Johnas: pár megjegyzés a hozzászólásodhoz:

1. érdekes az idõszámítás elõtti Egyiptom és a kb. honfoglalás kori Grönland maitól eltérõ éghajlatára felhívni a figyelmet. olvastam olyat is, hogy a tatárjárás is azért ért el minket viszonylag késõn, mert a folyókon való átkelést nehezítette, hogy nemigen fagytak be.
de egyik korból sem rendelkezünk "hiteles" adatokkal, csak következtethetünk rá

2. az éghajlat mindig változott, változik természetesen is. idõnként lassabban, idõnként gyorsabban

3. amivel érdemes foglalkozni szerintem az az antropogén acceleráció (az emberi hatásoknak melegedést okozó - vagy ha egyébként is önmagában most melegedne az éghajlat (amit nem tudunk) akkor -gyorsító hatásainak jeleit tetten érni a mindennapok idõjárásában.
az emberi hatás befolyásoló, gyorsító hatása szerintem a lényeg, mert még egy olyan csodálatosan önszabályozó rendszerben is, mint a földi természet, a tartós, nagymértékû beavatkozás kiszámíthatatlan folyamatokat indíthat el.

4. a cunami nem idevaló téma. arról persze lehet elmélkedni, hogy az emberi civilizáció bizonyos jelenségekkel nem számol. pl. én egy 6 emeletes bérházban lakom. ha egy erõs földrengés lenne..., abban bízom, hogy nem lesz. na, ezért építkeznek a tengerpartra az emberek...