Sajnos bizony kiderült pár grafikonról, hogy kamu. Azt is sejthetjük, hogy bizony vannak, akik ebbõl üzletet csinálnak.
A lényeg azonban az, hogy a legfõbb szervezetek (pl. IPCC) elõzetes elõrejelzéseinek sem felel meg már teljesen a mostani idõjárás sem. Úgy látszik, hogy a globális átlaghõmérséklet emelkedése az utóbbi idõben kissé lassul, ami az IPCC-elõrejelzések legoptimistábbja körüli eredmény, ha jól tudom.
Más szervezetek esetében sokkal komolyabb a helyzet. A legtöbben az pl. északi-sarki jég eltûnését úgy datálták 2012-2020 közé 2008 elõtt, hogy pusztán a jégborítottság tendenciáját figyelték (pl. a nyári minimumokét; és valljuk be, az alapján elképzelhetõ is lehetett volna). Azonban azóta igencsak növekszik a nyári minimum.
A gond tehát, hogy az ezekben a "szervezetekben" dolgozó "tudósok" kifelejtették a fizikát (visszacsatolások, meg ezer más), és most nem nagyon akarják elismerni, hogy hibáztak. (Ennek hátterében olyan dolgok lehetnek, amik számunkra valószínûleg nem fognak kiderülni, mert az olyan botrányt jelenthetne, mint pl. a "climagate" a közelmúltban.)

A "valódi" tudósok persze tudják, hogy nem lehet tudni, mi lesz (de persze õk is keresik a választ). Õk nem is mondják, hogy "nincs felmelegedés", csaupán a vészmadarakra mutogatnak, hogy "ugye-ugye, hogy nem úgy van az"; szerintem teljes joggal (hisz az õ elõréik szerint a legnagyaobb melegedést épp a sarkvidékek és Szibéria szenvednék el - ez a tél így viszont tényleg arculcsapás nekik).
Mindenre érdemes szerintem felfigyelni, de semmibõl nem lehet általánosítani. Véleményem szerint csak igen lassan haladhatunk a dolgok megismerésében, nem tartom valószínûnek, hogy hamar érdemleges eredményt érhetünk el a klímaváltozás terén. Addig meg marad a találgatás.