Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Én szinte biztos vagyok benne h megmaradó lesz csütörtök éjel
Az hogy mennyi nem mondok semmit, de valamennyi megmardó lesz tuti.
A lényeg, hogy péntek estétõl lehet havazás (te 15 mm csapit említesz), szombat - vasárnap tisztes csapadékmennyiség.
A váltás pedig szombaton lehet.
Jól gondolom? Te is így látod??
A váltás pedig szombaton lehet.
Jól gondolom? Te is így látod??
A Dunántúl egy részén esetleg valóban durva , az ország legnagyobb részén semmi durvaság nem lesz a héten ....
Bizony keményen fest a péntek késõ estétõl kezdõdõ idõszak. 12 óra alatt kb. 15mm-t számoltam ide. Ha csak a 850-es T-n múlna, akkor végig hóban jönne le. Link
Valószínû hogy nem alszom akkor éjjel.
Egyébként a szombatit mennyiségileg is már jó ideje stabilan adja. A pénteki az, ami fokozatosan keletebbre helyezõdött. Péntekre maradt az Ukmo: Link
Ez a valószínûtlenebb.
Valószínû hogy nem alszom akkor éjjel.
Egyébként a szombatit mennyiségileg is már jó ideje stabilan adja. A pénteki az, ami fokozatosan keletebbre helyezõdött. Péntekre maradt az Ukmo: Link
Miskolcon becsapódott egy meteor, hogy 213 fok van ott a metnet hõtérkép szerint? XD :
Friss ECMWF alapján jó sok csapadék várható térségemben csütörtök délutántól péntek kora estéig, melynek akár több, mint fele vizes, nem megmaradó hóban, illetve havas esõben jöhet majd le, záróakkordjaként ennek a teljesen mediterrán, lagymatag "télnek"
Aztán szombaton jön a II. felvonás, vegytiszta esõ formájában, tisztes mennyiségben szerencsére [esõ]
Igen tudom. Amúgy én is úgy emlékszem, hogy -2, +2 volt a leghidegebb verzió még tegnapelõtt. A hózáporok minket is elkerültek ma, bár ez errefelé megszokott dolog, nem is nagyon számoltam velük éppen ezért.
Nagyon mókás ez a pénteki csapadék eltûnése dolog. Annyira jellemzõ volt ez az idei szezonra, miért lett volna most másképp. Szokásos 1-4 centi pénteken, amikor még hó lehetne, aztán meg a 30mm esõ persze "garantált"
[esõ] .
Van ám olyan modell is, hol a Tiszántúl keleti részét kivéve nem sok jóra lehet számítani: Link
Itt Pesten a friss alapján úgy 1 mm. 
Most már egyre inkább ez a valószínûbb. Persze a valóság megint más kérdés lesz.
Most már egyre inkább ez a valószínûbb. Persze a valóság megint más kérdés lesz.
Egy kis délutáni képes anzix, így a tél végérõl:
Lerobban a budai hegyekbõl egy hózápor:
Link
A hófüggöny ráterjed Csepel- szigetére:
Link
Eközben, a Fõváros napsütésben fürdik...
Jó szemûek, még MetFickó észlelõhelyét is azonosíthatják...
:
Link
Döbbenetes mennyiségû hó lepte el vidékünket a hóvihar utrán..
Link
Lerobban a budai hegyekbõl egy hózápor:
Link
A hófüggöny ráterjed Csepel- szigetére:
Link
Eközben, a Fõváros napsütésben fürdik...
Jó szemûek, még MetFickó észlelõhelyét is azonosíthatják...
Link
Döbbenetes mennyiségû hó lepte el vidékünket a hóvihar utrán..
Link
Nagy kár hogy most sem fog kialakulni a Tiszántúlon vagy délkeleten jelentõs havazás 
De a kemény esõk legalább maradjanak meg felénk , mert a forró száraz nyár az már garantálható
Azt néztem én is. A csapadék keletebbre vándorol, de a hideg nem követi 1 méterrel sem. Milyen mókás! 
Brekk! Ez a fõ problémám nekem is. A pénteki nap minden szinten tökéletes lehetne ha a T-t nézzük, erre már szinte alig vár csapadékot. Esetleg egy szombati virrasztás még jó lehet. akkor láthatunk szép hóesést, ami minden bizonnyal délelõtt/dél tájékán válthat esõbe. Mintha ismételné magát az idõjárás. Volt már egy hasonló hétfõ reggel, igaz akkor keményen fagyott mellé.
Brekk! Ez a fõ problémám nekem is. A pénteki nap minden szinten tökéletes lehetne ha a T-t nézzük, erre már szinte alig vár csapadékot. Esetleg egy szombati virrasztás még jó lehet. akkor láthatunk szép hóesést, ami minden bizonnyal délelõtt/dél tájékán válthat esõbe. Mintha ismételné magát az idõjárás. Volt már egy hasonló hétfõ reggel, igaz akkor keményen fagyott mellé.
Alapjába véve és mindent egybe vetve ez a nap is a vicc kategória volt itt Miskolcon.
Megszültük, kitoltuk, megellettük Szabolcsnak a jó kis hózáporokat.
Mi meg itt nézhettük a tömbök fejlõdését a távolban ...
Egy szó mint száz, fura hely ez nagyon ...
Miskolc tábla elõtt-után csapi, közte meg semmi
Ez van ezt kéne szeretni-de én nem szeretem.
Megszültük, kitoltuk, megellettük Szabolcsnak a jó kis hózáporokat.
Mi meg itt nézhettük a tömbök fejlõdését a távolban ...
Egy szó mint száz, fura hely ez nagyon ...
Miskolc tábla elõtt-után csapi, közte meg semmi
Ez van ezt kéne szeretni-de én nem szeretem.
Nálunk a pénteki nap elég jól néz ki, 5-10 cm lejöhet, esetleg kicsit felette. Aztán ami jön, azt nem is kell ecsetelnem. Mindenesetre elég intenzív szakaszok is lehetnek majd benne, de megvárom még inkább a holnapot, nehogy elillanjon innen az a kis vigaszhó is.
Ezzel a legnagyobb probléma mindössze annyi,hogy épp a pénteki nap az,amikor a T-vel nagyjából rendben lehetnénk és hát persze,hogy pont ez fog a kukába menni.
A szombattal kapcsolatban finoman szólva is szkeptikus vagyok.Arra számítok,hogy már délelõtt úszni fogunk. Ne legyen igazam.
A szombattal kapcsolatban finoman szólva is szkeptikus vagyok.Arra számítok,hogy már délelõtt úszni fogunk. Ne legyen igazam.
Persze a hideget azt nem tolja keletebbre, csak a csapadékot
Fura helyzet
Brutál hózápor volt nem rég, pár perc alatt összejött a vastag lepel, de azóta el is olvadt.
Nálunk is ma volt az elsõ.
Eddig ami idén hó volt, az szinte mind rétegfelhõbõl hullott és többnyire egyenletesen, ma viszont inkább gomolyokból és záporszerûen.
Mindjárt itt a március, a graupel záporok fõszezonja.
Ott már több tömb valószínûleg kisebb üllõt is ereszthet...
Mindjárt itt a március, a graupel záporok fõszezonja.
Ma meg volt az idei téli szezon elsõ(!) hózápora itt Miskolcon. Nem volt túl izmos, de volt.
Ez szép lenne, csak szinte mindig a GFS és ECM ötvözete jön be.Ezek igazodnak egymáshoz...
Az UKMO mindig szeret keményebb dolgokat mutogatni.
De hol van még a szombat!Most valahogy úgy néz ki tolódnak ki idõben a dolgok.Eddig már csütörtöktõl volt havazás várható,aztán átkerült péntekre.Most meg szombattól jön a csapadék...
Az UKMO mindig szeret keményebb dolgokat mutogatni.
De hol van még a szombat!Most valahogy úgy néz ki tolódnak ki idõben a dolgok.Eddig már csütörtöktõl volt havazás várható,aztán átkerült péntekre.Most meg szombattól jön a csapadék...
Látom én is a harmadik menetet a GFS 06-os futásán - a vége viszont már vegyes vagy akár [esõ] is lehet - meglátjuk majd.
Az új gfs kezd az Omsz-os elõrejelzéshez igazodni!Pénteki csapi nem lesz jelentõs,utána meg gyorsan vált esõbe a második felvonásban.Ez alapján csak a Pilisben lehet számottevõ hó!
Szlovák Aladin péntekre nálam is csak 2-3 mm szöszmötölést vár. A fõ csapadékzóna (szombat hajnal) meg mintha délnyugat-északkeleti tengelyt venne fel, a zöme az ország középsõ részére koncentrálódna, északnyugatot csak megcsapkodná, délkelet kimaradna, pedig oda még tényleg elférne nem kevés csapadék.
Aki mellett ma ott volt a fényképezõje, az embertelen gyönyörû fotókat készíthetett. Most is a lemenõ nap megvilágítja a csapadékfüggönyöket. Közben itt is egy hózápor.
Igen, de nem erre volt kihegyezve a hozzászólásom!!
Ha jól emlékszem egyébként, -2,+2 fok. Ennél hidegebbet nem adott holnapra. ( de lehet rosszul rémlik)
Engem eddig egy hózápor sem ért el. Egy pehely nem hullott. Elõfordul az ilyen szitu gyakran.
Frissülõ gfs egy picivel még keletebbre várja a pénteki mûsort. Ez már tényleg a keleti országrészt fogja érinteni és ide max. gyenge látványra futhatja. Aztán jön a szombati. Az még nem frissült.
Ha jól emlékszem egyébként, -2,+2 fok. Ennél hidegebbet nem adott holnapra. ( de lehet rosszul rémlik)
Engem eddig egy hózápor sem ért el. Egy pehely nem hullott. Elõfordul az ilyen szitu gyakran.
Frissülõ gfs egy picivel még keletebbre várja a pénteki mûsort. Ez már tényleg a keleti országrészt fogja érinteni és ide max. gyenge látványra futhatja. Aztán jön a szombati. Az még nem frissült.
Minden rendes amatõrnek van valami vesszõparipája: kinek a naptevékenység, kinek a sarki jég, etc. Nekem is van: Namias-ciklus, a szibériai téli hideg AC (pót-hidegbázis)
Floo barátunknak meg ezek a szélsõséges, ill. kiegyenlített idõszakok, és ezek 30 éves váltakozása.
Feltétlenül van igazság a megfigyelésében, ezt megerõsíthetem. Az atlanti drift sokat gyengült az utóbbi 20-25 évben. Az 1970-es években télen, de még nyáron is zsinórban jöttek a frontok az Atlanti-óceánról, túlzás nélkül állítható: egyik a másik sarkát taposta. Mostanában ez teljesen hiányzik, fõképp ennek köszönhetõk a tartós, igen nagy nyári hõségek, melyeket "szupernyárnak, ötödik évszaknak" neveztem el, s melyek az én kisiskolás-koromban ismeretlenek voltak (De megengedem, hogy az elmúlt évszázadokban elõfordultak, -lásd Réthly)
Ha megnézzük az évi középhõmérséklet-görbét az 1700-as évek végétõl napjainkig, ott "rázós", azaz nagy amplitudójú, és simább, kis amplitúdójú idõszakok váltakozását figyelhetjük meg. Tehát, jól nyomon követhetõk az instabil, szélsõséges, valamint a stabil, kiegyenlített idõjárású korszakok.
Szerintem nem baj, ha valaki kellõ lelkesedéssel propagálja a spontán éghajlatingadozás gondolatát, mert mostanában ebben a témában úgyis csak a "globális felmelegedésrõl" hall a közönség, melyrõl azt sugallják, hogy rendkívüli, természetellenes, és csak és kizárólag az ember csinálja. Holott ez a vélemény nyilvánvalóan egyoldalú és túlzó.
Floo barátunknak meg ezek a szélsõséges, ill. kiegyenlített idõszakok, és ezek 30 éves váltakozása.
Feltétlenül van igazság a megfigyelésében, ezt megerõsíthetem. Az atlanti drift sokat gyengült az utóbbi 20-25 évben. Az 1970-es években télen, de még nyáron is zsinórban jöttek a frontok az Atlanti-óceánról, túlzás nélkül állítható: egyik a másik sarkát taposta. Mostanában ez teljesen hiányzik, fõképp ennek köszönhetõk a tartós, igen nagy nyári hõségek, melyeket "szupernyárnak, ötödik évszaknak" neveztem el, s melyek az én kisiskolás-koromban ismeretlenek voltak (De megengedem, hogy az elmúlt évszázadokban elõfordultak, -lásd Réthly)
Ha megnézzük az évi középhõmérséklet-görbét az 1700-as évek végétõl napjainkig, ott "rázós", azaz nagy amplitudójú, és simább, kis amplitúdójú idõszakok váltakozását figyelhetjük meg. Tehát, jól nyomon követhetõk az instabil, szélsõséges, valamint a stabil, kiegyenlített idõjárású korszakok.
Szerintem nem baj, ha valaki kellõ lelkesedéssel propagálja a spontán éghajlatingadozás gondolatát, mert mostanában ebben a témában úgyis csak a "globális felmelegedésrõl" hall a közönség, melyrõl azt sugallják, hogy rendkívüli, természetellenes, és csak és kizárólag az ember csinálja. Holott ez a vélemény nyilvánvalóan egyoldalú és túlzó.
Itt ha fog még esni, ha nem, én elégedett vagyok a mai nappal.6cm friss hó esett eddig.
Ha csak a GFS-t nézem, akkor nem lesz panaszom a hétvégét illetõen.
Pénteken szép kis havazásban mehetnék munkába... kicsivel több, mint 10 mm csapadék látszik hóban, megfelelõ T mellett. A szombatra már eléggé neccesé kezd válni a szituáció, napközben elég gyors váltás következne folyékony halmazállapotra. A harmatpont a hõmérsékleten van, itt már a havazás intenzitása sem segíti nagyon a lehülést. Magasabb szinteken is elég telített a levegõ. Link
Ez szombat reggel 8-ig lát el: Link ilyen szél mellett még egyértelmû havazás.
Az ECM automatikus elõrejelzés elég fukar. Viszont az ENS-en látni, hogy ott csak szombatról vasárnapra virradóra érkeznek meg a 0 fok 850-en... a GFS-en ez kicsit hamarabb megtörténik már.. mégis havasabb, mint az ECMWF. Érdekes.
Végre átéltem egy tisztességes hózáport is..., ezek a konvektív események nálam mindig nagyban javítják a tél megitélését.
Pénteken szép kis havazásban mehetnék munkába... kicsivel több, mint 10 mm csapadék látszik hóban, megfelelõ T mellett. A szombatra már eléggé neccesé kezd válni a szituáció, napközben elég gyors váltás következne folyékony halmazállapotra. A harmatpont a hõmérsékleten van, itt már a havazás intenzitása sem segíti nagyon a lehülést. Magasabb szinteken is elég telített a levegõ. Link
Ez szombat reggel 8-ig lát el: Link ilyen szél mellett még egyértelmû havazás.
Az ECM automatikus elõrejelzés elég fukar. Viszont az ENS-en látni, hogy ott csak szombatról vasárnapra virradóra érkeznek meg a 0 fok 850-en... a GFS-en ez kicsit hamarabb megtörténik már.. mégis havasabb, mint az ECMWF. Érdekes.
Végre átéltem egy tisztességes hózáport is..., ezek a konvektív események nálam mindig nagyban javítják a tél megitélését.
Mondjuk azt is tegyük azért hozzá, hogy tegnap vagy 3 fokot melegített a tegnapelõtthöz képest, most meg talán egy fokot hûtött, -1, +5 helyett lett -2, +4, ha jól emlékszem.
Jobb nem is lehetne.
Közben most vonult el nemrégen egy hózápor, jó kis termetes graupelgolyócskák vannak szanaszét. A java elkerült Ék-re. Viszont a fényviszonyok gyönyörûek voltak mikor a nap alávilágított a tömbnek.
Kár, hogy nem volt nálam fényképezõ.
Arról megfeledkezel említést tenni hogy péntekre hûtött is az elõrejelzésben. Bezzeg ha fordítva! (mint tegnap)