Érdekes, mondhatni tipikus idõjárás volt tegnap. Nevezhetnénk sorozat-zápornak vagy zivatarnak.
Kellékei: hidegadvekció aránylag lassú légmozgással, a magasban nagyon hideg levegõ, viszonylag magas páratartalom, erõs napsütés.
Legfõbb jellemzõje, hogy több, egymást követõ hullámban érkezik a függõleges kiterjedésû felhõzet és a csapadék. Két hullám között kevés a felhõ, majdnem felhõtlen az ég és hétágra süt a nap.
Aztán gyorsan elborul szélirányból (ény), "baljós" sötétég támad, megjön a szélroham és a csapadék, mely nagyon intenzív lehet. Télen "szempillantás", és fehér lesz a táj a hózáportól vagy a graupeltõl. A hõméréklet zuhan, gyakran 5-6 fokot is pár perc alatt.
Azonban amilyen hirtelen jött a felhõzet, úgy is vonul tovább, hamarosan újra ragyog a nap, és a hõmérséklet visszaemelkedik kiinduló értékére. A csapadéksáv érkezésekor és elvonulásakor nagyon szép konvektiv felhõformákat láthatunk. Az elsõ hullám délelõtt szokott megérkezni, ezt követi 2-3 hasonló. Az utolsó késõ délután jön, gyakran ez a legerõsebb. A konvektív "hullámok" általában csak egy napra terjednek ki. Télen-nyáron ugyanezzel a "forgatókönyvvel" jelentkezik a sorozat-zivatar, mégis a nyári hónapokban nagyon ritka -egyébként se gyakori. Kíváncsi vagyok, a kollégák közül felfigyelt-e valaki erre a roppant jellegzetes jelenégre.
Külön érdekelne a "zivatarszakértõk" véleménye.