Kedves LAM!
Nagyon szépen köszönöm a kimerítő és érdekes, hasznos válaszokat. nevet

Így van, a fenyők egy invazív faj, de anno a lorngajeken egyedül ez tűnt a legellenállóbbnak a környékemen a kopárfásítás során az 1900-as évek 3. évtizedében. 
Az 1848-as forradalom után a Pilisvörösvár és Piliscsaba között lévő kopárokon ( Zajnát-hegyek ) teljesen letermelték a főként tölgyerdőket. 
Maradtak a kopár dombok-hegyek, majd Dévényi Antal által megindult 1930. körül a terület kopárfásítása kizárólag feketefenyőkkel.
Azóta szépen nőttek, volt egy tűzvész 1993. nyár mikor, mikor 100 ha fenyves vált az enyészetté, de azóta újra lett ültetve csak fekete fenyőkkel ismét, és kb. 2-4 méter magasak a fák.
A Pilisi parkerdő viszont felismerte már jó ideje a fauna sérülékenységét, és invazív létét, így szándékosan visszaszorítják a fenyveseket szép fokozatosan, és ültetnek helyükre lombhullató fákat, főként tölgyeket, mint ahogy korábban is ez volt a jellemző itt.
A kopárfásítás elérte a célját, az erózió már kisebb mértékű, mint kb. 90 éve, a fenyők tették a dolgukat, most msr ki lehet szépen fokozatosan vágni őket, hogy helyüket majd néhány évtized múlva újra átvegyék a lombhullató erdők. nevet