Először én ajánlom a klasszikus gombahatározókat, fantasztikusan jól le van benne írva minden, én az appokat nem ismerem, de ahogy látom, van hova fejlődniük még. Ahogy néztem az egyik haveromat, eléggé erőlködött vele, nem is magyar volt, amik fel sem vehetik a versenyt a hazai gombákat zseniálisan ismerő pl. Rimóczyékkal, stb.
Vigyázni kell pl. a kisméretű őzláb fajokkal nagyon, mert könnyen a kórházba lehet kerülni azoktól is, de a temetőbe is akár. Hasonlók is gyönyörűen le vannak írva benne..pl. a mérges pókhálósgomba esete is tanulságos, stb...

Én is mindent elvittem bevizsgálásra, még ha totál biztos is voltam benne. Na jó, egyszer nem, a Zemplénben a barátokkal voltunk és gombásztunk is egyet, de csak a biztosra mentünk, és ketten is átvizsgáltuk, olyankor ennyit mondtunk csak: "ez átment". Egyik barátunk ott fintorgott, hogy ezt meg ezt miért hagyjuk ott az erdőben? Mérgező? Mondam, hogy nem, pl. egyes fülőkékre, mire ő: "akkor kosár!!! Alig lehetett meggyőzni, hogy egy vargánya túlsúlyos levesbe minek szedjünk jóval haszontalanabb fülőkét...de csak próbálkozott..végül egy kései laska-vargánya keverék levest rittyentett belőle az egyik tag. Kiváló lett. De hát a kései laska egyértelmű, meg a vargányánál is ha ismerjük a mérgeseket, akkor nagy baj nem lehet.
Egyébként aki kiadta a házat, családostúl kórházba kerültek már annak előtte, mert a szedett csiperkét nem vizsgálták be, és nem érezte főzés közben sem, hogy minden bizonnyal sárguló húsú csiperke féléből csinálták a lakomát. Biztosak voltak benne, hogy minden csiperke büntetlenül ehető...a kórházi élményükig..