Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
A számból vetted ki a szót..
Meglásd, kemény telünk lesz, nem árt idõben felkészülni rá
De rég tetted tiszteletedet itt,kolléga !
Hiába no,közeledik a tél
A paradicsom, sütõtök beéréséhez jól jönne egy min. egyhetes nyárias 30 fok közeli periódus 3-4 héten belül mérsékelt csapadékmennyiség után és erre látok leginkább esélyt. Ami az adatokból szembeötlik nekem,hogy a márciusi melegrekordok gyakrabban a 19-20 század fordulóra datálódnak, és most feltünõen sok a hidegrekord ugyanekkor, viszont az õszelõi melegrekordokban erõsek vagyunk (2008 szept 7 37,6 azért figyelemreméltó, kérdés idén beállíthatunk -e még hasonlót, ha még lesz némi csapadék, alígha... bár itt eddig alíg 5 mm esett az utóbbi napokban így környékünkön egyelõre nem túl jelentõs tényezõ az invezió, jobb esélyekkel pályázunk)
Szerintem nagyon kockázatos ilyen elhamarkodott kijelentéseket tenni..
Nagyon szélesre veszed az elfogadási tartományt, gyakorlatilag szinte mindent elfogadsz. 1918.09.25-én Túrkevén 35,1 foknál nem lehetett melegebb (nem tudom mennyi volt), akkor, ha a szomszéd állomás 3 fokkal többet mért 33 km-re, az erõsen elgondolkodtató.
Hosszas elemzés után arra jutottam, hogy holnap vagy lesz zivi, vagy nem!
Vélemény?
Vélemény?
Ide csak 14-et, de az elmúlt három napra is várt vagy 25-öt és csak alig ötöde jött le, lehet holnap sem lesz másként...
Az szép, itt alig esett. 1.8mm esett ma, összesen eddig 4.9mm. Na majd holnap, talán.
Egyelõre ezek vannak amik fent vannak a honlapon.
Link
-16,8, és -17,0 Túrkeve, de elõfordulhat, hogy pl Mezõhegyes, vagy Szerep, Gyula alacsonyabb értéket mért de ezek már eléggé szélsõségesek, de még nem tudtam átnézni azt az évkönyvet, természetesen észbe van és fel lesz véve:-) Még ott gyanús olyan, hogy Szamosangyalos meg természetesen Vásárosnamény, hogy pont akkor mért-é azt nem tudom, megnézem, én is kíváncsi vagyok, mint pl 1925 decemberére.
Igazából ezzel gyakorlatilag ki is fújt a tél, gyorsan ránk ijesztett, és vége is volt sõt az 1920-21-es tél az egyik legenyhébb volt, a 20. században.
Ott pont a november volt a leghidegebb.
Budapest közepe: november -0,3, december 1,6. január 3,4, február 0,8 fok. Így a tél ott végleg megadta magát:-)
Link
-16,8, és -17,0 Túrkeve, de elõfordulhat, hogy pl Mezõhegyes, vagy Szerep, Gyula alacsonyabb értéket mért de ezek már eléggé szélsõségesek, de még nem tudtam átnézni azt az évkönyvet, természetesen észbe van és fel lesz véve:-) Még ott gyanús olyan, hogy Szamosangyalos meg természetesen Vásárosnamény, hogy pont akkor mért-é azt nem tudom, megnézem, én is kíváncsi vagyok, mint pl 1925 decemberére.
Igazából ezzel gyakorlatilag ki is fújt a tél, gyorsan ránk ijesztett, és vége is volt sõt az 1920-21-es tél az egyik legenyhébb volt, a 20. században.
Ott pont a november volt a leghidegebb.
Budapest közepe: november -0,3, december 1,6. január 3,4, február 0,8 fok. Így a tél ott végleg megadta magát:-)
Szépen körbe lövöldöztek a záporok minket ma is, Lovászpatonán 15mm,nálam a faluban 1,5mm . Téten-Gyömörén és Nagydémen igazi felhõszakadás!! Sõt most este még a Bakonyalján is jókora záport jeleztek Szücsi barátaim. Hümm-Hümm... izé, szóval jöhet ide MÉÉÉG!!! [esõ] [esõ]
Igen ezeknek mint a mai méréseknek biztosan volt hibájuk, így kell ezeket elfogadni. No most az OMSZ 1870-tõl végzi a feldolgozást és fogadja el ezeket. Többnyire már ellenõrzött évkönyvben szereplõ adatok. Én gondosan körbenézem mi a szituáció és így veszem fel a listámra ami elfogadható. De hangsúlyozom a mostani hõmérõház kb 0,7 fokot mér fölé, így ezekben is voltak biztosan nem pontos értékek. Egy-egy nagyon kiugrót törülni kell, de pl itt van az 1918-as hõhullám, így nézett ki:
1918.09.23: 35,0 Túrkeve
09.24: 35,0 Pécs
09.25: 35,2 Pécs , 32,9 Budapest és az bizonyos Szerep mely 37,8 fokot mért, így elfogadható.
Szóval forró nap sorozat volt ott abban az évben.
Így néztünk ki:
Link
Link
Nem rossz a 20 fok az Alföld felett:-)
1888: Link
1890: szeptember: Link
Így elvileg elfogatható adatok, tényleg nagyon magas volt a hõmérséklet.
1918.09.23: 35,0 Túrkeve
09.24: 35,0 Pécs
09.25: 35,2 Pécs , 32,9 Budapest és az bizonyos Szerep mely 37,8 fokot mért, így elfogadható.
Szóval forró nap sorozat volt ott abban az évben.
Így néztünk ki:
Link
Link
Nem rossz a 20 fok az Alföld felett:-)
1888: Link
1890: szeptember: Link
Így elvileg elfogatható adatok, tényleg nagyon magas volt a hõmérséklet.
Tegnap eszembe jutottál, amikor 1920 október végének makroszinop és a 850-es reanal térképeit nézegettem
Igaz, az a sötét oldal, de onnan nincs valami ígyencséged?
Nem kötözködés, csupán érdeklõdés szintjén kérdem tõled, hogy egy 1888-as barcsi, vagy 1890-es szentmargitpusztai adat mennyire tekinthetõ megbízhatónak, ill. milyen körülmények között mérhették ezt? Összevethetõk a mai szabványos körülmények között mért adatokkal?
Egyébként tényleg döbbenetes adatok! Fõleg egy szeptember végi 37,8°C !
Egyébként tényleg döbbenetes adatok! Fõleg egy szeptember végi 37,8°C !
Én viszont továbbra sem bánnám, ha elmaradna tél és végig nyár maradna, de nem ilyen éghajlaton élek:-)
Az viszont ritka, hogy még szeptemberben nem lesz erõs felmelegedés, sõt október közepéig gyakorlatilag bármikor elõfordulhat 30 fok közeli hõmérséklet, így ez egyáltalán nem szokatlan esemény.
Véleményem szerint is lesz még jó elõoldal, de az inverzió, hajnali ködök párásság már sokat fog majd a dolgon bár ha jól kiszáradunk akkor nincs gond.
Néhány durva érték szepteberbõl és októberbõ:
1956.09.02: 38,3 Szarvas
1890.09.03: 38,9 Hódmezõvásárhely
1946.09.09: 38,6 Gyula
1947.09.17: 37,6 Nagytétény
1947.09.21: 36,2 Pápa
1918.09.25: 37,8 Szerep
1932.09.30: 34,0 Szeged
1888.10.03: 30,3 Barcs
1935.10.05: 31,2 Szentmargittpuszta
1935.10.06: 32,4 Szarvas
Szóval van néhány finomság ezek nem nagyon ismertek de lesz még ezektõl is extrémebb:-)
Az viszont ritka, hogy még szeptemberben nem lesz erõs felmelegedés, sõt október közepéig gyakorlatilag bármikor elõfordulhat 30 fok közeli hõmérséklet, így ez egyáltalán nem szokatlan esemény.
Véleményem szerint is lesz még jó elõoldal, de az inverzió, hajnali ködök párásság már sokat fog majd a dolgon bár ha jól kiszáradunk akkor nincs gond.
Néhány durva érték szepteberbõl és októberbõ:
1956.09.02: 38,3 Szarvas
1890.09.03: 38,9 Hódmezõvásárhely
1946.09.09: 38,6 Gyula
1947.09.17: 37,6 Nagytétény
1947.09.21: 36,2 Pápa
1918.09.25: 37,8 Szerep
1932.09.30: 34,0 Szeged
1888.10.03: 30,3 Barcs
1935.10.05: 31,2 Szentmargittpuszta
1935.10.06: 32,4 Szarvas
Szóval van néhány finomság ezek nem nagyon ismertek de lesz még ezektõl is extrémebb:-)
Itt eddig ez a ciklon a maival együtt 4,5 mm-t hozott össze (4,2+0,2+mai eddig 0,1 mm). Más nincs hátra mint elõre, várjuk a holnapi napot. Aztán meg a holnaputánit!
Hihetetlenül megdöbbentõek a városunk méretei, és egy-egy ilyen cella csapadékeloszlása.
Munkahelyemrõl perceken keresztül nem tudtam kijönni, mert erõs felhõszakadásszerû intenzitással tolta.
Nálam itt Gyõr-Ménfõcsanakon megint csak csapadéknyomra futotta. Idén már sokadszorra...
Munkahelyemrõl perceken keresztül nem tudtam kijönni, mert erõs felhõszakadásszerû intenzitással tolta.
Nálam itt Gyõr-Ménfõcsanakon megint csak csapadéknyomra futotta. Idén már sokadszorra...
Na, akkor leesett nálatok egy bõ havi azonnal 
Itt az aug. 12.7 mm eddig, ami az elmúlt 12 hónap legsoványabb havi termése, a 2. helyen július áll 13 mm-el (aug.-nak még van kis esélye). Hiába van 2013 évesben 572 mm, attól még szikla kemény a föld és a fû kiégve.
Itt az aug. 12.7 mm eddig, ami az elmúlt 12 hónap legsoványabb havi termése, a 2. helyen július áll 13 mm-el (aug.-nak még van kis esélye). Hiába van 2013 évesben 572 mm, attól még szikla kemény a föld és a fû kiégve.
Egyébként nemrégiben még világosban hatalmas tornyok voltak a nyugati és északi horizonton mindenfelé, most nézem, hogy egy stabil piros pacni jön erre Link
Az bizony szupercella!
Északnyugati áramlással halad, míg a többi csapadéktömb délnyugatival.
Az bizony szupercella!
Északnyugati áramlással halad, míg a többi csapadéktömb délnyugatival.
Ez kis cella nagyon izmos tõlem nyugatra és újra erõre ébred, még a végén elér. Áramlása jó és jól is néz ki innen:-) Már közel van.
A csapadék napi bontásban a következõ volt nálam az elmúlt négy napban: 8+6+1+11mm (utolsó adat kedd eddig), összesen 26 mm. Kiadósnak mondható. Az országban nem sok hely lehet már, ahol az elmúlt négy napban 5 mm alatt maradtak.
Az elmúlt órában vonult át felettem egy kiadós zápor, távoli halk dörgésekkel. A radar szerint tõlem délre vonult el a mérgesebb része.
Floo: engem majd a Grönland látogatásra vigyél magaddal!
Az elmúlt órában vonult át felettem egy kiadós zápor, távoli halk dörgésekkel. A radar szerint tõlem délre vonult el a mérgesebb része.
Floo: engem majd a Grönland látogatásra vigyél magaddal!
Ez jó eséllyel az volt!
Thermometer!
Én már egy ideje figyelem, nem a mostani modellfutások miatt, de szerintem lesz még egy Afrika-látogatás.
Hosszú idõ óta egybevágnak a modellek: holnap komoly esõ, csütörtök csapadék nélkül!
Thermometer!
Én már egy ideje figyelem, nem a mostani modellfutások miatt, de szerintem lesz még egy Afrika-látogatás.
Hosszú idõ óta egybevágnak a modellek: holnap komoly esõ, csütörtök csapadék nélkül!
Holnapra nagyobb területre növelte a másodfokú riasztást felhõszakadásra az OMSZ nyugaton: Link A környék szépen kapott a ciklonból,de erre egyelõre 11 mm-nél járunk péntek óta.
Gyanús, hogy egy LP szupercella volt tõlünk észak-északnyugatra nemrég. A cella gyakorlatilag egy helyben állt, de határozott feláramlási alapja volt, amibõl sorra lövelltek fel a megdõlt gomolytornyok, mintha csak a fõ feláramlás lett volna, és nekem úgy tûnt, hogy kicsit örvénylett is. A cellából csapadék is hullott, de a feláramlási résztõl jóval messzebb, inkább már Szombathely irányában. Az élettartama legalább háromnegyed, de könnyen lehet, hogy közel 1 órás volt.
Néhány fotó róla, amik 19:08 és 19:30 között készültek: Link Link Link Link Link
Plusz egy panorámakép, main látszik az egész a csapadéksávokkal együtt:
Néhány fotó róla, amik 19:08 és 19:30 között készültek: Link Link Link Link Link
Plusz egy panorámakép, main látszik az egész a csapadéksávokkal együtt:

Hát már én is vártam a nyár végét, de ilyen alacsony Tmaxok mellett (mint ma) visszasírom a 30 fokokat.
Jól teszed Thermo. Az idõ neked dolgozik barátom, de azért nem bánnék még legalább egy dobást a nyártól. Pár nap 29-30 fok jól esne a hûvösebb, õszi napok elõtt.
Fog még módosulni a forgatókönyv, ez biztos. (Aztán lehet, olyan módon, hogy a 20+ fokokat is bependeríti hozzánk valamelyik "királyi" modell.
)
A szeptember eleji hõség éppen nem megy ritkaságszámba nálunk.
Figyelemmel kísérem a további futásokat, oszt' majd meglátjuk.
A szeptember eleji hõség éppen nem megy ritkaságszámba nálunk.
Figyelemmel kísérem a további futásokat, oszt' majd meglátjuk.
Pedig épp ma reggel ijedtem meg elõször, hogy esetleg vége a nyárnak.
Mindjárt el is ment a vicces kedvem,ahogy végigfutottam a térképeket -fõleg, hogy a GFS legújabb futása szakasztott ugyanazt mutatja, mint az ECMWF.
Szerencsére ezek a képek 200 órán túliak, a lehetõséget felvetik, de még korántsem tekinthetõk bizonyosnak.
Afrika csak az utca legvégén jelent meg, még nem áll a kertkapuban.
Szerencsére ezek a képek 200 órán túliak, a lehetõséget felvetik, de még korántsem tekinthetõk bizonyosnak.
16mm lett a vége
most voltam lent a barátnõmnél lent a faluban 3 mm esett.
Itt a faluban még a fele sem,de látszott felétek ment a java!A szõlõlugas alatt még mindig száraz a föld.Azért egy öntözésnek jó volt,de a szárazságot ez még egyáltalán nem szüntette meg!
A holnap még hozhat akciót, de tartok tõle, hogy tõlünk délre zajlik majd le majdnem minden.
Nincsenek illúzióim, hogy mi marad a nyugat felõl csiga tempóban felénk vergõdõ, kettészakadt kis rendszerbõl...
Ez a mai nap egyelõre nyugaton sem szólt túl nagyot.
Ez a mai nap egyelõre nyugaton sem szólt túl nagyot.
Szétesett minden, csökkenõben a felhõzet, hát nem igen lesz itt már ma semmi, talán majd hajnaltól, ez az utolsó esélyünk ettõl a ciklontól...
Az imént nagy meglepetésemre kb. fél órás, elég heves zivatar vonult át Bábolna felett.
Úgy szakadt az esõ, ahogy nagyon rég szakadt már. [esõ]
Átlagos esetben persze semmi különös sincs ebben, én is csak egy viccel kommentálom a történteket:
Hatalmas donnervetter van, mikor is zörgetnek Arisztid gróf ajtaján. Kint az ajtó elõtt Tasziló gróf áll teljesen bõrig ázva, ruhájából úgy patakzik a víz, mint a szakramentum.
Arisztid elképedve mondja: na de, kedves bahaatom, ilyen idõbehen?
Mire Tasziló: hát nem öhn mondtha, kedves bahaatom, hogy akkor jöhöjjek, mikor JOÓHL ESHIK?
Úgy szakadt az esõ, ahogy nagyon rég szakadt már. [esõ]
Átlagos esetben persze semmi különös sincs ebben, én is csak egy viccel kommentálom a történteket:
Hatalmas donnervetter van, mikor is zörgetnek Arisztid gróf ajtaján. Kint az ajtó elõtt Tasziló gróf áll teljesen bõrig ázva, ruhájából úgy patakzik a víz, mint a szakramentum.
Arisztid elképedve mondja: na de, kedves bahaatom, ilyen idõbehen?
Mire Tasziló: hát nem öhn mondtha, kedves bahaatom, hogy akkor jöhöjjek, mikor JOÓHL ESHIK?
Dél felé nõtt egy-két Cb, amolyan téli hózápor-Cb kinézetük van, elég alacsonyak.
Néhány dörgést hallottam belõlük.
Kisütött a nap délután 2 körül, olyan irtózatos hõérzet lett, hogy a hegyen voltam 22 fokban póló nélkül aszittem felgyulladok, ha nem tudom hány fok van a 30-at tuti elhiszem!
A 85 %-os Rh plusz napsütés miatt volt ilyen magas melegérzet!
Néhány dörgést hallottam belõlük.
Kisütött a nap délután 2 körül, olyan irtózatos hõérzet lett, hogy a hegyen voltam 22 fokban póló nélkül aszittem felgyulladok, ha nem tudom hány fok van a 30-at tuti elhiszem!
A 85 %-os Rh plusz napsütés miatt volt ilyen magas melegérzet!
A Mór felé tartó cella mozgása igen érdekes. Multicellás lenne?
Analízis szerint 12,5-15 m/s a nyírás a környéken, és DK felé növekszik.
Analízis szerint 12,5-15 m/s a nyírás a környéken, és DK felé növekszik.
Ez hatalmas mázli volt, az ország legnagyobb és legerõsebb Cb-jét kaptam, még 10-15 ilyen októberig és nem kap 1-est a szezon.