Ez a cikk keltette fel a figyelmemet Link néhány hónapja, és tegnap arra járván, megnéztem a cikkben leírt fügegyûjteményt.
A térképen megnézve a helyet Link (a térképen látható út rossz helyen megy, valóban a piros jel és a víz között halad) már sejtettem, hogy valami nagyon komolytalan dologgal állok szemben. Ugyanis a cikk fényképén látni, hogy az egykori citrom és narancstermesztésre kijelölt terület mellett egy mûút vezet. A térképen megnézve látni, hogy a mûút a víz mellett megy közvetlenül, tehát a terület nem nagyon lehet magasabban a víz szintjénél.
A citrom és a narancs szabad ég alatt való termesztése eleve halott ügy volt, hiszen -5-7 foknál elfagynak ezek a növények, így hiába lehetett nappal meleg abban a délies sziklafalban, ha nincs(mivel télen elfagy) citrom és narancs, ami nyáron melegedjen, ezért sok sikerélményben nem volt részük.
Ezekután beültették egy csomó fügefajtával.
Mivel többtíz évvel ezelõtt vitték oda a fügéket, bíztam benne, hogy hátha közülük elég jól megnõtt egypár, így egy természetesen kiszelektálódhattak a fagytûrõbb fajták.

Szóval még nem láttam a területet, de már sejtettem, hogy ha a víz mellett van közvetlenül, akkor ismerve az inverzió döntõ jelentõségét az ügyben, sok minden nem találok ott.
Így is lett, de hogy ennyire komolytalan a dolog, erre azért nem számítottam.
Ugyanis az egész terület annyira kicsi, hogy szinte semekkora Link , ezen a képen szinte rajta van az egész terület, ahol a citrom és a narancs próbatermesztés folyt. A fénykép készítõje a terület alján állt Link , a mögöttem lévõ nagy fák pedig már a terület túlsó vége.
Alig 1-2 kis terasz van ott.
A terület magassága a Balaton víztükre felett pedig ezeken a képeken jól érzékelhetõ Link Link Link , itt az út néhány méterrel a Balaton vízszintje felett megy Link
Tehát mindössze 5-10 méterrel van feljebb a terület a "sík"-tól, ami ilyen mediterrán jellegû, korlátozottan fagytûrõ növények esetében élet és halál kérdése.
Télen, ha befagy a Balaton és van a jégen 20 centi hó, akkor a víztömeg temperáló hatása szinte teljesen nulla, de ha tompít is valamit, akkor is egy -20-25 fokos éjszaka esetén ez a fügegyûjtemény bõven -15 fok alatti hõmérsékletet kap.
Hogy ez valóban így van azt bizonyítja, hogy az ott lévõ fügék alig néhány éves sarjak, valamikor néhány éve tövig visszafagytak Link Link
Ennek a területnek a legmagasabb pontja 200 méteres tszf. magasság felett van, na ott aztán lettek volna szép nagy fügefák a többtíz évvel ezelõtt összegyûjtött többtíz fajtából, hiszen 80-100 méteres fagylefolyás mellett a kisugárzási inverzió biztosította volna a -15 foknál nem alacsonyabb hõmérsékleteket.
Igaz, nappal nem lett volna olyan meleg, mint ott a 110 méteres magasságban, de ha kifagy minden, akkor nem sokat ér a meleg.
Igaz, a Balaton víztömegének van temperáló hatása (aminek következtében az idei télen nem fagytak el a fügék a környékbeli -20 fok alatti hõmérsékletek mellett sem, hiszen azon a decemberi éjszakán nem volt befagyva a Balaton, így a víz fûtötte a fügegyûjteményt, de ha ez januárban van befagyott víz mellett, akkor tövig lennének fagyva) bizonyos helyzetekben számít, de 30-40 év alatt bizony sok esetben a jég és a rajta lévõ hó "kikapcsolta a fûtést".
Talán összekeverték az Adriai-tengert a Magyar-tengerrel laza
Hogy mégis miért ide tették ezt a kísérleti ültetvényt, arra gondolom nem nehéz rájönni!?
"Pártutasításra megkeresték az ország úgynevezett melegpontjait, ahol mediterrán növényfajokat telepítettek, az egyik ilyen volt Tihany-Sajkod."
Fõleg ennek tükrében nehezen érhetõ a hely kiválasztása!