2024. május 07., kedd

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#72472
Igen eléggé kifutottunk már, és ilyenkor, amikor nincs split, akkor inkább lassabb a lenti hatások megjelenése (AO indexben). Viszont ettől még nem biztos, hogy "rendes" végső felmelegedés ez, lehet szépen visszajön enyhe nyugatiasba a zónaszél.
Sőt még az sem biztos, hogy major warming lesz, mert az ECM, GEM ENS arra utal, de a GFS fáklya kb. fele-fele. vidám Viszont valamikor márciusra az ECM jelezné az AO negatívba váltását, de hát még az örvény pontos alakulása is bizonytalan, és az nagyon távoli

Én inkább a vertikális hullám szerkezetet nézem. Eleinte lefelé kelet felé dől az örvény gyengüléssel összhangban (a nyugat-orosz alsó-sztratoszférás teknőnek más, akár minket is érintő légköri tünemény lehet az eredménye de erről pár nap múlva egy másik topikban). 

beillesztett kép




Utána alsóbb szinteken részben nyugat felé is, és ez újból visszaerősítené a Kanada-Grönland hidegmagot (Amerika profitálna helyzet).

beillesztett kép

Viszont itt érdemes a troposzférát és a jetet nézni, az hat ránk végülis. Ettől függően az amcsi teknő rásegítésével egy hullámzó jetes felállás semleges-negatív AO-val is kifejlődhet az alsó klaszter szerint. A felső szerint viszont a pozitív AO nemhogy gyengülne, hanem erősödne, rajtunk AC a középtáv legvégén is. 

Amanita: ez egyébként érdekes téma nagyon, de önmagában az FW időpontja nem a legérdekesebb szerintem, de a tavasz eleji örvényerősségnek és zonális elhelyezkedésének lehet hatása március-áprilisban. Én az utóbbi 20 év visszatérő száraz áprilisait ehhez is kötném pl.

beillesztett kép

#72471
Kérdés, hogyha ez lesz a finálé (FW), akkor a szükséges "várakozási idő" után - amíg leér a talajra a hatás- akár néhány hidegbetörés után elkezdődhetne-e egy, elmúlt éveknél korábbi tavasz a mostanában már lassan szokásossá váló hidegbetörésekkel tűzdelt, időnként májusi fűtéssel fémjelzett tavasz helyett?
Vajon van-e az FW időpontja és a tavasz (méginkább nyár) kezdet időpontja között összefüggés?
Próbálkoztam az AI-vel, lövése sincs (nincsenek adatainevet).
Aztán ezt találtam (https://studenttheses.uu.nl/bitstream/handle/20.500.12932/38931/Thesis_Jonna_final.pdf?sequence=1):
In recent years, spring temperatures have been rising faster than yearly averaged temperatures. This spring amplification could be a result of the observed changed position of stationary waves near the surface of the earth. At the same time, it is observed that recently the seasons in the stratosphere, which is a layer of the atmosphere from approximately 10 to 50 km above the earth’s surface, are changing from winter to summer later in the year. This change of seasons is characterized by the stratospheric polar vortex, which is cyclonic in winter and anticyclonic in summer. Our hypothesis is that the spring
amplification has a connection to the delay of the stratospheric transition from winter to summer.
Using re-analysis of the ERA-Interim data of ECMWF, we investigate the changes in the behaviour of the stratospheric polar vortex and look for relations between the spring amplification and the stratospheric polar vortex. Potential vorticity and planetary waves form the connection between the stratosphere and the troposphere and will be used to explain possible relations. It is found that the transition to summer in the stratosphere might be delayed, but the correlation is weak and thus it cannot be said with certainty. The time lag between the reversal in the higher and lower stratosphere shows more variation, the planetary wave activity plays a big role in the early onset dates for the final warming but not in the later onset dates, the northern annular mode index, indicating the pressure distribution, is not showing a trend in the months of March to May, and a significant relation between the date of the reversal of the stratospheric polar vortex and the mean index of the NAM over the period of March to May could not be found. Further research is needed to investigate the role of the strength of the polar vortex in relation to the NAM-index.
#72469
Érdekesen alakul ez, azért 850-en elég hamar visszamelegszik majd, GFS is errefelé megy. Tartós, rendes Skandi AC nem lesz ebből, de azért egy ideig tőlünk északra lesz az AC központ.
Egyébként azt néztem, hogy ez az anticiklonosodás valójában  a Grönland-Kanada körüli hidegmagnak a kelet felé való kibillenésének hatása. Amibe jelenleg be van ágyazva egy tropopauzán analizálható örvény (3.pont a leírásban, aminek a  vége nem idénre vonatkozik). 

beillesztett kép

Ennek előoldali, downstream hatása hozza létre ezt az AC-t.

beillesztett kép

Utolsó észlelés

2024-05-06 22:37:00

Kõszeg

16.2 °C

18002

RH: 69 | P: 1006.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121020

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 40. sorozata

MetNet | 2024-05-03 15:08

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 40.