Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Nem rég voltam kint, feltûnõen nagy a csend odakint, tiszta vihar elõtti csend van.
Nem tudom, ez az, nem ismerem az ottani állomásokat. Ja mutogat valamit estére, de a holnapi lesz a mi napunk.
Már ha nem kerülnek el megint és esnek szét elõttünk.
A 13 és 14 órai met.hu hõtõrképen azért eléggé kilóg ez a bajai 40, vagy 41 fok a környezetébõl...
A Becseinél nekem is éppencsak meggörbült és csak úgy, hogy levitték a ponthatárokat, pedig azt hittem, símán 4-es, 5-ös lesz.
---
Schneebergen korrekt jégesõ volt, baromi jól végig lehetett követni a kamerákon.
Nagyon durva ez a felhõalap. Link Ha gyakran frissíti az ember, látszik a rotálás.
Szerinted lehetséges?..
A GFS ide is jó lenne estére, illetve éjszakára..
Akkor most már félve, de megkérdem a kemecsei 36.8 fok lehetséges?
A GFS ide is jó lenne estére, illetve éjszakára..
Akkor most már félve, de megkérdem a kemecsei 36.8 fok lehetséges?
Én a Sümegi-Unger duó ténykedése miatt tettem le arról, hogy elvégezzem a geográfus szakot...
De Becsei Józsi bácsi is keményen meghazuttolta magát: amilyen jópofa volt elõadásokon, annyira gennyláda volt a vizsgákon.
De Becsei Józsi bácsi is keményen meghazuttolta magát: amilyen jópofa volt elõadásokon, annyira gennyláda volt a vizsgákon.
Erdekes, hogy ennyire hasonlitanak a jelzöszámok a két esetben.
Brekk: ha már te is ki vagy tikkadva a höségtöl, akkor itt a vég...
2 nap múlva kellemesebb napközbeni léghömérsékleteid lesznek, 3-4 nap múlva talán már a szobabútorok és belsö falak is lehülnek...
Brekk: ha már te is ki vagy tikkadva a höségtöl, akkor itt a vég...
2 nap múlva kellemesebb napközbeni léghömérsékleteid lesznek, 3-4 nap múlva talán már a szobabútorok és belsö falak is lehülnek...
Tegnap a napijelentés szerint 5 állomáson kerekített 40, 12-n 39 volt a Dunántúlon és 3 kerekített 39 a Dunától keletre. Arra nem számítottam, hogy pl. Óvár,Fehérvár,Pápa vagy Káld nem méri be a 40-et (én bemértem). Ma is rettenet meleg van országszerte, de a keleti gomolyosodás szerintem nem nagyon engedi 39 fölé a T-t, nálunk viszont meglepõek Ény-on a 35 fokok, de felhõ híján nem annyira.
Megnéztem, hogy Pápán mit jegyeztem fel 2007-ben. Akkor 11 napos volt a hõhullám júl.14. és 24. közt. A 11 hõségnapból 7 volt forró 15-21 közt. 30 (24-én) és 39 fok (20-án) közt voltak a maxok és és 14-23 közt a minimumok. Most elsejétõl 10-ig fog tartani a hõhullám (holnap még 30 lesz a max, nem hiszem, hogy 35-rõl 8-ig 30 alá megy), csak egy nappal rövidebb. A max-ok 30(31?)-40 közt váltakoztak most és a 10 hõségnapból most is 7 forró lett. A minimumok 15-24 fok közt váltakoztak. A napi max-ok átlaga 2007-ben 35,45 fok volt, most 2013-ban kb 35,20-35,40 fok lesz.
A lényeg: a két hõhullám lefolyása, mértéke szinte azonos lett Pápán.
Megnéztem, hogy Pápán mit jegyeztem fel 2007-ben. Akkor 11 napos volt a hõhullám júl.14. és 24. közt. A 11 hõségnapból 7 volt forró 15-21 közt. 30 (24-én) és 39 fok (20-án) közt voltak a maxok és és 14-23 közt a minimumok. Most elsejétõl 10-ig fog tartani a hõhullám (holnap még 30 lesz a max, nem hiszem, hogy 35-rõl 8-ig 30 alá megy), csak egy nappal rövidebb. A max-ok 30(31?)-40 közt váltakoztak most és a 10 hõségnapból most is 7 forró lett. A minimumok 15-24 fok közt váltakoztak. A napi max-ok átlaga 2007-ben 35,45 fok volt, most 2013-ban kb 35,20-35,40 fok lesz.
A lényeg: a két hõhullám lefolyása, mértéke szinte azonos lett Pápán.
Lehet öregszem és ezért nem bírom a 31,5 fokos lakást.
Könyörgöm, jöjjön már azaz átkozott HIDEGFRONT!!!
Könyörgöm, jöjjön már azaz átkozott HIDEGFRONT!!!
Egyáltalán nem radarhiba. Tõlem jól látszik ÉK felé a folyamatosan fejlõdõ torony...
Magam részérõl már annak is örülök, hogy nem Szlavóniában van az eddigi események súlypontja, mert attól égnek áll a hajam. Ebbõl még sokminden lehet. Egyébként stabil Edge vételisebesség mellett van internet.
Szép kis 65 dBZ-es cella van az osztrákoknál. Közben megvan már az elsõ zápor is az országon belül Tatabánya környékén, ha egyáltalán zuhanás közben nem párolgott el az összes csepp.
(vagy csak radarhiba?)
Még mindig kétségeim vannak, hogy kapunk-e ebbõl a frontból zivatart, vagy egyáltalán csapadékot. Talán, holnap éjszaka? Ebbõl megint, hogy eltûnt minden, pedig ígéretesnek látszott néhány napja, ejj... Link De nem írom le még a mai napot se, plusz a hétvégét. Meglátjuk mi lesz belõle. ÉNy-iaktól várjuk a szupercellás fotókat.
szerk.: eddig hol tartunk hõmérséklet ügyileg és hol mérték/mérik?

Még mindig kétségeim vannak, hogy kapunk-e ebbõl a frontból zivatart, vagy egyáltalán csapadékot. Talán, holnap éjszaka? Ebbõl megint, hogy eltûnt minden, pedig ígéretesnek látszott néhány napja, ejj... Link De nem írom le még a mai napot se, plusz a hétvégét. Meglátjuk mi lesz belõle. ÉNy-iaktól várjuk a szupercellás fotókat.
szerk.: eddig hol tartunk hõmérséklet ügyileg és hol mérték/mérik?
Mára a vártnál ramatyabb lett a helyzet, mert itt már kerekítve megint forró nap van (34,
és a zivatarfelhõk még messze az osztrák,szlovák,szlovén és bosnyák hegyeken tanyáznak. Túl száraznak és forrónak láttam de. a helyzetet du-i zivatarokhoz, de a Bakony felett megjelenõ congestusok már jelzik, hogy valami megindult...
Nekem sem tetszik, sõt enyhe dk-i beütést is látni rajta. Amíg ez nem változik, vagy nem forog b,s tér ki keletre egy szupercella, addig sok esélyünk nincs.
Sutom: köszi!
Közben elértük a 34 fokot, enyhe északkeleties széllel...
Sutom: köszi!
Közben elértük a 34 fokot, enyhe északkeleties széllel...
Nekem egyik kedvencem volt a kartográfia.
Viszont a Makra-féle meteorológia alapjai kifejezetten megrémisztett, úgyhogy inkább mentem forgalmat számlálni a -10-ben 2x2 órára.
---
Kicsit ellaposodtak a gomolyok, de a vártnál több nedvesség van a légkörben, ezt a gomolyok és a középmagas felhõkavalkád bizonyítja.
Szerintem most nem a Coontac által említett hegyrû levánszorgás/terjedés várható, hanem "alattomos" módon elkezdhet összekapcsolódni néhány izolált cella az északnyugati eseményekkel. A mûholdon már most felfedezni vélek kapcsolatot a felvidéki tömbök és az alföldi gomolyosodás között... Valamiféle nedvesség-konvergencia/szállítószalag húzódhat most rajtunk.
---
Kicsit ellaposodtak a gomolyok, de a vártnál több nedvesség van a légkörben, ezt a gomolyok és a középmagas felhõkavalkád bizonyítja.
Hát nekem nincs analízis a tarsolyomban, de ebbõl gondoltam, meg szerintem Bálint is Link
Jaa, én meg pont a kelet felé tartóra gondolok.
Lassan, de araszolgat a határ felé, már ha kibírja.
Takt.: 38,6 °C, a Tmax eddig 39,1 °C. 4 tizeddel a tegnapi alatt. Gondolhattam volna, hogy ez lesz.
Takt.: 38,6 °C, a Tmax eddig 39,1 °C. 4 tizeddel a tegnapi alatt. Gondolhattam volna, hogy ez lesz.
Eszébe sincs
Olyan béna ez a D-É-i áramlás, hogy szinte hihetetlen, csak nevetni tudok rajta, alig-alig emlékszem ilyesmire egy fronntal kapcsolatban
Az a probléma, hogy jelenleg sem Szlovén területen, sem pedig DK Ausztriában nincs elégséges szélnyírás szupercellához...
Bár most nézem, hogy DK Ausztria határeset
fool: itt egy kicsit részletesebben látszik: Link
Bár most nézem, hogy DK Ausztria határeset
fool: itt egy kicsit részletesebben látszik: Link
Úgyértem hgoy a levált rész megy nyugati irányba
D az alapcella továbbra is alig mozdult ki felénk.
Az iránya jónak jó, de tuti szétesik, amint meglátja a Magyarország táblát.
Szlovén radaron mintha levált volna egy darabka és az menne nyugatra.
A szlovénoknál az tuti szupercella, majdnemhogy egyenesen nyugat felé vette az irányt.
Szia Béla! Az a bajai állomás sztem. picit felülmérhet. A régi laktanya beton szelvényes útjai és a földi antenna sor éjszaka úgyis tárolták a hõt.
Így lesz szuper viharból lengedezõ hûvösebb Ény.-i szél.
.Remélem nem lesz igazom és ömleni fog az esõ [esõ] [esõ] , marhára kellene.
Jól bemelegedett a nyugati rész is. És még bõ két óra van tovább melegedni. Félõ száraz lesz ez a front is mint az elõzõ.
Micsoda áradatot váltottam ki
)) Hát ajánlom neki, hogy forogjon be!
Sutom: igen, kb a Balatonnál kellene, hogy keletkezzenek
A nagyobb felbontású modellek által mutogatott helyi keletkezések szerintem esélytelenek. Kinézve az ég csont száraz és sárgállik a homoktól.
Flurries: Gyõr eddig mindenbõl jobban jött ki, mint mi, szóval hajrá
Sutom: igen, kb a Balatonnál kellene, hogy keletkezzenek
Flurries: Gyõr eddig mindenbõl jobban jött ki, mint mi, szóval hajrá
A semmibõl két óra alatt Cu.medik kerekedtek, de elszórtan. Elaléltam kicsit a fõzéssel, és csak hallom, hogy pattog a terasz alu-vas profilja, mert árnyék vetõdött rá.Hûlt.
T.max:37,0 eddig. Most visszament 36,3-ra.
De.10 óra után voltam egy dohányboltban, az amúgy is meredek 5 lépcsõ mellé tettek alu-nikkel fogódzkodót,hát majd lesüt a kezem olyan forró volt. Inaltam is gyorsan felfelé.
T.max:37,0 eddig. Most visszament 36,3-ra.
De.10 óra után voltam egy dohányboltban, az amúgy is meredek 5 lépcsõ mellé tettek alu-nikkel fogódzkodót,hát majd lesüt a kezem olyan forró volt. Inaltam is gyorsan felfelé.
Szerintem úgy lesz, hogy pont estére, mire megszûnik a talajalapú konvekció akkorra válik a légkör aktuálissá, és azért nem lesz semmi, illetve holnap mire beindulna a konvekció akkorra már front mögött leszünk azért nem lesz semmi. Vagyis akár totálisan ki is maradhatunk belõle. a nyugati és keleti határszél lehet jó, és jó esély lehet rá, hogy az ország legnagyobb része kimarad. A front legalább 150 km-el van nyugatabbra, mint ahogy a modellek várták. Hm hm hm...
Ez elég fail, viszont benne lehet a pakliba, hogy hullámzó jelleget ölt és nem vagy alig mozdul kelet felé, és akkor viszont cifra helyzet lehet éjszaka + holnap napközben. Ki melyikre szavaz?
Most már Pozsonyban is csak változó irányú szél lengedez, úgyhogy hamarabb, mint este már nem fog befújni.
Komoly gócok alakultak ott ki. Kár, hogy azokból elõbb lesz Angliában zivatar, mint nálunk.
Egyelõre borzalom az áramlás
Majd bejön az pillanatok alatt és zuhan vagy 3-4 fokot a T. Az már tuti, hogy a 31 fokos Kisalföldi maximumot elbuktam