Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Fantasztikus időnk van, zavartalan napsütés és idén először léptük át 20 fokot. Nagyon jól esik végre egy kis meleg idő, bár nekem az most még jobban tetszik, hogy nem fúj a szél.
Elég volt ebből az 1 hét viharos időből.
Azta, brutál a videó!
Igen, engem is nagyon megfogott ez a környék.
Igen, engem is nagyon megfogott ez a környék.
Van bizony, ez 10 éve volt 2016. nyár közepén :
Link
Amúgy én ha költöznék az biztos, hogy a Gerecse vagy Vértes települései közül válogatnék.
Tele van szebbnél szebb településekkel.
Gyakran zenéltem az elmúlt 15 évben a Vértesben és Gerecsében és mindig kamillázok, hogy milyen szép fekvésű településekkel van tele.
Egyik kedvencem Szomor, Máriahalom, Tarján és Gyermely környéke, de ami a legjobban megfogott, az Epöl község :
Link
Link
Amúgy én ha költöznék az biztos, hogy a Gerecse vagy Vértes települései közül válogatnék.
Tele van szebbnél szebb településekkel.
Gyakran zenéltem az elmúlt 15 évben a Vértesben és Gerecsében és mindig kamillázok, hogy milyen szép fekvésű településekkel van tele.
Egyik kedvencem Szomor, Máriahalom, Tarján és Gyermely környéke, de ami a legjobban megfogott, az Epöl község :
Link
Sziasztok. Hoztam nektek pár képet Ózdról.
Bemutatom hogy a völgyben miért is mérek időnként szinte ugyan olyan hideget mint Zabaron van.
Bemutatom hogy a völgyben miért is mérek időnként szinte ugyan olyan hideget mint Zabaron van.




Megosztok veletek pár képet Csókakőről.
Sikerült itt egy építési telket vásárolnom, gyönyörű környezetben, a Vértes oldalában, szép kilátással.
A következő években itt szeretnék elkezdeni építkezni, szóval most időnként, aztán pár év múlva remélem egyre sűrűben
a fórumhelyszín Csókakő (is) lesz. Nagyjából utána néztem, a klímája is tetszik, kissé szubmediterrán beütése van a Vértes délnyugati hegyoldalának. Remélem torlasztja is rendesen a délnyugat felől érkező rendszereket, már ha vannak.
Friss a levegő, csönd van, még harmatos a fű, 16°C. Megyek is rendet tenni a telken.






Egy fogadás témája lehetne, hogy Szegeden, vagy Rádócon lépi át először a 200 mm-t az éves csapadék.
Feltéve persze, hogy átlépi!
Feltéve persze, hogy átlépi!
Rádócra tuti. 
Viszont arra fogadtam múltkor Nanoval, hogy bár Szegeden már március végén átlépte az éves összeg a 100 mm-t, Rádócon ez nem fog megtörténni május 1-jénél előbb.
Viszont arra fogadtam múltkor Nanoval, hogy bár Szegeden már március végén átlépte az éves összeg a 100 mm-t, Rádócon ez nem fog megtörténni május 1-jénél előbb.
Száradt bizony. Egyszerűen hihetetlen.
Még mindig nem tudom felfogni, hogy ez történt, történik. Nem kimondottan erre az esetre gondolok most, hanem az elmúlt 5 évre. Mert ugyan már előtte is látszott az irány, de nekem 2021 nyara nagyon durva vízválasztóként él a fejemben.
Még mindig nem tudom felfogni, hogy ez történt, történik. Nem kimondottan erre az esetre gondolok most, hanem az elmúlt 5 évre. Mert ugyan már előtte is látszott az irány, de nekem 2021 nyara nagyon durva vízválasztóként él a fejemben.
Na igen ,a tavaszi fagyok(májusig) teljesen megszokott ,visszatérő dolgok a klímánkon.Persze nem az elúlt évek -7-8 fokos áprilisai ,de ez is csak megerősíti bennem azt ,hogy nem szabad a dogmákból ,megszokott dolgokból kiindulni időjárás terén.
Ráadásul nálunk akkor is volt ,szilva,körte (pont akko virágoztak ) és a tavalyi -2,3 foknál is volt őszibarack ,nem kevés.Annyi mindentől függ,légmozgás,teljes e a virágzás,mekkora a növényzet a fák alatt,meg amire még nem is gondoltam...
A csapadékkal viszont annyira nem értek egyet ,virágozzanak el a fák aztán jöhet a pótlás.
Annyiszor pótolhatta volna ősz óta ,egy kicsit még várjon.
Ráadásul nálunk akkor is volt ,szilva,körte (pont akko virágoztak ) és a tavalyi -2,3 foknál is volt őszibarack ,nem kevés.Annyi mindentől függ,légmozgás,teljes e a virágzás,mekkora a növényzet a fák alatt,meg amire még nem is gondoltam...
A csapadékkal viszont annyira nem értek egyet ,virágozzanak el a fák aztán jöhet a pótlás.
Így van, a januári 3 hét kivételével igazából nem sok érdemi dolog történt a télen hőmérsékleti szempontból (és a nyugati országrészt kivéve hó szempontjából sem). ráadásul január vége óta néhány napon volt csak átlag körüli vagy kevéssel az alatti napi középhőmérséklet, így bőven volt oka a természetnek előresietni idén is. Link Link (a márciusi még nincs meg, de az is hasonló lesz, ott a hónap utolsó 5-6 napján volt csak hidegebb).
És bár nem lett rekordmeleg a március, azért a top 10-ben így is benne lesz várhatóan. Tavaly országosan kereken 8,0 °C volt a hónap középhőmérséklete, amivel éppen a 10. helyen végzett 1901 óta, az idei viszont 8-9 °C között lehet.
És bár nem lett rekordmeleg a március, azért a top 10-ben így is benne lesz várhatóan. Tavaly országosan kereken 8,0 °C volt a hónap középhőmérséklete, amivel éppen a 10. helyen végzett 1901 óta, az idei viszont 8-9 °C között lehet.
"Szigorúbb tél után..."
A világért sem akarok mítoszirtani, azonban mivel igen sok helyen hallom-olvasom, hogy milyen kemény telünk volt, álljon itt csak néhány egészen egyszerű számadat.
(Nem eltagadva természetesen a januári csodás történéseket, melyeket valószínűleg életünk valamennyi hátralévő téli szezonjában kérdés nélkül elfogadnánk.)
Tehát a december-március közötti hónapok középhőmérsékleti anomáliái Budapest-Ferihegyen az 1780-2000 közötti nem hivatalos normálhoz képest:
+4,0
+0,7
+4,2
+3,9
És a természet azért ezt minden bizonnyal megérzi, a néhány hétnyi hótakarós epizód mellett is.
(Arról pedig már szót sem ejtek, hogy például a fagyos napok tekintetében milyen gyatrán áll a mostani szezon errefelé.)
A világért sem akarok mítoszirtani, azonban mivel igen sok helyen hallom-olvasom, hogy milyen kemény telünk volt, álljon itt csak néhány egészen egyszerű számadat.
(Nem eltagadva természetesen a januári csodás történéseket, melyeket valószínűleg életünk valamennyi hátralévő téli szezonjában kérdés nélkül elfogadnánk.)
Tehát a december-március közötti hónapok középhőmérsékleti anomáliái Budapest-Ferihegyen az 1780-2000 közötti nem hivatalos normálhoz képest:
+4,0
+0,7
+4,2
+3,9
És a természet azért ezt minden bizonnyal megérzi, a néhány hétnyi hótakarós epizód mellett is.
(Arról pedig már szót sem ejtek, hogy például a fagyos napok tekintetében milyen gyatrán áll a mostani szezon errefelé.)
Tokajban 98m-en, völgyben, reggel 5-kor állt le a szél, 11 fokról 2 fokig csökkent a hőmérséklet.
110m-en szintén 5-kor volt zutty, 4,5 lett a Tmin.
210m-en kellemes 10 fokos minimum született.
110m-en szintén 5-kor volt zutty, 4,5 lett a Tmin.
210m-en kellemes 10 fokos minimum született.
Barátomra - aki az átlagnál lényegesen masszívabb felépítésű - Németországban rádőlt egy 450 kg-os szekrény, platina csípő beépítést kapott, azóta a társaságban ő a "METALMEN". Szóval legalább ketten vagytok már, de végül csak egy maradhat...
T. aktuál: 14,1 °C , masszív nyugati szél fúj, igazi húsvét előtti idő van.
T. aktuál: 14,1 °C , masszív nyugati szél fúj, igazi húsvét előtti idő van.
Egy nagyon komoly, szakmai érveket felsorakoztató latolgatás következik most a részemről:
A következő hetekben a többségünk nem igazán fogja élvezni az időjárást.
A következő hetekben a többségünk nem igazán fogja élvezni az időjárást.
A ti szeleteknek köszönhetően mi szépen befőnöltünk az Alpok túloldalán, a többször megnövekvő felhőzet mellett is felment 19,5 °C-ig a hőmérséklet.
Közbe-közbe voltak szép lencseszerű felhők is (az első képen pedig a reggeli Cirrus-pamacsok):
Közbe-közbe voltak szép lencseszerű felhők is (az első képen pedig a reggeli Cirrus-pamacsok):




Minden kedves Metnetesnek és családjának nagyon boldog, békés húsvéti ünnepeket kívánok!
Nem emlékszem április elején virágzó orgonára, pláne egy szigorúbb tél után, illetve nem rekordmeleg tavasz közepette…

Kíváncsi vagyok, hogy holnap meglesz-e az első nyári nap... csak érdekességként, mert minden ellenkező híreszteléssel ellentétben várja a rossebb 
Továbbra is szaggat a szél, időnként porvihar van, borult, koszos-szürke az ég és 14 fok van
Továbbra is szaggat a szél, időnként porvihar van, borult, koszos-szürke az ég és 14 fok van
A reggeli szép idő,már a múlté,befelhősödtünk,és bazsa is újra tolja neki.
T min: 0,2C
Megnéztem az eső mennyit dobhatott a tavaszi gombákon.A cseh kucsmák köszönik élvezik ezt a hűvösebb időt.
Megnéztem az eső mennyit dobhatott a tavaszi gombákon.A cseh kucsmák köszönik élvezik ezt a hűvösebb időt.



No, ezzel így kiegyeznék (+4-10 fok, esővel, teljes borultsággal):
Főleg ha utána felhőkkel támogatott gyors felmelegedés lenne.

Főleg ha utána felhőkkel támogatott gyors felmelegedés lenne.
Moslékosvödör szél dönget, hátulról rámborított egy másfél méter magas reklámtáblát, "szerencsére" a titánnal megerősített derekamra dőlt...
A friss ECM szerint a felhők megmentenének minket a kiterjedtebb, erősebb fagyoktól 6-7 nap múlva?
9 nap esztelen bazsulás után végre megnyugodott az időjárás, szélcsend, madárcsicsergés és 3 C van reggel.
Azért az egészen hihetetlen, hogy a GFS főfutàs kb 108 óràtól a futás végéig szinte az egész ország területére negatív t850 hőmérsékletet vàr. Nyilván nem így lesz, de sajnos a nagyobb fagyok lassan borítékolhatóak..
Ez a MetNet fórum olvasássának legszórakoztatóbb időszaka éppen azért, mert a társaság ilyenkor kicsit skizofrén jegyeket mutat. Mindenki eljátsza, hogy nem várja, amit egyébként vár és imád... persze a szíve mélyén szarik a gyümölcsfákra. 
Tavaly az ideitől átlagban jóval hidegebb volt a február-március, mégis ugyanúgy megszenvedtük ezeket a kötelező köröket... és bár akkor is arról volt szó, hogy mind meghalunk egy kis fagy miatt, most mégis itt vagyunk és ugyanerről beszélünk.
Szóval jöjjenek a jól megszokott kötelező körök. Bár jobb lenne, ha valami csapadékos időszakkal lepne meg minket az időjárás, de arra nem igazán futja.
Tavaly az ideitől átlagban jóval hidegebb volt a február-március, mégis ugyanúgy megszenvedtük ezeket a kötelező köröket... és bár akkor is arról volt szó, hogy mind meghalunk egy kis fagy miatt, most mégis itt vagyunk és ugyanerről beszélünk.
Szóval jöjjenek a jól megszokott kötelező körök. Bár jobb lenne, ha valami csapadékos időszakkal lepne meg minket az időjárás, de arra nem igazán futja.
A drukkolás végül már mára eredményt hozott, -0,4 °C lett a Tmin.
Egyébként érdekes párhuzam, hogy éppen fél éve, október 4-én hajnalban egy üstököst néztem a Seestar-ral amikor fagyott, és ma megint egy üstököst néztem vele, amikor fagyott.
Egyébként érdekes párhuzam, hogy éppen fél éve, október 4-én hajnalban egy üstököst néztem a Seestar-ral amikor fagyott, és ma megint egy üstököst néztem vele, amikor fagyott.
Igen, ez azért odab.na neki rendesen, ha már a GFS -2, -3 °C-os minimumot vár, az a valóságban -5, -6 °C is lehetne. De azért szerencsére egyelőre bőven nem ez a legvalószínűbb forgatókönyv.
Én egyébként annak drukkolok, hogy legalább egy fagyos nap legyen itt, de bőven elég lenne -1 °C is, az nem csinálna érdemi kárt, és abban semmi szokatlan nem lenne. Ahogy már többen írták, a gond inkább az enyhe február és március volt megint. Most néztem meg, hogy a márciusi -2,1 °C-os minimum egyébként a legmagasabb volt amióta mérek, és a legalacsonyabb minimumok átlaga márciusban -6,1 °C (de ha a 2018-as erősen kiugró -16,2 °C helyett a -7,2 °C-os második értéket veszem, még úgy is -5,6 °C).
Én egyébként annak drukkolok, hogy legalább egy fagyos nap legyen itt, de bőven elég lenne -1 °C is, az nem csinálna érdemi kárt, és abban semmi szokatlan nem lenne. Ahogy már többen írták, a gond inkább az enyhe február és március volt megint. Most néztem meg, hogy a márciusi -2,1 °C-os minimum egyébként a legmagasabb volt amióta mérek, és a legalacsonyabb minimumok átlaga márciusban -6,1 °C (de ha a 2018-as erősen kiugró -16,2 °C helyett a -7,2 °C-os második értéket veszem, még úgy is -5,6 °C).

A tarcali állomáson 9,9 fok lett a márciusi közép, ami 4 tizeddel volt magasabb, mint az országos átlagban legenyhébb 2024-es március átlaga.
A 2026-os országos átlag 8,3 fok lett.
Kíváncsi leszek, hogy a Tokaji-hegy oldalában hogy alakult…
A 2026-os országos átlag 8,3 fok lett.
Kíváncsi leszek, hogy a Tokaji-hegy oldalában hogy alakult…

Nem teccik ez a 30% körüli RH így este fél kilenckor, baj lesz more...
Egész nap a kertben voltam, jó lenne ha nem holnao kezdődne az aratási szezon...
Egyebekben kellemes idő volt, itt még a szél sem volt zavaró, jól esett kint lenni, kicsit meg is kapott a napocska.
Egyebekben kellemes idő volt, itt még a szél sem volt zavaró, jól esett kint lenni, kicsit meg is kapott a napocska.
Számomra azért az is érdekes, hogy nagyapám (sőt anyám is) így április elején/közepén, még a "májusi fagyok" miatt aggódott. Koromnál fogva (a kertel kapcsolatban) még bennem is él ez a hibás szókapcsolat, de manapság már semmi értelme. Úgy veszem észre (az utóbbi években), nekem már csak a "májusi hőhullám" maradt.
Legújabb futás tagjait elnézve csak egy kisebb csoda segíthet a gyümölcsfákon. Idén megúsztuk párszor, hátha még egyszer, utoljára bejön.
Solymáron a rézsű ibolyákkal megtűzdelve, Albertfalván az Ezüstjuhar 400+ liter vízzel megöntözve, (szépen ki is rügyezett) - téli ruhák elpakolva, jöhet a lehűlés 
Solymáron a szomszéd, a 3 db cca 40 éves lucfenyőjét a házunk mellett, derékba lecsutkázta. A korona 70%-a eltűnt, maradt a 6 méteres törzs. Kíváncsi leszek, milyen fazonja lesz jövőre... Amúgy régóta lestük, mikor borul ide a kertbe a "Határfenyő" fa, már a súlypontja évek óta "ideát" volt, és a jótékony árnyéka is... úgy látszik, a szomszédok (vagy a kertészek, akik tanácsolták a dolgot) kezdik tisztelni a Dinamikát.
Solymáron a szomszéd, a 3 db cca 40 éves lucfenyőjét a házunk mellett, derékba lecsutkázta. A korona 70%-a eltűnt, maradt a 6 méteres törzs. Kíváncsi leszek, milyen fazonja lesz jövőre... Amúgy régóta lestük, mikor borul ide a kertbe a "Határfenyő" fa, már a súlypontja évek óta "ideát" volt, és a jótékony árnyéka is... úgy látszik, a szomszédok (vagy a kertészek, akik tanácsolták a dolgot) kezdik tisztelni a Dinamikát.























