Bioszféra
Készítettem most már a macskám, Besi játékáról egy videót.
Bár már nem olyan lelkesen hozza vissza itt a "labdáját", hiszen ma sokat jétszott és kifáradt.
Link
Bár már nem olyan lelkesen hozza vissza itt a "labdáját", hiszen ma sokat jétszott és kifáradt.
Link
Gyönyörû idén az õsz!Érdemes kimenni a természetbe nézelõdni.A fák lombja olyan szinpompás,amilyet rég láttam.(Csuda tudja,miért,vannak sokkal fakóbb évek is:volt,hogy majdnem zölden hullottak le a levelek)A sok esõ miatt rengeteg a gomba,sõt egyre több van.A balaton-felvidéki erdõkben valóságos gombaszõnyegeken lehet járni helyenként.Megjelent a sötét trombitagomba,mely jelentéktelen,sõt gyanús küllemû,csoportosan növõ gombácska.Valójában a sárga rókagomba rokona,nagyon jó ízû,aromás,ehetõ.Megfelelõ helyen szatyorszám lehet szedni.Ki kell használni a gombaszezonból még hátralevõ idõt.Sajnos már csak néhány hét van hátra,tapasztalatom szerint novemberben eléggé megritkul a gombaflóra.
Az hogy ellenõrizhetetlen dolgokat állítanak nem lep meg, mondhatnak bármit ha átlagember nem tudja ellenõrizni. De a behozott bauxitot valahogy nem értem. 1973-as könyvben még ez van leírva:
"A világ felkutatott bauxitvagyona 1 milliárd tonnára becsülhetõ. Európa áll elsõ helyen, majd Afrika, Amerika, Ázsia, Ausztrália.
A világ legnagyobbra becsült bauxitvagyona a kb. 250-460 millió tonna magyarországi bauxit elõfordulás. Legfontosabb elõfordulások Gánt, Iszkaszentgyörgy, Isztimér, Bakonynána, Eplény, Herend, Halimba, Padrag, Szõc, Nyírád, Tárkány, Sümeg, Nagyharsány és Nézsa." Persze azóta eltelt majd negyven év. A fórum bauxitkutatói/geológusai mit tudnak, 1973 óta kibányásztuk és feldolgoztuk timföldnek bauxitvagyonunkat, vagy kitermelése nálunk már gazdaságtalan, olcsóbb venni? Bizonyára bezárták a gazdaságtalan bányákat és kímélik a környezetet. Támpontnak egy 2010.09.13-án kelt cikk: Kijutottak a gödörbõl - Túlélte a válságot a bauxitbányászat Link és a MAL honlapja: Link sok érdekes dolog olvasható de nem egyértelmû miért veszünk máshonnan ekkora bauxitvagyon mellett, ahogy az argentin cseresznye megvásárlása/importja is kisemberi ésszel érthetetlen volt anno. Gondolom geológus fórumtársaink eligazítanak mielõtt pálcát törünk felettük.
"A világ felkutatott bauxitvagyona 1 milliárd tonnára becsülhetõ. Európa áll elsõ helyen, majd Afrika, Amerika, Ázsia, Ausztrália.
A világ legnagyobbra becsült bauxitvagyona a kb. 250-460 millió tonna magyarországi bauxit elõfordulás. Legfontosabb elõfordulások Gánt, Iszkaszentgyörgy, Isztimér, Bakonynána, Eplény, Herend, Halimba, Padrag, Szõc, Nyírád, Tárkány, Sümeg, Nagyharsány és Nézsa." Persze azóta eltelt majd negyven év. A fórum bauxitkutatói/geológusai mit tudnak, 1973 óta kibányásztuk és feldolgoztuk timföldnek bauxitvagyonunkat, vagy kitermelése nálunk már gazdaságtalan, olcsóbb venni? Bizonyára bezárták a gazdaságtalan bányákat és kímélik a környezetet. Támpontnak egy 2010.09.13-án kelt cikk: Kijutottak a gödörbõl - Túlélte a válságot a bauxitbányászat Link és a MAL honlapja: Link sok érdekes dolog olvasható de nem egyértelmû miért veszünk máshonnan ekkora bauxitvagyon mellett, ahogy az argentin cseresznye megvásárlása/importja is kisemberi ésszel érthetetlen volt anno. Gondolom geológus fórumtársaink eligazítanak mielõtt pálcát törünk felettük.
Sajnos vagyunk egy páran, akiknek a szakértõ szótól már felmegy a vérnyomása. Bármi történik (katasztrófa,baleset,bûntény stb.) állandóan azt halljuk, hogy a szakértõk így meg úgy, meg majd kiderül, csak várjunk (és legyünk hozzá elég hosszú életûek vagy döntsük el az egymás ellentéte szakértõi véleményekrõl mi, nem szakértõk, hogy melyik igaz).Elvileg a polgári, meg kapitalista, meg demokratikus, meg modern,meg fenetudja még milyen világban a szakértelem alapján lehet betölteni vezetõ állásokat, állami, politikai, gazdasági vagy magánszféra egyre megy. Meg is fizettetik az árát ,nekik 10-100-1000-szeres jövedelem kell, mert egy profi nem élhet átlagéletet. Még mielõtt megint megkapnám, hogy mások zsebében nem illik kotorászni
(az enyémben sajnos mindig kotorásznak a profik), nem irigylem tõlük, ha tényleg megérdemelnék, nem is szólnék. De ha csak orbitális zagyvaságokat tudnak mondani, egy értelmes és pontos meghatározás vagy félmondat sem telik ki tõlük, akkor már a profiszakértõmilliárdoslobbistától elvenném az utolsó rangját és milliárdját is.
Olyan hírek is terjednek,hogy annyi az urán ebben a trutyiban,hogy máshol örülnének ilyen urántartalmú ércnek.Mások szerint csak abban vagyunk biztosak, hogy radioaktivitás nuku.De ki mérte meg az uránt benne ? És mikor ? Hogy 10 éve mi volt, az ma már nem mérvadó !
Azt is mondják,hogy évek óta mi bérben csináljuk a timföldet: behozzuk a bauxitot hozzá, aztán elviszik alumíniumot gyártani oda, ahol van elég energia.A trutymó meg itt marad,hisz itt nem számít a környezet(azért van a profi környezetvédelmi minisztérium,hogy jó pénzért mindent megengedjen ?
) De ki tudja, hogy a külhonból millió tonnaszám idehozott bauxitban mi mennyi ?
Olyan hírek is terjednek,hogy annyi az urán ebben a trutyiban,hogy máshol örülnének ilyen urántartalmú ércnek.Mások szerint csak abban vagyunk biztosak, hogy radioaktivitás nuku.De ki mérte meg az uránt benne ? És mikor ? Hogy 10 éve mi volt, az ma már nem mérvadó !
Azt is mondják,hogy évek óta mi bérben csináljuk a timföldet: behozzuk a bauxitot hozzá, aztán elviszik alumíniumot gyártani oda, ahol van elég energia.A trutymó meg itt marad,hisz itt nem számít a környezet(azért van a profi környezetvédelmi minisztérium,hogy jó pénzért mindent megengedjen ?
A képeiden látható tó a Pisztrángos-tó?
(33 éve táboroztunk ott, érettségi után.)
(33 éve táboroztunk ott, érettségi után.)
A füzikének meg tán nem ilyen dallamos a csevegése.
Kíváncsian várom a madarászok véleményét!
Itt a csilpcsalpé: Link Más.
Az Akeláén én a "cipõ-cipõ" szócskát vélem feldedezni.
Kíváncsian várom a madarászok véleményét!
Itt a csilpcsalpé: Link Más.
Az Akeláén én a "cipõ-cipõ" szócskát vélem feldedezni.
Cinkének lassú, füzikének picit gyors, de a dallamvezetés füzikés. Szerintem. De vannak itt madarász kollégák, akik tuti meg tudják mondani.
Azt esetleg gázálarcban lehetett volna... Nem tudom, hallottam én is, hogy van, aki megeszi, de nekem nem sok gusztusom lenne hozzá.
Az õszi bakonyi témakínálat kimeríthetetlen.. A boszorkánytojást ti megeszitek?
A Bakony a maga teljességében gyönyörû. Megyek még a héten felfelé. :-) Napról napra szebb minden. A Veszprém - Herend úton kétoldalt a piros és a narancs minden árnyalatában pompáznak a szömörcék, hasonló van még a 8-as fõút másik felén, Várpalota felé is. Aki arra jár, álljon meg valahol és csodálja, ilyen csak egyszer van egy évben!
Legnagyobb bánatomra nem találtam egy légyölõ galócát se, pedig életem egyetlen példányát, igaz, vagy 15 éve, Farkasgyepûnél láttam, buszablakból... Az erdõben száztonnaszám nõnek a gyûrûs tuskógombák. A hétvégi nekünk elég egy évre, mostanában nem szedek, majd csak muternak kell még hoznom. Õk ma rizikéztek a Balaton-felvidéken.
Legnagyobb bánatomra nem találtam egy légyölõ galócát se, pedig életem egyetlen példányát, igaz, vagy 15 éve, Farkasgyepûnél láttam, buszablakból... Az erdõben száztonnaszám nõnek a gyûrûs tuskógombák. A hétvégi nekünk elég egy évre, mostanában nem szedek, majd csak muternak kell még hoznom. Õk ma rizikéztek a Balaton-felvidéken.
Köszönöm Lord, egészen felvidítottál.
Bogyómászó Szenzorõr Pali (Palicorus inspectorus) emlékét nem elõször idézed meg, ha ezt õ tudná..
De szépek!!
A "tengerszem" tó és környéke lenyûgözõen szép, a Bakony egyik legszebb része szerintem, nameg a Bakonybéltõl nyugatra, északnyugatra fekvõ 300-400 méteres dimbes-dombos, jórészt erdõs terület.
A "tengerszem" tó és környéke lenyûgözõen szép, a Bakony egyik legszebb része szerintem, nameg a Bakonybéltõl nyugatra, északnyugatra fekvõ 300-400 méteres dimbes-dombos, jórészt erdõs terület.
Hamarosan... Gyönyörû az erdõ! Már kezd színesedni, én még a héten megyek fel majd, az uramnak viszont kész van a térde, így asszem, õt itthon hagyom.
Az egyik az igazat mondja a másik "hazabeszél" ahogy az ilyenkor szinte törvényszerû... [esõ] Õsrégi trükk, egy vélemény komolyságát az is megkérdõjelezheti ha konkrét cáfolat helyett csupán kétségbe vonják, az átlagember már a fejét kapkodja kinek is higgyjen. Véletlen kutakodás közben egy magyar közlönyben találtam olyan peres anyag ismertetését a neten, mely EGYETLEN SZÓ helyes értelmezésén vitatkozva évekig elhúzódó vitát eredményezett. Egy pályázat vesztese húzta ezzel az idõt ellenfele érdekmúlásáig. igaz egyik fél sem húzott hasznot belõle de a legalább a konkurrens ellehetetlenedett, az idõ múlt amíg végül már nem volt értelme az egésznek. Tanulságos anyag, a forrást nem közlöm mert ma is "nagy(?) nevek" érintettek benne... köll nekem és a MetNetnek rágalmazási per? Ez a vörösiszap sárdobálás hasonló formát öltött kezdettõl fogva. A végén már annyian annyiféle véleményt nyilvánítanak és lecáfolják a másikat, hogy senki nem ért semmit. Mint egy házastársi vitában, már nem is a vörösiszapról és a katasztrófa semlegesítésérõl fognak vitatkozni hanem arról kinek van igaza/nagyobb tudományos tekintélye és mindenki megunja csak a tragédiában közvetlenül érintettek nem, de akkor már rájuk alig figyelnek, legyek rossz jós. [esõ]
Nem vagyok "penge" csupán egy valaha vegyésznek indult ember aki a szoftverfejlesztés-honvédség-meteorológia felé kanyarodott, ismereteim korlátozottak. Vagy akkor voltak tudatlanok tanáraim és pontatlanok könyveim vagy akkorát fejlõdött volna a tudomány hogy semmi sem igaz mindabból? Akárhogy is, vannak alapigazságok amit lehet magyarázni így vagy úgy de a lényegen nem változtat. A lúgos zagy kiömlött és felmérhetetlen utóhatású komoly kárt okozott "szerencsére" csak 40 km-es körzetben. Egy pártatlan, abszolút semleges és lobbikban érdektelen nemzetközi vizsgálat kellene.
Ui: az ukrán kettõs vélemény eszembe juttatja hogy több politikusunknak komoly érdekeik vannak arrafelé... a vörösiszappal a "politikai zagy" és vele a zagyvaságok is kezdenek felkeveredni azt vélem nem ok nélkül
Nem vagyok "penge" csupán egy valaha vegyésznek indult ember aki a szoftverfejlesztés-honvédség-meteorológia felé kanyarodott, ismereteim korlátozottak. Vagy akkor voltak tudatlanok tanáraim és pontatlanok könyveim vagy akkorát fejlõdött volna a tudomány hogy semmi sem igaz mindabból? Akárhogy is, vannak alapigazságok amit lehet magyarázni így vagy úgy de a lényegen nem változtat. A lúgos zagy kiömlött és felmérhetetlen utóhatású komoly kárt okozott "szerencsére" csak 40 km-es körzetben. Egy pártatlan, abszolút semleges és lobbikban érdektelen nemzetközi vizsgálat kellene.
Ui: az ukrán kettõs vélemény eszembe juttatja hogy több politikusunknak komoly érdekeik vannak arrafelé... a vörösiszappal a "politikai zagy" és vele a zagyvaságok is kezdenek felkeveredni azt vélem nem ok nélkül
Bármennyire is jó lenne csak szép dolgokról írni, vannak hírek, melyek mellett nem lehet szótlanul elmenni. Így pl. az iszap összetételével kapcsolatos hírek... Az osztrák Szövetségi Környezetvédelmi Hivatal nemzetközileg akkreditált laboratóriuma az iszapminták analízise után ma nyilvánosságra hozta az eredményeket: eszerint extrém magas arzén-, króm- és higanytartalommal bír az iszap, azaz kimondottan és akár évtizedekre kihatóan mérgezõ, az arzén pl. a határérték 25-szörösét éri el... (ugyanezeket az eredményeket megerõsítette a budapesti Bálint Laboratórium is). A Pannon Egyetem rektora azonban ma kijelentette, hogy NINCS megnövekedett arzén-, króm- és higanytartalma az iszapnak. Izé...
Más: Ukrán vélemények szerint az iszap összetétele inkább emlékeztet egy vegyifegyver-üzem hulladékára (õk aztán tudják, ugye...), mint a timföldgyártásból származó iszapra. Egy ukrán timföldgyár szóvivõje viszont kiemelte, hogy az iszappal nincs semmi gond, a kis lugosságát könnyen semlegesíteni lehet, maga az iszap pedig akár termõföldek trágyázására is használható...
MIVAAAAAAN?????
Más: Ukrán vélemények szerint az iszap összetétele inkább emlékeztet egy vegyifegyver-üzem hulladékára (õk aztán tudják, ugye...), mint a timföldgyártásból származó iszapra. Egy ukrán timföldgyár szóvivõje viszont kiemelte, hogy az iszappal nincs semmi gond, a kis lugosságát könnyen semlegesíteni lehet, maga az iszap pedig akár termõföldek trágyázására is használható...
MIVAAAAAAN?????
Jaurinum egykori szenzorfelügyelõjének emlékére, az unoka Link után ükunoka
Ma reggel bújt elõ a WS automata beltéri egysége mögül, ahogy az unoka tavaly a fax alól
Aki nem értené, Jaurinum pár éve közölt képet egy "szenzorfelügyelõnek kinevezett" és Pali nevet nyert mezei poloskáról (hátán fehér pöttyel) mely kihelyezett szenzoron pihent. Szemlátomást rokonai, utódai is vonzódnak a mûszerekhez

Ma reggel bújt elõ a WS automata beltéri egysége mögül, ahogy az unoka tavaly a fax alól
Aki nem értené, Jaurinum pár éve közölt képet egy "szenzorfelügyelõnek kinevezett" és Pali nevet nyert mezei poloskáról (hátán fehér pöttyel) mely kihelyezett szenzoron pihent. Szemlátomást rokonai, utódai is vonzódnak a mûszerekhez
Köszi elõre is, már ideje, hogy annyi sok bánat, csalódás (és harag..) után ismét a természeti szépségek legyenek a fõ téma.
Kis színes. Kilós konzervtápot kap a két macska. Amikor egy kiürül, leteszem táljuk mellé mert Cira cica mancsával benyúlva szépen kitisztogatja, utána Kalóz belebújva fényesre tisztítja ami még marad. De szépen gyarapszik ma reggel már beszorult felsõtestével akár a meggondolatlan barlangász*. Hagytam, mert kíváncsi voltam "hogy oldja meg" az okos találékony süldõmacska (Nagyon értelmesnek ígérkezik. Viselkedésében sok a gépies ismétlõdõ elem, de olykor a "harmadik típusú találkozások" kapcsolatfelvételi kísérletei ugranak be amikor hosszan "szemezünk", látni vélem rajta az igyekezetet ahogy próbál megérteni. Cira cica Tomi kutya butább. Hajlandók hosszabb szemkontaktusra de csak a szokásos kutya-macska "információcsere" jeleit mutatják fajtájukra jellemzõ rutinviselkedéssel, tõlem "várják el" hogy megértsem õket. Kalóz cica szemében "csillog az értelem szikrája" szemlátomást õ is "meg akar érteni"). Részben a véletlen segített rajta. Hátsó lábaival dobozostól ide-oda curukkolt míg végül felakadt a hûtõ sarkán, azzal mintegy lehúzta magáról a dobozt. Szegény Kalóz kísérlet áldozata lett, melybõl kivágta magát, nem kellett segítenem (most itt dorombol). Régi szokásom emberek-állatok tekintetét figyelni, tapasztalatom szerint állatokra is igaz "a szem a lélek tükre", nagymértékben felismerhetõ természetes intelligenciájuk
"Üres tekintetû" embertõl állattól óvakodni kell.
------------
*Meggondolatlan barlangász Kis János esete tény, a mint azt a Magyar Hírmondó is közzé tette 1780-ban. E kéményseprõ bátoríttatva a rábeszélõk könnyelmû tanácsától s elcsábíttatva a található kincs fényétõl, vasmacskák s kötél segítségével leereszkedett a kincsekkel telinek vélt üregbe. Ott valahol úgy beszorult, hogy sehogysem mozoghatott. A segítségére menõknek, kik húzták fölfelé, azt kiáltotta volna: "Ne húzzatok, mert többen húznak lefelé!" A felesége hasztalan járt ki élelemmel hozzá, mert ô fejjel lefelé lévén, táplálékot sem vehetett magához. Étlen-szomjan hét napig kibírta s akkor meghalt. Könyvben olvastam régebben de a neten is sok forrás említi, az idézet forrása: Link
Bocs a filóért, jó napot jó kedvet Mindenkinek
"Üres tekintetû" embertõl állattól óvakodni kell.
------------
*Meggondolatlan barlangász Kis János esete tény, a mint azt a Magyar Hírmondó is közzé tette 1780-ban. E kéményseprõ bátoríttatva a rábeszélõk könnyelmû tanácsától s elcsábíttatva a található kincs fényétõl, vasmacskák s kötél segítségével leereszkedett a kincsekkel telinek vélt üregbe. Ott valahol úgy beszorult, hogy sehogysem mozoghatott. A segítségére menõknek, kik húzták fölfelé, azt kiáltotta volna: "Ne húzzatok, mert többen húznak lefelé!" A felesége hasztalan járt ki élelemmel hozzá, mert ô fejjel lefelé lévén, táplálékot sem vehetett magához. Étlen-szomjan hét napig kibírta s akkor meghalt. Könyvben olvastam régebben de a neten is sok forrás említi, az idézet forrása: Link
Bocs a filóért, jó napot jó kedvet Mindenkinek
Megyünk a Bakonyba, remélhetõleg estére néhány szép fotóval lephetem meg a fórumtársakat. :-)
Szerencsés vagy, hogy õk laknak Nálad a kertben. Szép a darázspókod! Nálunk már eltûnt mind a Látóhegyen,kb 2 hete láttam õket utoljára.
Hari köszönöm a csatolást nagyon érdekes a tájfilozófia, ha fiatalabb lennék én is próbálkoznék vele 
A szemétlerakó helyén búzamezõt telepíteni érdekes ötlet, filozofikus képsor a kalászok a hátterében a WTC két néhai tornya, érzékelteti hogy a Természetben csak vendégek vagyunk (Agnes Denes
Wheatfield—A Confrontation (Búzamezõ—Ellentét), 1982 sorozat)
A matematikai jellegû ábrák elvontak, talán csak a "rétegízlésûeket" dobja fel de számtalan szerteágazó gondolat kiindulópontjai
Köszönöm Hari érdekes volt végig/nézni/olvasni THX
Ui: mindnyájan az "Empire Earth" nevû ûrhajón száguldunk a végtelen sötét hideg ûrben. Ha az ISS-rõl érkeznének hírek hogy a legénység rombolja szennyezi az ûrállomást igencsak megütköznénk rajta. Életet és otthont adó gigantikus ûrállomásunkat a Föld bolygót, teleszemeteljük kihasználjuk romboljuk
A szemétlerakó helyén búzamezõt telepíteni érdekes ötlet, filozofikus képsor a kalászok a hátterében a WTC két néhai tornya, érzékelteti hogy a Természetben csak vendégek vagyunk (Agnes Denes
Wheatfield—A Confrontation (Búzamezõ—Ellentét), 1982 sorozat)
A matematikai jellegû ábrák elvontak, talán csak a "rétegízlésûeket" dobja fel de számtalan szerteágazó gondolat kiindulópontjai
Köszönöm Hari érdekes volt végig/nézni/olvasni THX
Ui: mindnyájan az "Empire Earth" nevû ûrhajón száguldunk a végtelen sötét hideg ûrben. Ha az ISS-rõl érkeznének hírek hogy a legénység rombolja szennyezi az ûrállomást igencsak megütköznénk rajta. Életet és otthont adó gigantikus ûrállomásunkat a Föld bolygót, teleszemeteljük kihasználjuk romboljuk
Ma megejtettem (remélhetõleg) az idei utolsó fûnyírást. Jó nagy volt a dzsumbuj, sejtettem, hogy az élõvilág is aktivizálta magát ez idõ alatt, de azért õ rá nem számítottam: Link Link Link megmutatta a hasát is: Link Link
Késõbb egy keresztest is találtam, bár õ semmiképp sem akart pózolni, így csak ennyire sikerült lekapnom: Link
Az elsõ szépség darázspók akar lenni? Alapvetõen tartok a pókoktól, nem kis bátorság kellett ennyire közel kerülnöm hozzá, de azt hiszem, megérte
Késõbb egy keresztest is találtam, bár õ semmiképp sem akart pózolni, így csak ennyire sikerült lekapnom: Link
Az elsõ szépség darázspók akar lenni? Alapvetõen tartok a pókoktól, nem kis bátorság kellett ennyire közel kerülnöm hozzá, de azt hiszem, megérte
Akkor viszont az összes elképzelés és forgatókönyv borul, mert lassabban mozgó, kb. 500 ezer m2 sûrû vörösiszap ömlését várták és nem X m2 erõsen lúgos folyadékot. Így viszont komplikáltabb a helyzet, mint amire számítottak. Ha az kiszakad, talán a tározó minden egyes köbmétere kifolyik.
Csak idõ kérdése, hogy a szomszédos tározó gátja is átszakadjon, az esemény a minisztérium szerint elkerülhetetlen... hihetetlen
Elnézést, ha már valaki beírta volna...
Az "Ocean Orchids" a magyar-szlovén határon mûködõ cég, többhektáros területet fûtenek termálvízzel, és orchideákat termesztenek és forgalmaznak nagy profittal, úgyhogy õk sikeresen lapátolták vissza a sz@rt a tehénbe Link , pedig valószínû amikor létrejött a cég, biztosan voltak fanyalgók és hitetlenkedõk.
Egy trópusi kertet is létrehoztak ott Link , ahol amikor ott jártam, lefotóztam ezt a banánfát Link
Egy trópusi kertet is létrehoztak ott Link , ahol amikor ott jártam, lefotóztam ezt a banánfát Link
A geotermikus erõmû szerintem nem egy megtérülõ dolog nálunk. Egyrészt a kezdeti beruházás nagyon költséges, és bár "ingyen" van az energia, ha bármi változás következik be a kút hõmérsékletében akár a mélységi vízmozgások miatt (amit a kiemelt vízmennyiség is változtathat valamelyest), már lõttek neki. Itt tényleg a fûtési dolog lenne a lényeg, sokkal jobban lehetne hasznosítani a jelenleginél.
A földtanos fórumban 2-3 hónapja jött elõ a téma, akkor volt szó a bázeli erõmû keltette földrengésekrõl is, illetve a Természet Világa is írt kb. ugyanekkor a témáról - benne egy nagy kaliforniai geotermikus erõmûtelep hasonlóan szaporodni látszó rengéseirõl is. Szóval a beavatkozásnak ára van, akárhogy is nézzük. Izlandon az a szitu, hogy ott nem kell túl mélyre menni a kellõ melegért. Amit tudok, hogy kb. az energiaigényük negyede geotermikus, háromnegyede vízerõmû, s csak valami minimális elhanyagolható töredék százalék fosszilis.
A keflavíki geotermikus erõmû:
Az itteni víz felhasználás után még a híres turistacélpont kék lagúnát is melegen tartja. :-)
Banán izlandi módra:
A földtanos fórumban 2-3 hónapja jött elõ a téma, akkor volt szó a bázeli erõmû keltette földrengésekrõl is, illetve a Természet Világa is írt kb. ugyanekkor a témáról - benne egy nagy kaliforniai geotermikus erõmûtelep hasonlóan szaporodni látszó rengéseirõl is. Szóval a beavatkozásnak ára van, akárhogy is nézzük. Izlandon az a szitu, hogy ott nem kell túl mélyre menni a kellõ melegért. Amit tudok, hogy kb. az energiaigényük negyede geotermikus, háromnegyede vízerõmû, s csak valami minimális elhanyagolható töredék százalék fosszilis.
A keflavíki geotermikus erõmû:

Az itteni víz felhasználás után még a híres turistacélpont kék lagúnát is melegen tartja. :-)
Banán izlandi módra:
A vízhozam az, ami meglepõ volt, emiatt is lett áramtermelés is betervezve.
Sajnos úgy, ahogy írtam, egyszerûen engedik le a hegyrõl, mindenféle cécó nélkül, itt a mélyponton pedig emeli a talajvizet...
Az új helyi hivatalhoz emiatt be is megyek.
Sajnos úgy, ahogy írtam, egyszerûen engedik le a hegyrõl, mindenféle cécó nélkül, itt a mélyponton pedig emeli a talajvizet...
Az új helyi hivatalhoz emiatt be is megyek.
A hivatalos, "konzervatív" várakozások nincsenek ellentétben a tapasztaltakkal. Íme egy - bár nem a legjobb felbontású - térkép. Link Látható, hogy térségedben 100-120°C körüli hõmérséklet van 2000 méter mélységben. Azaz éppen a tapasztalt. Propagálás off.
Amúgy hogyhogy ráengedik a falura? Én úgy tudom, hogy a magas oldottanyag tartalma miatt a termálvíz veszélyes hulladéknak minõsül.
Belló:
A találkozó után tényleg ledeöntött a lábamról valami norwalk-típusú vírus. Ennek voltam a posztszimptómás szakaszában az elmúlt 9 hónapban
Sajnáltam is azt a jó savanyát...
Amúgy hogyhogy ráengedik a falura? Én úgy tudom, hogy a magas oldottanyag tartalma miatt a termálvíz veszélyes hulladéknak minõsül.
Belló:
A találkozó után tényleg ledeöntött a lábamról valami norwalk-típusú vírus. Ennek voltam a posztszimptómás szakaszában az elmúlt 9 hónapban
Itt le tudtak menni augusztus végére 2300m körüli mélységre (az elsõ kísérleti kút fúrótornyát el is vitték a héten) és 120°C körüli hõmérséklet mellett a vízhozam 5000l/min.
Eme üdvözítõ technológia itt csak kárhozatot ad, augusztus óta már nem az idõjárás adja a belvizet, a felelõtlen vízelvezetés (a próbaüzem fölös vize), egyenesen a falura, több száz m3 naponta...
Itt egy 3MW-os erõmû van tervezve a kúthoz.
A Bükkalja kiemelten jó terület, a több mint biztató fúrások bizony felülmúlják a hivatalos, konzervatív várakozásokat (ezt propagálod Te is).
Eme üdvözítõ technológia itt csak kárhozatot ad, augusztus óta már nem az idõjárás adja a belvizet, a felelõtlen vízelvezetés (a próbaüzem fölös vize), egyenesen a falura, több száz m3 naponta...
Itt egy 3MW-os erõmû van tervezve a kúthoz.
A Bükkalja kiemelten jó terület, a több mint biztató fúrások bizony felülmúlják a hivatalos, konzervatív várakozásokat (ezt propagálod Te is).
Ez így van ahogy mondod (hogy lenne másként
). Én is valahová a Dél-Alföldre hallottam a tervezett erõmûvet. Talán Szentes-Csongrád környékére. Bár az kicsit arrébb esik a Makói-ároktól, de a környék számtalan szénhidrogén kutató próbafúrása nagyon jó mintavételezést adott a geotermikus viszonyainkról. Csakúgy, mint a zalai szénhidrogén esetében. Az a terület legalább ilyen adottságokkal rendelkezik (magas geotermikus gradiens, jó kõzettani adottságok), ha nem jobbakkal. Ha összegezni akarnánk, akkor azt mondhatnánk, hogy erõmû telepítésére közel féltucat hely lenne alkalmas hazánkban, fûtési célra felhasznált melegvíz kinyerésére pedig gyakorlatilag az ország 2/3-a.
Egyébként üdvözöllek ismét köztünk. Remélem nem a savanyított karfiol és az apró dinnye feküdte meg a gyomrodat...
Egyébként üdvözöllek ismét köztünk. Remélem nem a savanyított karfiol és az apró dinnye feküdte meg a gyomrodat...
Geotermikus erõmû telepítésére hazánk igen kis része alkalmas. Ugyanis a víz hõmérsékletének minimum 150°C-nak kell lennie, hogy gazdaságos legyen. Ez pedig kevés helyen fordul elõ az országban. Ilyen pl a Makói-árok. De itt meg van kb 7-8 kilométernyi neogén és negyedidõszaki üledék. Ráadásul igen körültekintõen kell meghatározni a vizt tartalmazó és az azt kölülvevõ rétegek fizikai kémiai stb tulajdonságait, mert sok buktató van. Példának okáért a Basel geothermal project egy "hozománya" Link (azóta be is zárták az erõmûvet). Persze üvegházak, lakóházak, közintézmények stb fûtésére alkalmas. Én a Hódmezõvásárhelyi Geotermikus Közmûrendszerrõl hallottam, ahol még a járdák sózását is kiváltották az alattuk futó csõrendszerrel, melyben az épp visszasajtolásra igyekvõ víz fut.