Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Hát azért na azért... Pár napja utaltam rá, hogy a modellek által mutatott kimenetek, pl. a poláris örvény stabilizálódása, a beálló nyugati irányítás és igazából tartós enyhülés valahogy szembemennek a fennálló körülményekkel - és lassan kezd mutatkozni, hogy joggal kételkedtem (és bizakodtam
). A mostani átmeneti enyhülés már menthetetlen (nagytérségileg, talajon a körülményektől függő lesz a mértéke), viszont a frontzóna nem szaggatja szét a blokkoló AC-t, sőt, ez a frontzóna újabb, észak felé kialakuló AC-ok kialakulását triggerelheti, ami egyértelműen a poláris örvény tartós meanderezése mellett és ezzel annak stabilizálódása ellen szól.
Február első hetében a várhatóan egy bazi blokkoló AC alakul ki Kanada és Grönland között, ami az azori AC-nal is összekapcsolódhat - és kész is az atlanti csigagyár blokkolása, így beállhat a meridionalitás, azaz az észak-déli áramlás. Vagy a dél-északi
... Így már "csak" az a kérdés hogy térségünk az áramlás melyik oldalán lesz. Ha tőlünk nyugatra szakad le a hideg, akkor mi szépen az előoldali áramlásba kerülhetünk... Viszont ha Skandinávián keresztül zúdul le, akkor hajrá tél. Jelen állás szerint egyelőre egy határeseti időjárási helyzet látszik... viszont a Zivi által is mutatott polárszplit nagyot lökhet a tél irányába, ha csak kicsit is kelet felé billenti az áramlás tengelyét.
Ami figyelemre méltó: mindkét nagy modell nagyjából egyetért. Persze sok még a kérdés és bizonytalanság, de a lobogó fáklyák, a kontroll-futások alakulása, az "ugráló" modellkimenetek és a mára kukázott stabil poláris örvény mind jó jel lehet. Oszt meglátjuk
Február első hetében a várhatóan egy bazi blokkoló AC alakul ki Kanada és Grönland között, ami az azori AC-nal is összekapcsolódhat - és kész is az atlanti csigagyár blokkolása, így beállhat a meridionalitás, azaz az észak-déli áramlás. Vagy a dél-északi
Ami figyelemre méltó: mindkét nagy modell nagyjából egyetért. Persze sok még a kérdés és bizonytalanság, de a lobogó fáklyák, a kontroll-futások alakulása, az "ugráló" modellkimenetek és a mára kukázott stabil poláris örvény mind jó jel lehet. Oszt meglátjuk
Szèpen látszik a hőmérsékletekben az hogy hol van még hó Pogány 4 fok , nálam 6 , Egyetem 8, Árpádtető 9.
A csatát elvesztettük, de a háborút reméljük még nem (a télen).
Takt 0,4
Amúgy a GFS fáklyán is megjelentek kamikaze tagok a +10-től a -20ig.
Takt 0,4

Amúgy a GFS fáklyán is megjelentek kamikaze tagok a +10-től a -20ig.
+11 fok van odakint, lassan az utolsó hókupacok is eltűnnek. A hőtérkép lángol a környéken. Volt 5-6 hótakarós nap januárban és ennyi, utána már csak hófoltok. Hideg azért több volt, az elmúlt évekhez képest sokszorosan.
Szűrt napsütés, 3 fok felett, de a hó nehezen adja magát. Jó 10 mérésből még mindig 7 cm körül van jelenleg.

"...borús, esős..."
Még mindig jobban hangzik, mint hogy száraz, napos.
Még mindig jobban hangzik, mint hogy száraz, napos.
Ebből az következik, hogy az ország északi felén február 7-e után 25-30 centi hó lesz nappali fagyokkal, délen meg +5 körüli borús, esős idő.
A havassághoz azért kell mázli is. Meg ahhoz is, hogy ez a split bekövetkezzen tényleg
Ebből következik hogy február közepe vége havas hideg lehet nálunk?
Már csak -0,8. De nagy csata megy ezzel a gonosz melegedéssel az tuti. 
Ahogy nézem alattunk Nagykanizsa is elesett már.
Ahogy nézem alattunk Nagykanizsa is elesett már.
MC figyelmébe is ajánlom, hogy így néz ki egy tényleges (és egyébként nekünk is jó pozíciójú) polar split. 


Mennyire irigylésre méltó innen az éjjeli 1 és a jelenlegi 2,3 fokból!
Hát igen, csapadékmennyiségben elég szarul indulunk megint, de a következő időszak csak belehúz felénk is.. van, ahol már eltűnt a hó, ott máris porzik a föld, épphogy a felső centik nedvesek. A Duna is hónapok óta a békapopó alatt van, szíja ki a talajvizet hétről-hétre szépen, helyenként már 1,5-2 m csökkenésről is olvastam a környéken (habár azt nemtudom, mikori állapothoz képest). Nagyon kellene már valami váltás, mert így a nyár ugyanolyan lesz, mint tavaly, ha nem rosszabb..
Így van, jövő szombaton a Téli Mátra XL teljesítménytúra nem lesz könnyű menet, lent iszonyat sár, feljebb meg az átfagyott talajon olvadó hólatyak plusz az arra addig ráeső 10-30 mm eső… Nem tud majd elfolyni sehova, nem terepfutás, hanem terepúszás lesz
Itt sem sokkal több, 15 mm eddig a január, de a talaj az telitett állapotban van, a csekély párolgásnak köszönhetően! És ha realizálódna az a 40 mm amit a Gfs mutat, az átfagyott talajra plussz a hóolvadás, hirtelen nem tudná elinni a föld!
Persze a többi modell jóval szerényebb ez ügyben.
Persze a többi modell jóval szerényebb ez ügyben.
Nálunk azért még van helye a csapadéknak bőven, a januárban eddig leesett 7 mm nem nagy eresztés.
Takt -3,0
Ez biza jól beragadt ide nyugatra. Persze délutánra gondolom mi is elesünk, de ez abszolút meglepetés (nekem).
Ez biza jól beragadt ide nyugatra. Persze délutánra gondolom mi is elesünk, de ez abszolút meglepetés (nekem).
Gyors emelkedésnek indult a hőmérséklet. Már +1.8 foknál járunk. Ennek ellenére a hó még mindig jól tartja magát mérőhelyemen (Káloz). Továbbra is összefüggő 2-3 cm-es hó borítja a tájat, úgyhogy a hónap mérlege eddig 24 hótakarós, 23 fagyos, 16 téli, és 2 zord nap.
A fagyos idő ,mit jelent,hogy reggel fagy vagy egész nap,hogy értetted?
Nem azt mondtam,hogy nem lehet téli epizód! Hanem azt, hogy tartós 2-3 hétig fagyos idő már nem lesz februárban. Az nem zarja ki hogy 3-4 napos hidegöblítések nem lehet.
A folytatás csupán az operatívok és az ens-ek alapján, pár napos enyhe Intermezzo után: GFS, ICON nemtél, GEM, UKMO, AIFS tél, ECM még sül.
Kicsit később talán részletesebben is
Kicsit később talán részletesebben is
Hajnalban volt egy kis ónos eső -1,9 fokban, azóta folyamatosan enyhül, már csak -1,4 fok van.
A Gfs berakott 40 mm+ esőt ide szerdára, hát a talaj már így is telitett itt nyugaton, ha még erre leesik ennyi plusz még a hóolvadás, az könnyen belvízekhez vezethet!
AIFS másolja a tegnapi verzióját: ragaszkodik a tél visszatéréséhez február elejétől. De tény, hogy el van szállva most is.
A kulcs a skandi AC erőssége és dél felé kiterjedése lehetne.
A kulcs a skandi AC erőssége és dél felé kiterjedése lehetne.
Ìgy van! Nagyapàm minden januàrban mondogatta, hogy a -"februàr mèg begorombul !!"
Hù micsoda idők voltak....azt vàrtam lejobban, amikor Vissi Kàroly este a hìradò vègèn elmondta a mennyei mondatot-" a kezdeti esőt a dèlutàni òràktòl előbb èszaknyugaton, majd màsutt is havaseső, havazàs vàltja fel. Holnap tùlnyomòan borult időnk lesz, orszàgos havazàssal!".... s bizony bizony ez februàrban szokott nagyot szòlni, a " vègèn" jò kis hòfùvàsokkal!!!
Hù micsoda idők voltak....azt vàrtam lejobban, amikor Vissi Kàroly este a hìradò vègèn elmondta a mennyei mondatot-" a kezdeti esőt a dèlutàni òràktòl előbb èszaknyugaton, majd màsutt is havaseső, havazàs vàltja fel. Holnap tùlnyomòan borult időnk lesz, orszàgos havazàssal!".... s bizony bizony ez februàrban szokott nagyot szòlni, a " vègèn" jò kis hòfùvàsokkal!!!
Mármint melyik és meddig? Mert ez a vasárnap időközben eléggé ellaposodott, a szerda-csütörtök néz ki esősebbnek most épp.
Itt ma még viszonylag könnyedén behúztuk a fagyos napot (Tmin -1.7), de holnaptól már bajosnak ígérkezik. A jelenlegi állás szerint jó ha 1-2 összejön még hónap végéig. Azért így is szép volt a január.
Fagymentes lett az éjszaka, de legalább nem fagyott le az eső. Moszt is esik, és eszi a 7 cm-s havunkat.
A napállás fétissel 2013. március végén (napját fejből nem tudom) számoltam le, amikor délben magasszintű hófúvás volt nálam, a március végi verőfényben kavarta a szél a határból behordott havat, a napfény is homályosabb volt a határban. Persze ez március végén csak epizódszerű lehet (és rendkívül ritka), de a februári napállásról ennyit. A tél igazán attól lett gyászos, hogy a tavalyi évet leszámítva a februárok túlnyomó többsége bánat enyhe lett az utóbbi jó tizenöt éve. Pedig február első fele volt a boldog békeidőkben a leghótakarósabb.
A pénteki napi csapadékösszeg 0,9 mm lett a hózáporokból, majd fagyott esőből, így a csütörtöki 0,3 mm-el együtt ( esti, éjjeli többszöri hószállingózás, gyenge apró szemű havazás ) 1,2 mm lett a két nap.
Ezzel a havi csapadékösszeg kereken 26 mm-re nőtt.
Még mindig átlag 8 cm hóréteget mértem ma kora reggel.
Hiába emelkedett lassan 24 órája pozitívba a T. , de 2 fok alatt maradt, sőt inkább 1 fok közelében mozgott, ill. tegnap estig kevéssel 0 fok alatt volt a Td. , ezért sem olvadt szinte semmit. Este óta 0 fok közelében stagnál a Td.
Tehát mai nap hótakarós, zsinórban a 25. és a vasárnap is biztosan hótakarós nap lesz, zsinórban a 26.
A többit meglátom még.
Ezzel a havi csapadékösszeg kereken 26 mm-re nőtt.
Még mindig átlag 8 cm hóréteget mértem ma kora reggel.
Hiába emelkedett lassan 24 órája pozitívba a T. , de 2 fok alatt maradt, sőt inkább 1 fok közelében mozgott, ill. tegnap estig kevéssel 0 fok alatt volt a Td. , ezért sem olvadt szinte semmit. Este óta 0 fok közelében stagnál a Td.
Tehát mai nap hótakarós, zsinórban a 25. és a vasárnap is biztosan hótakarós nap lesz, zsinórban a 26.
A többit meglátom még.
Akkor nem lehetsz "nagy" télfan, ha 3 hét elég is volt belőle.
Sehol nem vagy a "nagy" jelzőtől, mi fél év fagy után sem írnánk ilyet.
Rügyfakadáson korai aggódni. Két hét február eleji 10 fok sem hozza ki mélynyugalmi állapotból a növényeket, mert elsősorban a napállás számít. Az igazat megvallva én is örülök, hogy elmaradt a Vojejkov, de szerintem így is elbuktam a -14-ben az ősszel átültetett 30 db gyenge levendulacsemetémet, plusz vagy 100 db rózsadugványt. Volt rajtuk némi hótakaró, de nem hiszem, hogy túlélték ezt a nagy hideget. Talán ha már decemberben nyugalomba vonultak volna, de az enyheség miatt még a rózsadugványokon hagyott levelek sem hullottak le. Még az idősebb rózsák tavalyi hajtásai is mind megfeketedtek. A rózsa olyan, hogy ha jön szeptemberben egy esősebb időszak, akkor hajlamos elkezdeni ezerrel hajtani, de azok a hajtások már nem tudnak télig befásulni, ezért könnyen elfagynak. Kíváncsi vagyok, hogy tavasszal mit mutatnak majd, de fel vagyok rá készülve, hogy sok munka veszett kárba.
Érdekes módon most hogy enyhülés és eső várható mindkét modell egyetértésben 30mm csapadékot számol a következő négy napban térségemre.
Úgy legyen! Csak az "utánlövés" előtt nehogy rügyfakasztás legyen!
Mindenesetre a "mezei" modellek 1 héten túli előrejelzéseit nem érdemes komolyan venni.Már attól tartottam,hogy kifagynak a január végétől jelzett -20 fok alatti várható minimumoktól a gyümölcsfa csemetéink a kertben.Vojejkov tengely,stb. Most meg kiderült,hogy fagy sem igen lesz éjszakánként.
Abban bíztam,hogy nem fog olvadni,és még hóréteg frissítések is lesznek január végén-február elején.
Igen,az AMOC összeomlást is ígérgetik már jó pár éve,nem tudom most milyen stádiumban van(?)
Mindenesetre a "mezei" modellek 1 héten túli előrejelzéseit nem érdemes komolyan venni.Már attól tartottam,hogy kifagynak a január végétől jelzett -20 fok alatti várható minimumoktól a gyümölcsfa csemetéink a kertben.Vojejkov tengely,stb. Most meg kiderült,hogy fagy sem igen lesz éjszakánként.
Abban bíztam,hogy nem fog olvadni,és még hóréteg frissítések is lesznek január végén-február elején.
Igen,az AMOC összeomlást is ígérgetik már jó pár éve,nem tudom most milyen stádiumban van(?)
Lesz itt még utánlövés szerintem, de nehogy azt higgyük már, hogy azért mert 9 év után volt 3 hét ütősebb téli epizód, akkor innentől visszatérünk a "régi idők nagy teleihez". Persze az is lehet, hogy ahogy a klíma keresi az új "egyensúlyi állapotot", úgy gyakrabban fognak előfordulni a mostanihoz hasonló, mára szinte extrémnek számító oldschool téli időszakok. És ott van még a AMOC többször beígért összeomlása is, ami ha bekövetkezik, akkor még a legelvetemültebb télfanok is enyhülésért fognak könyörögni.









