Tegnap szabadságot vettem ki még az özönvíz előtt elvégzendő némi földmunkára.

Előzmények Tavaly egy 80x80x80-as gödörbe ültettem egy Káki (datolyaszilva) csemetét. Az augusztusi száraz időszakban az ültetőgödör szélénél körben, annak mélységéig repedés keletkezett. Majdnem ilyen:
Link
Az ültető gödör földtömbje annyira kiszáradt, hogy a csemete levelei elhervadtak. Utána beöntöztem pár m3 vízzel. Remélem, túléli.

Tegnap  felbővítettem az ültető gödröt 1,6x1,6x0,8-ra. A kiszedett levegőtlen földet (szikes öntéstalaj)  rendszeresen ásott, trágyázott jobb minőségű földre cseréltem - nem egészen zökkenőmentesen.  A csereföldet 3 rész föld - 1 rész komposzt keverékként készítettem  - volna, de hát utólag kiderült, hogy nagyüzemben lopták a komposztomat. Ahogy a komposzt dombomat megbontom, porszáraz, pedig volt eső és én is beöntöztem néhányszor. Lapáttal tovább bontani alig tudtam, tele volt sok hüvelykujj vastagságú és nagyon sok ceruza vastagságú gyökérrel, a gyökérbojtokról nem is beszélve. Hát a kb. 10 m-re levő szilfaerdő gyökérzete felfelé növekedve átszőte a komposztomat, kivonva belőle nedvességet, tápanyagot. A fene egye meg. Ha a pálinkafáim gyökerei tették volna, megbocsájtanám, de így? Sehol nem hallottam még, hogy alulról kell megvédeni a komposztot. 5 m3 érett komposzt helyett lett 5 m3 száraz pudvám, ami ha esetleg tüzet fog, elparázslik, mint a cigaretta. Így 1:1 arányú föld - komposzt keveréket készítettem a talajcseréhez.  Talán maradt benne valamennyi tápanyag. Napnyugtára végeztem. Reggelre annyi eső esett (a szomszéd gátőrházban 37,6 mm), hogy ásóhoz nyúlni a telken legközelebb a jövő év júniusában lehet.