Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Link Hmm...Igazi csemege
Ha ilyen formában folytatódik ez a roppant kellemes idõ,egyszerûen bekattanok. Két hete megy, ez a gyönyörû, azúrkék színekben pompázó idõ...
Tegnap 12 fok volt Pozsonyban, ma 13, pont. Ez tény, de egyben túlzás is
Erdekes és információdús cikk Derick tollából: Link
(A légóceán szeszélyes vándorai, a magassági hideg légörvények)
Gratulálok hozzá!
(A légóceán szeszélyes vándorai, a magassági hideg légörvények)
Gratulálok hozzá!
Úgy látszik ez a nap az extrém túlzások napja.
"Június elején 10 fok,viharos északi széllel,szinte állandó csapkodó esõvel, most már lassan egy bõ hete"
Az elmúlt 5 nap maximumai 13 és 19 fok között alakultak felétek, a szinte állandó esõ és viharos szél is hagy némi kívánnivalót maga után.
Szóval elhiszem, hogy sokaknak nem teszik a hûvös idõ, de azért még nem kell 30 méter mélyre elásni az objektivitást.
"Június elején 10 fok,viharos északi széllel,szinte állandó csapkodó esõvel, most már lassan egy bõ hete"
Az elmúlt 5 nap maximumai 13 és 19 fok között alakultak felétek, a szinte állandó esõ és viharos szél is hagy némi kívánnivalót maga után.
Szóval elhiszem, hogy sokaknak nem teszik a hûvös idõ, de azért még nem kell 30 méter mélyre elásni az objektivitást.
Remélem valami épkézláb dolog is kisül a mai napból. Szélbõl kitûnõek vagyunk továbbra is.
Milyen szépen kettévált a rendszer öröm nézni, ahogyan kikerül...
Lassan belép az országba Szlovákia felõl egy zivatar. Az analízis szerint a nyírás 12,5 m/s.
Vajon multicellás?
Vajon multicellás?
Szeretnék megkérni mindenkit, hogy az árvízzel kapcsolatos gondolatitokat ezentúl a Hydroinfo fórumban osszátok meg, hisz ezért van! :-) Az elõzmények áthelyezésre kerülnek. Köszönöm megértéseteket!
Ez így igaz, ebben a tekintetben végre igazi június eleji idõnk lesz, 22 fok mellett, gyenge szélben jobb lesz elviselni a záporesõt, mint 12 fokban, süvítõ szélben a permetezést. Vasárnap, hétfõ pedig végre 25-27 fokokat ígér
A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Hydroinfo (#3665)
De az a teknõc leves talán már nem lesz annyira csípõs,mint a legutóbbi.
Tudom,lassan olyan vagyok,mint egy beakadt lemezjátszó,de nekem változatlanul tetszik a csütörtöktõl hétfõig tartó idõszak.
A tegnapihoz képest sokat gyengült a légmozgás.Ezt a hõérzeten észlelem.
Tudom,lassan olyan vagyok,mint egy beakadt lemezjátszó,de nekem változatlanul tetszik a csütörtöktõl hétfõig tartó idõszak.
A tegnapihoz képest sokat gyengült a légmozgás.Ezt a hõérzeten észlelem.
A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Hydroinfo (#3664)
Esõbõl a legtöbb helyen annyi van/lesz, hogy ez itt és most tényleg nem a leghúzósabb téma. KÜN-re pedig akkor lennék úgymond kiéhezve, ha történetesen 1 hétig száraz meleg elõzné meg és legtöbben egy jó kis felfrissülésre vágynánk. Viszont csak annyi lesz, hogy a csendes esõt konvektív csapadék váltja fel, ha minden igaz, arra majd jöhet 1 hét múlva ismét a csendes esõ. Viszont aki szeret gombászni, annak a mostani hétvége kánaán lesz
Az se normális arrafelé.
[a hozzászólás személyeskedõ része törölve. ervin]
[a hozzászólás személyeskedõ része törölve. ervin]
"Nem tehetek róla, de nem tudok döbbenettel nézni a jelenlegi idõjárásra (talán, mert vén vagyok, mint az országút) -ehhez hasonlót többször is láttam."
Ez nem rendkívüli ami most történik? Akkor micsoda? Június elején 10 fok,viharos északi széllel,szinte állandó csapkodó esõvel,most már lassan egy bõ hete(!!!). Egy hete fûteni kell,mert a lakás hõmérséklet már közelebb volt a 10-hez,mint a 15-höz. Ne essünk már ennyire túlzásba,Lappföldön ez tényleg normális,de nem ezen az éghajlaton.
Ez nem rendkívüli ami most történik? Akkor micsoda? Június elején 10 fok,viharos északi széllel,szinte állandó csapkodó esõvel,most már lassan egy bõ hete(!!!). Egy hete fûteni kell,mert a lakás hõmérséklet már közelebb volt a 10-hez,mint a 15-höz. Ne essünk már ennyire túlzásba,Lappföldön ez tényleg normális,de nem ezen az éghajlaton.
Van egy érdekes helyzet,kritikán aluli idõjárás,KÜN-re való esély,és 50 hozzászólásból 45 a mederszabályozásról,az 500 éves valós vagy valótlan adatokról,és Német Osztrák helyzetrõl beszél!
Hidróinfó fórum!
Itt továbbra is csepereg,élénk ÉNY-i szél van,11.3°C-ban!
Itt továbbra is csepereg,élénk ÉNY-i szél van,11.3°C-ban!
A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Hydroinfo (#3662)
A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Hydroinfo (#3660)
A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Hydroinfo (#3657)
A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Hydroinfo (#3656)
A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Hydroinfo (#3655)
A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Hydroinfo (#3654)
Egyszerûen jó rá nézni az 5 naposodra! A kedvenc idõjárási helyzetem következik.
A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Hydroinfo (#3651)
ide is elférne még 50-60 mm csapi, az elmúlt hetekben inkabb csak szél és hideg volt, esô nem sok...tegnap a friss vetésû füvet meg is kellett locsolni, mert a talajfelszínt kiszárította a szél cserepesre.
Én annyit mondanék, hogy a Földi klíma folyamatosan változik. Nincs olyan, hogy egy adott helyen minden évben 15 fok az átlagos éves középhõmérséklet, és 800 mm csapadék hull minden évben. Most, ha megnézitek volt 1 nedves utána egy száraz év, most meg megint lenne egy nedves? Ha ezt megnézzük akkor a természet egyensúlyban van. Pótolja azt a csapadékmennyiséget, ami hiányzott. A természet sokkal jobban egyensúlyba tudja hozni magát, mint az ember bárhogy is akarja "erõltetni".
De, hogy mi számít szélsõségesnek nekünk? Véleményem szerint, csak azok számítanak nekünk szélsõségesnek, ami már alapvetõen káros hatással van az ember komfortérzetére. Mindig csak ezeket hallhatjuk mindenfelõl. Tavaly nyáron a nagy meleg miatt panaszkodtunk és a csapadékhiányom, most meg azért, hogy hideg van és sok csapadék. Szélsõségek mindig és voltak és lesznek is! Mi csak alkalmazkodni tudunk hozzá és elfogadni.
A sokak által hangoztatott globális felmelegedéssel most mi történt? Nem melegebbnek kellene lennie? E helyett már olyan cikkek jelennek meg a bulvár médiában, hogy 200 év leghidegebb nyara jöhet, mikor nem sokkal ezelõtt még elsivatagosodást szajkózták. Mindig az fújják fel nagyra amit aktuálisan gondolnak.
A legnagyobb gond szerintem a természetre ez:Link
Rengeteg gép ez odafenn, és ezt már semmilyen növényzet nem szûri meg amit ezek az utasszállítók kibocsátanak a légkörbe...
De, hogy mi számít szélsõségesnek nekünk? Véleményem szerint, csak azok számítanak nekünk szélsõségesnek, ami már alapvetõen káros hatással van az ember komfortérzetére. Mindig csak ezeket hallhatjuk mindenfelõl. Tavaly nyáron a nagy meleg miatt panaszkodtunk és a csapadékhiányom, most meg azért, hogy hideg van és sok csapadék. Szélsõségek mindig és voltak és lesznek is! Mi csak alkalmazkodni tudunk hozzá és elfogadni.
A sokak által hangoztatott globális felmelegedéssel most mi történt? Nem melegebbnek kellene lennie? E helyett már olyan cikkek jelennek meg a bulvár médiában, hogy 200 év leghidegebb nyara jöhet, mikor nem sokkal ezelõtt még elsivatagosodást szajkózták. Mindig az fújják fel nagyra amit aktuálisan gondolnak.
A legnagyobb gond szerintem a természetre ez:Link
Rengeteg gép ez odafenn, és ezt már semmilyen növényzet nem szûri meg amit ezek az utasszállítók kibocsátanak a légkörbe...
Hölgyek, Urak. Szerda után várható még felhõszakadás Budapest (Buda) környezetében?
Remélem ez a száraz, hideg, szeles idõ már nem tart sokáig. Mondjuk csak délutánig, amikor remélhetõleg a "lik" Szlovákia felõl ideér és kisüt a Nap végre. T is felaraszol és délután 5-7 között megérkeznének a zivatarok. Ez számomra egy szimpatikus forgatókönyv lenne ide K Pestre mára. Aztán még betalálhat egy-két zivatar a héten néhány 10mm csapadékkal, itt a közvetlen környezetemben (pár km-es körzet) a 100mm sem okozna gondot, ha nem egy napon belül jön mint 1995-ben. Bizony itt sikerült kimaradni az elmúlt idõszak nagy csapadékaiból. Hideg száraz idõ süvítõ széllel volt elég cserébe viszont. Nagyon hálás lennék az idõjárás felelõsnek ha netán olvassa a fórumot legyen kedves helyreállítani K Budapest csapadékmérlegét, köszönöm.
Nem tévedsz!
Biztos volt ilyen régen is, hogy egymás után ilyen szélsõséges évek voltak, mivel többszáz éves intervallumról beszélünk, a nagy számok törvénye alapján persze, hogy volt.
De ez nem jelenti azt, hogy ez a mostani idõjárás ne lenne szélsõséges!
Nem az a szélsõség, ami még soha nem volt, hanem ami negatív és pozitív irányban is erõsen kileng, pláne ha úgy van, hogy rövid idõn belül a két végletbe csap át.
Hogy a silányul feldolgozott adatok alapján éppen 5-10-15 mm-el megdõl-e a rekord vagy sem, nem annyira lényeges.
A múltban voltak kiegyenlítettebb és szélsõségesek idõszakok is, melegebbek, hûvösebbek, de egy dolog biztos.
A dinamikus nyugati áramlás szinte megszûnt létezni, helyette vagy anticiklonok terpeszkednek egyhelyben hónapokig, vagy ciklonok ragadnak be egy térségre és akkor meg esik vég nélkül.
Ez biztosan változás, mert korábban voltak zonális idõszakok, most meg teljesen eltûntek.
Biztos volt ilyen régen is, hogy egymás után ilyen szélsõséges évek voltak, mivel többszáz éves intervallumról beszélünk, a nagy számok törvénye alapján persze, hogy volt.
De ez nem jelenti azt, hogy ez a mostani idõjárás ne lenne szélsõséges!
Nem az a szélsõség, ami még soha nem volt, hanem ami negatív és pozitív irányban is erõsen kileng, pláne ha úgy van, hogy rövid idõn belül a két végletbe csap át.
Hogy a silányul feldolgozott adatok alapján éppen 5-10-15 mm-el megdõl-e a rekord vagy sem, nem annyira lényeges.
A múltban voltak kiegyenlítettebb és szélsõségesek idõszakok is, melegebbek, hûvösebbek, de egy dolog biztos.
A dinamikus nyugati áramlás szinte megszûnt létezni, helyette vagy anticiklonok terpeszkednek egyhelyben hónapokig, vagy ciklonok ragadnak be egy térségre és akkor meg esik vég nélkül.
Ez biztosan változás, mert korábban voltak zonális idõszakok, most meg teljesen eltûntek.
Hát, nagy a kísértés, hogy az ember igazat adjon neked.
De ha évszázadok távlatában nézelõdünk, nehezen tudunk most valami igazán szélsõségeset produkálni. Lász?
De ha évszázadok távlatában nézelõdünk, nehezen tudunk most valami igazán szélsõségeset produkálni. Lász?
Konkrétan mikor volt a múltban (nem a 17. században, hanem a huszadikban) olyan három év, amikor sorban dõltek a rekordok:
2010 - rekordmennyiségû csapadék, pusztító árvizek
2011 - szélsõséges aszály
2012 - rekord napfénytartam
2013 - 500 éves rekord dunai árhullám
Szélsõségek mindig voltak és lesznek, minden átlagolt érték voltaképpen a szélsõségek mediánértéke, ezt nem kell magyarázni. Itt a szélsõségek mértékén és egymásutániságán van a hangsúly véleményem szerint, vagy tévedek?
2010 - rekordmennyiségû csapadék, pusztító árvizek
2011 - szélsõséges aszály
2012 - rekord napfénytartam
2013 - 500 éves rekord dunai árhullám
Szélsõségek mindig voltak és lesznek, minden átlagolt érték voltaképpen a szélsõségek mediánértéke, ezt nem kell magyarázni. Itt a szélsõségek mértékén és egymásutániságán van a hangsúly véleményem szerint, vagy tévedek?