Látom itt még mindig ugyanaz a "vita" megy nevet Amennyire figyeltem a hozzászólásokat kb mindenki egyetért abban, hogy mostanában gyakoribbak a bizonyított szélsõségek. Itt most nem a média által "kitalált" hatalmas havazásokra gondolok amikor esik 5 cm hó, henem rekordcsapadékra, hidegre, melegre. Erre több magyarázat is született, kb a "jajj nekünk végünk van" és az "500 éve is pont ugyanez volt" a két véglet. Én úgy látom, hogy nem teljesen reménytelen eldönteni hogy kinek van inkább igaza. Úgy tudom, hogy több hõmérsékleti rekord született az elmúlt 20 évben, mint mondjuk az azt megelõzõ 40-ben. Ebbõl az adatból elég könnyû kiszûrni a mérõhálózat bõvülése miatti hibát, csak azokat az állomásokat kell nézni amik mondjuk 50 éve megvannak. Gondolom csináltak ilyen vizsgálatokat is, tudtok errõl valamit? Ez alapján elég jó becslést lehet mondani arra hogy gyakoribbak-e a szélsõségek, és mennyivel.
A másik "slágertéma" a változékonyság. Nem tudom, egyáltalán létezik-e a klimatológában kimondottan ezzel foglalkozó terület. A csapadék eloszlására biztos van valami módszer, mondjuk hogy mekkora "adagokban" érkezett az egyhavi csapadék, és hányszor. Ezt szerintem szintén elég könnyû objektíven megvizsgálni, számok a számok "ellen". Még egy dolog eszembe jutott ami könnyen ellenõrizhetõ, a hõmérséklet változékonysága. pl a legprimitívebb, hogy fogjuk egy hónapban a napi középhõmérsékletek különbségeit és összeadjuk. Ezek az adatok jópár évre visszamenõleg rendelkezésre állnak és elég sokmindent elárulnak.

Tehát sokmindent el lehetne dönteni ADTOKKAL alátámasztva, és akkor sokkal kevésbé lenne szubjektív ez az egész, hogy igen régen is voltak szélsõségek, de most SOKKAL több van, hiszen errõl szól a híradó. Vagy a másik oldal, hogy mit problémázol azon hogy hideg van nyáron, mert 1483-ban hó is esett, meg 1749-ben is stb...

Ha ezen már rég túl vagytok, akkor bocs, ritkán nézek be ide. Viszont az adatok mindenképpen érdekelnének, fõleg hogy csináltak-e egyáltalán ilyen elemzést.