2024. május 08., szerda

Külföldi időjárási események

Adott napon: 
Keresés:
#2067
Homokvihar Sydney-ben: Link Elég megdöbbentõ, nem tudtam, hogy ilyesmi ott elõfordulhat.
#2066
Elõször 30-40 mp-et írtam be, de láttam a 3. videón, hogy szabadidõ ruhába is kimennek, így átírtam 1-2 percre. nevet
#2065
Jó lesz az 1-2 másodpercnek is.. nevet
#2064
Huh, az se semmi, de én a 80-ast megnéztem volna megfelelõ öltözékben.nevet Mennyi idõ kéne hogy elfagyjon a kezem a spéci kesztyû hiányában? 1-2 perc?
Ezt kipróbálnám: Link hideg
Link Mint egy szállodában! nevet
Link laza
#2063
Én most olvastam épp ezt a hírt.
"Orkán erejû szél Észak-Európában

Közép-európai idõ szerint 23 órakor következik be a napéjegyenlõség, az északi féltekén innentõl kezdve az éjszakák már hosszabbak a nappaloknál. Ebben az átmeneti idõszakban a poláris légtömegek gyakran megindulnak déli irányba, a légtömegcsere pedig erõs ciklonokat gerjeszt. Egy ilyen markáns ciklon örvénylik Észak-Európában. A ciklon egyik viharfrontja kedden Skócia hegyeiben 160-180 km/órás széllökéseket okozott,sõt a norvég partoknál is orkán erejû szelet mértek."
Forrás: Link
Szép lehetett. szegyenlos zavarban 160-180? uhh.. beteg

(Amúgy a hétvégi lehülést illetõen nem ebbõl az Észak-Európai ciklonból fogunk kapni egy nyalásnyi száraz Hf-ot.??? )
#2062
Bizony az volt az egyik szélsõség idén, be is lett linkelve, a másik Mitribah 53,0°C:-)

Link
#2061
Épp nézelõdöm az általad linkelt oldalon, és látom, hogy az Antarktiszon egy hónappal ezelõtt nem volt messze a minimumhõmérséklet Vosztok állomáson a valaha mért leghidegebb T-tõl. -80,1 fok volt.:O Link
#2060
Jelentõs csapadék jött le az elmúlt 24-48 órában arra felé.Több helyen 100 mm feletti a hozam, és torrens áradások is vannak.
#2059
Áthelyezve innen: Hõ- és zivatarlesen (#102977 - 2009-09-22 18:20:09)

Sziasztok! Múlt héten Szicílián voltam nyaralni Taormina elõvárosában, a 7napból 1napon nem volt zivatar(legalább 17es tehát beddörrenés), a csúcs az a szerdai nap volt a 16-a, már reggel nagyon labilis volt a légkör (nem úgy mint a többi napon amikor általában a napi felmelegedésbõl volt zivatar délutánra), meg is lett az eredménye a napnak: déltõl kezdve egészen késõ délutánig felhõszakadás szerû zivatarok voltak több hullámban, épp enap tettünk egész napos kirándulást Messina és a kis vulkanó szigetere Milazzonál(Lipari és Vulkano) kb 120km-re voltunk Palermotól, na amit ott át éltem nem semmi volt, az úton 10-20cm mély hömpölygõ víz folyt az utakon ahogy a felhõszakadás után jött le a csapadékvíz a magasabb területek felül lefelé. Estefelé hazafelé indulván a busszal, hamar kiderült hogy az autópályát le is zárták, így nagy dugó alakult ki a tengerpart mentén futó egy sávos úton, volt hogy fél óra alatt 50métert mentünk, így 2óra elteltével mikor megnyitották az autópályát is visszament a busz rá, kiderült miért volt lezárva: néhány helyen a hegyoldalról az útra eszméletlen nagy (2-4méter magas) földcsuszamlás, iszap-föld-növény-kõ hordalék volt az úttesten kupacokban, ezt kellett eltakarítani, este volt már de azért szépen látszódott sajnos errõl fényképek nincsenek,de nem semmi volt. Ez volt az idõjárással kapcsolatos része, majd holnap linkelek pár fényképet is, például ahogy a szállás közelében lévõ kis patak is milyen pusztítást végzett a medrében.
#2058
Most már jó egy hónapja figyelem az északi területek lehûlési folyamatát, kiemelt figyelmet szántam Ázsia és Észak-Amerika térségére. Észak-Amerikában, Alaszka és Kanadáról van szó az utóbbi 10 év legerõteljesebb lehûlés következett be mostanra, olyannyira, hogy némely állomáson az elmúlt években nem volt ilyen alacsony hõmérséklet mint most, mostanra nagyon sok helyen van fagy és helyenként kemény fagy. Néhány véletlenszerû link, érdekes:
Link
és
Link
és
Link
és
Link
és
Link

Természetesen a minimumokat kell figyelni.

Ázsiáról is elmondható, hogy átlagokat tekintve mostanra igencsak rendesen lehûlt a levegõ:
Link
és
Link
és
Link
és
Link

Szóval mindegyik véletlenszerû link, megpróbáltam a hûvösebb és enyhébb évekbõl is válogatni, de most úgy néz ki, hogy idén az átlagosnál az északi részeken eddig erõsebb lehûlés jelentkezik, igen szép adatokkal. Egyelõre semmilyen következtetést nem lehet errõl levonni, illetve azt, hogy a jégkiterjedés minimumával megegyezõen elõbb következett be a váltás és a lehûlési folyamat és ez a hõmérsékleti értékeken is látszik. Érdemes megnézni ezeken a maximum értékeket is, és ott látszik az átlagostól való negatív irányba az eltolódás. Továbbra is állítom itt a több állomás átlagáról van szó, és ebben látszik meg mindaz amiket a linkek mutatnak, persze más napokat is ki lehet szemelni ott is hasonló a helyzet illetve csak picit tér el. Kíváncsian várom a folytatást:-)
#2057
Komoly rendszer van az USA-ban, zivatarlánc vonult kelet-északkelet felé, az eddig érintett államok Oklahoma, Texas és Arkansas.
A környéken a jelentõs mennyiségû csapadékra, szélre és jégesõre figyelmeztetnek.
Link
#2056
Dávid,hiába a név kötelez... nyelvnyujtas

Egyébként a múltkori özönvizet nagyfelbontású mûholdon végigpörgettük bent a cégnél,a zivatarfelhõk legintenzívebb, fokozatosan képzõdõ része mindig azon a vidéken volt...
#2055
Valóban az. A webkamerák és mûholdak képeinek, valamint a WO és Ogimet egymásnak ellentmondó adatai miatt továbbra is tamáskodom. A mostani 117mm is furcsa, a fõterminusokban gyenge esõ adtak. Most meg a webkamerán látszik felhõszakadás, a WO-n pedig gyengén felhõst adnak órák óta..
De ha Pitom nem tamáskodik nevet , elõbb-utóbb tökéletesen meg leszek gyõzve, hogy Palermo-Punta Raisi hiteles adatokat közöl. nevet
#2054
Megint leszakadt az ég...Link
#2053
Közben éjféltõl újabb 117.2 mm esõ hullott...
Az 00-ás Synopban is szerepel egy 28.1 mm.
Elképesztõ!
#2052
... és csütörtökre ismét megjelentek 100+ mm-es gócok Szicíliára...
#2051
Elképesztõ!
1,5 éves alföldi csapadékösszeg hullott le 10 nap alatt.
Hihetetlen!
És még nincs vége.
#2050
Palermo-Punta Raisi állomás közben helyesbített. 510-rõl 516-ra: Link
hideg
Miután ma is lejött egy 50mm, a szeptemberi csapadék így már 671mm-nél jár. Augusztusi összeg ugyanitt: 0mm. nevet
#2049
Igen, még pár hét, és a szibériai mocsarak kezdenek ismét keménnyé fagyni. Most még napközben 10-15°C is megvan, és még október közepéig lehet 0°C fölött, aztán bekövetkezik a zuhanás a súlyos mélységekbe.
#2048
Szerda környékétõl úgy néz ki, hogy Kelet-Szibériában (Ojmjakon, Verhojanszk) elbúcsúzhatnak a pozitív hõmérsékletektõl egy idõre (úgy májusig... hideg ).
#2047
Az idei nyáron arra volt példa ami nem igazán gyakran fordul elõ, miszerint Belgiumba magasabb hõmérséklettel zárt a nyár mint itthon.

Kleine-Brogel 38,2°C-ot mért augusztus 21-én, de Németországban is 37,1°C volt a csúcs és Hollandiában pedig 37,0°C volt, ezen a napon. Nálunk ugye 37,2°C volt az idén a legmagasabb mért érték.
#2046
Írt és õ tubát vélt felfedezni:-)

Palermo elmúlt 10 napban 671,2mm kapott, szép mennyiség.

Link
#2045
Hm, széééép!
Vixa észlelõtársunk nem is írt a ciprusi tornádóról. (Igaz, õ Limassolban lakik.)
#2044
Tornádó Cipruson: Link
#2043
Észlelési naplóból áthelyezve. (Kapcsolódó észlelés: 2009-09-19 20:01:03)

Link

Ezt a videot Julius 11-en keszitettem meg kint Torontoban.Eszleltem is akkor 1-et hogy majd rakok fel videot egy lecsaporol,de csak most sikerult felraknom(:Ilyen es ennel sokkal kozelebbi lecsapobol volt legalabb 15 aznap reggel.Augusztus 20-adikan (nemreg olvastam) 4-5 tornado volt Toronto es kornyeken amibol tobb is hazakat szedett szet,illetve kocsikat boritott fel.Bocsi a hosszert,de csak ide irhatok.
#2042
Marseilles is szép csapit kapott a napokban.4 nap 210 mm csapadék.
#2041
Trapani, Palermótól 70 km-re, kb.
Link
#2040
Szerencsére nem pusztított a víz Palermóban, de másra jó volt...vidámvidám
Link Link
#2039
Olaszország: Link
#2038
Európa északi tájain is lehûlt a levegõ, Skandináviában ma több helyen -5 fok alá csökkent a hõmérséklet. A Lapp fõváros Rovaniemi idén elõször mért fagypont alatti értéket -0,6°C volt mára virradóra a hõmérséklet.
#2037
Oké, bár nem vagyok teljesen meggyõzve, elfogadom az érvelésed. nevet
Az addig rendben volna, hogy "nehéz lehozni bármit is", de kis hegyi falvak bizonyára ott is vannak, 500mm/24h után pedig lényegében csak voltak. Mindezt csak elképzeltem persze, hírt továbbra sem olvastam esetleges károkról.
#2036
Link Valószínûleg ez a jó kis ciklon okozza. hideg havazas
#2035
Igen, látom már nevet Micsoda hidegbetörések garázdálkodnak arra. Három órája még majd' 18 fok volt, most meg havazik. Ilyet akarok én is itt novemberben hideg
#2034
Most már egyértelmûen hó is esik!nevet
#2033
Már csak 1 fok van és határozottan esik valami hideg
#2032
Fordul a szél délirõl, már nyugati, és erõs.Fél óra alatt 8 fokot csökkent a hõmérséklet.
A kamera szerint pedig esik az esõ.
Szép felhõ tömb közeledik:Link
#2031
Irkutszkban még nyugalom van. Link De a 9-es és a 12-es synop ezektõl már gyökeresen el fog térni. Ráront a tél a térségre.
Itt egy webcam: Link Sajnos nem épp az idõjárásfüggõknek állították be. Viszont a hõmérséklet legalább rajta van nevet
#2030
Tegnap 20 fok volt, ma havazik:
Link
#2029
Irkutszkban jelenleg 16 fok van, de holnapra már havazást várnak a modellek.nevet
Ojmjakon Tmin: -8.2°C.
#2028
Habár nem jártam Palermo környékén, mégis el tudom hinni, hogy reális adat!
Ugyanis elõször délben, késõbb este a fõterminusi távirattal is kijött elõbb a 430, késõbb a 436 mm-es 6 ill. 12 órás összeg, végig heves zivatarral...
A mediterrán térségben, amikor még igen meleg a tenngervíz és õsszel leszakad egy magassági hidegörvény, ez merõben lehetõvé tezsi a hirtelen özönvizek kialakulását, kósza 100-300 mm-ek formájában...
Habár az 516 mm igen meglepõ, de el tudom hinni, látva a mûholdfelvételeket és az észleléseket...
Ráadásul az OMSZ adatbázisába is beérkeztek az adatok...

A károkról pedig úgy vélem, hogy ha van is a közelben orográfia, azok a hegyek szerintem - már csak a történelmi tanulmányok alapján is - kopárak... Onnan pedig nehéz lehozni bármit is, a víz pedig gyorsan a tengerbe landolnevet
#2027
Nagyon-nagyon soknak tûnik, továbbra is ez károk nélkül nem kivitelezhetõ, egy hete Isztambul környéke kapott 211mm a város 83,9mm (ha jól emlékszem, majd megnézem) és láttuk mi volt ott.

A tegnapi adatok Olaszországból:
Link

A mai adatok, gyanítom ez még nem a végleges lista:
Link

Nekem az nagyon gyanús,de ha mégis igaz akkor az viszont nagyon durva, a Földön a legnagyobb napi összeg, ami nem kis dolog egy Palermótól:-)
Link
#2026
nevet
#2025
Az is rengeteg.Láthattuk, hogy mi volt nem régen Isztambul környékén, ahol ennek ötöde hullott le.
Palermo környéke se éppen merõ síkság.nevet
#2024
Ja tényleg, kösz. Annyi majd hóban jön decemberben Karintiában. nevet
#2023
"Csak" fél méterrõl volt szó. kacsint
#2022
Egészen elképesztõ adat.. 501mm.. A nyári monszun áztatta indiai szubkontinens és az Indokínai-félsziget sem látott mostanában hasonló özönvizet, de még a pár héttel ezelõtti tajvani tájfun is "csak" 300-350mm-eket adott.
Miért nincsenek a szicíliai katasztrófáról hírek? Mert ekkora zuhé nem múlik el károk nélkül, az 100%. Vagy mégiscsak tévedés az öt méter csapadék 1 nap alatt..?
#2019
hmmmm egész barátságos.
#2018
És , ami nagyon fontos tényezõ, az elmult napokban igen lassan, de elkezdett növekedni a sarki jég kiterjedése, kisebb már nemigen lesz figyelembe véve a sarki hideg légtömegek folyamatos terjeszkedését.

Link

Utolsó észlelés

2024-05-08 00:57:07

Ercsi

15.4 °C

00000

RH: 74 | P: 1014.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121020

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 40. sorozata

MetNet | 2024-05-03 15:08

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 40.