Annak lehetséges okával, hogy miért csak szeptember-december vonatkozásában áll fenn a DAI alapjául szolgáló távkapcsolat, adósok maradtunk.
Íme, egy elképzelhetõ magyarázat: a Namias-ciklusok a nyár második felében, mikor kicsi a hõkontraszt, igen lassúak, "elkentek", szinte nincsenek is. A hõkontraszt nyár legvégi, õsz eleji, csökkenõ napállás miatti növekedése a ciklusnak mintegy reset-et ad.
Ráadásul a hõeloszlási minta is stabilabb lehet ilyenkor az északi és déli tájak, szárazföldek és óceánok lehûlésének idõszakában, mint pl. napforduló után, mikor az alacsonyabb szélességek is lehûltek, a magasak pedig már nem hûlnek tovább.
Fentiek miatt az elsõ néhány ciklus viszonylag szabályosan "pöröghet" Ezután viszont a ciklusok idõtartamában meglevõ szabálytalanság következtében (a csúszások összeadódnak), már nem lehet ezt az "óraszerû" mûködést elõrejelzésre használni.

Egyébként a modellek alapján úgy néz ki, hogy az erõs blokkhajlam (és a jó helyen felépült blokkok) idén áthúzhatják a DAI számításait. Azaz kifejezetten enyhe december helyett könnyen lehet egy csak átlagosnál némileg enyhébb,vagy átlagos. Nagyon be kéne indulnia a hónap második felében a "csigagyárnak" ahhoz, hogy az igazán pocsék esetekhez hasonló, összességében tavaszias decembert zárjunk.
Úgy hiszem, idén az "alapfeltételek változatlansága" nem teljesült, egyébként ennek lehet megnyilvánulása a szeptemberi referencia-idõszak kis eltolásával kapott nagyon más végeredmény.