Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Az ecm-en 144 óra után látszó dolgok kezdenek hasonlítani a 2013 januári helyzetekhez: az észak kelet-európai AC és az atlanti ciklonok összecsapása
Ha jól emlékszem, az ilyenek sok csapadékot hoztak térségünkbe...
A nyárról van megint szó, amirõl már augusztusban írtam, hogy rövid , de velõs volt . Persze csak Pápán, más országrészekben teljesen eltérõ volt, ahogy az adatok mutatják. Itt Pápán ( a papaocentrikus világkép szerint ) jún.16 és aug 19. közt volt csak igazi hõség,a 63 napból durva 32 hõségnappal. 2006 óta tartó feljegyzéseim óta az 5. helyre volt elég.(2006,7,11,12 megelõzte). Viszont a 11 forró nap holtversenyben 2012-vel az elsõ helyet jelenti és az abszolút T is. Ezért írtam, hogy rövid, de velõs volt a meleg. A nyári napok 80-as száma viszont lehangoló, hisz csak a 2010-es 69-et elõzte meg ( tavaly 107 volt). Pl. szeptemberben csak 4 volt eddig 5-8. közt. Most már 6 napja még a 20 fokot sem érjük el odakint, reggel 5 fok volt
. Kemény küzdelem folyik, hogy az alig 20 fokos lakásban még ne kelljen fûteni ( a szellõztetés a legmelegebb órákban, a napfény beengedése az ablakon- ne sötétíts!-, a családnak magyarázni, hogy olcsóbb egy pulóvert felvenni , mint bekapcsolni a gázkazánt , de hamarosan olcsóbb lesz a gáz, akkor majd engedek a nyomásnak...
)
Ha az egész évet nézzük, akkor egy átlagos kép bontakozik ki két kivétellel: egy szokatlanul csapadékos és hideg március és egy szokatlanul száraz és sajnos elég meleg július borzolta az idegeinket. A tél ugyan szokatlanul sok havat hozott, de az az idegeket annyira nem borzolta tán, csak igen elszoktunk tõle itt Ény-on az utóbbi 5-6 évben.
Hogy a mezõgazdaságnak milyen éve volt, arról az árak és terméseredmények talán tájékoztatnak. A minap pl. a gabonatermést dicsérték, a kukorica mázsáját (sajnos tavaly termés híján 7000-ért vettem) állítólag 4500-ért is lehet kapni. Burgonyát az idén nem fogok venni az biztos, de még a sarpo mira krumplimat nem tudtuk kiszedni, mert vígan zöldell, mintha június lenne. Sajnos az esõzések megtették a hatásukat, újra gumókat kezdett növelni
.
Ha az egész évet nézzük, akkor egy átlagos kép bontakozik ki két kivétellel: egy szokatlanul csapadékos és hideg március és egy szokatlanul száraz és sajnos elég meleg július borzolta az idegeinket. A tél ugyan szokatlanul sok havat hozott, de az az idegeket annyira nem borzolta tán, csak igen elszoktunk tõle itt Ény-on az utóbbi 5-6 évben.
Hogy a mezõgazdaságnak milyen éve volt, arról az árak és terméseredmények talán tájékoztatnak. A minap pl. a gabonatermést dicsérték, a kukorica mázsáját (sajnos tavaly termés híján 7000-ért vettem) állítólag 4500-ért is lehet kapni. Burgonyát az idén nem fogok venni az biztos, de még a sarpo mira krumplimat nem tudtuk kiszedni, mert vígan zöldell, mintha június lenne. Sajnos az esõzések megtették a hatásukat, újra gumókat kezdett növelni
1. Tekintsd meg, hogy mire válaszoltam.
2. Nem a tavalyi, az idei nyárról beszéltem.
3. "Ez a nyár 100 x jobb volt , mint a tavalyi" - ha ezzel egyetértesz (és ezek szerint meg is értetted), akkor áruld el, hogy mit jelent a 100 X jobb? Miben volt jobb? Miben volt jobb éppen 100 X? Miért nem 99 X, vagy 101 X?
4. Jó éjszakát.
2. Nem a tavalyi, az idei nyárról beszéltem.
3. "Ez a nyár 100 x jobb volt , mint a tavalyi" - ha ezzel egyetértesz (és ezek szerint meg is értetted), akkor áruld el, hogy mit jelent a 100 X jobb? Miben volt jobb? Miben volt jobb éppen 100 X? Miért nem 99 X, vagy 101 X?
4. Jó éjszakát.
Én már 2 hete fûtök, de van fa bõven, majd a kerti munkák végeztével lesz több idõ észlelni
Akkor maradjunk a tényeknél. A tavalyi nyár mindhárom hónapja 3,0-3,5°C-kal volt melegebb a 30 éves átlagnál itt DK-en. Az idén ez így alakult: június: +0,5-1°C, július: +1,5-2°C, augusztus: +2,5-3,0°C.
Torino e mondatával egyet kell, hogy értsek: "Ez a nyár 100 x jobb volt , mint a tavalyi"
Torino e mondatával egyet kell, hogy értsek: "Ez a nyár 100 x jobb volt , mint a tavalyi"
Még mi se. Nyár óta nem volt hidegebb 21 foknál a lakásban. Azért ezt még ki lehet bírni.
Jesszus! Most nézem a naplóban 1,5 hónapja nem volt pécsi észlelés. Nekem sem volt mostanában sok idõm észlelni, nem is mindig vagyok Pécsen, de látom valahogy a többi pécsi észlelõ is jól eltûnt...
Jesszus! Most nézem a naplóban 1,5 hónapja nem volt pécsi észlelés. Nekem sem volt mostanában sok idõm észlelni, nem is mindig vagyok Pécsen, de látom valahogy a többi pécsi észlelõ is jól eltûnt...
Csak a tények miatt:
Június 0,9 °C-kal, július, 2,6 °C-kal, augusztus 2,2 °C-kal volt melegebb az 50 éves átlagnál. Nálunk az elmúlt 50 év 5. legmelegebb és 3. legszárazabb nyara volt.
Ha lehet, maradjunk a tényeknél és ne hamisítsuk a -ráadásul közel- múltat.
Június 0,9 °C-kal, július, 2,6 °C-kal, augusztus 2,2 °C-kal volt melegebb az 50 éves átlagnál. Nálunk az elmúlt 50 év 5. legmelegebb és 3. legszárazabb nyara volt.
Ha lehet, maradjunk a tényeknél és ne hamisítsuk a -ráadásul közel- múltat.
Azért valljuk be, a nyár többségében napos száraz meleg idõ volt, fõleg a 2. felében a maga 40 fokaival...
Ó, hát persze... A mammutok már indulásra készek... a gyapjas orrszarvúk is.
Szép álmok, és álmodni oly kellemes!
Csak bele ne érjen majd a kezünk a bilibe!
Szép álmok, és álmodni oly kellemes!
Csak bele ne érjen majd a kezünk a bilibe!
De egyébként tényleg sokáig kitartott a rossz idõ nyáron , sokan mondták hogy nyár van és még a nap se tud kisütni. Ott volt már Június és alig volt jó idõ.
A szezonális elõrékkel azért jó óvatosnak lenni. A meteorológiai intézetek által kiadott, tudományos megalapozottságú távprognózisok is nagyon gyakran melléfognak.
A bulvárhírek meg szót sem érdemelnek.
A bulvárhírek meg szót sem érdemelnek.
A nyár egyébként hûvösen , esõsen kezdõdött. Csak utána a Szaharai magasnyomás Európa felé kezdett terjeszkedni , amely nem volt kedvezõ hatással a ciklonoknak , amik a hûvös , esõs nyarat okozták volna. Ez a nyár 100 x jobb volt , mint a tavalyi , még így is hogy a zivatar-szezon zero volt.
Szerk: tavaly forró , aszályos nyarat jósoltak - bejött
Nagyon hideg telen jósoltak 2010-re - bejött
Szerk: tavaly forró , aszályos nyarat jósoltak - bejött
Nagyon hideg telen jósoltak 2010-re - bejött
És közben megjelent a friss OMSZ középtávú.Link
Ez sok mindent elárul a következõ hetek idõjárásáról. Ez szerint nem nagyon lenne nagy meleg , legalábbis nálunk. A legmelegebb NY-DNY Európában lesz.
Ez sok mindent elárul a következõ hetek idõjárásáról. Ez szerint nem nagyon lenne nagy meleg , legalábbis nálunk. A legmelegebb NY-DNY Európában lesz.
Hajrá kemény tél! De addig legyen legalább szép , napos idõ , mint most is van.
Igen, csak az a baj, hogy a fránya anticiklon ahelyett hogy a kontinens belseje felé fejlõdne, a Brit-szigetek irányába "nyúlik meg".
Sebaj, majd elõoldalból kapunk még meleget a jövõ héten.
Sebaj, majd elõoldalból kapunk még meleget a jövõ héten.
Megkezdõdött a vénasszonyok nyara!
Ragyogó napsütés, gyenge szél, +19°C-os hõmérséklet.
Ennél szebb idõt el sem lehet képzelni.
Ragyogó napsütés, gyenge szél, +19°C-os hõmérséklet.
Ennél szebb idõt el sem lehet képzelni.
Erõs hidegbetörés nem lesz a jövõ héten, ez több modell több futása alapján most már kijelenthetõ. (Bár, az 5-ös T850 a GFS operatívja szerint azért "megcsiklandozza" az ország ék-i, sõt középsõ részét)
De most még a nyárfanok se gyújthatnak örömtüzet.
A szituáció egyelõre tipikus "döntetlen", pontosabban szólva patthelyzet. Az a 995 hpa központú ciklon az oroszok fölött, hátában a jeges-tengeri anticiklonnal, télfan szempontból szép, ígéretes látvány. Ha másért nem, azért, mert mutatja, hogy ilyenek is tudnak lenni idén kora õsszel (hány ócska szezon volt, mikor nem tudtak!) és hogy a sarki hidegbázis növekedéssel, majd "jó helyen" történõ hidegleszakadással reagál a besugárzás csökkenésére.
Ha nyár közepén alakul ki ez a helyzet, mikor nincsenek ilyen északkeleti hidegleszakadások, akadálytalanul ránk húzódott volna az atlanti ciklon által "felrántott" melegnyelv, bejöttek volna 15-20 fokos izotermák 850 hepán. Lett volna egy csomó hõségnap, meg néhány forrónap.
De most még a nyárfanok se gyújthatnak örömtüzet.
Ha nyár közepén alakul ki ez a helyzet, mikor nincsenek ilyen északkeleti hidegleszakadások, akadálytalanul ránk húzódott volna az atlanti ciklon által "felrántott" melegnyelv, bejöttek volna 15-20 fokos izotermák 850 hepán. Lett volna egy csomó hõségnap, meg néhány forrónap.
És hol marad a három hetes, soha felszakadni nem akaró hidegpárnák romantikája?
+4°C, és szitáló köd, 1,3°C napi hõingás. Természetesen a stratus teteje szigorúan 1050m-en, hogy határon belül ne láthass napot.
Ugye mindenki várja már?
+4°C, és szitáló köd, 1,3°C napi hõingás. Természetesen a stratus teteje szigorúan 1050m-en, hogy határon belül ne láthass napot.
Ugye mindenki várja már?
Ebben én is benne lennék!
Pláne, ha a tél közepén kapnánk néhány nap Szibériát is.
Annyira hiányoznak már azok a száraz hideg napok, amikor zavartalan bágyadt téli napsütés mellett is csak -10 fok a max., reggel meg -20 fok a min. Legutóbb talán 2006-ban volt ilyen, mostanság folyton beleköp a levesbe egy mediterrán ciklon felhõzete egy nagyobb téli lehûlés után.
Pláne, ha a tél közepén kapnánk néhány nap Szibériát is.
Annyira hiányoznak már azok a száraz hideg napok, amikor zavartalan bágyadt téli napsütés mellett is csak -10 fok a max., reggel meg -20 fok a min. Legutóbb talán 2006-ban volt ilyen, mostanság folyton beleköp a levesbe egy mediterrán ciklon felhõzete egy nagyobb téli lehûlés után.
Kérlek szólj, ha megtaláltad a Golyóbis azon pontját, ahol ilyen az idõjárás, mert akkor azonnal beírom a célfüzetbe és hamarosan intézem is a kiutazásomat
Egyelõre semmilyennek nem bizonyul az erõs lehûlés, mert nem nagyon várható ilyen.
Legfeljebb az ország ÉK-i részére néz ki egy közepes hideglötty, de az is csak átmeneti lenne.
DNy-on már reálisan készülhetnek egy tartósabb "vénasszonyok nyarára", ott nem egy napon lehet akár 25+ fok is.
A levesbe a csapadékhajlam erõsödése köphet bele, na persze több felhõ egyenlõ magasabb Tmin, ami ugyan nem kárpótolja teljes mértékben a mérsékelten meleg nappalok elmaradását, de a fûtés bekapcsolását mindenképp eltolja és érkezhet az a csapadék szép, konvektív cellákból is.
------------------------
Ha kívánságmûsor lenne, akkor én egy ilyen 20-25 fok közötti, kisebb-nagyobb KonvektívÜnnepiNapokkal tûzdelt idõjárást szeretnék október végéig, aztán 3-4 hét akklimatizálódást elõsegítõ átmeneti idõszakot követõen nov. végére megérkezne a tél, hóval. Egy cseppet sem bánnám, ha utána 3 hetente jönne egy mindent elolvasztó elõoldal a hidegszektorban fél méter fehér lepellel, mindez február közepéig, utána gyors kitavaszodás, zivatarok hada már márciusban. Na jó, januárban belefér két hét viharciklonos-zivataros zonalitás is, nehogy idõ elõtt megunjam a havat.
DNy-on már reálisan készülhetnek egy tartósabb "vénasszonyok nyarára", ott nem egy napon lehet akár 25+ fok is.
A levesbe a csapadékhajlam erõsödése köphet bele, na persze több felhõ egyenlõ magasabb Tmin, ami ugyan nem kárpótolja teljes mértékben a mérsékelten meleg nappalok elmaradását, de a fûtés bekapcsolását mindenképp eltolja és érkezhet az a csapadék szép, konvektív cellákból is.
------------------------
Ha kívánságmûsor lenne, akkor én egy ilyen 20-25 fok közötti, kisebb-nagyobb KonvektívÜnnepiNapokkal tûzdelt idõjárást szeretnék október végéig, aztán 3-4 hét akklimatizálódást elõsegítõ átmeneti idõszakot követõen nov. végére megérkezne a tél, hóval. Egy cseppet sem bánnám, ha utána 3 hetente jönne egy mindent elolvasztó elõoldal a hidegszektorban fél méter fehér lepellel, mindez február közepéig, utána gyors kitavaszodás, zivatarok hada már márciusban. Na jó, januárban belefér két hét viharciklonos-zivataros zonalitás is, nehogy idõ elõtt megunjam a havat.
Az északi-féltekén érdekesen alakulhat a folytatás: Link Közép és Kelet-Szibériában nagy területen komoly téli idõ lehet már ami nem meglepõ,bár voltak évek a közel múltban amikor még a tél elején is hiány volt a szibériai hûtõszekrénybõl,ugyanakkor ami kissé meglepõ,Amerikában tombol a nyár még szinte,még fent Kanadában is jó idõ van.
Egyelõre ahány futás, annyi verzió. Nagyon képlékeny, hogy milyen idõ is lesz a jövõ hét végén.
Átmenetinek bizonyul az erõs lehûlés. A jövõ hétvége után kb hétfõ , kedd környékén visszatérne a jó idõ. 22-24 Tmaxok.
Nálam jobban lehûlt reggelre mint vártam.. Tmin: 1.6 fok lett. (6:59)!
Az új futások alapján GFS és ECM is visszavett a melegbõl,ami NYugat Euban maradna.Eszerint a köztes zónában lennénk,ez több csapadékkal és változékonyabb idõvel járna.Mindenesetre szerdától nagyon bizonytalan minden!
Õ mindig a fõfutásból dolgozik.
Csak akkor nem néztem mit csinál mikor vannak nagyon elszállt futások.
Aigner bácsi mire alapozza a jövõ hét végi lehûlést?
Szerk.: Uhh! Már látom. Az egy szem gfs fõfutásra ami tök egyedül van az összes többi taggal szemben: Link
Szerk.: Uhh! Már látom. Az egy szem gfs fõfutásra ami tök egyedül van az összes többi taggal szemben: Link
Nagyon ott vannak, fõleg a 3. kép a számfeletti ívekkel, gratulálok!
Köszi.
Igaz, csak mobilos képek, de ez van.
Jó nagy vizek álltak a városban, pedig tényleg elkerült a java, nagyjából 5 km-re kelet felé hatalmas zuhi volt ma.
Jó nagy vizek álltak a városban, pedig tényleg elkerült a java, nagyjából 5 km-re kelet felé hatalmas zuhi volt ma.
Bejött az UM által várt konvergencia délutánra. 7 mm esõ hullott a délutáni záporból, melyet néhány dörgés elõzött meg
