2024. május 05., vasárnap

Modell-iskola

Adott napon: 
Keresés:
#701
Azokat is. Alapvetõen nem értem, hogy a beválási statisztikai szûrõk miért nem kerülnek rá a modellfutásokra. Csak azért emeltem ki ezt, mert ezek sokakat hoznak lázba itt és máshol is.
#700
És olyan szûrõn, amikor nem jelzett 11 napra elõre "semmit" és mégis hidegelárasztás lett belõle?
#699
Megérne egy misét összeszámolni, hogy mekkora gyakorisággal válnak be a drasztikus hidegelárasztást jósló modellfutások... szerintem ha 10-bõl egyszer, akkor sokat mondok. Néha nem ártana a modellfutásokat egy statisztikai beválási szûrõn is átereszteni... és akkor nem lenne minden héten 200 óránál egy kis jégkorszak...
#698
Mindig a "kályhától", tehát a sokszor meglepõen egyszerû alapoktól kell elindulni bonyolult dolgok megértéséhez.
Minden, idõjárás iránt érdeklõdõ társamnak javaslom, hogy keresse fel a net-en a "Hõtranszport forgó rendszerben" címet. Az ott látható kísérleti elrendezés alapvetõ a légkör modellezése szempontjából.
A "sarkvidéki hûtés" itt jéggel történik (a cikkben nincs megemlítve)
A forgókádban is létrejön a körgyûrû- szerû (zonális) illetve az örvényes (meridionális, blockingos) cirkulációs kép szabályos váltakozása, a Namias-ciklus.
Alapvetõ összefüggések ezek, melyeket szerintem mindannyiunknak ismerni kell(ene). Ha valakit részleteibe menõen is érdekel a téma, írjon privátban, szívesen összefoglalom a dolgokat (persze, saját szerény tudásnívómon)
#697
Sziasztok!

Még új vagyok itt és szeretnék néhány kérdést feltenni, ha megengeditek.
Az elsõ és legfontosabb, hogy szeretnék linkeket kérni, ahol lehet tanulni azzal kapcsolatban, hogy hogyan kell értelmezni a modellek elõrejelzés térképeit. Jó az angol nyelvû anyag is, csak legyen kellõen részletes. Elõre is köszönöm!
Egy kevésbé átfogó kérdésem, hogy mely paraméterek alapján lehet következtetni a felhõzet jelenlétére és vastagságára a modellek alapján (nyilván nem a GFS-nél ahol a wetterzentrale-ban van külön ilyen térkép, hanem a több modell esetében.)
A harmadik, hogy hol lehet megnézni esetleg térképes formában a fõfutáson kívüli térképeketet.
A negyedik pedig az, hogy táblázatos formában el lehet e érni rácspontokra, vagy településekre az GFS-en és ECMWF-en kívüli modellfutások adatait (ilyenre gondoltam, csak ez GFS: Link )

Elõre is köszönöm, ha bármelyik kérdésemre válaszoltok, és bocsánat a sok kérdésért!
#696
Az elõdjéhez képest csak jobb lehet. laza laza laza
#695
Jól hangzik a neve, visszafelé olvasva: "MEGVAN" kacsint
#694
A hírek szerint márciustól megszûnik a NOGAPS, helyébe egy új modell lép a NAVGEM
Link
#693
Köszönöm! Mindig érdekelt, hogy jöhetnek létre a modellek, mi vagy ki az a láthatatlan kéz, ami betáplálja és korrigálja õket!
#692
(
Én úgy tudom, hogy mindkettõ. Sõt, azok esetében, melyek futtatásához szuperszámítógépet alkalmaznak, hardware- és rendszerinformatikusok is benne vannak a csoportban. A numerikus módszerek finomításán elsõsorban matematikusok (nem feltétlenül prog-matosok). A modell "megalkotásán" (tehát az egyenletrendszer elméleti dolgai, egyszerûsítései, parametrizációk, stb.) meteorológusok és fizikusok dolgoznak.
Ez a nagyobb intézetekben tudtommal így mûködik, de pl. az ELTE-n a CHAPEAU legutóbbi "fejlesztésén" csak hárman dolgoztunk (bár ez inkább csak a CHAPEAU számára egy spéci futtatási és megjelenítési környezet kialakítása volt, meg ilyesmik, nem konkrét modell-fejlesztés.)
Errõl OMSZ-osok valószínûleg többet tudnak mondani.
)
#691
Ezeket a modelleket kik fejlesztik, Meteorológusok, vagy programozó matematikusok? Kik adják meg a paramétereket? Arra lennék kíváncsi, hogy a fejlesztésnél kutatók, vagy "csak" diplomával rendelkezõ meteorológusok is részt vesznek?
#690
Igen, az valóban annyi nevet Köszönöm!
#689
A mellettem ülõ kolléga 28 km-t mond, nem 100%, de reálisnak tûnik. nevet
(28 km az 0.25°-ot jelent, ha jól számolom?)
#688
Esetleg tudod mennyi az ECMWF perturbáltjainak a felbontása? A determinisztukus az alulírottak alapján 16 km nevet

(Nagyon lusta vagyok most keresgetni, bocs' néha van ilyen is kacsint )
#687
Igen, ahogy a GFS fáklyan is, tudtommal. nevet
#686
Az ECMWF "fáklyán" a determinisztikus tagnak nagyobb a felbontása, mint a többinek?
#685
Na végre te is hozzászóltál valamihez. nevet
#684
2012. novemberi információk alapján - az EMC (NCEP) megbízott igazgatójának elõadása szerint - a GFS nagy upgrade-jére 2013. november és 2014. májusi idõszakban lehet számítani.

Mostani operatív GFS horizontális rácsfelbontása kb. 23 - illetve hivatkozótól függõen 27 - km-es, 64 vertikális szinttel. Terjesztésben sok helyre csak fél, vagy egy fokos felbontású grib, vagy netCDF fájlokban megy a modell output.

Jelenleg több konfiguráció van fejlesztés alatt, azonban egy kb. 16 km-es horizontális rácsfelbontású 64 vertikális modell szintet tartalmazó konfigurációt terveznek bevezetni - természetesen a sikeres tesztelések után.

Az új konfiguráció kialakítása magával vonja, hogy a sugárzási és csapadék parametrizációs fizikát fejlesztik, illetve javítanak az adatasszimilácón is.

A 2010-es nagy upgrade során egyébként az analízis esetében az UKMO analízis technikát adaptálták, amellyel globálisan sokat javítottak a GFS elõrejelzési beválásán.

Egyébként köztudott, hogy mindkét nagy globális modellnek vannak ebben vagy abban problémái a Kárpát-medencét illetõen.

Az ECMWF esetében az újabb nagyobb szabású upgrade 2015-re várható, ugyanis akkor a tervek szerint a mostani felbontás 10 km-es horizontális rácsfelbontásra finomítanák - ekkor azonban még hidrosztatikus modell lenne.

#683
Szerintem a GFS úgy 2009/2010-ig egész jó kis modell volt, mind a hõmérsékletet körvonalazta 100 órán belül, mind pedig a csapadékot. Mostanság azonban ezt nem lehet elmondani róla. Hõmérsékleti elõrejelzést képtelenség belõle írni, lásd a mai napot, vagy akár a nyári idõszakot, mikor is 30-31 fokokat vár nagy területre, miközben 36-37 fokok voltak, pár évvel ezelõtt nem voltak ilyen gondok.
#682
Link Gondolom erre gondolsz, lassan 1 éves a cikk, GFS javul Link és lehet a felbontás-növelés egy jobb "szoftverrel" érkezik, bár én a "szoftver" szó helyett inkább egy "felfoghatatlanul nagy, bonyolult és összetett elosztott rendszerrel" kifejezést használnék... nevet
Mikor volt gond a felbontásnöveléssel? GFS 1° majd 0.5° esetén voltak problémák?
Mindegy, remélem január elsején állnak át (bár szerintem nem), és remélem zökkenõmentes és hihhetetlenül pontos lesz nevet
#681
ECMWF-nél jobb a szoftver, nincs ezzel gond, ezt nem én mondom, ezt egy amcsi cikkben olvastam.
#680
ECMWF esetén is?
#679
Eddig csak bajt szült a felbontás növelés...
#678
Az ECMWF jelenleg már nem is csak a további felbontásnövelésre koncentrál, hanem a hidrosztatikus közelítés elhagyására. Ezáltal létrehozhatná a világ elsö nem-hidrosztatikus globálmodelljét, ami közvetlenül is leírná a konvekciót, nem lenne szükség ennek parametrizálására.
Eddig csak kisebb térségekre vonatkozó (azaz regionális) nem-hidrosztatikus modellek futnak operatívan, globálmodell még nem. A tesztek erdménye határozza majd meg, hogy pár éven belül meg merik-e lépni az operatívvá tételt. Nagy lépés lenne, de nagyon veszélyes is egyben... zivatar
#677
Ez egy jó kérdés: Link itt nem látok pontos dátumot, de lehet csak elsiklottam felette.
#676
Január elsejétõl lesz ez?
#675
Remélem ebbõl csak jó sülhet ki. nevet
#674
A felbontásnövelés súlyos gondokat (is) könnyen hozhat, mivel egyre kisebb skálájú folyamatokat kell(ene) leírnia a modellnek ezáltal. És ha ezt nem jól teszi, az az egész teljesítményére kihathat...

Ezt a lépést úgy is fel lehet fogni, hogy jövõ évtõl merik a GFS-fejlesztõk a jelenlegi ECMWF felbontást a nyilvánosság elõtt bevállalni (biztosan régóta fut már így a GFS is teszt üzemmódban)... vidám

De persze hajrá, legyen csak verseny, az visz elõre.
#673
Jövõre növelik a GFS felbontását a mostani kb. 27 km-esrõl 16 km-re. Ezzel eléri az ECMWF rácspontsûrûségét. Az ECMWF 2015-ben tervezi 10 km felbontásra finomítani a modellt. nevet
Ha ezt a GFS meglépi, akkor az ECMWF kicsit háttérbe szorulhat..., már néha ígyis jobban megfogja a dolgokat...., na de új felbontással többször verheti. nevet
Kíváncsi leszek mennyiben javul majd a pontossága. nevet
#672
A harmadiknak ECMWF.
#671
Áthozta ide, talán itt kapok rá választ Link
#670
Köszönöm. nevet
#669
Íme: Link
#668
Van egy grafikon a modellek pontosságával kapcsolatban. Azt be tudná linkelni valaki? Nem találom sehol.
#666
Találtam egy olasz WRF-et ahol jó sok konv paraméter elérhetõ, csak az a baj h egy jó darabig nem lesz rá szükség...Link
#665
Nekem is csak ez az egy bajom van vele. Amúgy tudsz olyat amiben vannak konvektív paraméterek is?
#664
Ez egy jó kis program egyébként, csak kevés konvektív paramétert tartalmaz. Maga az ötlet viszont jó.
#663
Amúgy a zyGrib-et Link (ez már mûködik) vidám
#662
Amit Anarki linkelt
#661
Nálam is ugyanazt írja. Melyiket töltötted le? Ja most már mûködik, csak le kell ezt tölteni hozzá és telepíteni. Link
#660
Sajna az írja a telepítõnél hogy valamilyen ddl fájl hiányzik, letöltöttem 1 másik progit ez már mûkszik, de azér köszi a segítséget nevet
#659
Tessék, töltsd le ezt a programot és tölthetsz le friss GFS-t. Link
#658
Üdv mindenkinek. Azt szeretném kérdezni hogy hogyan lehet letölteni az NCEP honlapjáról GFS térképeket a megadott hosszúsági és szélességi paraméterek szerint? nevet
#657
Köszinevet
#656
Kattints bele a térképbe és írd át utána az URL-ben a koordinátákat. Bár sokat nem fog változni a fáklya...
Link (GFS)
Link (ECM)
Link (NOGAPS)
Link (NAEFS)
Zárójelben a modellek. ECMWF modell fáklyája a met.hu jóvoltából 6 városra érhetõ el: Link
#655
Valaki tudna nekem egy fáklyát adni 47.9179523 / 17.9949161(nemkell halálpontosanmivelnemislehet)
#654
Ittvan Link Link Link
#653
Szép estét mindenkinek! Valaki tudna nekem linkelni egy UKMO modellt? Köszönöm! nevet
#652
Ezt az oldalt most fedeztem fel: Link

Rengeteg modell térkép között lehet csemegézni:
ECMWF Determinisztikus futás: Link
GFS vs. ECMWF futások összehasonlítása: Link Link

Utolsó észlelés

2024-05-05 11:33:03

Budapest III. - Flórián tér

24.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120768

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 40. sorozata

MetNet | 2024-05-03 15:08

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 40.