Nekem errõl a térképrõl kapásból a La-Nina ugrott be. A met. szakirodalomban már olvastam valahol, hogy jelentõs hatást gyakorol a Csendes - óceáni PNA indexre, ami nyílván nem meglepõ mint ahogyan az sem, hogy mit keres ott az kis kékség Dél - Amerikától nyugatra, az Egyenlítõ felett. Az, hogy Európában miért tátong ott a kék kis "görcs" a döntõen meridionális fázisba borult, s mint már -írtátok- gyengélkedõ nyugati drift lenne a felelõs. Ugy fest ha gyenge a nyugati áramlás akkor az télen, különösen januárban erõsen kiérzõdik az északi féltek mérsékelt övében. Valószínûleg földrajzi okai is lehet ilyen Észak - Afrikai, Közép - és Dél Európai, valamint Kis - Ázsiai negaítv anomáliának.

Ha azt vesszük Észak - Amerika középsõ és keleti területeit nyugat felõl a Sziklás hg. vonulatai (4000méter körüliek) védik a nyugati áramlásoktól. Igy ott észak, déli áramlatok uralkodóak. Valamint e hegység bõven utját állja 850hPal-os légtömegeknek, amik csak átbukva fõn-ként "felmelegedve" érihetnek le onnan.
Ázsia legkeletibb része a Kamcsatka - fsz. dinamikus állandó hidegöblitésektõl sikeredett negatívra.

Mint fenntebb említett Európáról még annyit, hogy véleményem szerint az óceánon kialakult tartósabb meridionális áramlás a felelõs(gyenge nyugati drift miatt), aminek folytán megnõt a magasnyomás hajlam elõbb Skandináv fsz. felett, majd tartósan máshol is Közép - Európában. Az igy északról korábban lefûzõdött sarki légtömegek megrekedtek az anticiklon(ok) alatt, s okoztak ilyen negatív anomáliát. Mint például nálunk hála a hideglégpárnának és egy jókora igen izmosra sikeredett sarki hidegelárasztásnak. Szintén egy Ac közremüködésével. Az már más tészta hogy míg hozzánk leszakadt az Északi - Sark addig az antciklon másik oldalán meg felrántódott a meleg. Vagy mikor mi vígan pengettük a -15 -18 fokokat  magasnyomású anticiklon alatt, addig a Skandináv fsz. felett ciklonok vonultak, nem maradt húzamosabb ideig felettük hideglégtömeg.

Ha globálisan szemlélek kicsit magasabbról a dolgot, akkor a La - Nina hatása a déli, nyári félévû félgömbön is kiérezhetõ a mérséklet övben, de itt nagyobb felületû szárazföld hijján tartósabb anticiklon, gyengélkedõ nyugati áramlás hatására kevésbé észrevehetõ. Meg az a baj, szerintem közel sem olyan lefedett észlelõ hálozattal rendelkezik, ekkora nyílt vízen mint nálunk az északi félgömbön.

Az 1951-1980 -as átlagot én se értem. Lehet 2016-ig nem lett volna olyan látványos eltérés, mert 1980 óta már be-be csúszott egy két globálisan hideg január, az meg rontotta volna a "nagy eltérést" az átlagtól. Elvégre tûzzel vassal riogatni kell a népet, hogy ellehessen adni jobban a cikket. 1980-tól már elég piros a kép! vidám Riasztóként hat. xD