Bioszféra
Gábrusz szerintem túl sommás így
A fejlõdés vitte elõre az emberiséget. Visszafejleszteni szükségtelen és káros, elég "abbahagyni" a kétes, vagy több kárt mint hasznot hajtó területek fejlesztését melyek lassan feledésbe merülnek, hatásaik elenyésznek. Ez nagy mértékben a tudósok etikáján/etikátlanságán múlik, hogy
NE a Mammont szolgálják fejlesztéseikkel hanem az emberiséget
(Értelmes, magasan képzett emberek vesznek részt pld. fegyverek fejlesztésében, vélhetõen mert jól megfizetik) Szerintem a fejlesztések negatív hatása a pénz és nyerészkedés miatt jelentkezik, egyrészt ökológiai katasztrófákban másrészt az emberi lelkeket rombolva
Ideje már hogy legyen egy "etikai bizottság" mely szabályozza és ellenõrzi a kutatást-fejlesztést a Föld bolygóra kiterjedõen. Nem olyan nehéz, már abból kiderülhet hogy ki milyen mûszereket eszközöket vásárol (pld. atombomba, droglabor eszközei melyeket már szorosan ellenõriznek)
NE a Mammont szolgálják fejlesztéseikkel hanem az emberiséget
Kis kávé+pipa filó a halálról
Sokan félnek a haláltól. Én állítom hogy NEM félelmetes, az ember rettegésével önmaga teszi azzá. Ha tiszta tudattal kezd valaki haldokolni, CSAK addig keserves érzés amíg küzd ellene az életösztön. Ilyenkor az ember úgy érzi nem végzett el mindent "még maradnia kell". Aki nem veszíti el eszméletét és képes felismerni hogy "elvégeztetett", jobban teszi ha ha megõrzi nyugalmát, békességben kivárja és higgadtan figyeli mi történik vele. Ebben sokat segít ha azokra gondol akiket szeret. Nem aggodalmaskodva "mi lesz velük nélkülem", inkább õszinte szeretettel gondolva rájuk hasonlóan amit az ember akkor érez ha megsimogatja kisgyereke fejét- ha nem volt gyereke, azt a kedves lényt aki közel állt szívéhez. A lényeg hogy szeretettel gondoljon hátramaradottaira és a világra melyet elhagy. NE azt számolgassa mit végzett és mi várna még rá, mert kétségbeesésbe kergeti magát "pokollá" téve utolsó perceit. Ha ez sikerül, minden könnyû és szép lesz egészen a tudat széteséséig amit már nem fog érzékelni
Érezve a közeledõ halált, tudni kell elfogadni különben kétségbeesik az ember és reménytelen reménykedésben rémülten kínlódva vergõdik el a jótékony eszméletvesztésig. Az utolsó percekben a látás elsötétül bár még hallani a külvilág neszeit, de jólesõ békés nyugalom és sötétség vesz körül, nincs fehér fény, se angyalok, se fényes alagút- én legalábbis egyszer sem láttam. Nem az "észt osztom", saját tapasztalatok
Nekem (szerencsémre) sikerült minden esetben higgadt maradni, kíváncsi természetem révén inkább figyeltem/vártam mi történik. Békés nyugalomban lassan elsötétül minden, még hallod a külvilágot egy darabig és vége. Ennyi az egész
Ez persze csak saját tapasztalatom. Meglehet hogy ahány ember "annyiféle halál". Úgy gondolom, az ilyen élményeket nagymértékben meghatározza az egyén neveltetése, mûveltsége és idegi beállítottsága. Tavaly elhunyt néhai barátnõm 2001-es klinikai halálára úgy emlékezett, mintha tengervízben süllyedt volna lassan egy üres szék felé melyrõl "tudta" hogy az övé. Puha csönd és kékes derengés vette körül. Felnézve egy távolodó fényes foltot látott maga fölött mint amikor víz alól néz fel az ember. Mire visszanézett már ott ült valaki a székben és egy hang súgta, menjen vissza még nincs itt az õ ideje és elindult felfelé a "vízfelszín" irányába. Érdekes és talányos momentum, amikor a klinikai halálból visszahozták, dokumentálhatóan ugyanabban az idõben halt meg édesapja száz kilométerrel távolabb kórházban.
Ez persze csak saját tapasztalatom. Meglehet hogy ahány ember "annyiféle halál". Úgy gondolom, az ilyen élményeket nagymértékben meghatározza az egyén neveltetése, mûveltsége és idegi beállítottsága. Tavaly elhunyt néhai barátnõm 2001-es klinikai halálára úgy emlékezett, mintha tengervízben süllyedt volna lassan egy üres szék felé melyrõl "tudta" hogy az övé. Puha csönd és kékes derengés vette körül. Felnézve egy távolodó fényes foltot látott maga fölött mint amikor víz alól néz fel az ember. Mire visszanézett már ott ült valaki a székben és egy hang súgta, menjen vissza még nincs itt az õ ideje és elindult felfelé a "vízfelszín" irányába. Érdekes és talányos momentum, amikor a klinikai halálból visszahozták, dokumentálhatóan ugyanabban az idõben halt meg édesapja száz kilométerrel távolabb kórházban.
Ám a fejlõdés inkább minõségre vonatkozik, nem mennyiségre (az növekedés). Ne feledjük.
De persze, a fejlõdés is relatív.. Kinek mit jelent.
De persze, a fejlõdés is relatív.. Kinek mit jelent.
Ami a végeredményt illeti, "Ne féljetek!"
De olyat természetesen senki nem mondott, hogy "Ami a dolgotok, azt is hagyjátok a Jóistenre!"
Vagyis ha rossz irányba halad a Föld állapota, akkor valamit rosszul csináltunk, muszáj változtatni és ha kell, lemondani bizonyos dolgokról. A "fenntartható fejlõdésben" nem hiszek teljesen, bizonyos dolgokban szerintem muszáj visszafejlõdni, ami nem jelent boldogtalanabb életet.
De olyat természetesen senki nem mondott, hogy "Ami a dolgotok, azt is hagyjátok a Jóistenre!"
Vagyis ha rossz irányba halad a Föld állapota, akkor valamit rosszul csináltunk, muszáj változtatni és ha kell, lemondani bizonyos dolgokról. A "fenntartható fejlõdésben" nem hiszek teljesen, bizonyos dolgokban szerintem muszáj visszafejlõdni, ami nem jelent boldogtalanabb életet.
Hát, szerintem valószínû, hogy jobb, ha nem tudjuk meg. :-((((
Meghalni meg természetes és nem borzasztó. Maximum annak, akit itthagy az ember.
Egyébként biztos megoldható lesz a szagfotózás, csak be kell építeni egy hordozható gázkromatográfot a kamerákba, az a pixelek mellé rögzíti a környezet kémiai összetevõit és azok arányát, amit aztán képnézegetésnél megfelelõ hardverrel elõ is lehet csalogatni. :-)
Meghalni meg természetes és nem borzasztó. Maximum annak, akit itthagy az ember.
Egyébként biztos megoldható lesz a szagfotózás, csak be kell építeni egy hordozható gázkromatográfot a kamerákba, az a pixelek mellé rögzíti a környezet kémiai összetevõit és azok arányát, amit aztán képnézegetésnél megfelelõ hardverrel elõ is lehet csalogatni. :-)
Én a derült, anticiklonos éjszakák dombtetõi levegõszagát fotóznám le, iszonyat jószagú a levegõ ilyenkor, na meg persze a növényekét is, de a mi életünkben valószínû erre nem fog sor kerülni.
Bele szoktam gondolni, hogy milyen borzalmas, hogy egyszer meg fogunk halni, és nem fogjuk megtudni, hogy hova fejlõdik az emberiség, mi lesz 100-200-500 év múlva, hol fog tartani a technika, mi lesz a bolygónkkal, eljutunk-e majd egy másik bolygóra, nagyon rossz érzés, hogy ezt nem fogjuk megtudni.
Bele szoktam gondolni, hogy milyen borzalmas, hogy egyszer meg fogunk halni, és nem fogjuk megtudni, hogy hova fejlõdik az emberiség, mi lesz 100-200-500 év múlva, hol fog tartani a technika, mi lesz a bolygónkkal, eljutunk-e majd egy másik bolygóra, nagyon rossz érzés, hogy ezt nem fogjuk megtudni.
Kár, hogy az illatát nem lehet lefényképezni! Gyönyörûek voltak, köszönöm! :-)
"a Mogyoróska és Regéc környékérõl készült botanika, domborzat és történeti földrajz témájú (neten már olvasható) munkádat sikerült könyv alakban is megjelentetni ahogy tervezted?"
Köszönöm szépen a kérdést! Tegnap adtam le az anyagot az egyik kiadónál. Fogok szólni, ha kész lesz.
Köszönöm szépen a kérdést! Tegnap adtam le az anyagot az egyik kiadónál. Fogok szólni, ha kész lesz.
Elnézést a késõi reagálásért, majd két napig nem volt telefonom, netem, digitévém valami központi összeakadás miatt, ezekben a percekben állt helyre
Ezért most köszönöm meg mindenkinek a véleményeket. LAM tudom hogy nem erdész vagy de foglalkozásod révén sokat járod az erdõt
Hálából két kép a "éneklõ fáról". Az egyiken a Hold a fejéke (sarkában egy Nap 22-es), a másikon néhány madár mely szeret alkonyatkor a Nap felé fordulva trillázni (érdekes szokásuk, sose hagyják ki). Napközben is kedvelik, a másikon épp "vitatkoznak" a legjobb helyért a csúcson
Ezért most köszönöm meg mindenkinek a véleményeket. LAM tudom hogy nem erdész vagy de foglalkozásod révén sokat járod az erdõt


Csé, erre elsõre csak azt mondanám, hogy "na ne szivass", de elég hihetõek a fotóid! :-))) Szegény fa :-(( Kicsit elsiette a bizalmat.
Kuhi: a naposzlopodat belinkeltem a légköroptikás fórumba, utólagos engedelmeddel. Jó lesz figyelni a madarászokra, lehet, hogy itt van egy "piaci rés" légköroptikai szempontból, hisz úgyis felfelé leskelõdtök :-))) A vörösbegyecskéd nagyon bájos :-) Valamiért ellenállhatatlanul helyes tekintetû madárkák õk, nagyon csípem õket :-)))
Kuhi: a naposzlopodat belinkeltem a légköroptikás fórumba, utólagos engedelmeddel. Jó lesz figyelni a madarászokra, lehet, hogy itt van egy "piaci rés" légköroptikai szempontból, hisz úgyis felfelé leskelõdtök :-))) A vörösbegyecskéd nagyon bájos :-) Valamiért ellenállhatatlanul helyes tekintetû madárkák õk, nagyon csípem õket :-)))
A múlt heti meleg hatására több mandulafa is kivirágzott a környékünkön (szombati képek).
A már tél elején megindult bimbók megfázhattak, mert a virágok apróbbnak tûnnek. A fényviszonyok nem voltak a legjobbak.
Link Link Link Link Link
Az egyik, már decemberben nyíló fáról korábban le is fagyott az összes virág, ezeknek sem túl jók a kilátásaik...
A már tél elején megindult bimbók megfázhattak, mert a virágok apróbbnak tûnnek. A fényviszonyok nem voltak a legjobbak.
Link Link Link Link Link
Az egyik, már decemberben nyíló fáról korábban le is fagyott az összes virág, ezeknek sem túl jók a kilátásaik...
Egy maci? Nem-nem, azt mondtam volna. 2-õ volt.
Köszönöm a hozzászólásokat a témában!
Köszönöm a hozzászólásokat a témában!
Igen az. Köszi. Megerõsítem, hogy ilyen a termése. Link Majd valamikor még hozok beazonosításra váró fákat.
A képen egy magnólia van amit sokan tulipánfának neveznek a virág alakja miatt.
Ez a tulipán fa:
Link
Ez a tulipán fa:
Link
Ismerem ezt a fát is, ennek olyan termése van, mint a zsidócseresznye, csak nem fakóbarna. Tényleg inkább ez lesz Siheone sárga fája.
Nálunk halványsárga virágú van, nagy fák már. Amikor virágzik, hangosan zümmög a fa, több tonna méh csüng a virágain, de még a lehullott, földön heverõ virágokat is ellepik.
Köszi. Szerintem is Sophora japonica lesz.
Bár annak is lehet több változata...(?)
Egy virágzó tulipánfa a környékünkön: Link
Egy virágzó tulipánfa a környékünkön: Link
Szerintem azért kezelik gyomfajként, mert bizonyos rétek, kaszálók nyírrel kezdenek el bebokrosodni, így a pucolásnál gyakran kell kivágni. Ugyanakkor érdemes belõle hagyni is, mert nagyon értékes a fája. Úgy tudom, nálunk ebbõl faragták ki legszívesebben a szekérrudat (még nem is olyan régen).
Én is ezeket tippeltem volna, de a sárgában nem vagyok biztos. A kõris tuti.
Szerk:A sárga nem gesztenye, hanem az valami akácféle, van ilyen itt a telepen is, csak nem ennyire élénk sárga a virága. A csonttollúak imádják a termését. Sztem japánakác, Sophora japonica,
Szerk:A sárga nem gesztenye, hanem az valami akácféle, van ilyen itt a telepen is, csak nem ennyire élénk sárga a virága. A csonttollúak imádják a termését. Sztem japánakác, Sophora japonica,
Ha a levelét látnám, el tudnám dönteni, hogy az elsõ szelídgesztenye-e. Virágja alapján nekem az.
A másik meg szerintem kõris, de ebben bizonytalan vagyok, mert kõrislevelû juhar is létezik. Ha muszáj pontosabban tippelni, akkor virágos kõris. Azt hiszem, ilyet látni sokat a városokban.
A másik meg szerintem kõris, de ebben bizonytalan vagyok, mert kõrislevelû juhar is létezik. Ha muszáj pontosabban tippelni, akkor virágos kõris. Azt hiszem, ilyet látni sokat a városokban.
Nálam vagy másfél hete énekelnek. Halkan, mintegy csak gyakorolva. Minden év februárjában szoktam már hallani ilyentájban. Mivel itt dekkolnak az ablakom alatt, egész közelrõl hallom. Tegnap a macska is fülelte már. :-)
Így igaz.De ebbe az örökké hajánál fogva elõráncigált õshonos-nem õshonos kérdésbe ne is menjünk bele, mert idõnként nevetségesek a 100-150 éves végeláthatatlan ellentétek ez ügyben
...gondolj a szelídgesztenyére!
...
Hello!
Ez a bibircses nyír. Itt a lakótelepen is sok van belõle. Ha bedõl a fa, akkor a gyökerek próbálnak az ellenkezõ írányban többet fejleszteni, magyarán ellensúlyozni. A fa jellemzõje, hogy sok gyökere még szabad szemmel is látható, hiszen inkább a talajjal vízszintesen nõnek...
Ez a bibircses nyír. Itt a lakótelepen is sok van belõle. Ha bedõl a fa, akkor a gyökerek próbálnak az ellenkezõ írányban többet fejleszteni, magyarán ellensúlyozni. A fa jellemzõje, hogy sok gyökere még szabad szemmel is látható, hiszen inkább a talajjal vízszintesen nõnek...
Nem is beszélve arról hogy õshonos fafajunk..
Szeretnénk kialakítani az arborétumban egy kis nyíres foltot belõlük. És puhafaligetet nyár és fûzfajokkal vegyesen.
Ezek a levelek egy juharéi, szerintetek melyiké? Link Én az Acer ginnala-ra tippelek.
Szeretnénk kialakítani az arborétumban egy kis nyíres foltot belõlük. És puhafaligetet nyár és fûzfajokkal vegyesen.
Ezek a levelek egy juharéi, szerintetek melyiké? Link Én az Acer ginnala-ra tippelek.
Se erdész
,se dendrológus nem vagyok,de azért, hamár,homár szívesen válaszolok...
Szép középkorú bibircses nyírjeid vannak, én biztos nem bántanám õket az elmondottak alapján.Nekem kedves fám nagyon, sajnos az erdészeti praktikum sok esetben még mindig gyomfajnak kezeli (ez is a hivatalos nomenklatúrája ha jól tudom,de majd Milán talán bekukkant ide és kiegészít), pedig kiváló pionír faj, mely jó árnyékolást adhat gyors növekedése révén a lassabban növõ "értékesebb" állományalkotó fajoknak. Remek az ökológiai ellenálló képessége vagyis széles öko. amplitudóval rendelkezik ..etc..etc..most ebbe nem mennék bele...az esztétikuma, különösen õsszel hozzám közel áll (hangulata van a fának)
...
A leírás és a képek alapján a nyírjeid egészségesek, ha ág- és/vagy kéregrontó vírus és gomba nem támadta meg, akkor semmi bajuk.
Az íves hajladozás,eldõlés,kanyargás a nyírek sajátja, amiatt ne aggódj.Gyors növekedésûek és un. sudarló törzsûek.Rendkívül fényigényesek, így a felfelé nyúló törzs és ágszerkezettel hajladoznak a fény után.A lecsüngõ gallyak,vesszõk ne tévesszenek meg.Ez adja a fa báját.
A latin nevében is van erre a "csüngésre" utalás (Betula pendula).Különösen akkor hajladoznak, ha nem szabadállásban vannak, hanem más fafajokkal vagy fajtársaikkal versengenek.Ráadásul az íves dõlés, hajlás nálad is a fõ és uralkodó alapszélirányt jelzi - északi komponens.Ha 98-as ültetésûek (a törzs fotón már az ún. héjkéregesedés is látszik, ami a korosabb nyírek sajátja)még adj nekik legalább ugyanennyi idõt.
50 évesen már idõs fának számít majd, egy 80-90 éves nyír pedig vén matuzsálem.Galyatetõn a focipálya mellett nagyon öreg nyírek hajladoznak, támaszkodnak le.Na, ott láthatnál csak csoda kanyarokat!A Másfélmillió lépés Mo-n mátrai részében Paliék meg is örökítették õket..Kígyókirály néven
...összefoglalva, ha törzsgombásodást,gyökértaplósodást és nyáron levélfoltosodásokat, elszínezõdéseket és hullást nem tapasztalsz rendben vannak a nyírek..a viharokat is állni fogják (kisebb-nagyobb ágtörések természetes dolgok)..így had énekeljenek a madarak odafenn tovább...
Szép középkorú bibircses nyírjeid vannak, én biztos nem bántanám õket az elmondottak alapján.Nekem kedves fám nagyon, sajnos az erdészeti praktikum sok esetben még mindig gyomfajnak kezeli (ez is a hivatalos nomenklatúrája ha jól tudom,de majd Milán talán bekukkant ide és kiegészít), pedig kiváló pionír faj, mely jó árnyékolást adhat gyors növekedése révén a lassabban növõ "értékesebb" állományalkotó fajoknak. Remek az ökológiai ellenálló képessége vagyis széles öko. amplitudóval rendelkezik ..etc..etc..most ebbe nem mennék bele...az esztétikuma, különösen õsszel hozzám közel áll (hangulata van a fának)
A leírás és a képek alapján a nyírjeid egészségesek, ha ág- és/vagy kéregrontó vírus és gomba nem támadta meg, akkor semmi bajuk.
Az íves hajladozás,eldõlés,kanyargás a nyírek sajátja, amiatt ne aggódj.Gyors növekedésûek és un. sudarló törzsûek.Rendkívül fényigényesek, így a felfelé nyúló törzs és ágszerkezettel hajladoznak a fény után.A lecsüngõ gallyak,vesszõk ne tévesszenek meg.Ez adja a fa báját.
LAM kérdésem lenne Hozzád
Az elõzõ tulajdonostól örököltem három, házamnál immár jóval magasabb fát (az erkély félmagasságig ér nekik) nyírfának vélem õket. Mindhárom eltérõ mértékben, de torzulva/dõlve növekszik. A "középsõ" közel 70°-os szögben megdõl DDNy-i irányba, eleinte féltem is hogy egy szélroham kidönti, de szemlátomást rugalmasan elviseli. Közöttük legmagasabb az "éneklõ fa" (gyakran emlegettem madárkoncertek okán) amikor hat éve elõször láttam, megriadtam tõle mert akkora "duplakanyar" van törzsén. Mióta itt élek, négy, jelentõs károkat okozó vihar tombolását így is szépen elviselte (társaival együtt) törzse már alkarnyi széles a hajlat alatt és arányosan egyenletesen vékonyodik végig függõlegesen felfelé. Az "S" kanyar anyagfelülete nem utal semmilyen korábbi sérülésre vagy törésre. A képen jobbra látható a DDNy felé megdõlve növekedett "középsõ" fa (D-rõl fotóztam kisebbnek látszik dõlésszöge), úgy tûnik, szilárdan áll (földközelben jelentõsen kiszélesednek törzseik). A kocsibehajtó miatt távolabb van a harmadik, mely "függõleges szinuszhullámot" leírva félmagasságig K, onnan csúcsáig Ny felé íjformában domborodva ível törzse és a talajtól csúcsáig húzott hossztengelye ennek is megdõl 70°-ban, szinte pontosan D-i irányba. Látványra nagyon szépek, lombzúgásuk kellemes, a madarak nagyon kedvelik de kivágásukon gondolkodom, mert már jóval magasabbak mint házam (98-as ültetés, a ház erkélye most "derékig ér" nekik). Szerencsére olyan helyen vannak ahol kidõlve nem okozhatnak jelentõs kárt (a kerítéstõl eltekintve) Véleményed? Vágásérettek? Nem szeretném még kivágni õket, de a felesleges veszélyt sem szeretem. Az "S kanyar" az "éneklõ fán" és egy GIF anim (kb. félmagasságtól) 


Nem tudom, de az biztos, hogy õk nagyon korán kezdenek tojni. Ha nem jön rá hideg idõ, szerintem nem korai.
Én a múlt héten fekete harkály hangjait hallottam. Nem tudom, ez mennnyire jellemzõ télen.
Én a múlt héten fekete harkály hangjait hallottam. Nem tudom, ez mennnyire jellemzõ télen.
Hó- vagy jégnyomásra reagált íves elhajlással a rugalmas fiatal nyír.Vizes,nehéz tapadós havak és ónos esõ kombinációjakor a fokozatosan törzsre lerakodó jégkéreg nyomja így meg a viszonylag fiatalabb fák törzsét.Fiatal bükkösökben is gyakori jelenség erõs jégnyomás esetén.1996 februárjában a Diósjenõ feletti Dugóhúzóban szinte ívet húztak a megnyomott fiatal bükkök sokasága.Késõbb a viharok, erõs szelek eltörik a törzset.Vagy az erdész gyérítetti ki. Általában együtt jár nagyobb hó- és jégtöréssel a jelenség.A kép bal felsõ sarkában jól láthatóak,hogy nyírek korábban komolyabb koronatörést szenvedtek, asszimetrikusan regenrálódtak.
Horgászbot és nagy hal esete : Ha elég messze van és jól húz, a spicc egyenes, derékban hajlik a bot. Ha a lábad elõtt van a hal, a spicc görbül a legjobban. Az tényleg nem lehetetlen, hogy fakitermelés közben a károkozás kizárására az adott irányba húzták. Akkor viszont az én gombamesém szépirodalom.
Nehéz volt már a nyírágas bácsinak a fára mászás
De inkább egy másik fa rádõlhetett (így vagy úgy). Látszanak is a képen fakitermelésre utaló gallycsomók. Ráadásul ha nem hirtelen hajlott volna meg, akkor az ágai mind felfele nõnének, vagyis asszimetrikusan.
De inkább egy másik fa rádõlhetett (így vagy úgy). Látszanak is a képen fakitermelésre utaló gallycsomók. Ráadásul ha nem hirtelen hajlott volna meg, akkor az ágai mind felfele nõnének, vagyis asszimetrikusan.
A te varid esetében a fatörzsnek a medve közeli tartományban íveltebbnek kéne lennie. Ott nyíró erõ és ezzel együtt nyomaték is keletkezik.
"A" tipp : Lehet, hogy arra jártak a mítoszrombolók és hajítógépnek próbálták használni a fát. Volt már olyan mûsoruk. Ahhoz, hogy ilyen hajlítási törzsalakot érjünk el, a törzs látható részének végével érintõleges irányú jelentõs húzó erõ szükséges. Ha azzal szöget bezáró lenne a húzó erõ, ott a törzs alakja ívelt lenne. A törzs a kép szerint a látható rész végén gyakorlatilag nem hajlik, egyenesnek tûnik. A teljes korona nem látszik. Kicsi az esély az "A" tippre, mert ki a fenének van kedve, ideje, pénze daruval kötelet kötni egy fa csúcsára, és ismeretlen okokból lehajlítani.... "B" tipp, valószínûleg inkább "A": A fa (még) élõnek látszik, bár vaksi szememmel nem igazán jól látom a korona vékonyabb ágait. A hajtáscsúcsok növekedési irányának függõleges közelinek kellene, hogy legyen. Szerintem az elhajlás viszonylag friss történés. Én valamilyen szíjácsot támadó parazita farontó gombára tippelek, ami a törzs teherbíró keresztmetszetének inerciáját viszonylag lassan csökkenti. A szíjácsot érintõ gombatámadást esetleg megerõsíti a tõ környékén látható kéreghiány. Ha a gesztet támadó lenne a gomba, szerintem a törzs összeroppant, eltörött volna - vékony falú csövet próbáljon meg valaki így meghajlítani. A korona aszimmetrikus, a hajlítást elintézheti a gravitáció, némi szél rásegítés és az idõ. "C" tipp : Az Isten tudja...