Szóval a lényeg, hogy a Panasonic beszállt pár éve a repülös idöjárási mérésekbe, a mérések minöségének javitásával és számának növelésével plusz-információhoz jutott a légkör pillanatnyi állapotával kapcsolatban. Ennek az infonak egy részét visszatartva és betáplálva egy ingyenesen letöltött GFS-modell-verzioba állitásuk szerint jobb elörejelzéseket értek el az ECMWF-nél is.
500 hPa-os szint magasságanak anomália korrelációja verifikációjuk szerint:
Pan-GFS:...0.926
ECMWF:.....0.923
GFS:.......0.908

Az elörejelzéseiket egyelöre viszont nem adják ki független verifikáciohoz.

Ez már elsö olvasatra is csomó kérdést felvet.

Pl.:
1, Ez milyen idötávra vonatkozó anom.korrelacio (+24h/+48h vagy +72h?) és hol a többi idötávra vonatkozó?

2, Biztosan növelik a repülös mérések a felhasználható információt, de ezeken kivül még sok más mérés van, többek között müholdas méréssel is lehet vertikális profilt meghatározni, és jelenleg ezeket tartják a legfontosabbnak. Ahhoz, hogy valaki globális modelt müködtessen, minden fontos mért informaciot fel kell használni az adatasszimilácionál. Ezeket mind felhasználja a Panasonic is? nevet

3, Egy globális numerikus modell futtatásához több dolog szükséges: adatasszimiláció az analizis elöallitásához, az ehhez szükséges mérési adatok gyüjtése és elöfeldolgozása, a modell egyenletek matematikai megoldása (parc.diff. egyenletek közelitö megoldása), modell dinamika fejlesztése, modell fizika, parametrizációk, légköri határréteg/felszini folyamatok kezelése, nem beszélve a mindezekhez szükséges nagy számitogépes háttér fenntartásáról.
Minderre képes önmagában a Panasonic? nevet

4, Ha a GFS modell kódot ingyen használják, miközben a mérési adataik egy részét visszatartják, akkor a válasz az lehet a GFS részéröl, hogy az ezután továbbfejlesztett modellverziók kodját nem teszik publikussá. Aztán akkor hogyan tovább Panasonic a régi modellverzioval?

Ugy érzem, hogy a Panasonic nem igazán gondolta át vagy mérte fel ezt a dolgot. Az hihetö, hogy az elörejelzések minösége javitható a szükséges mérési adatok számának növelésével (persze kérdés, hogy globálisan mennyire elég pár ezer +repülös mérés a müholdas mérésekhez képest), de ehhez sok más, többirányú fejlesztés is szükséges, amihez a Panasonic "méricskélése" már nem elegendö.
Hacsak nem hoz létre a Panasonic egy több száz föböl állo modell fejlesztö központot is.... laza