Egyetértek azzal, hogy a jelenleg tetemes negatív anomáliát mutató észak-atlanti tengerfelszíni hõmérséklet (Sea Surface Temperature?) semmi értékelhetõt nem mond az eljövendõ tél idõjárásáról.
Kosakiss-hoz hasonlóan én is úgy tudom, hogy az El Nino jelenség nálunk az enyhe tél valószínûségét növeli. De egyrészt értesülésem nem megbízható tudományos forrásból származik, másrészt az sem biztos, hogy az El Nino állapot a következõ fél évben is fennmarad.
A napfoltminimumok környékén statisztikailag gyakoribb a zord tél, azonban a minimum csak 2018-ban esedékes, ezért erre a "rásegítésre" most még nemigen számíthatnak a télrajongók (ráadásul a szabály alóli kivételek nem ritkák)
Mindent összevetve egyelõre szinte tippem sincs a közelgõ télre vonatkozólag (ha nagyon muszáj, végtelenül óvatosan és bizonytalankodva jelenleg enyhébb fajta télre voksolok)
Mindenképp meg kell várni a szeptembert, mert annak cirkuláiós jellege a DAI-n keresztül már egész jó betekintést nyújt a tél elsõ felének idõjárásába.
Az észak-atlanti térség és a kontinens centrumának szeptemberi légnyomás-anomáliája elég megbízhatóan jelzi elõre a dolgokat, fõleg, hogy a képlet meg lett szabadítva a szibériai hómennyiséget reprezentáló elemtõl. Tavalyelõtt éppen ez utóbbi vezette tévútra a latolgatásokat (a légnyomás-anomália nem jelzett hideg decembert, a hómennyiség igen)
A jelenlegi makrokép (ha szeptemberi volna) pozitív decemberi hõanomáliát irányozna elõ, de persze a nagytérségi nyomáseloszlás a következõ hetekben tartósan a visszájára is fordulhat.