Fotóiskola
Fotóinfó
Ajánlott M42-es objektívek: Link
Jajj, de nagyon jó kép, köszönöm szépen!
Esetleg megkaphatom RAW-ban? Kinyomtatnám
A vászon legyen valami természetes anyagú, ne poliakármi, mert az fénylik és máris elrontotta a hátteret.
Tükör helyett meg inkább pl. egy lapra ragasztott (enyhén gyûrt) alufóliát vagy a még egyszerûbb, a bármelyik áruházban kapható (pár száz Ft-ért), autó szélvédõje mögé rakható fényvisszaverõt javasolnék (mint derítõlap alternatívája).
Tükör helyett meg inkább pl. egy lapra ragasztott (enyhén gyûrt) alufóliát vagy a még egyszerûbb, a bármelyik áruházban kapható (pár száz Ft-ért), autó szélvédõje mögé rakható fényvisszaverõt javasolnék (mint derítõlap alternatívája).
Köszönöm az információkat! Akkor úgytûnik, hogy jók úton járok! Vászon szerezhetõ. Esetleg fény szempontjából fabaltás módszer az ablakon át beszûrõdõ fény, tükrökkel irányítani stb. Nem akarok komplett fotóstúdiót egynéhány képért!

De ilyen "sötétbe veszõ" saját képeket mindenképp szeretnék!
De ilyen "sötétbe veszõ" saját képeket mindenképp szeretnék!
És még annyival egészíteném ki, hogy javallott a spot-mérést használni, mert ezzel nagyon be lehet szükíteni a mérési szöget, így pl. a szórt fényü területeket a mérés nem veszi figyelembe.
Egy kis cseresznyevirág: Link (f5,6, ISO200, 1/400 - a háttérben egy bokorcsoport árnyéka miatt volt sötét, a virág meg a napfényben fürdõzött)
Jó úton jársz.
A legegyszerûbb módja, ha kialakítasz egy egyszerû "mûtermet". Háttérnek fekete vászon és ekkor a fénnyel úgy variálsz, ahogy akarsz.
A másik lehetõség: erõsen irányított fénnyel világítod meg az alanyt. Ekkor a fény csak az alanyra vagy annak a fotózni kívánt részére esik a fény! Ennél viszont nagyon fontos, hogy a környezetet közben nem érheti szórt fény!
Nem mondom, hogy bármelyik megoldás könnyû lenne, sõt. A fotózásban ez a legnehezebb téma fõleg, ha az alany ember.
Mindkettõ esetben nagy a veszélye a részletek (leginkább bõr) beégése, épp ezért kell tudni, hogy hogyan világítsunk, illetve hova tegyük a gépet.
A záridõvel itt nagyon nem érdemes játszani, mivel portrét általában célszerû nyitott rekesszel fényképezni, illetve hosszú záridõnél az alany úgyis bemozdul. Meg amúgyis mindent a fény mennyisége fog eldönteni.
A legegyszerûbb módja, ha kialakítasz egy egyszerû "mûtermet". Háttérnek fekete vászon és ekkor a fénnyel úgy variálsz, ahogy akarsz.
A másik lehetõség: erõsen irányított fénnyel világítod meg az alanyt. Ekkor a fény csak az alanyra vagy annak a fotózni kívánt részére esik a fény! Ennél viszont nagyon fontos, hogy a környezetet közben nem érheti szórt fény!
Nem mondom, hogy bármelyik megoldás könnyû lenne, sõt. A fotózásban ez a legnehezebb téma fõleg, ha az alany ember.
Mindkettõ esetben nagy a veszélye a részletek (leginkább bõr) beégése, épp ezért kell tudni, hogy hogyan világítsunk, illetve hova tegyük a gépet.
A záridõvel itt nagyon nem érdemes játszani, mivel portrét általában célszerû nyitott rekesszel fényképezni, illetve hosszú záridõnél az alany úgyis bemozdul. Meg amúgyis mindent a fény mennyisége fog eldönteni.
Szerintem ilyesmi, de a profik biztos mindenféle fénytrükköket használnak, jól irányzott refi, fényvisszaverõ felület, stb., meg fotosop...
Na egy kérdés, amit eddig még nem sikerült megfejtenem!
Hogyan lehet megvalósítani azt, hogy az alany látszódjon, aztán a többi rész meg "feledésbe" sötétségbe merüljön... Csak egy bizonyos részlet legyen látható.
Erõs fényvetõvel a célzott területre és rövid záridõvel?
Fabaltás módszer? Ablakon bejövõ fény rávetül az alanyra! A szobában amúgy sötét van! Az alany vakító a beltérhez képest, így rövidebb záridõvel az alanyt látjuk, míg a távolabbi tárgyak egyszerûen eltûnnek mert ugye onnét nem jut sok fény az érzékelõbe!
Valahogy így? Sejtek valamit? Jó út?
Hogyan lehet megvalósítani azt, hogy az alany látszódjon, aztán a többi rész meg "feledésbe" sötétségbe merüljön... Csak egy bizonyos részlet legyen látható.
Erõs fényvetõvel a célzott területre és rövid záridõvel?
Fabaltás módszer? Ablakon bejövõ fény rávetül az alanyra! A szobában amúgy sötét van! Az alany vakító a beltérhez képest, így rövidebb záridõvel az alanyt látjuk, míg a távolabbi tárgyak egyszerûen eltûnnek mert ugye onnét nem jut sok fény az érzékelõbe!
Valahogy így? Sejtek valamit? Jó út?
Ez egy olyan sztori, mint amit egy ismerõsöm mesélt. Földmérõ, és telkeket tûzött ki többedmagával, de bonyolult volt a telekosztás és nehéz volt a terep is. Kora reggeltõl estig dolgoztak. Összesen egy tanya volt a környéken, a lakók persze kijöttek érdeklõdni a mozgásra. Mondták nekik, hogy telkek kitûzése folyik és nagyon, de nagyon vigyázzanak a levert rikítószínû karókra.
Másnap visszamentek - egyetlen karó sincs meg, eltûnt az összes. Bementek a tanyára, ahol már várták õket a lakók:
- Vigyáztunk rájuk nagyon! Az éjjel jött egy zápor, behoztuk az összeset!
Másnap visszamentek - egyetlen karó sincs meg, eltûnt az összes. Bementek a tanyára, ahol már várták õket a lakók:
- Vigyáztunk rájuk nagyon! Az éjjel jött egy zápor, behoztuk az összeset!
Wow! Ez nagy szó, nem osztogatja csak úgy a gratulációkat! Egyébként meg õ egy végtelenül kedves, segítõkész és konstruktív fotós, nem mellesleg kiváló megfigyelõ. Szóval érdemes adni a szavára.
Ja igen! Jut eszembe! Doug Zubenel múltkor gratulált ehhez a képhez emailen keresztül: Link Megköszöntem neki természetesen!
Sztem ez inkább jó akksi kérdése... Simán lehet szunyálni mellette. :-) A Ladányi Tomi mesélte, hogy a TWAN fõnök Babak egyszer kirakta a gépét csíkhúzóst csinálni valahova a semmi közepére, hazament, majd reggel hûlt helyét találta a gépnek, keresgálte, hátha rosszul emlékszik, aztán odament hozzá egy közelben lakó emberke (pásztor, vagy ilyesmi) és kérdezte, hogy õ veszítette-e el a fényképezõgépet, merthogy megtalálta... :-))))
Valahol láttam egy 6 órás csíkhúzósat ami a sarkcsillag körül készült hasonló módszerrel! Hát ezekszerint az illetõnek is volt türelme hozzá!
Engem is érdekelt a dolog, de megkaptuk a választ! Még amik látványosak azok a csíkhúzósok amik folyamatosan épülnek fel a videóban!
Spéci motorral, ami égkövetésre használható. Kb 30-35 ezerért is lehet ilyeneket kapni már, programozható, s akkor egyenletesen mozgatja az állványon lévõ kamerát. A Ladányi Tomi ezen videójában is van ilyen rész: Link 3:19-tõl.
Hogyan készítik azokat a gyorsított felvételeket, amelyek nem egy fix látómezõvel rendelkeznek, hanem mintha egy sínen mozdulna a kamera? Pölö mint ezen a Csillagászatba linkelt videón 1:10 környékén: Link
Persze, hogy nem gond!
Ha csak fele annyira értenék a fotózáshoz mint TE, akkor már elégedett lennék.
Ha csak fele annyira értenék a fotózáshoz mint TE, akkor már elégedett lennék.
Nagyon jó képek! A "sávok" igen hangulatosak, a terepasztal pedig igen élethü
Azt ugyan nem értem, mi köze szegény gubóvirágnak a nyulakhoz, de ha ti mondjátok, biztos úgy van. :-)
Link
Se a Nap nem sütött, se nem szándékozott szembefordulni, sõt el sem mozdulni, így maradt középen, háttal, sötétben. E'vvan. :-)
Se a Nap nem sütött, se nem szándékozott szembefordulni, sõt el sem mozdulni, így maradt középen, háttal, sötétben. E'vvan. :-)
Egy rovarfotós mindig hord magánál mobil katicatisztító készletet. :-)))
Az meg miért baj, ha középen van a repedés? ;-) Ebbõl már nem mászol ki....
Az meg miért baj, ha középen van a repedés? ;-) Ebbõl már nem mászol ki....
Köszönöm! 
Amúgy nekem is az álló változat jön be jobban ( nem röhög!
). Igen, az elhelyezéssel is filóztam vágásnál, de végül nem tettem metszésbe, csak síkba, mert akkor a repedés volt középen, elhúzta a tekintetem.
Noli, mégis, köptem volna le? Így természetes, nem mûtermi fotó, ez egy vidéki katica.
Amúgy nekem is az álló változat jön be jobban ( nem röhög!
Noli, mégis, köptem volna le? Így természetes, nem mûtermi fotó, ez egy vidéki katica.
Nekem is az álló jön be (
) jobban, ok azonos Nyuliéval.
A kis jószágot igazán megfüröszthetted volna fényképezkedés elõtt! :-)
A kis jószágot igazán megfüröszthetted volna fényképezkedés elõtt! :-)
Köfi 
------------
Nekem az álló formátum tetszik, de az nagyon
Sokkal jobban ábrázolja a katicabogár küszködését a hosszú, függõleges úton (pedig tudjuk, hogy akár repülhetne is, de nem, õ inkább gyalogol
). Remek kép, szép színekkel, szuper (azaz pontosan helyezett) élességgel. Egy pici kritika csak a katica központos elhelyezését illetheti, de ez ízlés dolga; egy picivel balrább nekem jobban tetszene. Szuper kép, na
------------
Nekem az álló formátum tetszik, de az nagyon
Köszönöm szépen
Sajna kipróbálni nem tudtam még, mert pocsék az idõ, de majd a hétvégén.
Mivel a madarazást meg a természetfotózást digitálisan csinálom (mea culpa
), ezért az utóbbihoz hiányzott egy igazi ultra-széleslátószögü zoom, a 17-40 az 50D-n ugye 27-64, ami tájképhez nekem túl hosszú, még lent is. Így aztán megjött a Sigma 8-16 4,5-5,6 DC HSM
(azaz 12,8-25,6) Nem egy fényerõbajnok, de mivel úgyis 8-11 közötti blendét használok, ez nem gond
Lényeges, hogy alig-alig torzít, szokatlan egy ilyen objektívtõl. Mindenesetre tesztek alapján a jelenlegi egyik legjobb ultra-széleslátószögü üveg - meglátjuk. Link
OK, srácok, köszönöm a megerõsítést.
El tudnám képzelni a képet valami scifi újságba illusztrációnak, de APOD-nak nem. Ennél mi is jobbat csinálunk bármikor.
El tudnám képzelni a képet valami scifi újságba illusztrációnak, de APOD-nak nem. Ennél mi is jobbat csinálunk bármikor.
Nagy sz@r, úgy ahogy van!
Nagyon sok sebbõl vérzik és a legnagyobb hibája, hogy Photoshopban lett összerakva az egész!
És ez lett az APOD!!?
Nagyon sok sebbõl vérzik és a legnagyobb hibája, hogy Photoshopban lett összerakva az egész!
És ez lett az APOD!!?
Itt is felteszem a kérdést, nem mindenki jár a csillagászat fórumba.
Kíváncsi vagyok, hogy ki szerint jó ez a kép: Link
Kíváncsi vagyok, hogy ki szerint jó ez a kép: Link
Ez teljesen így van. Viszont nem csak operatõr van, hanem rendezõ-operatõr is. De természetesen ezeken a posztokon a legprofibb emberek ülnek/állan.