Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Még esett hozzá 3 mm, így már 9-nél járok, de délben el is állt az esõ. A radarok szerint megint nincs szerencsém, mert bekerültem egy hosszú délnyugat-északkeleti irányú nagyjából tõlem Gyõr nyugati részéig tartó csapadékmentes sávba,így valószínûleg mára vége is a dalnak,mert ahhoz rossz irányú az áramlás, hogy kikerüljek belõle.
Délkeleten pedig nagy eséllyel meglehet majd a 35 fok a jövõ hét elején. Az meg egyáltalán nem biztos, hogy rövid lesz a meleg periódus, a friss GFS szerint pl. 25-én menne ki az országból a 20 fokos T850. Igaz ez valószínûleg ORSC lesz, de arra azért jó, hogy ilyenkor még nem érdemes kijelentõ módot használni.
Az ECMWF-nek most kicsit elszállt a fõfutása, a fáklya melegebb idõt sejtet, igaz az is rövid ideig. Az mondjuk érdekes, hogy az OMSZ is vakon követi a fõfutást, szerintem a korábbi 29-33 fok sokkal helytállóbb volt hétfõre, mint a mostani 27-31 fok.
Az ECMWF-nek most kicsit elszállt a fõfutása, a fáklya melegebb idõt sejtet, igaz az is rövid ideig. Az mondjuk érdekes, hogy az OMSZ is vakon követi a fõfutást, szerintem a korábbi 29-33 fok sokkal helytállóbb volt hétfõre, mint a mostani 27-31 fok.
Hõséget még aláírnám hogy ne legyen, de hogy kánikula sem? Nem szeretsz tópartra, strandra járni? de ha te szeretsz rommá ázni egy zuhétól akkor nem szóltam
Hát ha délen lesz is 1-2 kánikulás nap, itt északabbra én nem látok sehol forróságokat. Végig 24-26 fok - számomra a legkellemesebb idõ, szóval szépen maradjon is ez így
GFS szerint is csak 3 napot kell kibírni 20+ T850-nel és 21-én már ki is takarodik innen a meleg. ECMWF szerint 18-án fog kulminálni a "hõhullám", de szerencsére még csak meg sem fogja közelíteni a 35 fokot a T. Én nem tartok hosszan tartó kánikulától. Hõségtõl pedig egyáltalán nem.
Az is szép! Itt megálltunk 67 mm-nél pár órával ezelõtt.Olyan 15-6 óra alatt jött le, így nem okozott különösebb gondokat. Azért az érdekelne, hogy mennyire érinti ez a területet tekintve kicsi, de sok csapadék az árvizet.
Flurries: azért az durva hogy nálad ilyen felhõzet van, itt meg megint õsz és október
Flurries: azért az durva hogy nálad ilyen felhõzet van, itt meg megint õsz és október
Dolgozik azér az 1600-as cape felettem(WRF szerint)
Jön is a kicsike abból a peremfelhõs fajtából
DNY felõl, ontja a villámokat meg a dörgéseket!
Laganus: elnézést! elírtam, de már javítottam 1600-ra
amúgy WRF-t szoktam nézni, nem szeretem a GFS nagy foltjait
Laganus: elnézést! elírtam, de már javítottam 1600-ra
Ha ledob, akkor majd felkelek..
Szeretem en is a kellemes meleget, de 30C feletti T-re nincs szuksegem. Persze nyilvan nem lehet majd meguszni, de minnel jobban mullik az ido ugye kevesebb az esely
Szeretem en is a kellemes meleget, de 30C feletti T-re nincs szuksegem. Persze nyilvan nem lehet majd meguszni, de minnel jobban mullik az ido ugye kevesebb az esely
"Nyár van, nyár, nyár,
Tarka lepke száll,
Tarka lepke száll virágra,
Zümmög száz bogár"
Tarka lepke száll,
Tarka lepke száll virágra,
Zümmög száz bogár"

Kezdeti fázisában.. talán ha kicsit keletebbre megy még látványos lehet, de szerintem lehet hogy jön a csapadék lassan..Azóta egyet azért idepörkölt, 2-3 km-re.
És melyik jobb egy két hetes meleg, esetleg kánikulai idõszak elõtt: a 6 mm 6 óra alatt, vagy a 25 mm 1 óra alatt?
Elég messze van nem veszélyes, de pillanatok alatt benõtte a stratus, már semmi nem látszik belõle.
Aztán óvatosan! Ezek a fölöttem gomolytorony, mellettem csapadéksáv zivatarok a legveszélyesebbek villámcsapás terén. Az ember azt hiszi ide nem csaphat, aztán pont fölötte alakul egy cb..
Nagyon komolyakat csapkod, igencsak tuba esélyes a szitu, kimegyek a mezõre.
Folyamatos heves záporok vonulnak, pontos mennyiséget majd otthonról, jelenleg Dákán vagyok.
Végre nálad is megtört a jég!
Nálunk a tegnap esti zivatar szép peremfelhõvel érkezett, amit linkeltek is. Az intenzitás nem volt annyira különös, de a lecsapó villámok ritka hanggal jártak.Számuk pedig kevés volt. Gyanúsan pozitív lecsapók voltak, riasztóbekapcsoló effektekkel. Valaki írta egyszer itt a fórumon hogy nem ágyúdörgés hatása volt, hanem inkább leszakadásrobbanás.
Nálunk a tegnap esti zivatar szép peremfelhõvel érkezett, amit linkeltek is. Az intenzitás nem volt annyira különös, de a lecsapó villámok ritka hanggal jártak.Számuk pedig kevés volt. Gyanúsan pozitív lecsapók voltak, riasztóbekapcsoló effektekkel. Valaki írta egyszer itt a fórumon hogy nem ágyúdörgés hatása volt, hanem inkább leszakadásrobbanás.
Akkor Nálad valóban felhõszakadás van az ittenihez képest, mert itt 1,5 órája is 3,6 mm volt a mérõ, meg most is 3,6 mm-en áll, és ebben a 1,5 órában végig esett 
"Csodálatos" intenzitással esik avagy "felhõszakadás" zalai módra: 6 óra alatt jött le 6 mm...
Már ez is komoly mennyiség, vajon még mennyi jön hozzá a mai nap?! [esõ]
Kíváncsi leszek rá!
Kíváncsi leszek rá!
Az a ló még csúnyán ledobhat Gabeszkám.
De szép volt a mai,nyelvtanilag parádés,szokásos kis hangulatkeltésed.
Friss,19 fokos a délelõtt.
Ámulva nézem az északnyugati csapadék adatokat.Rábatamásiban a locsolás nem lesz napi program a közel jövõben.
Friss,19 fokos a délelõtt.
Ámulva nézem az északnyugati csapadék adatokat.Rábatamásiban a locsolás nem lesz napi program a közel jövõben.
Bár nem volt komoly látvány itt sem, azért én elégedett vagyok a csapadék miatt. Hallottam sok dörgést is, villámok nem voltak látványosak, de hát ez van. Majd ha bejön a meleg, akkor lehetnek szép viharfelhõink nekünk is. 66 mm-nél tartunk este 7 óta.
Sok friss cella van, mind tõlem nyugatra, illetve az egyik felettem, abból eseget. Legalább néhány CG-t ideszórhatna az egyik, mert kezdek letargiába zuhanni.
Azért kíváncsi lennék, hogy milyen módszerrel mérik a 0-20, 0-50, 0-100 és az 50-100 centi közötti talajnedvességet Link ?!
Az intervallumon belül több ponton mért értékek átlagát veszik, vagy egy ponton mérik, vagy hogyan?
Próbáltam már rájönni, de volt hogy egyikre, volt hogy a másikra tippeltem volna.
Az intervallumon belül több ponton mért értékek átlagát veszik, vagy egy ponton mérik, vagy hogyan?
Próbáltam már rájönni, de volt hogy egyikre, volt hogy a másikra tippeltem volna.
Részemrõl is lezárva a téma: Link
Az elõzõ linkelésedet is néztem volna, de amikor néztem volna, akkor még csak egy spacer.gif volt ott.
Az elõzõ linkelésedet is néztem volna, de amikor néztem volna, akkor még csak egy spacer.gif volt ott.
Jóval keletebbre számolja még mindig ez a modell is a jelenlegi csapadékmezõket.Ezért is írtam korábban, hogy így nyugatabbra helyezõdhet a konvektív zóna is, s már ki is alakultak zivatarok tõlem ék-re.
Az elõbb néztem a talajnedvesség-térképeket, a mélyebb rétegek mindenütt telítettek, viszont a felsõ 0-50 cm-vel fõleg a Dunántúlon helyenként gondok vannak, úgy látom különösen a Balaton környékén kb. 40-50 mm esõ lejöhetne. Pozsonyban bezzeg egész éjjel szakadt, jó 55 mm esett le néhány óra alatt, ha tehetném, a felét rögtön odaadnám Nektek, ugyanis nálunk tényleg minden tocsog a sártól
Eszerint viszont lehet locsolás felétek is, bár korántsem olyan kiadós, mint nálunk Link
Nos, ha ennyire jól tudod, hogy nálunk mi van, akkor ugorj át hozzánk slagozni egyet, mert itt bizony már annyira száraz a talaj felsõ rétege, hogy locsolni kell.
Nem beszélve arról, hogy ma egész nap csak a kötõhártya-gyulladásos és száraz köhögõsöket fogadom....
Nem beszélve arról, hogy ma egész nap csak a kötõhártya-gyulladásos és száraz köhögõsöket fogadom....