Anarkit szeretném alátámasztani: a közvetett hatások közvetettek ( (: ), tehát jelenlétük nem garantál semmit, lehetõséget ad, ráadásul azt is csak nagyon-nagyon alaposan megvizsgálva és többszörös kapcsolással. Erre két jó példám van, meg egy harmadik is, ami gondolom ezekbõl sakkoz.

Tél elején szoktak menni ezerrel a jégtakaró-vizsgálatok, kiemelten a Kara- és Barents-tenger vidékére. Nos, ezen a télen kritikán aluli teljesítményt mutattak be és még most is elképesztõ lemaradásban vannak: Link Link Tehát a nagy jégtakaró-fejtegetéseket is érdemes fenntartásokkal kezelni, mert bár jó visszajelzés arról, hogy a sarki hidegmag milyen lendülettel regenerálódik, de az elmúlt hetek azt bizonyítják, hogy ez sem szükséges feltétele a télnek, durva jéghiány mellett durva tél üthet be hozzánk, annyira, hogy még a Dunát is robbantják (ez az értesülésem pontos?). Ezt a legtöbben itt a fórumon is tudják (hogy nem kell kardba dõlni kevés jég láttán és nem kell hólapát-bizniszbe fektetni, ha átlag felett a jégkiterjedtség), de akik nem tudják, jegyezzék meg nevet
A másik egy keveset emlegetett dolog, a sztratoszférikus hõmérséklet (T 10hPa), mely ha nagyon alacsony, akkor bizony lenyomja a légköri képzõdményeket és emiatt ciklonok uralkodnak a térség felett. Ez egész december-januárban -70 körül volt (miközben -20 és -30 között van az átlag, de 0 köré is felugorhat). A csattanó: így volt ez január vége és február közepe között is. Ezt a paramétert persze nem ismerem eléggé, de ez sem készpénz (meg itt a térbeli sajátosságok is csalókák lehetnek).
Nézzük meg a NAO és az AO indexeket! Link Link Bár az AO index nagyon alacsony volt, az az egész északi hemiszférára vonatkozik! A számunkra relevánsabb(nak hitt) NAO index 0 közelébe csökkent, éppen hogy csak belenyalt a negatív tartományba! Pedig ez jelenti az izlandi minimum és az azori maximum közötti különbséget! Nos, lehet ugyan, hogy egyes, Európára kemény téli helyzetet hozó makrofelállások negatív AO és 0 környéki NAO mellett jönnek létre, viszont lehet, hogy sokan nem néztek volna ki ilyen kemény téli helyzetet 0 környéki NAO mellett! Tanulságos lehet ez is.
Utolsónak a CFS-t hagytam: mint láttuk, durván pozitív anomáliával számolt folyamatosan, mígnem már a nagyobb (GFS, ECMWF) modellek hatáskörébe ért a lehûlés, na akkor fordult velük a CFS is. Ezzel azt tanácsolom a januári pozitív anomália mellett a CFS-t hirtelen istenítõ tagoknak, hogy erõteljes hullámzásuk indokolatlan, a CFS viselkedése hasonló egy gloálmodelléhez, néha rövid távra is (10-20 nap) téved, pedig szezonális elõrejelzésre van programozva. És elhihetitek, nem a modell lett hülyébb január vége felé haladva. Tanulság: ott sem mérvadó a kemény pozitív/negatív anomália, szimplán az a valószínûbb, jelenlegi legjobb tudásunk szerint. Még én is kétségbe vontam egy idõben a CFS hitelességét, amikor megláttam, hogy (egyébként tényleg gyenge minõségû) kimenetek is készülnek egy változatából, 8000 órára elõre, 12 órás felbontásban T850 / légnyomás paraméterekkel.
A napfolttevékenység is lehetne egy tényezõ, ezt azonban nem ismerem, ráadásul olyan naiv vagyok, hogy nem is gondolok komolyabb hatást tõle, mint a NAO és AO indexek felé képzett közvetett hatásában, ami Euróa idõjárásával is csak közvetett viszonyban áll, nem hogy a Kárpát-medencéével (egy mettársalgós hófan még innen is egy közvetett szint, aki a -25-ös T850 mellett is leosztályozza kettesre a telet, mert õ kevés havat kapott és a hófúvás is akkor volt, amikor épp elutazott).

Tanulság: ezen közvetett tényezõk vizsgálata fontos, szükségszerû, ellenben nem képzik szükséges avagy elégséges feltételét egy kövér, kemény, havas európai téli periódushoz. Akik képesek ezeket a sorokat józanul felfogni, számukra ez a téli idõszak nagyon hasznos volt, akik pedig eddig is összeomlottak egy kis pozitív NAO hatására, hiába látnak havazást az ablakban, ha a GFS enyheséget ad, aznapra meg amúgy is sokkal több havat várt hidegebb T mellett (bár azt is csak a 06Z futásban 2 napja, de akkor is a GFS, nem beszélve a 3 nappal ezelõtti UKMO-ról!) és a zúzmarát és egyéb szép téli jelenségeket lenézik, nos, számukra sok mondanivalóm továbbra sincs.
Személy szerint én szeretem a telet, szerettem idén is, el is kényeztetett rendesen, ha az osztályozás színvonalára kéne süllyednem, ötöst adnék, de én mindig ezt a jegyet osztanám ki nevet Talán a 2006/2007 tele érdemelne egy ötös alá végeredményt, de jó szívem van, nem írnám be neki az aláhúzást nevet
Képzeljétek, azt hallottam idén tavasszal lesz rügyfakadás és favirágzás, alig várom, remélem összejön, mert akkor lehet kimenni fotózni az éledezõ természetet, mindezt kellemes T és illatos Sz (szaglástérkép) mellett.