Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Ha már nyári napok sorozata: Kecskemét reptéren július 2. óta minden napon legalább 25,0 fokig emelkedett a hõmérséklet, a mai tehát egyhuzamban a 44. Az évben pedig mindösszesen a 72., így, ha minden jól megy, idén talán valahol 100-110 között végezhetünk, nem pedig 120 közelében, mint tavaly.
Az éjszakai csapadék amúgy 0,1 mm volt, ezzel a július-augusztusi, vagyis 45 napi összegünk 6,5 mm. 5 mm-t elérõ napi összeg utoljára június 23-án fordult elõ.
Az éjszakai csapadék amúgy 0,1 mm volt, ezzel a július-augusztusi, vagyis 45 napi összegünk 6,5 mm. 5 mm-t elérõ napi összeg utoljára június 23-án fordult elõ.
Közép-Európa szerte 3-4 fokos negatív eltérés a sokévi átlaghoz képest. Azért mondom, hogy esti mese, mert amikor rámegyek, mindig mást és mást mutat
Dél és délkelet felé szép csapisávok vannak, irígykedve nézem azokat a virgákat, Mezõhegyes és Battonya jó kis zuhanyozásban részesül ezen a délelõttön.
Pozsonyban tegnap reggel volt egy 15-perces valamit érõ zápor, csodálatos szivárvány kíséretében, kb. 1-1,5 mm jöhetett le, azóta itt is a szenvedés megy, borult idõ, idõnként 1-2 csepp esõ. Szép, hogy egy helyben toporog a front, de mit ér õkelme, ha szinte teljesen meddõ?
Folytatás: a hõmérséklettel immár nem lesz baj (hacsak nem számítjuk a hét végi kérészéletû kánikulát, viszont a csapadékfáklya továbbra is szinte csontszáraz. Bezzeg majd télen ismét beindul(hat)nak a hóágyúk.
Végül elõrehozott esti mese helyett egy kis CFS: enyhe október/november, átlagos december, jéghideg január, majd enyhe február a szezonális modell aktuális kínálata. Még jó, hogy ennyire konzisztens
Folytatás: a hõmérséklettel immár nem lesz baj (hacsak nem számítjuk a hét végi kérészéletû kánikulát, viszont a csapadékfáklya továbbra is szinte csontszáraz. Bezzeg majd télen ismét beindul(hat)nak a hóágyúk.
Végül elõrehozott esti mese helyett egy kis CFS: enyhe október/november, átlagos december, jéghideg január, majd enyhe február a szezonális modell aktuális kínálata. Még jó, hogy ennyire konzisztens
Itt Becsehelyen 6 mm esõ volt, de Zala megye nyugati felén 10-15-20 mm-ek estek, Tormafölde 15, Lenti 20 mm.
És jön a következõ adag, az olasz zivatarok maradványa nyomul fel az Alpok védelmében Link
És jön a következõ adag, az olasz zivatarok maradványa nyomul fel az Alpok védelmében Link
Nézd meg mekkora esõ volt a Belvárosban!
Link
27 fokos irodában, nyitott ablaknál, a 70-80%-os páratartalom igencsak kellemetlen.
27 fokos irodában, nyitott ablaknál, a 70-80%-os páratartalom igencsak kellemetlen.
Itt is pötyögött egész éjjel szinte,de a föld teteje alig lett nedves. De a levegõ nagyon jól felfrissült!
1 mm csapadék azért megint összejött valahogy...
Továbbra sem kell bárkaépítéssel foglalatoskodnunk.
Továbbra sem kell bárkaépítéssel foglalatoskodnunk.
Szépet!
Nem akar összejönni ez az esõnek nevezett valami, egyelõre csak pötyörgés, csepergés fordult elõ, tegnap sem volt komolyabb csapadék.
Azt a 20°C-ot Ény-ra kicsit kevésnek találom, lesz az 23-24 is, nyugaton-délnyugaton lesz inkább hûvös...
Nem akar összejönni ez az esõnek nevezett valami, egyelõre csak pötyörgés, csepergés fordult elõ, tegnap sem volt komolyabb csapadék.
Azt a 20°C-ot Ény-ra kicsit kevésnek találom, lesz az 23-24 is, nyugaton-délnyugaton lesz inkább hûvös...
Itt nem esett olyan sok (3,2 mm), de jún.24. óta nem esett ilyen eget rengetõ mennyiség. 50 napig tartott a rémálom, ez alatt 4,8 mm esett, most az 51. napon megtört a jég, de úgy látom még lesz talán folytatás és végre 23 fokra a lakás is lehûlt. Egyébként az 50 nap csúcstartója nálam aug. 8. volt 1,8 mm/24 órás nem éppen felhõszakadásnak nevezhetõ mennyiséggel.
Itt is csak 1.8mm esett, egy éjfél-1 óra között áthaladó heves csapadékot okozó tömbbõl.
3,5 mm esett, itt is pincék áztak be, az árkok dugulásig megtelve, az udvar olyan mint egy tenger....úristen mi lesz velünk.....
Uramisten, legalább 38 másodperce záporozik
Extázis!
szerk: már gyengül
szerk: Télember ( Link ), köszi az adatokat
szerk: már gyengül
szerk: Télember ( Link ), köszi az adatokat
Itt még mindig 0,0mm. Ha mai napon is ilyen szenvedõsen pár perces talajnedvesitõ csepergések lesznek, akkor sokra nem megyünk. Legalább nem sülünk meg, mint egy hete.
Akkor mi jobban jártunk,itt 2.2mm esett,és most is csepereg.Bár ez sem valami egetrengetõ!
Eddig megvan a 0,5 mm.
Ma is "kiadós" záporok néznek ki erre felé.
Legalább meleg nincs és a szobát ki lehet hûteni a már elviselhetõ 24 fokra.
Csapadék meg ha elõbb nem télen úgy is lesz.
Talán csak B.Pesten rosszabb a 0-100 cm talajnedvesség.
Legalább meleg nincs és a szobát ki lehet hûteni a már elviselhetõ 24 fokra.
Csapadék meg ha elõbb nem télen úgy is lesz.
Talán csak B.Pesten rosszabb a 0-100 cm talajnedvesség.
Az egészet nem láttam a radaron, hogy mibõl jön ez le, de lehet, hogy már csak nekem van begyógyulva a szemem. 
Közben itt a második felvonás. sima esõ, kis szél.
2.5-edik felvonás, nagycseppes 2.0 némi széllel
Lehet a végén csak lesz valami érdemi mennyiség is?!
Na, maradjunk annyiban, hogy váltakozó intenzitás van valahol a semmi és a közepes között a két végletben. Közötte nincs semmi.
Közben itt a második felvonás. sima esõ, kis szél.
2.5-edik felvonás, nagycseppes 2.0 némi széllel
Itt egybõl nagy cseppes záporral nyitott és még tart.
Na, az elsõ kör itt is ennyi volt.
Na, az elsõ kör itt is ennyi volt.
Egybõl jéggel indul. Ezt most azért így nem kellett volna.
Szerk.: Gyorsan átment nagycseppes záporrá. Így már azért barátibb.
Szerk2.: Le is csendesedett. Radart nézve azt sem látom, ez most mibõl van. De mindegy is. Jó, hogy van.
Szerk3.: Ennyi is volt. Mintegy 4 perc, ha jól néztem az órát.
Szerk.: Gyorsan átment nagycseppes záporrá. Így már azért barátibb.
Szerk2.: Le is csendesedett. Radart nézve azt sem látom, ez most mibõl van. De mindegy is. Jó, hogy van.
Szerk3.: Ennyi is volt. Mintegy 4 perc, ha jól néztem az órát.
Volt egy porelverõ záporunk, de ennyi szokás szerint, mérhetõ mennyiség megint nincs.
Most pont a város felett pattant ki egy cella, abból lesz azért még pár mm.
Teljesen leállt a korábban még tomboló szél.
A szlovén-horvát-magyar hármashatár közelében, közvetlenül a határ mellett Kerkaszentkirály, Lovászi településeken a múltkori péntek esti zivatar 45-55 mm-t pakolt le, most 15 mm volt ott, azaz néhány nap alatt 60-70 mm csapadékot kaptak.
Teljesen leállt a korábban még tomboló szél.
A szlovén-horvát-magyar hármashatár közelében, közvetlenül a határ mellett Kerkaszentkirály, Lovászi településeken a múltkori péntek esti zivatar 45-55 mm-t pakolt le, most 15 mm volt ott, azaz néhány nap alatt 60-70 mm csapadékot kaptak.
Valóban nem volt olyan intenzív esõ, mint ami a radarjelbõl várható volt, de Tormaföldén azért lejött 9 mm.
Délnyugatira kezd fordulni az áramlás, remélem lesz még.
Ksasi!
Jól nézett ki eleinte valóban, aztán az északi szél kinyírta, de legalább esõt kaptunk belõle.
Délnyugatira kezd fordulni az áramlás, remélem lesz még.
Ksasi!
Jól nézett ki eleinte valóban, aztán az északi szél kinyírta, de legalább esõt kaptunk belõle.
Igen, Laci, beszéltünk errõl.
Ma nem volt idõm, de én is utána fogok járni. A 45. nyári nap nálam is necces....
Ma nem volt idõm, de én is utána fogok járni. A 45. nyári nap nálam is necces....
kb 2-3 napra:-) Szombattól legalább 3 napig lesznek újra.
Siófok 44 nap nyári nap Télembernél. Beszéltünk, és megpróbáltam utánanézni. A 44 nap szép szám, de volt ennél több is, de a mérések változása miatt azért ezt nem teszi lehetõvé, mármint, hogy pontosan tudjam. Ami biztos, hogy Szombathelyen 1992-ban már hasonló volt mérési körülmény és ott egyfolytában 48 napi volt a maximum 25 fok felett. Azonban az adatsor alapján 1947-ben volt a legtöbb nyári nap 103 nappal ott.
A gond ott kezdõdik, hogy pl 1936-ig fõterminust adtak meg legtöbb alakommal, sajnos nagyon sok helyen a tényleges maximum hiányzik, vagy másol klímafüzetben van megadva továbbá kb 1950-es évekig, sõt talán késõbb is 06-18 UTC majd 18-06-os UTC volt megadva, így a mostani méréseket nagyon nem egyszerû összehasonlítani.
Ami valószínû, hogy az Alföldön kb a maximum olyan 60-65 nap lehet egyfolytában a pl Szombathelyen ez a 48 nap akár rekord is lehet, Siófokon is kb 50 nap körüli érték lehet a maximum ha a mostani mérési körülményeket nézem.
Így az idei 44 nap igen elõkelõ érték.
Sajnos az északi országrész legalábbis itt erre is alkalmatlan de egy 50 nap itt is rekord lehet már, no nálam messze nincs annyi, 31 napnál járok ami szép, de ez simán felülmúlható, és holnap már nem lesz nyári nap, illetve kicsi az esélye, hisz este már 23,8 fokot mértem.
Siófok 44 nap nyári nap Télembernél. Beszéltünk, és megpróbáltam utánanézni. A 44 nap szép szám, de volt ennél több is, de a mérések változása miatt azért ezt nem teszi lehetõvé, mármint, hogy pontosan tudjam. Ami biztos, hogy Szombathelyen 1992-ban már hasonló volt mérési körülmény és ott egyfolytában 48 napi volt a maximum 25 fok felett. Azonban az adatsor alapján 1947-ben volt a legtöbb nyári nap 103 nappal ott.
A gond ott kezdõdik, hogy pl 1936-ig fõterminust adtak meg legtöbb alakommal, sajnos nagyon sok helyen a tényleges maximum hiányzik, vagy másol klímafüzetben van megadva továbbá kb 1950-es évekig, sõt talán késõbb is 06-18 UTC majd 18-06-os UTC volt megadva, így a mostani méréseket nagyon nem egyszerû összehasonlítani.
Ami valószínû, hogy az Alföldön kb a maximum olyan 60-65 nap lehet egyfolytában a pl Szombathelyen ez a 48 nap akár rekord is lehet, Siófokon is kb 50 nap körüli érték lehet a maximum ha a mostani mérési körülményeket nézem.
Így az idei 44 nap igen elõkelõ érték.
Sajnos az északi országrész legalábbis itt erre is alkalmatlan de egy 50 nap itt is rekord lehet már, no nálam messze nincs annyi, 31 napnál járok ami szép, de ez simán felülmúlható, és holnap már nem lesz nyári nap, illetve kicsi az esélye, hisz este már 23,8 fokot mértem.