Milyen volt az idõjárás 2006. március 1-10. között? Az átlagnál hidegebb, csapadékosabb A hideg január és február után az idén sem siet a várva várt kitavaszodás.
Az elmúlt tíz nap országos középhõmérséklete -0.1°C körül alakult, ami 2.6 fokkal alacsonyabb volt az átlagosnál. A Dunántúlon a hõmérsékleti eltérés a normál értéktõl -1.5 és -2.0 fok között váltakozott. Az Alföld nagyobb részén a negatív hõmérsékleti anomália meghaladta a 2.5 fokot, az ország északklti területein az eltérés a sokévi átlagtól helyenként elérte a -3.5, illetve -3.6 fokot is.
Igazából csak március 4-én és csupán az ország déli területein kaptunk rövid ízelítõt a tavaszból, amikor a kora délutáni órákban sok helyen +10 fok fölé emelkedett a hõmérséklet. Március 5-én az ország nagyobb részén jelentõsen visszaesett a hõmérséklet. Ezen a napon a hõmérsékleti csúcsértékek -4 és +3 fok között alakultak, csupán a Baja - Szeged - Pitvaros vanalától délre mértek +10, +15 fokos maximumokat. Többfelé havazott, délen és keleten eleinte havas esõ, ónos esõ, esõ is elõfordult. Az erõs északi, északnyugati szél néhol hófúvásokat is okozott.
Az idõszak folyamán a csapadékos idõjárás mellett folytatódott a hóolvadás (a nappali hõmérsékletek általában fagypont felettiek voltak). Ennek hatására tovább növekedett a belvíz alatt levõ területek nagysága. A dékád végére több, mint kétszáz ezer hektár volt a víz alatt.
A belvíz fõleg Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Békes és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyét érinti. Az elmúlt dekádban lehullott csapadék mennyisége az ország nagyobb részén 15 és 30 mm között alakult (a sokévi átlag 150-300%-a), az északkeleti megyékben ennél is több (40-20 mm-t meghaladó, a sokévi átlag 400-600%-a) csapadék hullott.