2024. június 02., vasárnap

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#182291
Ma meghallottam az év elsõ dörgéseit, igaz nem itthon, hanem Miskolctól 11 km-re Szikszón. Mindegyik lecsapó volt, szép recsegõsek, de hiányzott márnevet
#182290
Jövõ héten már jön is az elsõ, kisebb hõhullám, kedden és/vagy szerdán a 32, 33 fok meglehet legalább pár helyen, de a 30+ mindenképp gyakori értéknek néz ki. Elõtte alig 1 hónappal még nappali fagyok is elõfordultak. nevet

Elõbb-utóbb a nyugat-európai teknõk tiszteletüket teszik Közép-Európában is, jelenleg másodikától lehet ennek nagyobb esélye, persze ez önmagában nem feltétlenül jelent csapadékos idõt.
#182289
Sziasztok!
A mai nap átvonult felettem egy gyengus zivatar ritka, de egy-két annál reccsenõsebb dörgéssel.
Vettem egy kis fényképezõt most avattam fel. Nem túl jó minõségûek, ezért elnézésetek, mg tanulgatom, állítgatom. nevet
Tehát... Így érkezett a cella nyugat felõl: Link Link Link Link Link
Az átvonulása nem volt fotogén túlzottan, majd a Zemplén felé nézve ezt láttam: Link Link Link
Eközben a góc déli része erõre kapott: Link
nyugatról újabb zápor közeledett, de ez már nem ért ide: Link
Hát ma ennyit, de ezután ha helyzet van koptatom a gép gombjait.
#182288
Hát igen: én is csak annyit mernék megkockáztatni, hogy ez a mostani makrocirkulációs séma -ti. rendszeresen Nyugat-Európára szakadó hideg, az ehhez tartozó ciklon elõoldalán ismétlõdõen, tartósan ránk húzódó meleg - nem fog hónapokig fennállni.
Ez tipikus késõ tavaszi helyzet, nyáron ilyet már nemigen látunk.
De, hogy ez a felállás mennyi csapadékot bír generálni az elkövetkezõkben, illetve a következõ szinoptikai "verkli" milyen csapadékviszonyokkal jár, tényleg bajosan jósolható meg.
Az AO és NAO fáklya lefelé tendál a következõ napokban, ez talán-talán jó elõjel az idõjárás esõsebbé válása szempontjából
#182287
Érdekes,eltûnt a szombat vasárnapi csapadék,mint ahogy a tegnapi és a mai is elfelejtett leesni!És egyre melegebb lesz.Idén megint nem volt tavasz,egyik végletbõl a másikba esünk!Persze ez csak egy vélemény,és nem károgok,de hol van az átlagos normális idõjárás???
#182286
A 2010-es rekordcsapadékos évben is volt a júniusi vagy a júliusi hónap, amikor itt a szlovén-magyar határ közelében kiégett kukoricákat lehetett látni.
Most annyi történt, hogy amíg a téli hónapokban a hideg mindig olyan pályán jött le, ami rajtunk áthaladó mediterrán ciklonokat generált, addig most nyugatabbra szakad le a hideg, és elõoldalban vagyunk, leszünk Link
Ha az tudott olyan tartós lenni, hogy hónapokig fennállt, akkor tud ez is fent maradni sokáig.
Válaszolva a kérdésedre: nem tudom!
Mint ahogy senki más sem tudja.
#182285
Mi a hosszas és mi az epizód??Lassan 2 hete nem esett és úgy néz ki még vagy 2 hétig nem is fog területi átlagban jelentõs csapadék hullani.
#182284
Ma végre volt itt egy kis ízelitõ a szokásos késõ-tavaszi idõjárásunkból.
Delelõtt erõs gomolyosodás, majd dél körül pár dörgés.
A csapadék most elkerült minket, köszönhetõen a délies áramlásnak, ami itt nem túl kedvezõ.
Késõbb már megfordult az áramlás iránya, de nálunk délután már általában nem szoktak helyi zivatarok keletkezni.
Sajnos az elkövetkezõ napok megint eseménytelennek ígérkeznek (jó lenne egy kis csapadék).
Bár a Bükk szokott csodákat mûvelni.
#182283
Véleményed szerint hosszas lesz a száraz idõszak? Vagy csak epizód?
#182282
A rekordcsapadékos elsõ negyedév (meg az egyébként is nagyon csapadékos elmúlt fél év) után április eddig 38-40 mm-nél áll, lehet, hogy ennyin is marad.
#182281
A Börzsöny fölött egész nap ment a szenvedés. Két dolog hátráltathatta a konvekciót: egyrészt az alacsonyabb szinteken, a kondenzációs szint fölött nem sokkal némi inverzió lehetett, melyre az azon a szinten történõ szétterülés, "katyvaszosodás" utalt. Azok az erõsebb feláramlások, melyek ezt áttörték, nem sokkal magasabban azonban elfüstöltek, így ott valószínûleg egy szárazabb réteg is jelen lehetett.
Ezen kívül végig fújt a mérsékelt délkeleti szél, s tõlünk délkeletre üres volt az ég, úgyhogy arrafelé még divergencia is lehetett. Amint nálunk leállt a szél, olyan fél négy körül, fölöttünk is beindult a gomolyosodás, ezután azonban délnyugati szél támadt, s ezzel délnyugat felõl csökkenni is kezdett a felhõzet.
#182280
...érdeklõdés hiányában elnapolva. :-))) Egy nyeszlett zápor sikeredett Gyarmattól nyugatra, de abból sem lett semmi.
#182279
Zalaszentgróton 9mm csapadék esett reggelig. Realizáltuk az elõrejelzett hozamot.
Link
Május 1-ig számottevõ csapadék jelenleg nem látható.
#182278
Érdekes cikk. nevet Annyi hozzáfûzni valóm volna, hogy a porördögök -bár valóban a száraz meleg szülöttei- létrejöttéhez megfigyeléseim szerint szükség van a magasban zajló gyenge hidegadvekcióra. Ha a felsõ légrétegekben, vagy a légoszlop egészében erõs melegadvekció van -például prefrontális helyzetben- porördögöt sosem látunk.
A mutatott szinoptikai kép: észak-európai AC délkkeleti peremén "becsordogáló" kissé hûvös, de legalábbis nem nagyon forró kontinentális levegõ, karöltve az erõs napsütéssel ideális az "ördögfiókák" számára.
Hogy a lokális felszálló légmozgás szüli a porördögöt, azt mindig is tudtam, nem értettem viszont, honnan kapja a perdületet az emelkedõ légoszlop. A cikkben említett horizontális szélnyírás, következményes örvényesedés választ ad erre is.
Még csak annyit, hogy a porördög (vagy ahogy mifelénk hívja a nép, a forgószél) kis kiterjedése ellenére szó szerint megrendítõ látványt nyújt. A portölcsérben "önálló életet" kezd élni a levegõ -nem csoda, hogy egykor babonák fûzõdtek hozzá (boszorkány táncol benne, baltát kell beledobni)
#182277
esett itt környéken esõ tegnap rendesen. Link
#182276
Hát elég gagyi az UM mostanság zavarban , reggelre is várt erre csapit , meg délutánra is. zavarban Persze sehol se volt semmi. Tavaly se szerepelt valami fényesen. Szerintem tuti hegesztenek rajta valamit, azért nem volt elérhetõ napokba.
#182275
Lehet, hogy itt láttad: Link
nevet
De tényleg nem kell ilyen szigorúan venni. Száraz levegõ, megfelelõ hõmérsékleti rétegzõdés és gyenge-mérsékelt szél kell alapvetõen.
#182274
"Gyors és drasztikus volt a váltás"
Nem is csoda, tekintve ezt:

Link

Kilenc egység emelkedés egy hónap alatt, erre fel kell kapnunk a fejünket.
#182273
Na,na, még nem biztos a szénné égés a nyáron. laza
Nagyon sokszor elõfordul, hogy a nyár, vagy a tél közeledtével van egy kis ráijesztés, aztán hosszú idõre kipukkad a lufi. kacsint
Az október végi, november eleji télies napok sem feltétlenül jelentik azt, hogy általában kemény, zimankós telünk lesz.
#182272
Ezzel egyetérthetünk. laza nevet
#182271
"A hidegleszakadás mindig 300 órán túl jön"

Link
Link

Ezért nem is lehet komolyan venni... szomoru
#182270
Azt hiszem, hogy az csak a jól fejlett porördögökre igaz, kisebb porforgatagokhoz elég kevesebb is. Ha jól láttam, akkor olyan 2-3 méter magas lehetett csak. Ha a közeli mérésnek lehet hinni, akkor árnyékban éppen 7-8°C volt a T-Td, de el tudom képzelni, hogy a porördög helyén lokálisan ennél kicsit nagyobb is volt. A 15-16°C tudtommal inkább csak amolyan statisztikailag szokásos érték, kialakulásának mechanizmusát tekintve nem gondolom, hogy elsõdleges meghatározó lenne. Én legalábbis így emlékszem.
Rá is kerestem, de nem találtam a T-Td-re vonatkozó írást (pedig emlékszem, hogy olvastam valahol).

Ha már porördög: Bár tavalyi hír, de elég érdekes: Link nevet .
#182269
Mikor számoltad ki és milyen módszerrel?
#182268
Egy kis esõ ide hozzánk jöhetne. nevet

Amúgy nekem inkább a hõségszkenárió ugrik be. Nyáron szénné égühetünk, ha ez így megy tovább.
Nagyon tiszta a levegõ és a nap is tûz ezerrel. Rendes felmelegedések lesznek ebbõl a napokban.
nevet
#182267
Csak valami esemény is lehetne, mert így unalmas. Azt hittem az elõrejelzõ modellekben meg lehet bízni. Kicsit kiábrándultam most. Az UM nagyon leszerepel az elmúlt két napban.
#182266
Én azt mondom, hogy inkább most legyen 30 fok, mint nyáron 40! vidám
#182265
laza kacsint

Itt 23 fokig sikerült ma felkúszni.Egész nap a várost jártam.Nem mondom,hogy hosszú nadrágban,napon nem volt melegem.Hiába,gyors és drasztikus volt a váltás.A 3 héttel ezelõtti állapotokhoz képest már ez is nyárnak számít.Ez már inkább rövid gatyás idõ,de még a bõven az elviselhetõ kategória.
Viszont a hét derekától április végéhez képest valóban kifejezetten magas T-k generálják majd a verejtékcseppeket.
#182264
Szépnek mutatkozott, aztán ez lett belõle... szomoru
Innen 150 km-re, északra (~Aggtelek) vannak legközelebb események.
#182263
Nincs labilitás, van nedvesség. Tegnap volt labilitás nem volt nedvesség. Csodálatos. zavarban
#182262
Ez a hét eleji konvektív ünnepség ritka gyengére sikerült errefelé, a tavalyi szezonba illõen zajlott le...
#182261
Az a konvekciógyilkos ablak pontosan errefelé tart, az áramlás is szögre pontosan az. Érdekelne ennek mennyi esélye van: Link zivatar
#182260
Ezeket én is tudom, mint ahogy sokan mások, de érdekességképpen azért fel lehet hozni. Szerintem. nevet Azonban még ma is vannak olyan automaták, amelyek minden bizonnyal csalnak, nem is keveset, ennek fényében azért kíváncsi lennék, hogy amelyeket ilyen szélsõséges értékeket mértek a múltban, azok hogyan lehettek elhelyezve.
Tehát ha rekord nem is lesz, átlag feletti meleg igen. nevet
#182259
Minden bizonnyal számol. A tó területe 594 km2, a 4*4-es gridbox-ból belefér elég sok. Körülötte van jó pár parti állomás, melynek rendszerint kiegyenlített adatai (éjjel enyhébb, nappal hûvösebb) bekerülhetnek a modellbe. Azt mondjuk nem tudom, hogy a modellekbe vízhõmérsékletet táplálnak e.

Egyébként a hegyeink körüli helyi fõnhatás is megjelenik rendszeresen a WRF-ben.
#182258
Ez csak véletlen, vagy a wrf számol a hidegebb vízzel?

beillesztett kép

#182257
A keleti part (Kenese, Akarattya) ezért (is) jóval szárazabb, mint a Keszthelyi-Öböl.
#182256

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#38863)
#182255
Ma is szépen látszik a mûholdkép-animáción a Balaton konvekciógyilkos hatása, a tó ÉK-i, áramlással ellentétes oldalon lévõ részénél.
#182254
Igazán jöhetnének már a 30+ fokok, kicsit uncsi ez a 20-25 zavarban Bár egy-két gomi (cr. micibot) van az égen, nagyon erõs a napsugárzás. Remélem az UV is minél magasabbra szökik, nekem nem árt, hisz' bíkísi vagyok nevet
#182253
Ahol nem volt zivatartevékenység, látott-e valaki különös fényeket (például villódzásokat, felfelé vagy oldalirányban terjedõ/mozgó fénypamacsokat)? Akár távolabb az epicentrum helyétõl. Az ilyen erõsebb rengéseket különféle fényjelenségek kisérik (elõzik meg vagy követik). A tünemény tudományos neve földrengésfény, angolul Earthquake Light, röviden EQL. A beszámolókat folytathatjuk a földtan fórumban.
#182252
Ami már nem az, mert tavaly volt azon a napon 32,0 és május 1-jén 32,9 fok is, így ha csak azt vesszük alapul akkor esély nincs rá, sõt ha megnéznék meg egy két régi adatot akkor meg egyáltalán nincs esély a rekordra, mert valahol azokon a napokon 34-35 fok már a rekord:-) Ennyit errõl:-)

Egyébként úgy április 20 után többnyire 33-35 fok a napi rekord, májusban 35 fok körül a hónap végén már 37-38 fok is elõfordult. A nyári hónapokban többnyire 39-45 fok között szóródnak ezek az értékek. A téli hónapokban többnyire -29 és -35,0 fok körüli értékek a jellemzõek, sõt a nagy országunk terültén ennél magasabb és alacsonyabb hõmérsékletek is megtalálhatók. 45,3 fok azt hiszem és -38,2 fokot is bemértek. Ezt így kell kalkulálni, ha szélsõségrõl beszélünk.
#182251
Én átaludtam a rengést, a párom észlelt valami kis remegés-szerûséget, de nem tudta mire vélni, másokkal még nem beszéltem, majd csak délután leszek otthon. Jelenleg M.szemerén vagyok, itt nem tapasztaltak semmit.
#182250
A hegyek felett már megy is a mélyebb konvekció.
#182249
Nem baj, Salek szerint gyönyörû a poros fáklya.
#182248
Érdekes a dolog, itt pl. a patakparti ártereken azokon a helyeken, ahol a víz még nem tudott kiönteni, kisebb belvíz keletkezett, ami ugyan gyorsan eltûnt, de a sár a mai napig meg van. Ha csak egy méterrel is magasabb szintre megyek, már porzik a talaj. A dombokon már mélyebben kiszáradt, egyes helyeken találtam már vékonyan repedezõ területeket is, de pár centi mélységtõl lejjebb már telített a talaj.
És ma én is láttam porördögöt nevet , bár nem volt túl erõs. 10:09 volt egész pontosan és a falu északnyugati részén lévõ földbirtokon volt.
Lassan itt is kelleni fog pár mm, mondjuk ha ma lenne egy kis zápor, az nem lenne haszontalan.
#182247
A jövõ hét keddi (29.9 fok-2003) és szerdai (30,4-1977) melegrekordok veszélyben lehetnek.
Az ECM 14-15 fokos T850-el számol már a sokadik futás óta. A tegnap déli fáklya még csak 10 fok körül mozgott, a ma éjféli még nem frissült az OMSZ honlapján. A wetterzentrale honlapján az ens 12 fokkal számol, ami már magasabb, mint a tegnapi.
Az éjféli GFS operatívja pedig maga a rémálom.. 17 fokos T850 is benéz, és itt a fáklya is 14-15 fok körül van a Déli országrészt nézve.

Salo: a porördöghöz nem feltétel a 15-16 foknál nagyobb harmatpont depresszió? Vagy rosszul emlékszek?
#182246
A tegnapi nap mérlege 3 zivatar, de ebbõl 2 száraz volt, a középsõbõl kemény 1 mm esett, akárcsak az esti gyenge záporból, így 2 mm-el zártam a napot itt Zalaegerszeg délnyugati részén. Ma reggel jártam a város északi felén, arra lényegesen több csapi volt, mert a földeken egyes helyeken komoly tócsákat láttam és mindenhol nagyon sáros volt a talaj.
#182245
Na megvannak az elsõ pici gomik nevet Jöhet a zivatar.
#182244
Az a 10-15km elég, hogy a 10 napos csapadékszünet akár 20 naposra növekedjen, mert a távolabbi kilátásokban nemnagyon van esély csapadékra. A talaj felsõ rétegére pedig szükségünk van.

A hõmérsékletek 20-25°C körül alakulnak, szóval most már van párolgás is.

Hiába mondják itt, hogy így árvíz, úgy belvíz. Itt nincs olyan, itt a talaj felsõ rétege porzik a traktorok talajmunkáitól. Ha hiszitek, ha nem. Tegnap még porördögöt is láttam egy helyen még amikor sütött a nap délután.

Nem azt mondom, hogy ömöljön az esõ, csak 5mm azért jólett volna na. nevet
#182243
Átnézegetve a modelleket én mára sem várok a környékre zivatart, pedig jól jönne akár egy csendesebb zápor is, hogy elverje a port és kimossa a polleneket.
Marad a szombat, de még a végén száraz HF lesz belõle... zavarban
#182242
Jól, és elég alaposan kilengett laza Jó volt hullám vasútazni, de tudnék élni nélküle. 7 helyen repedt meg a panel. Ilyenkor mi van, a biztosító kijön, de ezt javítani nem lehet. Vagy nem tudom hogy. Ránk ne szakadjon egyszer a plafon.

Utolsó észlelés

2024-06-02 09:29:11

Gyergyóújfalu

14.0 °C

04505

RH: 84 | P: 1022.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

122947

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.