Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Frissített az OMSZ, holnap az Északi-Középhegység térségében délig ónos esõre, az északi határ mentén havazásra számítanak, majd itt is az esõé lesz a fõszerep.
Link
Link
Ónos esõ : sleet vagy freezing rain.
A fagyott esõt ,legtöbbször egyszerûen csak "icy" - nak hívják.
A fagyott esõt ,legtöbbször egyszerûen csak "icy" - nak hívják.
Tegnapi bejegyzésre válasz, de gyakori zavart okoz, ezért beírom:
az angol "freezing rain" kifejezés teljesen világosan ónos esõt jelent, szó szerint "(le)fagyó esõ". A fagyott esõhöz semmi köze, ugyan azt nem tudom, hogy hívják angolul, de tükörfordításban az "frozen rain" (kb. "fagyva (leesõ) esõ") lenne. Folyamatos-befejezett ige közti különbség!!!
intenzív közepesen nagypelyhes havazás van jelenleg
. T: -4,6 fok, eddig 2 cm a friss hó a meglévõ zsugorodott 14-re.
Ömlik a csatornából a víz, elolvad az egész haw végre. :-P Viszont a csapi nem hiányzik, így is hatalmas sártenger van.
Egyfelõl tényleg döbbenetes Hari Seldon prediktora, asszem két olyan eset volt, amikor egyáltalán nem vált be, de egyébként igen. Másfelõl ez még 10 nap! Sajnos addig nagyot fordulhat ez a modell is!
Egyrészt csak 40 hPa-s szórás van akkora a fáklyán,másrészt negatív irányba ORSC ez a futás: Link
Növekszik a felhõzet, ennek ellenére olvad a hó rendesen.
Most már egyre biztosabbnak tûnik, hogy az idei karácsonyt (is) beszoptuk rendesen idõjárási szempontból.
Mert a modellek már sorozatosan napok óta 0 fok körüli, vagy inkább kicsivel felett lévõ T-vel számolnak és ez nem nagyon akar negatív irányba változni.
Úgy tûnik, hogy idén a Katalin nap sem nagyon akar bejönni.
Most már egyre biztosabbnak tûnik, hogy az idei karácsonyt (is) beszoptuk rendesen idõjárási szempontból.
Mert a modellek már sorozatosan napok óta 0 fok körüli, vagy inkább kicsivel felett lévõ T-vel számolnak és ez nem nagyon akar negatív irányba változni.
Úgy tûnik, hogy idén a Katalin nap sem nagyon akar bejönni.
Ez lenne az átlagosnál enyhébb ? Link
Zsolt, miért tûnik egyre biztosabbnak? Szerintem meg egyre bizonytalanabb .
Zsolt, miért tûnik egyre biztosabbnak? Szerintem meg egyre bizonytalanabb .
Ez a Kárpát medencére levetítve nagyon pengeél lehet mivel a lábas hideg itt lesz végig "a kertek alatt"
Ugyan kérem, ezzel ne foglalkozz! Hetenként változtatják. Az elõzõ még dec 23. hideget mutatott....Röhejes ez a "cikk"
Link
"Közép-Európában december utolsó két hetében az ilyenkor megszokottnál enyhébb, csapadékosabb idõre számíthatunk."
"Közép-Európában december utolsó két hetében az ilyenkor megszokottnál enyhébb, csapadékosabb idõre számíthatunk."
Érdekes, a GFS Link Link mennyire köti az ebet a karóhoz ezzel a tegnap hosszan elemezgetett plusszos T850 alatti havazással a budabörzsönyi
rácsponton. Na kíváncsi leszek, ha igaza lenne, a budai hegyekben is esély lenne egy kis akcióra, bár személy szerint kizártnak tartom.
Itt Érden 0 fok körül billegünk, szinte hihetetlen, hogy egymás közelében masszív plusszok és masszív mínuszok is vannak az országban.
Itt Érden 0 fok körül billegünk, szinte hihetetlen, hogy egymás közelében masszív plusszok és masszív mínuszok is vannak az országban.
Hát én ezt mindennek nevezném, csak nem gyenge havazásnak. Közepes pelyhekben sûrûn esik
A legfrissebbek alapján (sem) valószínûsítek számottevõ havazást a térségemben a jövõ hét második feléig, kezdve hétfõtõl. Csak tötymörgés várható, gyenge havazásból, hószállingózásból a hét közepén. Utána meg pláne kérdõjeles a dolog, de elég kemény hidegek ígérkeznek majd a tõlünk ÉK-re lévõ országokban - nem is olyan messze.
Valamint figyelembe véve, hogy 156 alkalomból 3-szor játszotta el, azaz 3/156 [%] = 1.9% esélye volt ezeknek a futásoknak. Ez mégis pillanatok alatt el tud felejtõdni, az egyetlen rácspontot nézést még nem is említve
Egy kis saját fáklya: Link
Érdekes, hogy az ECM-el kapcsolatban tudsz reálisan értékelni, viszont a GFS-t rendszeresen pellengérre állítod!
Csak halkan jegyzem meg, hogy az É-ÉK-i határszél térségében megindult gyenge havazást már vagy két napja jelzi az UM. Sõt szerinte az északi határszél kisebb körzeteiben, akár 3-4 cm friss hó sem kizárt!
A GFS is mutogatott oda valami kis pacát...
Közben lassan elérjük a +3 fokot is!
Közben lassan elérjük a +3 fokot is!
Ez nem eljátszás, csak nem jól használjátok a modelleket...
Az ilyen oldalakat, csak modell térképekkel együtt érdemes értékelni, anélkül egy fabatkát sem ér a dolog.
Az ilyen oldalakat, csak modell térképekkel együtt érdemes értékelni, anélkül egy fabatkát sem ér a dolog.
Én is. Csak aza gond, hogy ezt már 3-szor játssza el, hogy egy héttel elõtte, a köv. hétvégére szép mennyiségû havat mutat. Link
De hát ezért "szeretjük" a yr.no-t (ECM op.-ot).
De hát ezért "szeretjük" a yr.no-t (ECM op.-ot).
Nem tudom mikor láthattunk ilyen csapitérképet!
Link
Szinte az egész ország a 10 mm-es esõ alatt kuksol.
Link
Szinte az egész ország a 10 mm-es esõ alatt kuksol.
Én biztosra veszem, hogy a télies jelleg megmarad, illetve csak epizodikusak lesznek az enyhébb periódusok. És igen, szerdától-csütörtöktõl ismét télies lehet az idõ!
Kb 2-2,5órája rendületlenül havazik
És hûvös is van
))
Remélem mi a választóvonal hidegebbik felén maradunk, és majd fulladozunk a hóban.

Csak tudnám, minek köszönhetjük ezt a havat. Csak este számítottam rá. Már vagy 1-1,5cm hó leesett.
Link
a minõségért bocsi, de a látástávolságból is jól kivehetõ, hogy mennyire esik
Remélem mi a választóvonal hidegebbik felén maradunk, és majd fulladozunk a hóban.
Csak tudnám, minek köszönhetjük ezt a havat. Csak este számítottam rá. Már vagy 1-1,5cm hó leesett.
Link
a minõségért bocsi, de a látástávolságból is jól kivehetõ, hogy mennyire esik
Érdemes végigpörgetni a széltérképet : Link . Látszik, hogy az Ózd és Bánréve környéki es az a fölötti területeken lesz a leggyengébb a szél, vagy akár teljes szélcsend idõnként. Mivel légvonalban kb 20 km-re lakom Ózdtól észak/észak-nyugatra, ez menthet meg, de persze attól a magasban alakulhatnak máshogyan is a dolgok.
Amúgy erõsödött a havazás, T: -5,8 fok és csak nagyon lassan emelkedik.. még a végén kapok pár centit a nagy akció elõtt
.
Amúgy erõsödött a havazás, T: -5,8 fok és csak nagyon lassan emelkedik.. még a végén kapok pár centit a nagy akció elõtt
Én már a kedd - szerdai (hó)esélyeket nézem ,szerintem egyre izgalmasabban alakul...,ráadásul az azt követõ idõszakban ( pont Karácsony elõtt) is lehet esély hóesésre. Még mindig bõven megvan a fehér ünnep lehetõsége!
Izland nyugati és keleti partjai között csekély 26 fokos különbség!
Azért az is nagyon durva, hogy Milanoban viszont kitartóan szakad a hó, nem kis káoszt okozva ott ezzel.
Itt továbbra is tartja magát a kõkemény fagy: -6c fok van. Szinte hihetetlen, hogy Pápa és környéke meg +6c foknál jár. Brutális.
Hát én is csak egészséges kereteken belül reménykedek és tapasztalatok alapján, de mi is könnyen eleshetünk sajnos
. Most jön az a rész, hogy meglátjuk
..HA esetleg jól jönnék ki a dologból akkor megígérem, hogy lesznek képek
Mindannyian úszni fogunk, max Ózd és a térsége nem. Kérdés, hogy mikortól, remélhetõleg minél késõbb.
Érdekes, hogy a nyers ECMWF visszavett a vasárnapi 6 fokból ide Szegedre 3 fokig. Link (bár a havunknak így is lõttek...)
Ez jelzi, hogy azért nem lesz olyan raffadt nagy melegadvekció, mint amit a hét közepén vizionáltak egyes modellek. Ugyanakkor érdekes, hogy hogy befûtött a Dunántúl.
Ez jelzi, hogy azért nem lesz olyan raffadt nagy melegadvekció, mint amit a hét közepén vizionáltak egyes modellek. Ugyanakkor érdekes, hogy hogy befûtött a Dunántúl.
Bízok én is a Bükkben, hátha megkerüli vagy kikerüli a térségünket a meleg, és itt marad a hidegpáncél és végig hóban jön le és lesz vagy 30 cm


Na jólvan azért álmodozni nem fogok
Szegény miskolciaknak sokszor a Bükk az átkuk havazáskor, de nekünk most a menedékünk
...látszik, hogy itt a leggyengébb a szél és megvéd minket a melegtõl. Jelenleg apró szemekben, de szakad a hó
. Ami a hétvégét illeti, itt tényleg pengeél lesz, a szlovákok sem tudják eldönteni mi lesz, de van pici esély végig hóra is a térségemben. Ami biztos, hogy rengetek csapadék lesz és beragadhat a hideg magasabban is. Remény van, ha kicsi is de van
Itt meg tavaszt hozott ! T akt + 5,3 fok.
Még jó, hogy én öntögettem a lelket a telet elõre elsiratókba anno, hogy lesz itt még fagy meg hó...
Még jó, hogy én öntögettem a lelket a telet elõre elsiratókba anno, hogy lesz itt még fagy meg hó...
Románia jó 95%-a be van havazva!
A hétvégén azért ott is olvadás lesz, de sokkal több helyen marad meg a hó és lesz fehér a Karácsony. Sajnos Ny-Románia úszni fog a hétvégén, ugyanakkor Erdély keleti részei, a Keleti Kárpátok és Moldova nyugati fele, újabb pár tucat centi friss havat fog kapni...
--------------
Közben itt már 2 fok van, LOL!
Esik össze a hó, csobognak a csatornák. Ha így haladunk, akkor holnap mire ideér az esõ, már nem is lesz amit elvigyen...
--------------
Közben itt már 2 fok van, LOL!
