Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Osztódik, aztán a kifutók mentén újraegyesül és egy fél országnyi hipercella lesz belőle!
Szuper 
Ajjaj, még a végén nem csak 1 db HP szupercella lesz, hanem osztódni is fog?
Ajjaj, még a végén nem csak 1 db HP szupercella lesz, hanem osztódni is fog?
Holnapra már kint van. 
Amúgy csóri ECM vasárnap azért elkapta a "minden irányban szanaszét terjedő fantomzivatar" kórt...
Amúgy csóri ECM vasárnap azért elkapta a "minden irányban szanaszét terjedő fantomzivatar" kórt...

Nézem a friss ECM-et és AROME-ot, hát azok alapján tényleg mehetne a sárga a dél-alföldi megyékre... ja meg a hétfő is egyre jobb, még a végén egy egész jó kis KÜN-ünk lesz
(még jó, hogy nem én adom ki a veszélyjelzéseket, túl optimista volnék)
Kijött a friss ropogós Astrometes térkép és előrejelzés. Vasárnap két szupercella útvonal közé kerültem.
Jelen állás szerint már a holnap is egész jó lehet. Szerintem a Dunától keletre citrom lesz minden. Nehogy még a végén délkeleten is felbukkanjon az Astrometes SC szörny!
Szerintem ilyen "OFF"-ok nyugodtan jöhetnek, bár nem vagyok modi.
Mivel nagyon balfazár vagyok az ilyen vágásokhoz, ezt ultragagyi módon képernyőfotóból vágtam ki, de jót szólt az biztos!

Amilyen mázlista lesz, holnap az időjárás kitermel neki egy marginális sc-t a Bükk tágabb környezetében.
Ma június 19-én meg lett a 2026-os nyár első hőségnapja nálam rögtön egy 33,7 fokos Tmax-al.
Azért kora reggelre ma még jól felfrissült a levegő, hisz a Tmin 15,1 fok lett.
A napi közép T. 24,4 fok lett.
Holnap már jó eséllyel idén először átlépi a napi közép T. a 25 fokot.
Azért kora reggelre ma még jól felfrissült a levegő, hisz a Tmin 15,1 fok lett.
A napi közép T. 24,4 fok lett.
Holnap már jó eséllyel idén először átlépi a napi közép T. a 25 fokot.
Egy kis alpesi miatyánk, csak Nektek, csak most! (Itt is meg lehet rohadni nappal, ha a jó öreg hegyek nem hagynak cserben) :



Én marha megnyitottam és majdnem végig olvastam
Ha már vasárnap, itt ott feltűnik némi kelet dunántúli akció is, aminek nagyon tudnék örülni. De a realitás talaján maradva, nézem majd a Paksnál bedurranó cella üllőjét, és párolódok a dunsztban
Ha már vasárnap, itt ott feltűnik némi kelet dunántúli akció is, aminek nagyon tudnék örülni. De a realitás talaján maradva, nézem majd a Paksnál bedurranó cella üllőjét, és párolódok a dunsztban
Ez részben azért is van, mert az utolsó két napot még nem a veszélyjelző, hanem a középtávú előrejelző szerkeszti, ha jól tudom. Másrészt pedig zivataroknál azért a modellek teljesítménye is hagy kívánnivalót maga után, nem egyszer volt már az idén is olyan, hogy a 3-4 nap távlatából ígéretesnek tűnő helyzetből végül alig lett valami, és ilyen helyzetekben szerintem jobb az óvatosság elvét követni (de abban egyetértek, hogy azért vannak olyan helyzetek, amikor azt sem érdemes túlzásba vinni).
Egyébként ha rajtam múlna, én az utolsó két napot eleve csak olyan jelenségeknél alkalmaznám, amiket nagy valószínűséggel be lehet lőni és tényleg kvázi megyényi területet érinthetnek (hőség, hideg, kiadós csapadék, havazás, szél).
Pl. most ránéztem az osztrákok térképére, ők csak hőségre színeznek vasárnapra és hétfőre, zivatarra nem, pedig azért ott is lesznek. Link
Egyébként ha rajtam múlna, én az utolsó két napot eleve csak olyan jelenségeknél alkalmaznám, amiket nagy valószínűséggel be lehet lőni és tényleg kvázi megyényi területet érinthetnek (hőség, hideg, kiadós csapadék, havazás, szél).
Nekem az a problémám, hogy nagyon sokszor mintha futna az események után a szolgálat. Még a hozzám hasonló kontár is látja bizonyos esetekben, hogy ki kellene adni egy citromot, vagy narancsot, amit aztán ki is adnak, amikor már nyilvánvaló a dolog. Néha az az érzésem, hogy nincs megfelelő komolysággal kezelve a dolog, pláne több napra előre. Persze biztos nincs így, de mégis így tűnik. Az aktuális napra vonatkozó figyelmeztetés már általában azért helytálló szokott lenni, bár néha ott is elég lassan reagálnak szerintem...
Köszi!!!! este okosabb leszek hogy megjelenik-e mint hivatalos adat mert a Hungaromet térképen fel van tüntetve.
Másik kérdés hogy vajon a tippmixnél beszámít-e mert ha igen akkor holnap vagy holnapután szerintem biztos hogy ott több lesz mint 38,4 és akkor nekem vesztes a tipp.
Elég lényeges mert több szelvényen is van.
a 3.5 fok minimum felett már szerintem nem kell izgulni a hónapban de a 38,4 alatt necces nagyon júniusban még úgy is ha Budapest állatkert nem számítana bele.
Másik kérdés hogy vajon a tippmixnél beszámít-e mert ha igen akkor holnap vagy holnapután szerintem biztos hogy ott több lesz mint 38,4 és akkor nekem vesztes a tipp.
Elég lényeges mert több szelvényen is van.
a 3.5 fok minimum felett már szerintem nem kell izgulni a hónapban de a 38,4 alatt necces nagyon júniusban még úgy is ha Budapest állatkert nem számítana bele.
"Emellett egy veszélyes szupercella is közelít Európa bölcsője felé." Mintha már most meglenne az a szupercella, ami vasárnapra "ideér"

Amúgy megnézném, hogy fog ~5 m/s szélnyírás szupercellát kreálni
Amúgy megnézném, hogy fog ~5 m/s szélnyírás szupercellát kreálni
De előtte még a mostani lengyel - mi más, mint szupercellás - rendszer fog szerinte tevékenykedni nálunk holnap délután. 
Kegyetlen beteg annak a fasz(i)nak az agya, de persze az igazán szomorú az, hogy mindezt minden következmény nélkül reklámozhatja is, félrevezetve egy csomó embert.
Kegyetlen beteg annak a fasz(i)nak az agya, de persze az igazán szomorú az, hogy mindezt minden következmény nélkül reklámozhatja is, félrevezetve egy csomó embert.
Asztromet szerint hp szupercellák lesznek. 
Már van aki szemlézte is: "Veszélyes szupercella közelít: percek alatt egész településeket moshat el"
Link
Már van aki szemlézte is: "Veszélyes szupercella közelít: percek alatt egész településeket moshat el"
Link
Amúgy szombatra a legtöbb konvektív paraméter (CAPE, CIN, Lifted Index stb.) tényleg jó lenne ide délkeletre, DE szerintem nem lesz elég alacsonyszintű/középszintű nedvesség és alapból konvergencia sem lesz. Olyat viszont el tudok képzelni, hogy az Északi-középhegység térségében tevékenykedő zivatarok kifutószele kirobbant majd nálunk néhány cellát. Ilyesmi forgatókönyvet ad az AROME és a WRF is. Vasárnap viszont pont a mi térségünkben lehet egy kis konvergencia (bár az ECM jóval nyugatabbra várja, mint a GFS) és az könnyebben triggelhet nálunk is cellákat.
Szóval szerintem sincs kizárva a szombati buli délkeletre, Aztán majd verifikálunk
Szóval szerintem sincs kizárva a szombati buli délkeletre, Aztán majd verifikálunk
Az nem tekinthető megbízható mérőnek a speciális elhelyezése miatt, a hivatalos statisztikákba sem kerül be a HungaroMet-nél sem.
- - - - - - -
Nálunk végül még nem lett új szezonrekord, a gomolyok miatt többször bujkált a nap, és "csak" 32,2 °C lett a Tmax.
- - - - - - -
Nálunk végül még nem lett új szezonrekord, a gomolyok miatt többször bujkált a nap, és "csak" 32,2 °C lett a Tmax.
Nem volt sok. a Békéssámsoni hungarometes mérő is lazán felment 33.3ig mérésem időpontjában. hungarometes tmax-on meg ott van kerekítve vagy meg is lett a 34 is Békéssámsonnál tehát lehet az is 33.5-34.4 közt teljesített. nálam végül 34.0 lett a tmax


Nem sok az egy kicsit? 2,5-3 °C-kal van kevesebb a környékbeli hivatalos állomásokon.
Úgy látom az állatkert fogja kivégezni a tippmixes tippem ami 38.4 fokig jó
Egyébként simán jó lehetne akár egész hónapba de mára Budapestre 33-35 fokot vártak erre 36.8 pfff.
Mi lesz akkor holnap meg holnapután?
Mi lesz akkor holnap meg holnapután?
Eddig 33.9°C-ig emelkedett a hőmérséklet. következő napokban lehet 34-35öt is behúzzuk
Megnyugtattál. Nézem a zablakba' a negyvenéves hőmérőt, 36 - mondom elromlott? Idebent még 24 fok van, gondolom nem sokáig... de nemsokára rövidülnek már a nappalok
En csak azt nem ertem hogy Szabolcsot miért hagyta ki vasárnapra. Egy biztos nem a gfs-ből dolgoznak.
Vasárnap azért még jobb esélyünk lehet zivikre. Nyílván ahogy nézegettem ahova be is talál egy zivi azt heves események kísérhetik. Nem az a nagy was is das cellák. mozgásuk sebessége kb cammogó így lokálisan szép mennyiségeket dobhat le csapadékilag.
"Szombaton már valamivel nagyobb területen lehetnek kedvezőek a feltételek zivatarok képződéséhez, kiemelten az Északi-középhegység tágabb térségében, az Alföld északi területein, illetve nyugaton fordulhatnak elő."
Szerintem ez így teljesen rendben van. A térképen én maximum Győr-Moson-Sopront színeztem volna még, ha már Vas kapott citromot a nyugati határszél miatt, akkor arra is mehetett volna Sopron környéke miatt. Azon persze lehet vitatkozni, hogy a 10-40 % körüli eséllyel máshol is előforduló 1-1 cellára érdemes-e előre egy egész megyét beszínezni, de az én véleményem az, hogy nem feltétlenül, arra elég "élőben" az adott járás(ok)ra szóló riasztás. Mindazonáltal abban egyetértek, hogy a jelenlegi veszélyjelzési rendszer különösen a zivatarokra vonatkozóan nem a legjobb.
Szerintem ez így teljesen rendben van. A térképen én maximum Győr-Moson-Sopront színeztem volna még, ha már Vas kapott citromot a nyugati határszél miatt, akkor arra is mehetett volna Sopron környéke miatt. Azon persze lehet vitatkozni, hogy a 10-40 % körüli eséllyel máshol is előforduló 1-1 cellára érdemes-e előre egy egész megyét beszínezni, de az én véleményem az, hogy nem feltétlenül, arra elég "élőben" az adott járás(ok)ra szóló riasztás. Mindazonáltal abban egyetértek, hogy a jelenlegi veszélyjelzési rendszer különösen a zivatarokra vonatkozóan nem a legjobb.
Holnapra én több megyére adnám ki a zivi-figyit. Átnéztem a modelleket és ugyan nem mindegyik, viszont nem is egy ad közülük ziviket többek között Békés és Csongrád megyékre, de láttam olyat is, amelyik mutat 1-1 cellát Bács - Kiskun, Tolna, Fejér és Komárom - Esztergomba. Holnap meglátjuk, de szerintem a mostani figyelőre ismét túlzottan visszafogott.
Na de nem akarok én tanácsokat adni a Hungarometnek. Az olyan lenne, mintha Tőttős Feri, a kunágotai megye 2-es csapat jobb hátvédje tanítaná Szoboszlait dekázni. Ferit anno vitte volna a Real Madrid, de egy térdsérülés megakadályozta ebben. Azóta hobbista a megyei bajnokságban, illetve a karácsonyi kispályás tornán is szokott bohóckodni, ahol széjjel rúg mindenkit, mert már megkopott a gyorsasága. Sörhasat eresztett, rozsdásak az ízületei, de azért még érti a játékot elméletben.
Na, én lennék Feri, a figyelőrét kiadó meteorológus pedig Szobo.
Szóval tudom a helyem, de szerintem ez a figyelőre rendszer nem működik olajozottan finoman szólva.
Na de nem akarok én tanácsokat adni a Hungarometnek. Az olyan lenne, mintha Tőttős Feri, a kunágotai megye 2-es csapat jobb hátvédje tanítaná Szoboszlait dekázni. Ferit anno vitte volna a Real Madrid, de egy térdsérülés megakadályozta ebben. Azóta hobbista a megyei bajnokságban, illetve a karácsonyi kispályás tornán is szokott bohóckodni, ahol széjjel rúg mindenkit, mert már megkopott a gyorsasága. Sörhasat eresztett, rozsdásak az ízületei, de azért még érti a játékot elméletben.
Na, én lennék Feri, a figyelőrét kiadó meteorológus pedig Szobo.
Ezek szerint te is arra számítassz, hogy a nyugatról érkező ciklonok, frontrendszerek zömében elhalnak, vagy lepattannak majd ezen a nyáron a tőlünk nyugatra levő gerincről. Én is úgy érzem, hogy inkább csak ideig - óráig kerülhetünk majd esetleg teknő előoldali helyzetbe, aztán újra épül ez az Omega - féle blocking Nyugat - és Közép - Európa felett.
A megváltást inkább kelet felől érdemes várni egy ilyen szituban.
A megváltást inkább kelet felől érdemes várni egy ilyen szituban.
tegnap még pont ellentétes felállásban jósolta a 7végi eseményeket az "OMSZ"
Mostanság ez a június 20. környéki dátum általában menetrendszerűen egy más évszakot jelent , az én szótáramban ilyenkor kezdődik a nyár+, amit nem szoktam élvezni. Jelenleg zöld a fű és érik a csereszenye, meg a málna, de ez időleges, már sok benzint nem veszek a fűnyíróba.
Első balatoni fürdés már május végén megtörtént, június elején ismételve, még jó a víz, de eljön az idő hogy az ember az augusztus végét várja hogy visszatérjen a nyár.
Első balatoni fürdés már május végén megtörtént, június elején ismételve, még jó a víz, de eljön az idő hogy az ember az augusztus végét várja hogy visszatérjen a nyár.
Való igaz, először a csapadékhiánnyal kéne valamit kezdeni.
Amúgy szerintem a csapifáklya ez esetben max a területi átlag tanulmányozására jó. A térképes megjelenítésből több látszik, mert ez a hétvégi tipikusan olyan helyzet lehet, hogy valahol 0, meg 20-30 mm is eshet egy kis körzeten belül.
Amúgy szerintem a csapifáklya ez esetben max a területi átlag tanulmányozására jó. A térképes megjelenítésből több látszik, mert ez a hétvégi tipikusan olyan helyzet lehet, hogy valahol 0, meg 20-30 mm is eshet egy kis körzeten belül.
Eddig kőkemény 138 mm az eddigi féléves csapadék. A Zagyvában alig van víz, mert a vízgyűjtők, a Mátra és a Cserhát is puskapor száraz. Szép kilátások a szeptmber végéig tartó végtelenített hőhullámok előtt.
Lehet, hogy a múlt évi kerek 300 mm éves csapadékösszeg is álomkategória lesz lassan?
Lehet, hogy a múlt évi kerek 300 mm éves csapadékösszeg is álomkategória lesz lassan?
Szubjektív vélemény, bár szerintem valamennyire objektív is egyben, hogy a hőmérséklet kisebb gond, mint a krónikus csapadékhiány.
Őszintén szólva a diagramok tetején már nem is nézem, meddig emelkedik a t, viszont a csapigörbéket árgus szemekkel vizsgálom.
Őszintén szólva a diagramok tetején már nem is nézem, meddig emelkedik a t, viszont a csapigörbéket árgus szemekkel vizsgálom.




