2026. augusztus 09., vasárnap

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY 2.0 - 2026. augusztus, tippek 

>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#284748

MetNet kislexikon

Mediterrán ciklon

A mediterrán ciklonok orografikus eredetûek, a hullámkeltõ tényezõ esetükben az Alpok hegyvonulata, amely az itt átkelõ hideg levegõ ciklonális perdületét elõidézi.
A kialakuló ciklonok energiáját és fennmaradását viszont a Földközi-tenger hõutánpótlása adja.
Ellentétben a trópusi ciklonokkal, szárazföld fölé érve nem veszítik el energiájukat, sõt energia utánpótlásuknak fontos része a szárazföld hõje is, így ezen tekintetben különös átmenetet képeznek a trópusi és mérsékelt övi ciklonok között.
Ezen tényezõ miatt gyakori az õszi elõfordulásuk, ilyenkor jelentõs hõtöbblettel bír a kontinens, így hazánk csapadékellátottságában fontos szerepet játszanak a késõ õszi esõzések ill. kora téli havazások formájában.
Más évszakban is elõfordulhatnak, a többnapos viharos széllel és jelentõs mennyiségû csapadékkal kísért idõjárási helyzeteknek is részbeni elõidézõi lehetnek. Középpontjukban a légnyomás akár 990-995 hPa értékre is csökkenhet.
A mérsékelt övi ciklontársaiknál kisebb méretük miatt a légnyomáskülönbség szûk területre terjed ki, ez az oka az idõnként általuk elõidézett 80 km/h feletti szélerõsségnek.
Elõrejelezhetõségük nagyon nehéz, mivel a szárazföld felett is erõsödhetnek, így pályájuk nem egyértelmû, nehezen behatárolható.
#284742
Értem! nevet

------
Egyébként most hogy melegebb a Földközi-tenger és hidegebb az Atlanti-óceán ez milyen hatással van/lesz a (mediterrán) ciklonok fejlõdésére?
#284720
Ma Csörögön(Gödöllõi út környéke) már úgy nézett ki tényleg fog esni, de sajnos nem így lett, de szó szerint egy hajszálon múlott, kicentizett minket LOL ,pár telós kép: Link Link Link Link Link . Egyébként érdekes hogy mind az OMSZ-os Link Idõképes, a szlovák radar Link román radar(fenntartással) is piros radar jelet mutatott térségünk fölött, mégse esett egy csepp se , gondolom túl száraz volt az alsóbb légkör így nem ért földet a csapadék, de hogy piros jel alatt nem esett arról még nem hallottam , max zöld jelnél. ilyenkor WTF? vidám

Utolsó észlelés

2026-08-09 20:44:27

Nagyalásony

27.0 °C

18002

RH: 27 | P: 1015.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

162814

Hírek, események

Újra támad a forróság

Időjárás-változás | 2026-07-29 13:37

pic
Avagy ismét mérhetünk 40 fokot az országban.