Érdekesen alakul Európa időjárási helyzete húsvét hetében. A kontinens legnagyobb részének időjárását az Észak-Európa feletti középpontú hatalmas kiterjedésű, tartós anticiklon alakítja. Az anticiklon előoldalán a magasban fagyos levegő tölti ki Kelet-Európa egyre nagyobb területét, ugyanakkor a hátoldalán meleg, szubtrópusi légtömegek áramlanak Nyugat-Európa fölé.     Link     Link     Link     Link
A Kárpát-medence mind  ECM, mind GFS szerint mindvégig a magasnyomás hatása alatt áll majd, sőt idővel bárikusan kissé erősödik is az anticiklon befolyása. Kezdetben az 1020 és 1025 hPa-os izobár közé esik térségünk, később  1025 és 1030 hPa közé. Ciklon nem lesz a közelünkben. Első benyomásként, nagy vonalakban állandósult időjárásra gondolhatunk, de ez a látszat megtévesztő lehet. Nézzük ezeket a térképeket:     Link     Link     Link     Link
Az AC keleti oldalának hideg levegője "szétspriccelve" magassági hideg légcseppek formájában nyugatias irányba mozog az anticiklon "hasának"  -déli peremének- keleti áramlásában.
GFS hasonló jellegű:     Link     Link  Link        Link
A hidegcseppek roppant szeszélyes mozgása kifejezetten bizonytalanná teszi a következő napok kilátásait felhőzet, csapadék, sőt hőmérséklet szempontjából. Éppen ezért hangsúlyozandó, hogy a prognózis a jelen állapotot tükrözi, és a kilátások akár már holnap egész máshogy festhetnek. Mindezek előrebocsájtásával a várható időjárás: kedden a tiszta, hideg (-3, 4 fok) reggelt az ország legnagyobb részén derült, napos idő követi. A délután folyamán északkeletről lassú felhősödés indul, azonban ez estig csak az északkeleti "csücsköt" érinti. A határvidéken jelentéktelen eső előfordulása sem kizárt. A Duna vonalától keletre időnként megélénkül az északi szél, a Tiszántúlon egy-egy erős lökés is lehet. A Dunántúlon ezzel szemben gyenge, változó irányú szél fúj. A hőmérséklet 15 fok környékén, jellemzően 1-2 fokkal a fölött tetőzik.
A szerdára virradó éjszaka a szakadozott felhőzet kelet felől fokozatosan beborítja az országot. Ezekből a felhőkből azonban csapadék általában nem hullik.
Szerdán napközben változóan felhős idő lesz, a keleti és középső országrészben elszórtan gyenge záporok lesznek. Az északkeleti, északi szél északkeleten, illetve a Dunántúl nyugati részén időnként megélénkül. A hajnali 0, 5 fokról délutánra 15 fok köré emelkedik a hőmérséklet.
Csütörtökön változóan, keleten erősen felhős idő várható, helyenként jelentéktelen záporok előfordulhatnak. Az északkeleti szél Észak-Dunántúl kivételével időnként megélénkül. Hajnalban 1-6 fok valószínű, kora délután pedig 17-22 fok.
Pénteken jobbára kissé felhős ég mellett napos, száraz időnk lesz. Az északi, északkeleti szél  keleten megélénkül. Kora reggel 2-7 fokot, míg délután mintegy 19-23 fokot mérünk.
A mostani kilátások szerint húsvét hétvégéjén napos idő lesz, szombaton kevés, vasárnap valamivel több felhővel. Csapadék egyik napon sem valószínű. Már csak gyenge szél fúj kezdetben északkeleti, majd délnyugati irányból. Hétfőn a GFS "locsol" a tőlünk északra vonuló hidegcseppből, ECM a mostani futásában száraz marad ezen a napon is.
Ami a távolabbi kilátásokat illeti, a modellösszkép makacsul tartja a nyugat-európai teknősödést 10 napon túl. Ez ciklon előoldali helyzetet jelent nálunk, erős melegadvekcióval, kora nyárias hőmérsékletekkel. Az előoldali peremhullámok lehetősége csapadék szempontjából némi bizonytalanságot jelent, bár összességében inkább száraznak imponál az űrtávlati időjárás.     Link     Link
Érdekes a GFS legújabb verziója a magas északkelet blokkoló anticiklonjával:     Link
Ez jó adag hideg levegőt lódítana felénk, viszont minden bizonnyal eltévedt futásról van szó.