Fotóiskola
Fotóinfó
Ajánlott M42-es objektívek: Link
Ez szerintem nagyon jól sikerült!
Számomra elég sokat mondó fotó; elég nagy a kontraszt a képen: a hirdetõtábla alatt, ami a NEU Österreich-et hirdeti, egy rozzant bringa van, ami viszont nem éppen a megújulást sugallja. Nem hinném, hogy a hirdetõk egy ilyen útra gondolnak!
A fekete-fehér kép még jobban kiemeli a kép dinamizmusát.
Ugyanakkor alul kicsit szûknek találom.
Gratula!
Számomra elég sokat mondó fotó; elég nagy a kontraszt a képen: a hirdetõtábla alatt, ami a NEU Österreich-et hirdeti, egy rozzant bringa van, ami viszont nem éppen a megújulást sugallja. Nem hinném, hogy a hirdetõk egy ilyen útra gondolnak!
Ugyanakkor alul kicsit szûknek találom.
Gratula!
Köfönöm fépen
Az "ízes"-t ebben az összefüggésben ugyan nem értem, de sebaj
Egy kicsit valóban szûk. Én is hasonlót néztem ki, de nekem is ugyanez a gondom.
Nézzük a rideg tényeket:
Ahhoz, hogy a jelenség ne olvadjon bele a háttérbe, rövid (néhány sec) exp. idõ és nagy ISO szükséges. Akkor viszont egy fényerõs (1.8, 1.4) objektív kellhet.
A sprite észlelési/fotózási minimális távolsága 100 km, ehhez kell(ene) belõni a látószöget. A sprite nagy, így 100 km távolságban kb 100 km magasságot célszerû látni, ami 45 fokos vertikális látószöget jelent. Az említett 1.5-ös szorzóval visszaszámolva ehhez egy 20 mm-es objektív kellene. Azonban ha a zivatar és a jelenség már 200 km távolságra van, akkor elég egy 40 mm-es, 300 km távolságnál pedig egy 60 mm-es objektív.
Tehát az ideális lidérc objektív valami ilyesmi:
Link
~ 130.000 ropi az ára.
Félmegoldás, ha állóképeket készítesz és horizontális látószögekkel számolsz...
Nézzük a rideg tényeket:
Ahhoz, hogy a jelenség ne olvadjon bele a háttérbe, rövid (néhány sec) exp. idõ és nagy ISO szükséges. Akkor viszont egy fényerõs (1.8, 1.4) objektív kellhet.
A sprite észlelési/fotózási minimális távolsága 100 km, ehhez kell(ene) belõni a látószöget. A sprite nagy, így 100 km távolságban kb 100 km magasságot célszerû látni, ami 45 fokos vertikális látószöget jelent. Az említett 1.5-ös szorzóval visszaszámolva ehhez egy 20 mm-es objektív kellene. Azonban ha a zivatar és a jelenség már 200 km távolságra van, akkor elég egy 40 mm-es, 300 km távolságnál pedig egy 60 mm-es objektív.
Tehát az ideális lidérc objektív valami ilyesmi:
Link
~ 130.000 ropi az ára.
Félmegoldás, ha állóképeket készítesz és horizontális látószögekkel számolsz...
Egy APSC pentax gépen egy ilyen obi használható lidércekre?
Link
A crop miatt 75mm-nek számítana. Nem túl szûk a látószög?
A mostani obim (18-55mm f/3.5-5.6) sokkal gyengébb fényerõben.
Link
A crop miatt 75mm-nek számítana. Nem túl szûk a látószög?
A mostani obim (18-55mm f/3.5-5.6) sokkal gyengébb fényerõben.
Próbáltam már, de tök más számokat húztak ki, mint amit kértem.
Amúgy egy lidércezõ objektív után kutatok, de ennyit most nem költenék rá...
Amúgy egy lidércezõ objektív után kutatok, de ennyit most nem költenék rá...
Frankó telefon! Jó képet készít, ahhoz képest, hogy mobiltelefon! mire újat veszek, addigra nem lehet megmondani majd, hogy a kép telefonnal vagy géppel készült!
Ez de "ízes" kép lett, ha szabad így fogalmaznom. Nagyon tetszik. A bicó igen érdekes formát vett fel hátsó kerékileg..
Gyönyörûek! Tetszenek ezek a pasztel színû, mosott hátterek. 
______________________________
Bocsássátok meg nekem: Bár mobil, de fotó: Link
A végére egy kis helyesbítést írnék, tapasztalatból: Van LED-es segédfény és van folyamatos AF videózáskor.
______________________________
Bocsássátok meg nekem: Bár mobil, de fotó: Link
A végére egy kis helyesbítést írnék, tapasztalatból: Van LED-es segédfény és van folyamatos AF videózáskor.
Tomi, Zoli: Egyelõre "japánozok" és be is borult...
De talán kijutok ma is a lakasból.
Megjött a halszem-obim
Sigma 10/2,8 EX DC HSM, 180 fokos látószöggel, nem cirkuláris, hanem diagonális, azaz nem kerek, hanem teljes (szögletes
) képet ad. Az 50D-n 16 mm-nek felel meg. Holnap teszt
Huba: Link :-)))
---
A "havi témafeldolgozás" tetszetõs dolog. A Képtárban akár létre is lehetne hozni egy külön mappát, ott lehetne is értékelni...? Viszont a témaválasztás egy picit tényleg nehézkes. Kellene egy "semleges" külsõ szemlélõ, aki mindig dobna fel valamit. :-)))
---
A "havi témafeldolgozás" tetszetõs dolog. A Képtárban akár létre is lehetne hozni egy külön mappát, ott lehetne is értékelni...? Viszont a témaválasztás egy picit tényleg nehézkes. Kellene egy "semleges" külsõ szemlélõ, aki mindig dobna fel valamit. :-)))
Sziasztok! : )
Láttam, hogy néha szoktatok ide felrakni madárkákat.. és arra gondoltam, hogy én is megmutatom a felettünk éldegélõ vadászt.. : ) Jó magasan szokott repkedni, így sajnos csak ilyen képeket tudtam készíteni róla, de imádom és szerintem nagyon szép!! : ) Link
Láttam, hogy néha szoktatok ide felrakni madárkákat.. és arra gondoltam, hogy én is megmutatom a felettünk éldegélõ vadászt.. : ) Jó magasan szokott repkedni, így sajnos csak ilyen képeket tudtam készíteni róla, de imádom és szerintem nagyon szép!! : ) Link
Nem az elképzeléseim szerint alakult a kép, de azért megmutatom:
Címnek a "Soha nem áll meg" jutott eszembe:
Link
Címnek a "Soha nem áll meg" jutott eszembe:
Link
Épp elég hõt gyûjt össze akkor is, ha nem tûhegybe koncentrálod....Próbáld ki a tenyereddel.
Ez így egy picit sántít, mert ott a fénysugat egy tühegynyi pontba kell fókuszálnod, hogy tüz legyen, míg fotózáskor azért ez nem áll fenn, ott csak egy éles képet akarsz. De azért köszi
És mivel kamera/objektív nélkül SOHA nem vagyok úton, így bátran mehetek hajótörni
Egy tanács: ha hajótörni szeretnél, legyen nálad objektív, amivel majd a lakatlan szigeten tüzet tudsz gyújtani. Erõsebb szemüveg is megfelel.
Persze, a fényerõsség meglenne a keresõn keresztül, de az UV talán már nem, De természetesen nem kockáztatok
Na, ha van liveview, az más :-) Azt hittem, analóg :-)))))
(azért a sok üveg dolgot, ne feledd, hogy az is jellemzi, hogy koncentrálja a fénysugarakat...)
(azért a sok üveg dolgot, ne feledd, hogy az is jellemzi, hogy koncentrálja a fénysugarakat...)
A retinára nem jut semmi az UV-ból, mert egyrészt rengeteg üvegen megy át (tehát nekem nem megfigyelésre kell a filter, hanem fotózásra, ez nagy különbség, megfigyelésre természetesen CSAK a fémezett filterek alkalmasak), másrészt a képet nem a keresõn át nézném, hanem a monitoron, LiveView-módban.
Hát, engem nem gyõzött meg. Lehet, hogy a gépet nem égeti szét, de a retinát..... A napból jövõ UV és infra kisüti a retinasejteket, s az nem nõ vissza! Ráadásnak pont az éleslátás helyén, a sárgafolton keletkezik a sérülés, mert ugye azzal nézed a Napot, mikor beállítod az élességet a gépen.
Nyuli, felnõtt vagy, Te tudod, de a szemedet csak a megfelelõ fémréteg képes megvédeni, ami tökéletesen visszaveri a káros hullámhosszakat.
Nyuli, felnõtt vagy, Te tudod, de a szemedet csak a megfelelõ fémréteg képes megvédeni, ami tökéletesen visszaveri a káros hullámhosszakat.
Az ND400 pont biztonságos "napozásra" is való, állítólag, ezek szerint: Link Hm...
Te Nyuli, biztos, hogy ezt akartad napfolthoz használni????? Ez nem szûr infrát, UV-t, gondolom, mert ahhoz kell a fémréteg. Nem ám nekem megvakulsz!!!!
Ez a kiegészítés is hasznos, szép lassan kikerekedik a rendszer 
És köszi
Más: holnap jön az ND400-as szürkefilterem, hajrá napfoltok
És köszi
Más: holnap jön az ND400-as szürkefilterem, hajrá napfoltok
Nyuli, Astroman: fantasztikusak ezek a madaras képek.
Ez a havi témafeldolgozós kis helyi fotópályázat szerintem is jó ötlet. Igazából lehet szinte akármi a téma, de sztem legyen köthetõ az adott hónaphoz, idõszakhoz. Pl feldobok egy témaötletet: "kikelet" amibe az éneklõ madártól a virágos, rovaros makrón keresztül a tavaszi égképeken át rengeteg minden beleférne.
Ez a havi témafeldolgozós kis helyi fotópályázat szerintem is jó ötlet. Igazából lehet szinte akármi a téma, de sztem legyen köthetõ az adott hónaphoz, idõszakhoz. Pl feldobok egy témaötletet: "kikelet" amibe az éneklõ madártól a virágos, rovaros makrón keresztül a tavaszi égképeken át rengeteg minden beleférne.
Bár idõm olykor szûkös de lehetõségeimhez mérten én is benne vagyok! 
......
kess: nekem ötezres van...
......
kess: nekem ötezres van...
Akkor már csak az a kérdés, hogyan döntsük el a téma mibenlétét? Mert itt pl. nincs könyv, amiben ráböknénk csukott szemmel egy szóra. Ötlet?
Bizony, bizony
Ne a téma legyen adott, hanem egy fogalom, ami köré bárki azt szõ, ami neki ebbõl a fogalomból "lejön".
Adott ötlet :-) Azonban én nem teljesen így gondoltam a témát, hanem úgy, hogy mondjuk feldobunk egy szót, tök mindegy, mit, de pl. legyen "elem" s ezen szóból kéne kiindulni, így az eredmény lehet egy hatszögû elemekbõl darázs épülõ fészke, egy duracell nyuszi, vagy mondjuk egy doboz LM :-) ha érted, mire gondolok. Lehet egy szín, egy forma, bármi, ami kicsit elvontabb, hogy nagyobb teret kaphasson a fantázia. :-)
Ha nem versenynek nevezzük, hanem pl. havi témafeldolgozásnak, akkor benne vagyok, szerintem jó ötlet lenne
Francba, pedig már beleéltem magamat, hogy mondjuk havonta feldobunk egy szót témaként, s arra érkeznének a remek pályamûvek. Persze egy ilyen háziversenyben nem csak ti vehetnétek ám részt! :-)))