"...hogy a jó életbe lehetett a linkelt térképen az egész déli féltekének kb. 95%-át érintõ negatív anomália?"
Jó kérdés.
Az emberi megbízhatóságra alapozott rendszerek,megbízhatatlanok..Meg az emberek is..de ebbe van benne valami:
Más részrõl az északi félgömb anomális térképe még csak-csak magyarázható lenne,hogy a Labrador áramlat elemi "kedvébe volt" akkor a térkép alapján,'hála' a szokatlanul melegnek Észak Amerikában és Grönland térségében.Ami már csatolható Európa egy részének átlagos vagy átlagon aluli idõjárásához.Viszont ugyan ez vissza a Golf több energiát vesztett a Labrador áramlással való viaskodásban és a Golf is több "meleg" vizet szállított Görland térségébe.
Link Esetleg történt annyi eltérés,hogy kedvezõ légköri folyamatok hatására elindult komolyabb mennyiségû jég olvadása Grönlandon és Észak Amerikában ami jelentõsen megnövelte a Labrador áramlás erõsségét.A jelentõsebb víz többlet hatására a Golf igyekezet kiegyenlíteni a "számlát" és hatás ellen hatás törvényeként igyekszik több felszín közelében áramló melegebb tenger vizet szállítani a térségbe.Ezzel is öngerjesztõ folyamatot indítva el ezzel.A meleg tenger víz pontos tulajdonságaiban nem vagyok teljesen tisztába,de ha most valami rosszat mondok javítsatok majd ki.
Szóval ha tovább próbálom saját elképzelésem szerint magyarázni a történteket akkor a megnövekedett melegebb felsõ tenger víz igyekezett lefele adni a hõt a kontinensnek.A part vidék kis pár fokos melegítés által anticiklonáris folyamatok indultak be ami a napsütés és melegebb tenger hõmérséklet hatására tovább növelték a térség pozitiv anomáliáját.Bár megkell jegyeznem nem tudom mi állt fent sokáig a térség felett.Ennyi erõvel saccolhatnám azt,hogy frontok,ciklonok garázdálkodtak arra,de az nem magyarázná a melegebb anomáliát,hisz a tengerrõl és kontinensrõl felvett energia a légkörbe jutva eloszlana.
Érdekes az is,hogy az északi sark vidék pozitívba volt aminek hatásár gondolom picit melegebb tenger vizet eredményezett.Persze akkor olvad a jég,de mivel kicsivel több hõt tárol a tenger erõsen befolyásolta a ciklonok erõsségét.
Kicsivel melegebb tenger felszínre érve a szokásosnál nagyobb energiával rendelkeztek így mélyebben is tudtam bevonulni Szibéria belsõ területeire...Bár az adott idõpontban nem tudom milyenek voltak a ciklonok pályái.Eu-t piszkálták vagy északabbra vonultak.
Ezek a hatások megmagyaráznák azt a talán furcsa térképet,hogy ez a hatás-ellen hatás törvényeként kihatott a bolygó hideg,meleg tenger áramlásaira.
Ha valahol "elfolyik" az energia akkor maga a meleg szállító szalag gyengülését eredményezi.Viszont erõsödik a hidegebb áramlatok hozama.Ha több hideg víz áramlik alul egy forró övezet felé nyilván gyorsabban fog onnan el is áramlani "fél kész meleg víz".Nincs elég ideje kellõ hõmérsékletre melegedni ahhoz,hogy ezt a megnövekedett hideg többletet ellensúlyozni tudja.
Ezzel párhuzamosan jelentõsen kihat az óceán kicsivel hidegebb hõmérséklete a kontinensekre és szigetekre.Ezzel okozva az óceánok átlagos és negatív anomáliáját.Sõt gondolat menetem alapján lenne magyarázat arra is mért volt Pl. Dél Amerika hidegebb a vártnál.Egyszerû.Gondolom ott is van meleg tenger áramlás ami Dél-Am. partjait jobban fûti.(Nem vok. benne biztos csak köv. rá.)Maga a kontinens is fekvése miatt meleg helyen van ezért tudok a szokványostól kicsit light-os hûlni.
Közép Amerika már más tészta.Kicsit bonyolultabban fest a kép.Szerintem itt több tényezõ volt felelõs a hatásokért.Tegyük fel hogy Észak Amerika,Grönland és Északi sark felett többségben az Ac dominancia hatására még is tudott megfelelõ hideg mag képzõdni száraz föld felett ill. jég és kicsit melegebb tenger felett.Így esetleges átlagos hideg betörések alkalmával frontok vagy ciklonokként tudtak betörni Közép és Dél Amerikába.
Normális esetben(mint ami játszódott Észak Európában) a x nem tudom milyen meleg áramlás ami majd Mexikói öbölbõl indulva tovább halad Golf áramlat néven kevesebb hõt szállítva nem tudta a hideg elõre nyomulást megakadályozni.A komolyabb keveredési zónák délebbre torlódtak.
Végezetül ami még viszont Észak Afrika ill. Ázsia Dkeleti területeit valamint Tibet térségét jellemzi szerintem az óceántól való távolsága és növényzete teszi azzá ami kevésbé befolyásolja éghajlatát a tenger áramlások.Jó persze,hogy van rá hatással,de nem mint Angliában.
Nyilván "hidegebb" tenger víz hatására nem tudott kellõ energiával rendelkezni,így a melegebb leszálló légáramlatot legyõzve "bevergõdjön" a kicsivel melegebb területekre.
A Déli sark kör természetesen erõsebb hideg áramlatok hatására tudott kevésbé olvadni sõt partjain szép kis negatív anomáliákkal zárni.Lobogtatva azt a elméletemet,hogy nyilván hiába a magas napállás(ez szintén nagyon fontos),de még is az tenger áramlások fûtés vagy hûtés döntõ szerepet játszanak a bolygó éghajlatában.
Bár ez nekem egy szerény elméletem( nem értek annyira hozzá)csupán elkezdtem agyalni azon,ha több hideg víz kerül a pl. a gáz vezeték rendszerbe mint amennyi meleg megtermelõdik a vegyes tüzelésû kazánba akkor nyilván szépen kihat majd hatás ellen hatás révén az egész házra.Ami egy sor új hatást fejt ki..
Igy nem annyira kételkedek én ebbe a térkép szavahihetõségében.
Oké sokan írják mint láttam ez NEM Globális méretû volt csupán regionális egy-két nagyobb kontinens partjai lefedve.De még is azt vallom,hogy a légkör és vele együtt az óceáni áramlások érzékenyek.Ha kivágnánk Az egyenlítõ vidékén az összes erdõt szépen felborítanánk az egész világ klímáját.Persze ezt megpróbálja a bolygó visszájára fordítani,de akkor is egyértelmû válasz az lesz:
Nem hûlünk hisz eddig melegedtünk mint a "bolond" most csupán visszahõköltünk.Lassul a felmelegedés hatása (fogjuk rá hála) a több hideg víz tengerbe kerülésének,jég olvadásnak.
Viszont még manapság se ismerjük,tudjuk maradéktalanul megérteni bolygónk éghajlatát.Hisz annyi minden kis dolog hat rá.
(Elnézést a regény írásért és bocsánat ha esetleg hülyeséget írtam vagy rosszul fejeztem ki magam.Javítsatok ki.Csupán próbáltam racionálisan kivesézni ezt a térképet: Link Egy számomra feltételezett elmélettel. szegyenlos )