törzsökgombának, ahogyan azt egy sokat látott észlelõ kollégától hallottam (aki úgysem olvassa ezt a fórumot).
Egy ma délelõtti szellõztetõ kipakolás. Szeptemberi nyárvége színekkel, remélem nem giccses, de úgy hiányoznak a színek..
Kép: ricsajbanda a csendéletben.=
Link
Kép: ricsajbanda a csendéletben.=
Link
Noli köszönöm a képet
Nagyon érdekes a galambok "Fibonacci-elrendezése". Még "apropója" is van, mostanában pont ilyesmin dolgozom a gépen. Bár személy szerint nagyon utálom a pénzt és pénzügyeket, de legidõsebb fiam kérésére pár hete matematikai módszereket keresek tõzsdei elemzések megkönnyítésére, ebben benne van a Fibonacci korrekció is (könnyelmû ígéret volt, szinte minden idõmet leköti). Bioszféra fórumtagként külön köszönöm, mert korábban is érdekelt a Természetben/természeti jelenségekben is felismerhetõ Fibonacci rendezõdés (tettem fel animációt is a levélzet alakulásáról) nomeg a Pi-Phi alakulása melyet Hari is hasznosíthat Land-Art mûvészetében
Hagymás-borsos gomba ügyében: kis tejfellel ijesztett változatban ukrán gomba néven ismerem, az se rossz :-)
Én a varashátú galambicával töltekeztem be (azzal az egy szemmel, ami volt...), igen jó íze volt, soha korábban nem ettem még! A dióíz olyan volt benne, mint azé a friss dióé, aminek még le lehet húzni a bõrét. Nyamm...
Jaurinum: mivel a vargánya nálunk közel olyan ritka, mint a fehér holló, így ha van, az megy szárítani fûszernek, olyan luxushelyzetben még életemben nem volt részem, hogy bármilyen vargányát önmagában csak úgy ehessek.
Én a varashátú galambicával töltekeztem be (azzal az egy szemmel, ami volt...), igen jó íze volt, soha korábban nem ettem még! A dióíz olyan volt benne, mint azé a friss dióé, aminek még le lehet húzni a bõrét. Nyamm...
Jaurinum: mivel a vargánya nálunk közel olyan ritka, mint a fehér holló, így ha van, az megy szárítani fûszernek, olyan luxushelyzetben még életemben nem volt részem, hogy bármilyen vargányát önmagában csak úgy ehessek.
Amit egyébként még gyökérrontó galócának, mézszínû gyûrûs tölcsérgombának, sõt tölgyfavirággombának is hívnak.
Köszönöm, Astral.
Remélem, ezen az õszön itt, az Õrségben is rábukkanok végre erre a csodajó-ízû gombára és sok hagymával, borssal elkészítve, kifõzött orsótésztával tálalva..hmm..isteni vacsora lesz belõle.
Remélem, ezen az õszön itt, az Õrségben is rábukkanok végre erre a csodajó-ízû gombára és sok hagymával, borssal elkészítve, kifõzött orsótésztával tálalva..hmm..isteni vacsora lesz belõle.
