2024. május 22., szerda

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71039
Volt is tél 1986/87-ben, ez a dolog másik oldala.
#71038
Érdekes, 1987-ben a minimumon volt. Még jó, hogy nem az egyedüli, telet befolyásoló tényezõ vidám
#71037
Az elõzõ hsz-hoz:

Link
#71036
1. Az a véleményem, hogy a DAI "kutyája" valahol egy stabil õszi-kora téli féltekei hõeloszlás, és a Namias-ciklus táján van "elásva" A jobb érthetõség kedvéért azt az állapotot, mikor blokkhajlam van szeptemberben és decemberben, elneveztem DAI 1.-nek, ennek ellenkezõjét DAI 2.-nek. Úgy sejtem, a DAI 1. akkor következik be, mikor a féltekei nyugati drift nem túl erõs (a jet képes meanderezni), valamint Északnyugat-Eurázsia szubarktikus régiójában jelentõs, és könnyen regenerálódó hidegdepó alakul ki már õsz elején. E két tényezõ hozza meg már szeptemberben az atlanti blokkos idõjárást Közép-Európában, és ez a Namias-ciklus átlagos 4-6 hetes periódusidéjét figyelembe véve október végén/november elején, és decemberben visszatér.
Ennek természetesen az a feltétele, hogy az alap-kondiciók közben ne változzanak meg: azaz, a jet továbbra is meanderezzen, és a hidegdepó is fennmaradjon. Minthogy ezek általában tartós dolgok, ez a feltétel leggyakrabban teljesül is. De azért azt is figyelembe kell venni, hogy ha ritkán is, de az alapfeltételek fordulópont jelleggel megváltozhatnak.

2. Kimutatott dolog, hogy magas naptevékenységben megerõsödik a térítõi AC öv, emiatt a teknõk nehezen tudnak dél felé megnyúlni, a jet "egyenes", nem meanderezik. Alacsony naptevékenységnél ennek ellenkezõje érvényes. (Statisztikailag megfogható, hogy a zord telek napfoltminimumok táján gyakoribbak)

Fel lehet tételezni, hogy az alapfeltételek közül a 2. pont alatti változott meg kora õsszel. Folyamatosan figyelem a napfoltszámot, azidõtájt volt ebben egy "lépcsõ" lefelé.
Természetesen mindez csak játék a gondolatokkal, de nem alaptalan.
Nehézsége viszont az eszmefuttatásnak, hogy a blokknak ciklus szerinti visszatérése október végén/november elején Hari szerint nem jön ki statisztikailag.
#71035
Megnéztem a szeptember 11 - október 10-ig tartó, tehát éppen dekáddal eltolt idõszakot, amely az 1981-2010-es átlaggal éppen megegyezõ lett. Azaz éppen 10 nap kellett a "ledolgozáshoz" (az egy héttel elcsúsztatott még negatív anomáliát adna). Másik irányba csúsztatva 10 nappal viszont maradna a durván negatív észak-atlanti légnyomás-anomália. Mindezek miatt továbbra is jóval nagyobb esélyét látom az átlagosnál enyhébb decembernek, a csigagyár-éledésnek vagy a gyakori "fél-blocking"-nak. Ezzel együtt több jel is bizakodásra ad okot akár szép decemberi havas epizódokra, de még inkább a tél késõbbi részét illetõen.
#71034
Ha jól emlékszem, egyszer ezen a fórumon, vagy a tarsalgoban említetted, hogy elég volt 10 nappal eltolni a viszonyítási alapot, azaz szeptember 1.-30. helyett szeptember 10.-október 10. között végeztel számítást, és az index értéke alapvetõen megváltozott!
Ugyanis ha jól emlékszem, szeptember elsõ tíz napja, sõt 2 hete, még alapvetõen a nyári légkörzes jegyében telt, es csak utána következett a klasszikus evszakvaltas. Mindez a közelmúlt, viszont mi következhet ebbõl a közeljövõre, azaz decemberre nézve? Nem kevesebb, mint az, hogy itt és most, figyelembe véve az eddigi tendenciákat es a blockingosodasi hajlam tultengeset, en korántsem lennék biztos benne 80%
erejéig, hogy a december a sokévi átlagnál enyhebb lehet majd. Ebbõl következik, hogy amennyiben történetesen mégis az lesz majd, ezt nem a csigagyarnak köszönhetjük majd, hanem annak, hogy a blokk úgymond rossz ágán, egy makacs déli áramlásban találjuk magunkat. Hacsak tisztán a fáklya felõl közelítjük meg a dolgokat, Mikulás utan latszik ugyan egy átmeneti (?), viszonylag erõs enyhülési tendencia, ám elég, ha az AC középpontja ismételten visszahúzódik az óceán irányába, netán észak fele terjeszkedne, és máris egy teljesen más idõjárási alaphelyzet lenne belõle. Mindezzel nem a kákán a csomót kívántam keresni, csak a lehetõségek sokféleségére felhívni a figyelmet. Az idõjárásban az számomra a legszebb, hogy alapvetõen egy a biztos: semmi sem biztos nevet kacsint
#71030
Sziasztok!

Kertek alatt a december, a légköri háttérhatalmak lassan mozgásba lendítik a távkapcsolati fogaskerekeket.

Csak a rend kedvéért:

A DAI HELYETT immár 2014 márciusa óta
Link

Szintén csak a rend kedvéért:

2013 decembere a szeptemberi észak-atlanti légnyomás-anomália alapján valószínûbb verziónak megfelelõen alakult:
Link

2014 decemberére tett az év október eleji metnetes bejegyzésem:
Link

2014 decembere a szeptemberi észak-atlanti légnyomás-anomália alapján valószínûbb verziónak megfelelõen alakult:
Link

2015 decemberében viszont valóban a szeptemberi észak-atlanti légnyomás-anomália alapján jóval kevésbé valószínûbb verzió következett be.

Végezetül:
2016-ban a szeptemberi észak-atlanti légnyomás-anomália -2,1 hPa, azaz negatív volt, vagyis ez alapján mintegy 80 százalékos eséllyel idén az átlagosnál enyhébb december valószínû. Mindez sajnos a csigagyárnak a blocking-hajlamon való fokozatos felülkerekedését sejteti a hónap során. Hamarosan minden kiderül.

Utolsó észlelés

2024-05-22 21:40:58

Tát - Kertváros (106m tszf)

16.9 °C

00000

RH: 79 | P: 1011.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

122084

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.