Usrin: A fold alatti CO2 telepek dologban epp az zavar, hogy atfurt kozetrol van szo, nem egyszeri betoltesrol, hanem folyamatosrol, es ha "megtelt" a hely, lezarjak, de szivargas eseten nehez eszrevenni, hogy gond van. Ha foldgaz szivarog, az meggyullad elobb-utobb, es nem csendben terjed a melyebb reszek fele. Lehet, hogy csak en latom soteten.
A szazalekokkal kapcsolatban a pontos adatokat nem ismertem, nem neztem utanna. A szamitasod attol fuggoen, hogy tomeg, vagy terfogatszazalekrol van szo, csal egyik, vagy masik iranyba, de az eredmenyt erdemben nem befolyasolja. Azzal kapcsolatban viszont fenntartasaim vannak, hogy az osszes fosszilis tuzeloanyag elegetese utan sem valtozna lenyegesen a legkor oxigentartalma, hiszem csillagaszati (planetologiai) korokben olyasmit irnak, hogy a Fold legkorenek osszetetele egyertelmuen biologiai eredetu, azaz biologiai hatasok miatt olyan, amilyen, ill. biologiai hatasok tartjak egyensulyban. Tudtommal masik bolygorol, ahol magas a szabad oxigentartalom a levegoben, nem tudunk. Magas CO2 tartalmu legkorre viszont jopar pelda akad.

Erdekes a cikk a csapadekkepzodes, es a kozmikus sugarzas osszefuggeserol, es ha pl. a 11 eves ciklus valoban latszik a talajvizszint-meresekben, akkor valoban szamottevo lehet, Attol tartok azonban, hogy amit tapasztalunk, az ket hatas szuperpozicioja. Ugy veszem eszre, a legtobb kutatas egyetlen meghatarozo hatast keres, nem tobb hatas egyuttes eredmenyet. Az emberi hatas a CO2 emelkedesevel es a novenytakaro drasztikus csokkentesevel egyertelmu teny. Emiatt kivancsi lennek egy olyan kutatasra, ahol azt vizsgalnak, hogy ez ellene hat-e mas, esetleg ciklikus hatasnak, vagy epp erositi azt, es milyen mertekben. A cikkben errol mintha csak feluletesen lenne szo, lebecsulve az emberi hatast. Regebben irtam arrol a bizonyos hintazo szekrol, amit ha megfelelo fazisban es iranyban csak egy kicsit is meglokunk, akkor igen nagyot borul, es magatol nem all fel...