Hosszú, hosszú évek óta beteszi a lábát Európába a ZORD tél?

Sokan túl optimistának gondolnak, de jól látják, de most csak egy óvatos latolgatást szeretnék és szakmaibbat. Az hogy én mit szeretnék látni a térképeken azt mindenki tudja és hogy erre lesz-e esély azt meglátjuk, de most erre a semminél nagyon is több mutatkozik!

Kezdjük azzal hogy pénteken lefűződik egy ciklon Grönlandról, mely Skandináviát elérve meggyengülhet, majd a jövő közepe tájékán találkozhat a sarkvidéki hideggel és a Balti-tengernél újra erőre kaphat, majd a hideget leforgatva és jelentősen gyengülge egy döglődő alacsony nyomású területet kialakítva bejuthat a Kelet-eu síkságra, ezáltal egyre lassabb, de kellő áramlásokat biztosítva a hideg bedurranásához, leforgatásához és ezzel párhuzamosan egy magasnyomás erősödhet meg nagyjából q Spitzbergák és a Kara-tenger térségében. Pontosan nincs letisztulva ez még. Nézzük a térképeket:
Szombatra virradóan már Izlandnál a megszületett ciklon
Link
Jövő szerdára virradóan már Skandináviában örvénylene s mindeközben egy V alakzatú gyenge AC Izlandra nyúlva délebbre szoríthatja az amúgy sem túl erős óceáni ciklon.
Link
Ezt követően nagy kérdés hogy a ciklonunk mögött milyen erőssé tud kialakulni az AC híd Izland és Skandinávia között.
Link
Január 15-16-án most a GFS átlag is 1020 hepán fut, de vannak 1030-1035 hPa-ra felszóró tagok is. Ebbe most pl a friss GEM operatív futása is beleilleszkedik.
Link
GEM és ECM is érdekesen mutatják hogy az atlanti csigák ebbe az AC hídba ütközve folyamat bedöglenének, legyengülnének, majd az újabb és újabb ciklonok egyre délnyugatabbra, déli pályára kerülhetnek. Ha a gyengébb AC híd jön létre amit ECMWF mutat 
Skandinávokra akkor sem lenne probléma, de ha pl a GEM által jelzett erősebb verzió jönne létre az valószínűleg még gyorsabban vezetne a kemény téli időbe, persze ez sokmindenen függ.
ECM a friss futásában ha tovább folytatódna a folyamatot nem nehéz összerakna, de nyilván ez csak 1 futás a sok közül.
Ezen az amerikai teknő szépen délre helyeződne, Grönlandnál gyengülő haldokló ciklon, alatta délnyugatról érkező magasnyomás és összeállna a kemény blocking akár egy hosszan elnyúló dny-ék tengelyű magasnyomású zóna északkeleti légpályákat kialakítva. 240 óránál a modellek egyetértenek q sarkvidéki/szibériai AC jelentős megerősödésében, a nagy hideg térhódításában és az óceán további ellaposodásában, a gyengélkedő ciklonokban.
GFS Link
ECMWF Link
Link
Tökéletesen "hasonlítanak" főleg makroképben és a lezajló folyamatokkal.
Link

Link
Link

Ebben is egyetért az összes modell. A tartós negatív AO elkezd szépen kifizetődni egy hosszadalmas folyamat eredményeképp.
A tartós negatív NAO is január 2.felére fizetődhet ki. A nagy télnek időre van szüksége, mire megveti a lábát a kontinensen. Ez van amikor hamarabb következik be jobb években, de én azt mondom hogy a január, február az a hónap ami durva tud lenni és ekkorra érik be a tél (már amikor...) a jobb évek statisztikái is ezt mutatják.
Olyan átalakulás folyamatai látszódnak ami akár olyan télbe is vezethet amit néhányan itt csak álmaimban sem gondolnának, de ez a legoptimistább verzió lenne! A Vorkutai fáklyát most már érdemes lesz sasolni. A -30 -35 fokos 850 hőmérséklet már nem gyerekjáték és ez azt jelentené hogy attól délebbre is lenne nem kevés hideg...
Link
Az efféle fáklyadiagram Vorkutára ebben a formában nem egy ócska téli hónapra vall az a megérzésem. Egy kemény téltámadás legalább 2-3 héttel előtte elkezdi megmutatni magát pl hidegraktár formájában. Most jelei vannak a zord télnek legfőképp Észak-Északkelet Európában már biztos, így mi elkezdhetünk bizakodni.
Ehhez egy Moszkvai fáklyát is bemutatnék:
Link 
Na és még egy Stockholmi:
Link

Kara-tengertől nem messze keletre is jól megerősödhet a magasnyomás:
Link
Izland-Brit nyomásfáklya
Link

Atlanti óceán középső területe
Link

Érdekes fordulatokat is tartogathat számunkra a hónap második fele, érdemes lesz a fáklyákat szemmel tartani mert benne van a pakliban hogy megjelenik a bitang szórás rajta lefelé.