Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Gfs-en viszont a hónap végétõl 10 fok környékén fut az átlag (igaz csapadék is társul hozzá, így biztos nem hozna kellemes hõmérsékleteket az sem). A tavalyi, tavalyelõtti szeptemberek jobban tetszettek... Ma is volt kemény pár órás napsütés, és még a 20 fokot sem értük el. De messze van még az a március.
Azért jó lenne, ha legalább október vége-november eleje kárpótolna egy pár hetes napos, 20 fokos idõszakkal, mert most amíg ellátni, valóban nem valami bíztató...
Szerencsére az ECM op. totálisan elszállt. Ettõl persze még bejöhet, de több mint 5 fokra van az ENS átlagtól.
Jelenleg nem éppen anticiklon alakítja az idõjárást nálunk: Link
Az északkeleti teknõ és a nyugati ac-gerinc közti "hegyoldalban" vagyunk
Az északkeleti teknõ és a nyugati ac-gerinc közti "hegyoldalban" vagyunk
Kicsit furcsának találom (bár lehet, hogy csak én), hogy a nyári hõhullámos idõszakokban napokon át zavartalan volt a napsütés idén (az erõs besugárzás ellenére), még gomolyfelhõk sem igazán jelentek meg az égen (ld.: aug. 2.-aug. 9.), most pedig, mikor az alacsonyabb napállás kedvezne a zavartalanul napos idõnek, igen gyakran felhõs az ég.
Eddig úgy tudtam, hogy pont kora õsszel gyakori a zavartalanul napos idõ (anticiklonális helyzet esetén), nyáron a gomolyfelhõzet, télen a ködpárna miatt ritkább.
Ti hogyan vélekedtek errõl?
Eddig úgy tudtam, hogy pont kora õsszel gyakori a zavartalanul napos idõ (anticiklonális helyzet esetén), nyáron a gomolyfelhõzet, télen a ködpárna miatt ritkább.
Ti hogyan vélekedtek errõl?
Ha az aktuális ECM operatív verziója jönne be, a jövõ héten az ország nagy részén hajnalonként 2 m szinten is többfelé gyenge fagy lenne. Az ENS szerint viszont a hideg levegõvel kitöltött AC középpontja keletebbre lenne, viszont a délkeleti áramlás ilyenkor már könnyen hozhat hûvös, Hochnebelre hajló idõt, azaz vénasszonyok nyarának se híre, se hamva. Úgy néz ki, hogy hamarosan a 20> fokokat is elfelejthetjük (egy idõre?)
Nálam éjszaka 2mm csapadék hullott. Kíváncsi vagyok ma esik-e ennyi.
Inkább az legyen, mint ez a szél
A hõérzet kb ugyanannyi.
Éjjel Naményban is esett még, így 3,6 mm lett a tegnapi csapadék (vízügy)
Éjjel Naményban is esett még, így 3,6 mm lett a tegnapi csapadék (vízügy)
Most is tapasztalom. 12 fok borongós szürke idõ. Néha gyenge esõvel.
Egyre komolyabbnak néz ki a csütörtöki HF. Egyrészt a mértéke, másrészt a lehûlés tartóssága miatt. ÉK-en 1 nap alatt 8 fokos csökkenés 850-en, az már nem gyenge. DNy-ra mondjuk legfeljebb 3-4 fok néz ki (egyelõre), ráadásul ott magasabbról is indul, viszont kevés csapadék is várható, gondolom torlasztás miatt. Ebbõl könnyen lehet az, hogy az alacsonyabb T850 ellenére ÉK-en a jó pár helyen már fagyos, de legalábbis hûvös éjszaka után nappal melegebb lesz, mint DNy-on, ahol a több felhõ mérsékli az éjszakai lehûlést, viszont a nappali felmelegedést is. Ebben az idõszakban egy borús, csepergõs idõ már durván lehúzza a Tmax-ot.
Hú micsoda ufós reggel. Egy lencse lebeg az otthoni kamerám elõtt, és nem mozdul már egy negyed órája.
Vajon meglesz-e a ma a nyári nap!?
A tegnapi 24 fok után van rá némi halovány esély.
A tegnapi 24 fok után van rá némi halovány esély.
Lenticularis (lencse formájú) felhõpadok. Altocumulus-, vagy stratocumulus lenticularis, attól függõen, hogy középmagas, ill. alacsony (felhõalap < 2500 m) szinten van-e a felhõzet. Én alacsony szintûnek gondolnám, tehát stratocumulus lenticularis, szerintem. Kialakulásának oka: a légáramlás a magasban hullámzóvá válik orografikus (pl. hegység), vagy frontfelület hatására, így a hullámhegyeken a feláramlás miatt lenticularis felhõk alakulnak, a hullámvölgyek felhõmentes területek a leáramlás miatt. Jól látszott a mûholdképen is napközben ez a felhõstruktúra. É-ÉNY-i áramlás + Kárpátok hatása.
Már lassan 1 hete nem haladta meg a T a 20 fokot, a mai Tmax.19,6 fok kissé szeles és kevés napsütéssel tarkított õszi idõ volt ma. Remélem holnap ennél jobb lesz, az m1-es idõjárás jelentés legalábbis térségemre kellemes idõt vár
( Nem tudom megállni kijelenthetõ, minden egyes jelentés egyre árnyaltabbá, pontosabbá és élvezetesebbé vált!
)
Kezd már elegem lenni ebbõl a szélbõl, hogy tegnap éjjel óta tombol megállás nélkül, és ez lesz még holnap is.
Én is ilyet fotóztam most este, marhajól nézett ki!
Sajnos a legszebb állapotában lemaradtam róla a rohadék számítógép miatt, az elõtt ültem ahelyett hogy az eget bámultam volna.
A semmibõl keletkeztek pillanatok alatt, mire visszajöttem a gépért már csak ennyi látszott belõle Link
Szembõl tiszta kifutófelhõnek nézett ki, gyönyörû volt, legalább 10 percig csak néztem, mire eszembe jutott, hogy talán le kellene fotózni!
De addigra már a fejem fölé érte, értek!
Késõbb Link
Láncba rendezõdött gyönyörû szélnyírta gomoly-lencse hibridek voltak.
Újak keletkeztek észak felé Link
A távolodók dél felé Link Link
Sajna a gépem elég kis látószögû és elég gyenge, így nem lettek túl jók a képek!
Sajnos a legszebb állapotában lemaradtam róla a rohadék számítógép miatt, az elõtt ültem ahelyett hogy az eget bámultam volna.
A semmibõl keletkeztek pillanatok alatt, mire visszajöttem a gépért már csak ennyi látszott belõle Link
Szembõl tiszta kifutófelhõnek nézett ki, gyönyörû volt, legalább 10 percig csak néztem, mire eszembe jutott, hogy talán le kellene fotózni!
De addigra már a fejem fölé érte, értek!
Késõbb Link
Láncba rendezõdött gyönyörû szélnyírta gomoly-lencse hibridek voltak.
Újak keletkeztek észak felé Link
A távolodók dél felé Link Link
Sajna a gépem elég kis látószögû és elég gyenge, így nem lettek túl jók a képek!
Itt bezzeg, tombolt egész nap a szél..
És, igazából nem volt valami meleg.. Amennyiben a max 18.9 fokot nem tekintem
szélsõséges hõgutának...
És, igazából nem volt valami meleg.. Amennyiben a max 18.9 fokot nem tekintem
szélsõséges hõgutának...
Bezzeg itt egész nap tombolt, még most is vannak gyakori élénk lökések...
T max nálam 24,2 fok.
Fantasztikus idõ volt ma, délelõtt eltakarodtak a felhõk és zavartalan napsütés volt, délutánra olyan szélcsend lett, de olyan, hogy olyan nincs is!
Fantasztikus idõ volt ma, délelõtt eltakarodtak a felhõk és zavartalan napsütés volt, délutánra olyan szélcsend lett, de olyan, hogy olyan nincs is!
Vásárosnamény csapadékadatai az elmúlt néhány napból (vízügy):
09.19 - 2,5 mm
09.20 - 0
09.21 - 0,2 mm
09.22 - 0
09.23 - 1,8 mm (eddig)
Legközelebb holnapután fog esni
09.19 - 2,5 mm
09.20 - 0
09.21 - 0,2 mm
09.22 - 0
09.23 - 1,8 mm (eddig)
Legközelebb holnapután fog esni
Hihetetlenül jól látszik a mûholdképen az Alpok és az Északerdõ torlasztó hatása.
Pozsonyban rövid megszakításokkal amolyan szürke, novemberi hangulatú idõjárás uralkodik Link
Az erõs áramlás által jellegzetes szerkezetet felöltött felhõk alatt hamisítatlan õsza van, míg a katyvasztól délnyugatra késõ nyár
Az erõs áramlás által jellegzetes szerkezetet felöltött felhõk alatt hamisítatlan õsza van, míg a katyvasztól délnyugatra késõ nyár
Ja , csak 2012 sokkal szárazabb volt , és szinte már márciusban elkezdõdött a nyár és október közepéig tartott. Jó volt egy kis szünet közte , de az õsz is rövid volt.
Tudnátok nekem linkelni radar archívumot? Elsõsorban a múlt hét érdekelne, elõre is köszönöm.
Bár ez nagyon ingoványos talaj, de az ún. szkanderezõ helyzetek a téli félévben erõs keveredési zónákat gerjeszthetnek, így alapvetõen 3 típusú helyzet állhat elõ: nyugat behavazódik, középen vegyes felvágott, keleten szakadó esõ (ugye, ismerõs?), vagy nyugat szöszmötölés, közép hókáosz, keleten vegyes, a harmadik: északnyugat szív (csak a hideg hátoldali szelet kapja), közép 1-2 cm, kelet-délkelet meg kapná a nagy havakat
Fél év múlva verifikálunk
Most, hogy nézem a régebbi írásokat, látom, hogy tavaly ilyenkor is "szkanderezõ" alapfelállás volt Európában:
Link
Link
A hasonlóság figyelemre méltó. Döbbenetes, hogy nemritkán mennyire "egyforma lapokat tud elõhúzni" az idõjárás két egymást követõ év megfelelõ idõszakában. A nyár után, úgy látszik, õsz elején sem lesz másképp: 2012 és 2013 idõjárása nagyon sok mindenben rokon.
Link
Link
A hasonlóság figyelemre méltó. Döbbenetes, hogy nemritkán mennyire "egyforma lapokat tud elõhúzni" az idõjárás két egymást követõ év megfelelõ idõszakában. A nyár után, úgy látszik, õsz elején sem lesz másképp: 2012 és 2013 idõjárása nagyon sok mindenben rokon.
Sziasztok! Folyamatosan követem a köv hétvégi események alakulását, most kimondottan azért, mert 28-án lesz az esküvõm!
Látom, eléggé bizonytalan még a dolog, talán egy kicsit (számunkra) rossz irányba történnek a változások..magyarán hûvös, esetleg esõs idõ várható.
Szerintetek tényleg ilyen "rossz" idõ várható szombatra? Valaki, aki esetleg többet tud már (nem gömbbõl
) attól várnék egy visszajelzést, hogy mire készüljünk.
Köszönöm.
Látom, eléggé bizonytalan még a dolog, talán egy kicsit (számunkra) rossz irányba történnek a változások..magyarán hûvös, esetleg esõs idõ várható.
Szerintetek tényleg ilyen "rossz" idõ várható szombatra? Valaki, aki esetleg többet tud már (nem gömbbõl
Köszönöm.
a lenti linkekhez kapcsolódó helyzet merõben más makrofelállásból tevõdik össze, az idei kép és felvázolt jövõ ezen két esettõl jelentõsen eltér!
Az októberi idõjárás jellemzõje a bizonytalanság - akár csak az április, igen szélsõséges hónap. Ahhoz viszont, hogy tartós vénasszonyok nyara legyen benne, ilyenkor kifejezetten kell is, hogy keleten erõsödjenek a kontinentális hatások, téli jellegre utaló képek torlasszák a meleget Ny és Közép Európa felett. Kicsit úgy látom , hogy a modellek elõnyben részesítik a blocking helyzeteket, vagyis, hogy az elõoldalak nem jutnak el hozzánk, hanem a Briteknél illetve eur nyugati részén lenne szép nyárvég, ehhez képest ÉNY európa felõl 1-2 nap alatt rongyoltak át a markáns frontok elárasztva ezeket a területeket is friss óceáni levegõvel, így szerintem ez a vízió egyenlõre sokadjára túlbecsült. Úgy ítélem meg, hogy egy melegebb nyáriashoz közelítõ szakasz nem kerülhetõ el októberben, ennek ellenére sajnos nem kizárt a hóejeli erõs hidegbetörés sem, az ECM által felvázolt rémkép esetén egy két napos totális faggyal, amit most nagyon kihagynék, ezután a 25-26 fokos nyári idõben 2 nap alatt zuhannának le a falevelek, és a 2013 as évjárat 50-60% a jégbor lenne. Amúgy néhány korábbi olyan évben, amikor nyárias októberi idõ köszöntött be, ezt megelõzõen október elsõ néhány napjában 1 napra mindig benézett a 0 fokos izoterma az országba, ami gyorsan odébbállt, és a talajon nem sok esélyt adott komolyabb fagynak. Ilyenkor annyira gyorsan tud változni az idõ, annyira felgyorsulhatnak az áramlások, hogy egy-egy ilyen átmeneti hidegöblítésnek nincs túl nagy jelentõsége, sõt triggereli az azt követõ elõoldalt.
Elõzmény:
1990 szeptember 28
Link
1990 október 9!
Link
Nyár
1990 október 13.
Link
Elõzmény:
1995 október 2.
Link
Nyár
1995 október 13
Link
Elõzmény:
1990 szeptember 28
Link
1990 október 9!
Link
Nyár
1990 október 13.
Link
Elõzmény:
1995 október 2.
Link
Nyár
1995 október 13
Link
Június, erõsen szubjektív élmény, méga ahideg sem volt igazán hideg, csak május közepén 2 erõteljesebb lehûlés volt, és június elején sem tudott kisütni a nap, majd egy pár napra megjavult,s máris jöttek a zivatarok 9-11 én ismét borongós idõvel, ám az átlagtól alíg tért el lefelé, sok rosszabb élményem volt ennél, hasonló idõszakra, aztán 12 tõl olyan tartós júniusi kánikula, amihaz hasonlót ilyen korai idõszakban nem éltünk még meg, s aztán ugyan kissé lehûlt de emléksim szerint augusztus 19..21 ig 1-2 naptól eltekintve nyaralóidõvel telt az egész nyár. S még aug 20 után sem panaszkodhattunk, hisz az ország nagy részén bár a napsütésben nem bõvellkedtünk, nem tört meg a nyári napok sorozata, a kiskerttulajdonosok pedig örülhettek, mert esély nem maradt volna, hogy bármi teremjen ilyen szárazságban. A szeptember most nemigen kényeztet bennünket, de azért - valljuk meg -
ennyi napsütéssel kiegyeznék november végéig.
ennyi napsütéssel kiegyeznék november végéig.
Jah, elég üde futás lett. 
A GFS op. viszont inkább az 1. verziót támogatja, akárcsak a fáklyatagok többsége (de nem mind!).
5 napon túl már eléggé különbözik a két modell, indulhat a harc!
A GFS op. viszont inkább az 1. verziót támogatja, akárcsak a fáklyatagok többsége (de nem mind!).
5 napon túl már eléggé különbözik a két modell, indulhat a harc!
E hét második felére most már tényleg nagyon érik a fagy, igaz a korábbi csüt.-péntek páros helyett inkább péntek-szombat lehet nyerõ. A péntek a korábbi helyzetekhez hasonlóan necces, de a szombat lassan már NP (="nincs pardon") kategória, akár kiterjedtebb fagy is lehet az ÉÉK-i régióban, -2 fokos TopMin-nel.
Legalábbis a reggeli GFS alapján.
Legalábbis a reggeli GFS alapján.
Bizony és nagyon nem tetszik egy-egy tag mélyrepülése, hisz ha nem is -5 fokos izoterma, de könnyen 0 fok körüli bejöhet az országba október elsõ napjaiban ami komolyabb hideget és fagyokat hozhat. De kissé szerencsések is lehetünk ha a szkanderozás folytatódik, ugyan nem szép de nem is fagyos idõ lesz jó sok csapadékkal. Én ezt tartom valószínûnek, de benne van a helyzetben a, hogy olykor elérõ ciklonok bizony beránthatnak jó adag hideget.
Fáklya, sokszor az elkószált tagokat követi a többi ennek sajnos sok esélye van most.
Link
A télszeretõknek ajánlom a lappföldi kamerákat mert bizony napokban havazni fog arra:
Link
Fáklya, sokszor az elkószált tagokat követi a többi ennek sajnos sok esélye van most.
Link
A télszeretõknek ajánlom a lappföldi kamerákat mert bizony napokban havazni fog arra:
Link
Kicsit részeges az a szivárvány a panorámaképen, de jól megmutatja magát.
Nagyszerû képek! Irigy vagyok! xd
Igen kellemes õszies idõnk volt tegnap. 21°C, napsütés, lengedezõ szél, némi felhõátvonulás. Bárcsak ilyen lenne hetekig. Bónusz éjjeli záporokkal.
Nagyszerû képek! Irigy vagyok! xd
Igen kellemes õszies idõnk volt tegnap. 21°C, napsütés, lengedezõ szél, némi felhõátvonulás. Bárcsak ilyen lenne hetekig. Bónusz éjjeli záporokkal.
Mindennel egyetértek, talán az 50 cm fehér égi áldás jöhetne 1,5-2 hetente, egy kicsit lassabb, de fokozatos kitavaszodás, a zivatarok rendben.
-----------
Ma is kellemes hõmérsékletû, változóan felhõs, napos idõnk volt. Hasonlóak fognak következni, csak az a fránya ÉNy-i szél vendégünk lesz 1-2 napig.(itt a középsõ országrészben mindenképp)
-----------
Ma is kellemes hõmérsékletû, változóan felhõs, napos idõnk volt. Hasonlóak fognak következni, csak az a fránya ÉNy-i szél vendégünk lesz 1-2 napig.(itt a középsõ országrészben mindenképp)
Most már egyre nyilvánvalóbb, hogy ÉÉK-Európa a jövõ héten megkapja Tél tábornok elsõ támadását. Kérdés, hogy mi lesz a folytatásban.
1. Az észak-atlanti régióból rendületlenül érkeznének a ciklonok és csírájában elfojtanák ÉK-európai AC kialakulását. Ez nálunk gyenge frontokkal tûzdelt végeláthatatlan elõoldallal járna, hosszú hetekig élvezhetnénk a mérsékelten meleg idõt.
2. A jövõ heti hidegöblítés után gyorsan kialakulna a téli félév elsõ komoly ÉK-i AC-ja, ami egyrészt blokkolhatná a nyugati ciklonokat, másrészt hazánknak legalább az ÉK-i régióiban tompíthatná a meleget, harmadrészt az alacsony napállás miatt megkezdõdhetne egy szárazföldi, lábas hidegbázis kialakulása. Ezzel a verzióval akár drasztikus lehûlést is kaphatnánk a késõbbiekben, október közepén-végén, persze ahhoz kellene még jó pár dolog.
Szóval szerintem jó esély van egy extrém októberre: az átlagnál jóval enyhébb idõre, vagy éppen az elmúlt években nem is oly ritka "nyárból-télbe" fordulatra is (ami hozna egy szorulás-hasmenéses átlagot
).
De ez mind csak feltevéseken alapul, hangosan gondolkodtam.
1. Az észak-atlanti régióból rendületlenül érkeznének a ciklonok és csírájában elfojtanák ÉK-európai AC kialakulását. Ez nálunk gyenge frontokkal tûzdelt végeláthatatlan elõoldallal járna, hosszú hetekig élvezhetnénk a mérsékelten meleg idõt.
2. A jövõ heti hidegöblítés után gyorsan kialakulna a téli félév elsõ komoly ÉK-i AC-ja, ami egyrészt blokkolhatná a nyugati ciklonokat, másrészt hazánknak legalább az ÉK-i régióiban tompíthatná a meleget, harmadrészt az alacsony napállás miatt megkezdõdhetne egy szárazföldi, lábas hidegbázis kialakulása. Ezzel a verzióval akár drasztikus lehûlést is kaphatnánk a késõbbiekben, október közepén-végén, persze ahhoz kellene még jó pár dolog.
Szóval szerintem jó esély van egy extrém októberre: az átlagnál jóval enyhébb idõre, vagy éppen az elmúlt években nem is oly ritka "nyárból-télbe" fordulatra is (ami hozna egy szorulás-hasmenéses átlagot
De ez mind csak feltevéseken alapul, hangosan gondolkodtam.
