2024. május 07., kedd

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#4554
Egy kis hidro-infó: Link
#4553
Köszi! Nem találtam ezerkettesnél nagyobbat gyorsba’ DN 1600+-osak mind gravitációsak (szenyvízes, csapadékos stb.)
#4552
Tipp 1600, nagyobb átmérőre szerintem hidraulikailag nincs szükség, szerintem még 1600 mm-re sincs. A legnagyobb átmérőjűek szerintem alacsony nyomásúak. olykor gyakorlatilag gravitációsak. A nyomásveszteség a vezeték hossza mentén az átmérő 5. hatványával kb. fordítottan arányos. 
Korábban 2 m m3 körül volt a fővárosi napi max. fogyasztása, most tudomásom szerint 1 m m3/nap alatt. kizárt, hogy bármi hidraulikai kapacitás gond lenne, állapot annál inkább.
#4551
Persze. 1200 mm-esről tudok a Körút alatt. De azt is csak az emlékezetes ‘88-as Lenin krt-Majakovszkij úti incidens miatt.
#4550
Nyilván átmérőre gondolsz. A fővárosban keresd, A fővároson kívül szerintem max. 800 mm, Békés megyében 600 mm. Ki tudja, mennyire méreteztek túl régebben (néhány évtizede)? Olykor nagyon durván. A legnagyobb átmérőjűek szerintem távvezetékek, nem városi fővezetékek. Pl. vízbázisokat kötik össze a városi nyomásfokozó telepekkel. 
#4549
Mekkora a legnagyobb magyarországi víz főnyomó-vezeték?
#4548
A Dunán is jócskán meglátszik a közép-európai "időállás", lassan 1 hónapja 100 cm alatt van a vízállás Nagybajcsnál, ami azért nem szokványos dolog.

Ez idő alatt többször ment le 0 cm közelébe a vízszint, ami durván fél méterrel van a LKV felett.

Vámosszabadi és Nagybajcs között kilométereket(!) sétálhat a Duna száraz medrében az arra járó turista, olyan helyeken, ahol bizony nagyon ritkán száraz csak a placc.

Valószínű, hogy a hétvégi front azért pakol rendesen a gyűjtőkre, normalizálódhat a vízállás.
#4547
Biztos tudjátok, de azért küldöm (újra vízállásjelentés):

Link

#4546
Á, nagyon baba, köszi nevet
#4545
Itt lehet megnézni több helyet is: Link
#4544
A hóvízkészlet aktuális állásáról tudsz linket mutatni? Hol lehet megnézni a hóvízkészlet állását a különböző vízgyűjtőkre? Ismerősömet érdekelné.
#4543
Nem emlékszem, hogy mikor volt legutóbb ennyire megengedve a Sió.
Szinte színültig tele van.
Lehet, hogy volt már ilyen magas az engedés, de nem mostanában az biztos.
#4542
Tisza hóvízkészlet huss, a Dunáé már elfogadható: az átlagos max körüli. A Tisza és mellékfolyói alsó szinttájon telt medrűek, néhány helyen első fok (gát lábánál a víz), a Duna még messze van a telt medertől. Balaton: Csapolják, ahogy tudják, már 2 cm-t csökkent a szint, de még mindig köbö 20 cm-rel van a biztonságos szint felett. Következő heti a vízgyűjtőn várható csapadékösszeg SI mértékegység rendszer szerint: lócsöcs.
#4541
Szörnyen benyelezi a fejünket (horgaszokét) a Tisza kettő, vagy kotivizig. Teli vízszinten sikerül még a mai napon is tartani tározó (Tisza tó) vízszintjét, az öblítő műtárgyak le vannak zárva A mostani árhullám sodor uszadekot, kimosott román, ukrán kommunális hulladékot, ezt nyilván el kell engedni, hogy legalább az egyik feladó kapja vissza (Mondjuk semmiféle természeti környezetnek nem kívánom.) Nagyon eltaktikázták magukat!! Ebből már nem lesz nyári vízszint huszadika előtt. A süllő ívas lehetőségeit ez nyilván erősen szűkíti, de veszélyezteti a keszeg felek ívasát is, nem is beszélve a madárvilág koltését, azoknak mennyire hiányzik majd egy méter vízszint emelkedés egy hét alatt...  Minderre nincs más magyarázat, mint hogy be voltak szarva az árvíztől, a Kisköre alatti Tisza szakaszt sikerült első fokra tornázni. A nyolcvanas évek kártevő szemlélete jut eszembe erről a bravúrról. zavarban
#4540
A Tisza vízgyűjtő hóvízkészlete volt-nincs, a Dunáé még tartja magát.
#4539
Itt körülnézhetsz a vízállás idősorok között.
Link
Én nem látok érdemi árhullámot elindulni sem a Tisza, sem a Duna, sem a Dráva-Mura határszelvényen.
Csapadék előrejelzés a jövő hétre:
Link
A hóvízkészlet lassan kopni fog, nincs előjele jelentős csapadékkal együttes olvadásnak.
Ami kockázati tényező van a magas hóvízkészleten kívül az, hogy a Tisza és mellékfolyóinak alsó szinttájú szakaszain a medrek megteltek, onnan a lefolyás meglehetősen lassú. A következő árhullámok erre ráfuthatnak, de egy héten belül nem indul érdemi árhullám. A Duna medre majdnem üres, dunai árhullám egyelőre nem tartja vissza, nem akadályozza a tiszai lefolyást.
#4538
Ráadásul 1 héten belül a teljes vízgyűjtőn durván beenyhül az idő. zavarban
#4537
Igen, aggasztó azért, hogy ennyi hó van még a vízgyűjtőkön, hiszen most indult meg egy újabb árhullám a folyókon, amik így is magas vízállásúak, valószínűleg nemsokára elkezd majd olvadni az a sok hó is.
#4536
Link
Időzített bomba
Nem gyengén haladja meg a sokéves maxot: Link
#4530

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Agrometeorológia (#10411)
#4529
Csúnya csapi előrejelzést produkált az ECM, a GFS sem piskóta a hétvége környékére. 
Link
Még rá is olvaszt a Dráva - Mura vízgyűjtőn.
Link

Remélem, szelídül még, van rá vagy hat napja. Úgy néz ki, teli mederre fog ráfutni a Mura árhulláma.
#4528
csak nem a halak miatt? vidám
#4527
..és még esni is fog hozzá, főként jövőhéten. Legalább is a jelenlegi trend alapján. zavarban
#4526
Franc emléxik rá, társszakmám adata.

Nekem csak egy kérésem volna a Jézuskától, vagy aktuálisabban a nyuszikától: Egy Duna által visszaduzzasztott Tisza és Kőrösök, április 20-tól május 30-ig erős közepes másodfokú és szolid elsőfokú készültségek között lötyögve. Jó néhányan kitalálják, hogy miért.
#4525
Én egy Körös menti településen lakom, és nálunk 2006-ban volt a nagy árvíz, amihez ki kellett vezényelni a katonaságot is, úgyhogy valószínű, hogy 2006 lesz az a  dátum.
#4524
Körösök most ~400 millió m3 vízegyenérték körül állnak (az átlag 200 millió m3). A maximum idején 570 millió m3 volt 2005-ben (vagy 2000-ben. Lujó majd megmondja nevet )

A Felső-Tiszán a Tiszabecs feletti hómennyiség az elmúlt 20 év 3. legnagyobbja, a Szamoson a 2. legnagyobb.
#4523
Törölt tartalom
#4522
Namény felett  a hóban tárolt vízkészlet 2-3x-osa az ilyenkor átlagosnak. A melegedés milyenségétől is függ majd, hogy ez mennyire akar gyorsan leavászkodni a lejtőkről. Egy bővizes holtágöblögetésre minimum lehet számítani.
#4521
Azóta csak szaporodott a hó a vízgyüjtőkön. Link
#4520
De meg ám, és hétvégéig még hízhat a jégtakaró.
#4519
Pedig megtörtént!
#4518
Egyre jegesebb a partmentén a Balaton:
Link

Igazi kuriózum lenne,ha pont március 1-re fagyna be teljesen. nevet Bár azért esély ehhez kicsi.
#4517
Én személy szerint legfeljebb partijeget tudok elképzelni, mivel ahhoz relatíve "meleg" a folyóvíz, hogy 1 hét fagyos idője be tudná állítani. Most olyan 3-4 fokos a Duna (Tisza 2-3 fokos). Egy hét múlva ilyenkor jó 1 fokkal lesz várhatóan hidegebb. Aztán meg majd kiderül. Durva lenne, hogy egész télen majd márciusban lenne jégzajlás vidám
#4516
A Met. Társalgóban már felvetettük, ti mit gondoltok, h az érkező durva, több napos hideg hatására megkezdődhet akár kisebb jégzajlás a Dunán ill. jégképződés a Balcsin február utolsó napjaiban ill. március első napjain? szegyenlos 
#4515
Van benne kockázat, de nem garancia a katasztrofális árvízre. Ha jön egy hűvös, száraz március - április, a hó hóban tárolt vízkészlet lassan elkophat.  

A mostani medi a Dráva - Mura vízgyűjtőt fogja megpakolni. Kíváncsi vagyok a végeredményre. 
#4514
Ez kicsit baljós a tavaszra nézve árvíz szempontjából: Link

A következő időszak pedig egyre inkább úgy néz ki, hogy nem a csapadékmentességről fog szólni a tárgyterületen, így jó eséllyel a 2006-os értéket is meghaladhatja a hóban tárolt vízkészlet márciusra. (Duna vízgyűjtőterülete)
#4513
Köszönöm !
Jól belengett Siófoknál, nem is értem, hisz vihar azért nem volt...
#4512
Ma reggel nyitották meg a Sió zsilipet. Még nincs érdemi vízhozama.
Link

A Balaton esetében ne egy mércét figyelj, hanem az átlagot. A Balaton a szél hatására elég rendesen be tud lengeni.
Link

A siófoki mércén látszik az utóbbi néhány nap lengésből adódó szintingadozása:
Link

Van kockázat az ilyen magasan tartott vízszintben.
#4511
A Balaton vízszintje elseje óta 131 és 115 közt ingadozik, jelenleg 128 cm. Elég magas, pedig azt hallottam valahol, hogy eresztik a vizet. Nem sok egy kicsit ez a vízállás ? Ráadásul a következő hetekben hóolvadás és csapadék még tovább fogja táplálni.
#4510
Link
#4509
Meg amikor a legutóbbi jégkorszak elmúltával, pár ezer éve a Boszporusz átszakadt. Többek szerint az ihlette az özönvíz legendát.
#4508
Nekem egyből a Nílus tenger alatti kanyonja jutott eszembe a messinai sókrízis idejéből. Akkoriban még nem voltak ilyen remek kamerával megáldott telefonok, de higgyétek el, az is fenemód látványos volt! (Meg mikor átszakadt a "gát" a mai Gibraltári-szorosban...) laza
#4507
Brutális, hogy néhány perc alatt szinte a semmiből mi tud kialakulni a víz erejével. Köszi a megosztást.
#4506
Csudijó videók, köszi a megosztást! :-) Tankönyvbe illő, nagyon látványos!
#4505
Édes és sós találkozása. szeret
Part 1: Link
Part 2: Link

Utolsó észlelés

2024-05-07 15:07:18

Nagykovácsi

18.8 °C

RH: 71 | P: 1012.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121020

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 40. sorozata

MetNet | 2024-05-03 15:08

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 40.