2026. június 25., csütörtök

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) 

>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#169838
Ott lehet. Itt most nem így nézd ki, lásd az omsz-es linkem.
Vagy ez: Link
#169837
Hát ez eléggé UKMO-s lett:
Link
Link
#169836
Nyugalom.. itt csak a szokásos... elõoldal.. sok esõ..
#169835
Mindjárt kiderül mennyire gondolja ezt komolyan. kacsint

Kiköltöztök a Bükk árnyékából? laza
#169834
Jó este! 3 napja költözünk, úgyhogy nem volt idõm figyelni az eseményeket. Mi ez az országos havazás az ECM-en, Link amibõl a GFS mit sem lát? nevet
Mondjuk ECM eléggé ORSC.

Galopp: nem, csak egész picivel megyünk hozzá közelebb nevet
A 12z is érdekesen alakul: Link
Nem lennék most télgyûlülõ, rossz idõk járnak rájuk.
#169833
Engem jobban zavarnak az illegális feltöltések a nádasokban, meg hogy folyton omlik a fal Akarattya meg Fûzfõ között és veszélybe került az a csodálatos vasúti szakasz. Egyébként eredetileg az egész tavat le akarták csapolni a 19. században, az lett volna igazán katasztrófa!
#169832
Arról beszélek, hogy a XIX. sz. végén, amikor a déli vasútat megépítették, több, mint 2 métert lecsapoltak a Balatonból. Gondoljatok csak bele, a tó elvesztette a vízállományának kb. 30-40 százalékát! Most meg megy a rinyálás egy-egy szárazabb idõszak után, hogy micsoda tragédia, kiszárad a Balaton a globális felmelegedés miatt, az éghajlatunk így-meg úgy megváltozott, közben nem az éghajlat a felelõs a Balaton jelenlegi helyzetéért, hanem az ember ész nélküli rombolása. Nyilván óriási áldozatokkal járna az eredeti állapot helyreállítása és a kiépített part menti ingatlanok, strandok, stb. miatt tulajdonképpen a jelenlegi helyzetben nem is lehet igazából már véghezvinni. Ami elromlott, az véglegesen elromlott. De mindig kinyílik a bicska a zsebemben, amikor a Balaton alacsony vízszintjérõl van szó, hát persze basszus, nem kellett volna lecsapolni és el kellene engedni kicsit feljebb a vízszintet tavasszal...
#169831
Igen áll a víz több helyen ,de mint írtam az imént ez az egyoldalú talajmûvelés miatt van és a szerves trágyázás hiánya miatt fellépõ talaj szerkezet romlása végett. A talajok vízelvezetõ képessége jelentõsen romlott.Ja és hova lettek a TSz idõkbeli vízelvezetõ árkok? Beszántották...Csak gondoljunk bele, hogy mennyivel kevesebb csapadék hullott az elmúlt két évben! A hiány még nem pótlódott a mélyebb rétegekben!
#169830
Itt már minden pocsolya hírértékkel bír nevet
Egyébként, március végétõl, április elejétõl a csapadékbevétel-párolgás lassan negatívba fordul és ezek a pocsolyák úgy eltûnnek, hogy öröm lesz nézni...
Májustól, júniustól pdig jön a sírás(ás), hogy akkor mennyire kellene a víz...
Magyarország éghajlatáról vs. mezõgazdaság, illetve a meglévõ vízkészletekrõl egy társasjáték jut eszembe: Gazdálkodj okosan! kacsint
#169829
Nem hiszem, hogy most a bõ csapadékra lenne szüksége a földeknek, nap mint nap járok a határba bringával és látom nem egy helyen áll a víz mûvelt területeken is. A múlt héten láttam gazdát aki a vizet vezette a földjérõl. Persze nem azt mondom, hogy katasztrófa lenne pár mm.
#169828
Fogyogat a "havam"szomoru
...de látom jövõ hét jön az utánpótlás kacsint havazas
Le a kalappal a mostani tél elõtt laza
#169827
Egyetértek teljesen. Ahol esetleg az Alföldön megjelent a belvíz az a terület egyébként se igazán alkalmas szántóföldi mûvelésre. Valamint a szerves anyag visszapótlás hiányában szerkezetlenné válnak a talajok, eliszapolódnak. Nem beszélve a sokszor egyoldalú talajmûvelésrõl. Szóval jöhet még bõven a csapadék! nevet
#169826
Gyorsan eloszlatnék egy tévhitet gazdag vityillókkal szemben a Balatonon. Elõször a vasút miatt kellett maximalizálni a vízszintet. A paloták utána épültek be. Belvíz margójára: Baja-Mélykút környékén már megjelentek a belvíz foltok + csatornákba már hetek óta áll a víz.
#169825
Az UKMO-nál fordítva:
Link
Kelet így esõ.

Mondjuk inkább ennek hiszek, a GFS az e-hetei ciklon is csak 96 óránál fogta meg. laza
#169824
Friss GFS jó ami a halmazállapotot illeti, viszont igy a csapadék nagyobb része a Balkánon kötne ki vidám
Wetsom: Igen,így nem h csak kelet hanem még akár itt is úszhatnánk nagyon közel lennénk a zöldikéhez vidám
#169823
Ennek ellenére már hírértékkel bír a belvíz is nálunk:
Link
#169822
Az Alföldet egyelõre nem kell félteni a belvíztõl. Ha medik tartalmának zöme ide érkezik, akkor is bõven be tudja fogadni, különösen a Tisza vonalában Link Ráadásul az elmúlt két év nagyon száraz idõjárása az 1 m alatti rétegeket is jelentõsen kiszárította, tehát egy lehetséges nagy csapadék is el tud szivárogni komolyabb belvíz nélkül, persze idõszakos pocsolyák megjelenhetnek a mélyebb részeken... De a további csapadék nagyon kell ahhoz, hogy végre a mezõgazdaság egy jó évre készülhessen az Alföldön...
#169821
Mit beszélsz? Akkor a strandok se maradhatnának ott ahol most vannak.
#169820
Nincs sok köze a kettõnek egymáshoz,nem amiatt lett kisebb a vízszint. Bár,ahogy említettem aki serényen töltögeti a portája elõtt a Balatont,hogy legyen maszek strandja,annak különbözõ kínzási eljárásokat tudnék javasolni. kacsint
#169819
Remélem ide a Kaposba is megy sok lé majd. kacsint

A jövõ hét úgy néz ki(ha így marad ahogy most)szép lesz."Per pillanat" úgy néz ki hogy most fõleg Somogy,Baranya kaphatja a legtöbb csapadékot.20-30 mm néz ki most,nagyrészt hóban.

Szerintem még emelni fogják a modellek.Lehet a tél eddigi legnagyobb hava jön le...Itt 10-15 cm volt eddig a max.Szinte minden télen van egy nagy havazás(20-40 cm)ez eddig még nem volt ezen a télen.
#169818
A Balatonról továbbra is az a véleményem, hogy nem az éghajlat, hanem az ember okozza a problémát: a legegyszerûbb megoldás pl. az lenne, ha nem ott lenne meghúzva a maximális vízszint, ahol most, hanem 1-2 méterrel felette (ahol 150 éve az eredeti szint volt), akkor nem kellene folyamatosan a kiszáradástól tartani. Na persze a vízparti drága ingatlanok szívnának nevet
#169817
Cholnoky Jenõ beszámolója alapján 1880-81.-ben a Balatonban nem volt víz. Szóval ez a hektikusság 100 évekkel ezelõtt is megvolt.

Milyen jó lett volna ez a helyzet karácsonykor 2 hónapja, ami a jövõ hét végére körvonalazódik: szomoru
Link
#169816
"Ehhez a nagyon örvendetes emelkedéshez azért rekord csapadék kellett, tehát igenis jogosan féltjük a tavat."- Ahhoz, hogy ennyire kiszáradjon, rekord száraz nyár kellett, így most 1:1.
kacsint
#169815
Eddig ez a tél eléggé napfénymentes volt. Kemény - -15 fok alatti - hideg sem volt. Esõ az volt bõven. Hó is akadt. Várom a Tavaszt !
#169814
Ez igaz, bár a Balaton környékén és a Kisalföldön azért lehetnek problémák, valójában az árvíz ami ott veszélyesebb, reméljük nem következik be, lassú olvadás lesz a hegyekben. Ami a Balcsit illeti ha jól emlékszem 2003-ban 30 cm alá is lement a vízszint, és mint láttuk helyreállt, szerencsére a 70 cm körüli érték más kategória.
#169813
Hivatalosan még nem érte el,de valóban csak idõ kérdése: Link Az lesz a megváltás,ha Siófoknál nyitják majd a zsilipet...
#169812
Én az alföldet jobban féltem a belvíztõl. A lefolyási koefficiens töredéke mint a Dunántúlon. Azaz innen nem tud hová folyni a víz, a víz mindössze 5% a folyik le. Azaz az alföld épp ezért kevesebb csapadék hatására is belvizesebb mint a Dunántúl nyugati fele.
#169811
De, a minimum szabályozási szintet a napokban elérte a Balaton. Ehhez a nagyon örvendetes emelkedéshez azért rekord csapadék kellett, tehát igenis jogosan féltjük a tavat. Ha száraz tél lett volna, bizony nem lehetett volna fürödni a tóban nyáron.
#169810
Lassan nem lesz probléma a vízszinttel,ugyanakkor figyelemre méltó,hogy ennyi rendkívül csapadékos hónap után sem érte még el a minimum határt se a vízszint. Azaz,milyen aszályról indultunk...
#169809
Teljesen egyetértek, nekünk pl. van 2001 óta egy kajszibarack fánk, minden évben óriási szurkolás megy a virágzástól május végéig, elõször tavaly nem sikerült jól drukkolni, a termés 90 %-a fagyott el, addig mindig ügyesen szurkoltunk nevet
#169808
Ha egy üzlet beindul...szokták mondani. nevet No, de a hó vs. esõ ill. a centizgetés kérdéskörbõl kicsit hátrébb lépve, most én fél szemmel szimplán a csapadékra figyelek, mert a Dunántúl ny-i felén egyre inkább a belvíz (és esetleges árvíz) lehet a legjellemzõbb jelenség a következõ 2-3, netán több héten. (Hol van már a kiszárad a Balcsi butáskodás) Az Alpok területén pedig csak hízik, hízik a hótakaró és ez nagyon rossz elõjel közeledve a tavaszhoz...egy masszív csapadékos elõoldal rémképe bármikor beüthet [esõ]
#169807
Én örülök, hogy egyelõre nem lesz még tavasz. Inkább most lõje el a puskaporát a tél, mint márciusban. Biztos, hogy a növényzetnek sem tesznek jót egy esetleges vegetációs idõszakban bekövetkezõ erõs fagyok.
#169806
A legvalószínûbb folytatás március 01-re! Link kacsint
Látom közben már megy a centizgetés a következõ hétre nevet
#169805
A hét végi akció sajnos ismét kemény lehet, fõleg a délnyugati megyékben, arrafelé jelen állás szerint >30 cm is leeshet pénteken/szombaton, északnyugaton (Pozsony, Sopron, Gyõr) ennek "csak" a fele, de ez is untig elég lenne az eddigiek után. A többek által említett kitavaszodás sajnos még bõven a 10 napos elõrejelezhetõ idõtávon túl van, ezért amíg nem lesz 1 héten belül a dolog, addig inkább az elhúzódó télvégét könyvelem el, mintsem fölöslegesen csalódjak. Inkább egy késõbbi 180 fokos fordulatban bízok, hogy egy ideig tél, aztán 3 napon belül hirtelen megjön a meleg (úgy, mint tavaly március 10-e után) nevet
P kapitány: a csapadékfáklya gyanúsan "púpos" már néhány napja, csoda, ha ezt megúsznánk.
174ps: már megint igazad lesz (bár 1-2 nappal késõbb, mint eredetileg vártad, de ez semmit sem változtat a lényegen), úgy látom, hogy a metnet egyik legjobb MED-eológusává nõtted ki magad laza
#169804
Én 11 fokot olvastam, bár nem néztem nagyon sûrûn. Az igaz, hogy volt olyan nap, amikor feltûnõen meleg volt, biztosan akkor lehetett. De a napsugarak beesési szöge is egyre meredekebb, és akár túl is szárnyalhatjuk, az elõzõt. Csak ne vegye vissza, mert akkor nem. nevet
Egyébként az elõzõ meleget meg nagyon alullõtte minden modell, úgy tudom. Nagyváradon volt talán 15 fok is.
#169803
T. max.: 3,0 min.: -0,1
#169802
Bárhogy is lesz, amit írok azt most a 200-250 m tszf alatti részekre írom: Február végi besugárzásnál, gyenge-közepes intenzitású havazásnál már nagy esélye van az olvadásnak fõként 10 és 16 óra között, normál helyeken is, hõszigetek más tészta. Ha összejön esetleg stabilan -1/-1.5 alatti maxi akkor nincs komoly gond a megmaradással, gyarapodással, de -1/-0.5 felett már lehetnek. Csak oda akarok kilyukadni, h ha esetleg oda jutunk, akkor már a napszakot is érdemes vizsgálni, h mikor jön le a csapi zöme... havazas

Más: a lehetséges helyzetek sorát megnézve, nem zárható ki (esélye 5-15%), h ebben a szezonban február vége, netán március eleje(!) hozza az ország legalacsonyabb minimumát (eddig -18.1, 12.10. Nylugos), persze azt hozzá kell tenni, h ez messze nem a legvalószínûbb forgatókönyv, vagyis a SZR-on feltehetõen már túlvagyunk... hideg
#169801
Hát persze, én is feltételes módban beszéltem. Viszont tény, hogy az elmúlt két medit már 4-5 nappal elõtte elég jól megfogták a modellek NY-ÉNY-ra. Nem volt a szokásos medis tili-toli.
#169800
Az igaz,hogy addig sok minden változhat,de jelenleg szinte minden modell adja,az ens-ek is: Link Magyarul jelenleg nagy esélye van annak,hogy hatással lesznek ránk 3-4 nap múlva a mediterrán-ciklonok.
#169799
Köszi, elolvastam! Jó cikk lett, mindig élvezettel olvasom ezeket, szeretek nosztalgiázni. nevet
Sok varjú érkezett a falúba, csak úgy nyüzsögnek.

P kapitány, egyszerre írtunk! laza
#169798
Hol van még a jövõ hétvége, te jó ég, és itt már arról beszélnek... vidám Elõtte egy nappal sem tudni mi lesz...
#169797
Bizony hogy volt! Akit érdekel a dolog, az a GFS kartenarchiv-ra kattintson, és pörgesse végig ott 1969 decemberét. Szinte nap nem telt el med nélkül! havazas havazas havazas
#169796
Kedd estétõl több alkalommal is várható csapadék, nagyrészt havazásra számíthatunk, de délkeleten, keleten havas esõ, esõ is elõfordul. omsz
#169795
Péntek-szombatra az OMSZ is csapadékot, havazást vár. Persze jelen állás szerint. Például a teletextes, vagy a Balaton térségére vonatkozó szöveges elõrejelzésekre gondolok.
#169794
Volt: Link
#169793
Inkább a harakiri? kacsint
Hidd el, én sok télen át gyakran fejjel akartam a falnak ugrani, mert mindig délen és keleten esett a hó, nálam meg nagy nudli volt, pörkölt nélkül. havazas
Nem gyõzök csodálkozni az idõjárás mostani, mélyen igazságtalan viselkedésén. kacsint
Különben meg nem hiszek a jövõ heti nagy havazásban, mutassanak bármit a modellek.
Úgy érzem, nincs elég "koksz" most a légkörben, és az elõzõ hóesés is túl közel van idõben. Ilyen gyakran nem adják az égi áldást...
Na, majd meglátjuk! laza
#169792
Attól, hogy nem lesz téli idõ, még lehet szépen búcsúztatni a telet kacsint Nincsenek csodák. Legalább is nem minden évben...
#169791
Én konkrétan erre gondoltam és megnéztem más az elõzõ két medi nyertes városait is, pl. Sopron se túl acélos.
Link

Viszont Floo-éknál tényleg jó sülhet el a dolog:
Link

Persze ez még változhat, de annyi biztos, hogy itt nekünk semmi jó nem néz ki megint. szomoru Nem kenyerem a panaszkodás, de jó lett volna szépen búcsúztatni errefelé a telet.
Ha Dunántúlnak zsinórban harmadszor is bejön a dolog tényleg tökön szúrom magam! nevet
#169790
Nálam a helyzet nem túl télies, de azért volt pár téliesebb nap is szerencsére nevet
Januárban volt csak több napig megmaradó hó, amikor is 9 cm-rel tetõzött a hóréteg vastagsága, mindez kb 10 havazásból jött össze (esett-tömörödött-esett, stb.) laza

Egyébként a csapadék jó része esõben érkezett, s ha esik is hó, akkor az általában 1-4 cm, ami 1 (-2) napon belül el is olvad. De azért még így is jobb az idei tél itt hó szempontjából, mint a tavalyi.

Márc. végén viszont irány pár napra a Zugspitze környéke, ahol már 330 cm hó van, s márc. végére 4-5 méter is lehet akár... egy kis pótlásnak jó lesz vidám
#169789
Ha lehet fokozni,most durvább helyzet lehet mint a múlt héten,mivel 5-10 centi hó várja a frisset,nem 0-ról indulunk. Nem kell "sok" csak friss 10-20 centi némi széllel és jöhet a káosz újra. Már pedig nem 10 centi esik,ha elkezd egy ciklonból esni...

Utolsó észlelés

2026-06-25 21:50:22

Rákóczifalva

23.7 °C

na00

RH: 43 | P: 1016.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

160800

Hírek, események

Forró napok következnek

Időjárás-változás | 2026-06-24 15:45

pic
Eddig se fáztunk, de hétvégétől tikkasztó forróság kezdődik.