Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Fene vigye el, már esik is, pedig volt egy-két egészen látványos lecsapó is, bár távoliak, de mindig rossz irányba néztem a géppel... Aztán bedurrant egy apróság keletnek is, mérgesen szórta a villámokat. Az egyiknél éppen az antennákat néztem a tetõn, amikor villant egy nagyot, majd pár másodperc múlva már reccsent is. Ja, 10. emeleti tetõ... Veszílyes üzem. :-)))
szerk.: ej, jól szórja most is keletnek.
szerk.: ej, jól szórja most is keletnek.
Idõközben elérte a felhõzet a Duna vonalát a radarkép szerint. Kint azt tapasztalni -már amennyire a sötétség engedi- hogy beborult az ég, de egyáltalán nincs villámtevékenység. Még távoli villogás sem látszik.
"egy m lemaradt"? akkor 101 m esett?
Idõközben Szeged is hamarosan megkapja a zivatarját, lehet, hogy épp a magja is elkap bennünket, ugyanis egyre közelebbi dörgések, és szinte csak lecsapó villámok látszanak...
10 mm-re számítok, a több se lenne baj
Idõközben Szeged is hamarosan megkapja a zivatarját, lehet, hogy épp a magja is elkap bennünket, ugyanis egyre közelebbi dörgések, és szinte csak lecsapó villámok látszanak...
10 mm-re számítok, a több se lenne baj
"100 m körül jött le egy zivatarból"
És azon nyomban regenerálódott kis hazánkban a Pannon-tenger.
És azon nyomban regenerálódott kis hazánkban a Pannon-tenger.
Tavaly Diósgyõr-Majláthon 100 m körül jött le egy zivatarból. Igaz nem hivatalos mérés, de Póni-t meg lehet kérdezni. Akkor nálam 74 mm jött le.
Már ott van a túlsó, északi oldalon a felhõzet. És tényleg vékonyodik. Valami azért marad belõle nekünk is -ha másra nem, csöpörgésre talán elég lesz...
Üdv!
Egy Peremfelhõ Muraszemenye közelébõl ma 18:45-kor: Link
Az elsõ hullám után elállt a szél, megjött a melegebb levegõ, majd újra lecsapott a szél. Dörgés nem volt.
Egy Peremfelhõ Muraszemenye közelébõl ma 18:45-kor: Link
Az elsõ hullám után elállt a szél, megjött a melegebb levegõ, majd újra lecsapott a szél. Dörgés nem volt.
Sajnos az alsóbb szinteken nincs nagy túltengés nedvességben: Link Bár kisebb csepergés elõfordult az utóbbi órákban. Északon amúgy mintha némi szétáramlás is jellemzõ lenne... Azért reménykedjünk. :-)
No de a holnap...! Csak félek, majd mi "termeljük ki" a cellákat, aztán innen sodródnak majd szépen északnak, persze szépen megerõsödve. Mi meg majd hátulról bámuljuk õket... Mindenesetre a gép velem lesz, csak az órákról tudjak ellógni... :-)
No de a holnap...! Csak félek, majd mi "termeljük ki" a cellákat, aztán innen sodródnak majd szépen északnak, persze szépen megerõsödve. Mi meg majd hátulról bámuljuk õket... Mindenesetre a gép velem lesz, csak az órákról tudjak ellógni... :-)
Felkeltette a figyelmemet az a Szerbia felõl közeledõ cuccos, bár szerintem kimúlik, mire felérne idáig...
Ezt villámtérkép nélkül bajos megmondani. Zalában, Somogyban még biztosan volt neki. Hogy a Bakonyban hogy viselkedik, arról Ricso kolléga többet tudna mondani...
?
Mindenesetre egyre érdekesebb, vajon ide ér-e, és ha igen, milyen vastagon, az a felhõzet.
Urak, lehet fogadni!
Urak, lehet fogadni!
Szuper jó a humorérzéked!
Mikor befejeztem a kommentet és elküldeni készültem, épp azon gondolkodtam: jó lesz-e, nem lesz-e röhejes a "szupercella-felvillanyoz" összetétel. Már-már kicseréltem "lázba hoz-ra" a "felvillanyoz-t", de aztán azt mondtam magamban, hogy "azért sem !"
Úgyhogy, rászolgáltam a villámra.
Úgyhogy, rászolgáltam a villámra.
Na most látszik , menyyit segít a balaton felvidék, és a bakony orográfiája. De aztán majd a hegység túlsó oldalán....
Ha nem így lesz, akkor az a kivétel erõsíti a szabályt!!
Azért ha beléd vágna egy szupercella villáma, akkor rendesen fel lennél villanyozva! 
Bizony, bizony -azok a "régi" szép idõk!
Érdekesek a zivatarok is, de õszintén szólva, nincs az a szupercella, mely engem fél annyira képes lenne felvillanyozni, mint pl. a március 14-15-i nagy hófúvás.
"Nyári álmot" én nem fogok aludni, de a szememben ez az évszak kevésbé értékes.
Érdekesek a zivatarok is, de õszintén szólva, nincs az a szupercella, mely engem fél annyira képes lenne felvillanyozni, mint pl. a március 14-15-i nagy hófúvás.
"Nyári álmot" én nem fogok aludni, de a szememben ez az évszak kevésbé értékes.
Hm-hm!
A radarképet és a felhõképet elnézve ugyanilyen helyzetek voltak januárban, februárban meg márciusban, csak akkor hó esett belõlük!
Ejj ha ez télen lett volna...
A radarképet és a felhõképet elnézve ugyanilyen helyzetek voltak januárban, februárban meg márciusban, csak akkor hó esett belõlük!
Ejj ha ez télen lett volna...
Ezek a belvárosi és külterületi mérések összehasonlításai nagyon izgalmasak.
2011.07.23.-a is hasonló szitu volt.
2011.07.23.-a is hasonló szitu volt.
Ide olyan nagyon nem hiányzik most az esõ, s még kevésbé tõlem kissé k-dk-re.
Komárom-Esztergom nyugati részén, Bana-Bábolna-Nagyigmánd térségében egész Balatonok borítják a szántóföldeket. Arrafelé brutális felhõszakadás volt péntekre virradó éjszaka.
Látszik, hogy a talaj nyakig telített vízzel, errefelé még nyoma sincs szárazságnak.
Komárom-Esztergom nyugati részén, Bana-Bábolna-Nagyigmánd térségében egész Balatonok borítják a szántóföldeket. Arrafelé brutális felhõszakadás volt péntekre virradó éjszaka.
Látszik, hogy a talaj nyakig telített vízzel, errefelé még nyoma sincs szárazságnak.
Ja-ja! A szanyi tsz- (utolsó mohikán a szovhozok között)- földjeinek tényleg juthat a jóból. Feljebb egyenlõre csekély az esélye. [esõ]
Hát nem valami vérmes. CSapadék pedig elférne még pár mm. Holnap azért jóval nagyobb esélyekkel indulunk kiadós zivatarokra, egyedül a nyírás nem lesz jelentõs GFS szerint.
Lehet, Gy-M-S délnyugati része kap valamit, nekünk meg coki! Jön a cucc, de nagyon keskeny, gyenguska kinézete van.
A Balaton felvidéken,és az északi bakony déli elõterében akár még erõsödhet is a cuccos. De lehet nem fog, ha mégis , amint átjut a fõ hegygerincen a Kisalföld peremére érve gyengülnie kéne... (kéne??) - majd eldõl hamarosan!....
Lassan, de biztosan araszolgat ez a felhõzóna észak felé -én is nézegetem már egy ideje.
Veszprémig szinte biztosan eljut, nagy valószínûséggel Bakonycsernyéig is.
A Kisalföld, kivált a Duna mente szerintem már necces, bár nem nagyon lepõdnék meg, ha itt is lenne az éjszaka valamennyi esõ. [esõ]
Veszprémig szinte biztosan eljut, nagy valószínûséggel Bakonycsernyéig is.
A Kisalföld, kivált a Duna mente szerintem már necces, bár nem nagyon lepõdnék meg, ha itt is lenne az éjszaka valamennyi esõ. [esõ]
Max pár perces záporesõ /t/ /ket/ várok még az éjjel folyamán extrák nélkül,talán még a 2-3 mm is meglehet..
Ahogy elnézem, többet idén már nemérdemes koptatni ezekért a viharokért a vasat -.- Ha lesz vihar, ha nem. Nincs értelme.
Nagy csend van,de a radar alapján kaphatunk egy záport!Semmit nem gyengült egy ideje és szépen halad É felé!
2 jókora lecsapót láttam az elmúlt 30percben NY-i irányban ahogy gurultam haza, de hangja a szél miatt nem hallatszódott ide.
Én nem emlékszem rá, de megnéztem
Ady téren 75, itt a met. állomáson 69 mm esett, s ezek sem jelentik a napi rekordokat, mert pl. 2010-ben Diósgyõrben csekélyke 81 mm jött le
Messzirõl látványos és majdnem, hogy mérges kis jószágnak nézett ki ez a semmi! Az idén még vadászunk szupercellákat is!
Úgy néz ki, a jövõ hétvégére elég jelentõsen megváltozik az idõ. 850 hepán csaknem 10 fokos lehûlést mutat a GFS:
Link
Ez 2m-en is nagyjából 6-7 fokos csökkenést okozna a maximumhõmérsékletekben.
A lehûlést északnyugatról beáramló, hûvös, viszonylag száraz levegõ okozná:
Link
Link
Úgy látszik, a fagyosszentek valamiféle light változatával lesz dolgunk. Fagyveszély az ország túlnyomó részén nincs, a harmatpont semelyik országrészben sem süllyed 0 fokig, bár 1-2 éjszaka nem ígérkezik valami magasnak:
Link
Link
Ha ez így bejön, fõleg az Északi-középhegység völgyeiben lesz azért pár alacsony mini.
Link
Ez 2m-en is nagyjából 6-7 fokos csökkenést okozna a maximumhõmérsékletekben.
A lehûlést északnyugatról beáramló, hûvös, viszonylag száraz levegõ okozná:
Link
Link
Úgy látszik, a fagyosszentek valamiféle light változatával lesz dolgunk. Fagyveszély az ország túlnyomó részén nincs, a harmatpont semelyik országrészben sem süllyed 0 fokig, bár 1-2 éjszaka nem ígérkezik valami magasnak:
Link
Link
Ha ez így bejön, fõleg az Északi-középhegység völgyeiben lesz azért pár alacsony mini.
Újra itt köztetek,régen voltam de remélem most már egyre többet
Nálam a pénteki nap borsónyi jéggel kezdte,aztán jött egy 5 perces felhõszakadás,cseresznye nagyságú jéggel,majd megint borsónyi,a vége 14.4 mm lett.
Nálam a pénteki nap borsónyi jéggel kezdte,aztán jött egy 5 perces felhõszakadás,cseresznye nagyságú jéggel,majd megint borsónyi,a vége 14.4 mm lett.
Gyönyörû, Miki!
Ha Kaposváron lett volna valami eksön, akkor is lemaradtam volna róla, mivel extázisban tomboltam a KKK-Jászberény meccsen a sportcsarnokban, bekerültünk a legjobb négybe!
Ha Kaposváron lett volna valami eksön, akkor is lemaradtam volna róla, mivel extázisban tomboltam a KKK-Jászberény meccsen a sportcsarnokban, bekerültünk a legjobb négybe!
Jöttem Bajára délután azt Felsõszentiván elõtt kicsit elcsodálkoztam elõször. Kezdetben csak vizes volt a föld. Mondom magamban itt locsoltak. Utána a belvizes részek meg 1-2 tábla víz alatt volt. Végén eszembe jutott, hogy pénteken itt jött fel a böszmület. Rendesen megszórta azt a részt. Ha holnap betalál ide valami, akkor kell egy pár hét mire felszárad.
