2024. november 01., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#211994
Épp javasolni akartam a hozzászólásod elejét olvasva, hogy Csokmahegyen biztos van eladó birtok, vegyél egyet, tedd otthonossá, télen-nyáron lakhatóvá, és költözz oda laza
Ha lesz hely ahova ülteted, kapsz egy fügét tõlem ajándékba a ház mellé! laza
De aztán tovább olvasva látom hogy Te is erre gondoltál!

T max kerek 13 fok, délután növekedett meg kicsit a gomolyfelhõzet, ezt leszámítva egész nap sütött a nap!
A délnyugati szél délutánra jól megerõsödött.
#211993
Mi itt a nagy valami Moszkvára nézve? vidám
#211992
Ilyet se látni minden nap vidám .
Link
#211991
Veled és lász-szal is egyetértek, én nem azt szeretném mondani, hogy így van, vagy tapasztalataim szerint, hanem amikor ez a téma, akkor ezt állítják azok, akik az összefüggésrõl beszélnek. Vagyis ezt kellene állítaniuk.
Véleményem szerint az erõs izlandi, vagy akörnyéki ciklon mellett tényleg sokkal valószínûbb az enyhe tél nálunk (magas AO NAO - enyhe tél, itt kezdenék el vizsgálódni), és ha az amcsi hideg generálja a ciklonokat, akkor bár már 2 lépést kell tenni az összefüggések terén, de még mindig el tudom képzelni a korrelációt. És most képzeljük el, hány lépcsõ vezet egy tõlünk távoli térség idõjárása és holmi kárpát-medencei T2m között és mennyire hamar el tud veszni az ilyesfajta korreláció.
#211990
Egyetértek veled, igaz más megközelítésben jutottam el az álláspontodra! kacsint Az ilyen plussz fokos köd, ködfelhõs idõ púp a hátunkra... Nekem azért, mert nincs mit konzerválni! Szurkolok a fagyos hidegpárnának, mert konzervál deret, havat , zúzmarát, jeget, de ez a vacak csak szinte önmagának van, önmagáért él. Jobb tényleg ha süt a nap ilyentájt, amikor fagyapó Link messze jár. Másik kedvenc napos idõm télen, amikor porhóra hidegbetörés van erõs széllel, és magashófúvás alakul ki. Fantasztikus!! A csillámló jégkristályok a kristálytiszta fagyos, száraz idõben , napsütésben. (Szerencsére éppen az északi végeken lakom a városban, így telente van részem e pazar látványban.) Persze gyönyörû a száraz , derült idõ hótakaróval önmagában is. A Kárpát medencében igazi fagyos , havas idõre jó ha egy hónapig van lehetõség összességében. Ezt a néhány hetet remélem senki nem "sajnálja" tõlünk, én is szeretem a tavaszias, nyárias jó idõt,de éppen elég lehetõség van azt megélni a többi 11 hónapban.
Gond egy szál se: Link Link Link Link A hideg elkezd jó helyen felgyülemleni , a többi úgyis szerencse (makrofelállás) kérdése. Azt is észre lehet venni, hogy az izlandi ciklongyár is már elég kehes kezd lenni, Ac beékelõdések, feltünõen hamar kifulladó ciklonok. (Persze az elmúlt idõk rekord viharciklonos idõszakához nem túl szerencsés a hasonlítás, de esetünkben akkor is a döntõ változások elõhírnöke ez is.)
#211989
Mennyi a valószínûsége ? 50-50% mert akkor ott vagyunk ahol elkezdtünk:-)

Segítek picit. Mikor ezeket belinkeltem az AO nagyon alacsony, több ponttal negatív értéket vett fel.
Így a hurkok meggyengültek az anticiklonok ciklonok közé ékelõdtek megindult a hidegbázis délre hatolása és a ciklonok, nálunk mediterrán ciklonok kialakulása. Ezek a folyamatok segítenek, hogy a légtömeg lecserélõdjön. Csapadék képzõdjön. Itt teljesen mindegy, hogy Amerikát -10, vagy -30 fok árasztja el, ha van megfelelõ anticiklon, ciklon nálunk, kedvezõ helyen.

Most novemberben átlagos 2.029 pozítv index szám volt, persze hogy a hurkok zártak. Stabilan északon vonulnak a jetek és csak egy-egy kedvezõ hidegbázis hatol délre. Ekkor többnyire a zonális áramlás segít a magassági áramlásokon és ehhez kell az Amerikát elérõ hideg légtömeg. Tehát nem azért van nálunk elõoldal és nyugati áramlás, mert Amerikában hideg van ez megint csak tévhit, hanem azért mert, a hidegmagok elhelyezkedése és a szibériai-maximum gyenge volta miatt a rendszer ezt teszi lehetõvé.
Mikor erõsödik a hidegmag és maximum épül ki, akkor változhatunk meg. Ez akár korán, vagy késõn ritka esetben egész télen nem, vagy gyengén alakul ki lásd a 2006-07-es szépséges telét.
2006-07-es télen a pontok novembertõl:
0.521 2.282 2.034 -1.307 1.182
Ilyen pontok mellett nálunk nagyon nincs tél:-)
Bezzeg 2009-10-es pontok novembertõl: 0.459 -3.413 -2.587 -4.266 -0.432
Azt hiszem lapátoltam eleget, emlékezetes tali volt január végén:-)
Tehát figyeljünk ezekre nagyon jó szamárvezetõk.
Egy kemény télen, 1962-63-as pontok
-0.419 -1.178 -3.311 -1.721 0.724
És egy gyenge langyos tél 1974-75-ös pontok:
-0.435 0.556 1.595 0.194 0.151
Jól szemlélteti a hurkok megmaradását vagy meg nem maradását azt hiszem:-)
Most így állunk:
Link
A -2 pont már nem rossz aztán nagy szórás van, határozott emelkedés nincs az is átmeneti. Szerintem és az elõrejelzések alapján nem éri majd el nagyon a pozítv tartományt, ha igen akkor kb ennyi is volt a tél!

#211988
Van erre valami kézzelfogható számítás? Ok-okozati viszony? Nyilvánvalónak tûnik, hogy az ottani hidegleszakadások viharciklonokat gerjesztenek, melyek zonalitást, elõoldalt, enyhe direktAC-s helyzetet okozhatnak Közép-Európában. De mi van akkor, ha nagyon erõs AC alakul ki ÉÉK-Európában, mondjuk hamarabb, mint Amerikában? Nem biztos, hogy azzal is elbírnak a VC-k. Melyik a gyakoribb felállás?

Észak-Amerika melyik részét kell figyelni? Gondolom az sem mindegy, hogy Nyugat-Kanada fölött van hidegmag, vagy Kelet-Kanada fölött.

A "tapasztalataim szerint" választ nem fogadom el. nevet
#211987
A szakadozott felhõzeten alá-alásütõs naplementénk van, csepergõ esõvel. A szivárványt még nem sikerült elcsípnem.
#211986
Ha ott van, itt valószínûleg nincs nevet
#211985
Nekem nagyon tetszik ez a "szájbarágás" Link , gratula Salek!
#211984
Álom kategória, igaz decemberben 1 nap nálam is volt 11,4 fok:-) Mikor Sellyén 21,8 fok volt, nálam akkor is kõ kemény 13,1 fokig bírtunk elszenvedni.

Sajnos ilyenkor és elég gyakran ez a régió északkelethez tartozik.

11 fok éjjel mi itt zúzmarás köd és -2,0 fok:-)

Itt az a jó mikor északnyugati szél van sajnos az idei szezonban valamiért ez rendszeresen elmaradt.
Elõre látom vasárnap utáni idõszakot 1 hét strátus, hurrrrrrrrrrrrrrrrrrrááááááááááá!!!:-(

No nézzük a telet, bizony ahogy az várható volt az átalakulás már nálunk is fogja éreztetni hatását. Sajnos mostanra Európa északkeleti részén helyenként -35, -40 fokig csökkent a hõmérséklet és bizony az anticiklon hídnak köszönhetõen ez már Eurázsia feletti részen fogja a csapatait állomásoztatni. Így 10. után jó eséllyel egy téli fordulat állhat be a kontinens idõjárásába, kb 1 hete ezt mondom, hogy a modellek is fogják lassan látni, ahogy azt várható volt mostanra éreznek valamit.

Viszont sem a tanulmánnyal sem a rádióval sem néhány metnetes kollégával nem értek egyet, miszerint ha Amerikába tél van akkor nálunk nincs. Ez ismét zöldség, egyszerûen megint nem nézték meg a múlt idõjárási helyzeteit.
Remélem most meggyõzõ leszek és szigorúan hõmérsékletet írok, linkelek be, és csak az elmúlt 13 évrõl néhányat, hogy ne csak szélsõség legyen!
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Mennyi példa kell még? Számtalan van és van az ellenkezõje is természetesen! Ha ott van itt nincs ne vicceljünk már és pont a szakemberek ajjaj!!!

Gondolom ezt is meg lehet magyarázni, de nehezen hisz ezeknél egészen délen is volt zord nap és nem is Kanadát linkeltem direkt.
Mindössze kedvezõ helyzet kell és nálunk és ott is tud kemény zord tél kialakulni, ennyi a történet aki nem hiszi járjon utána sajnos sokan ezt az apróságot sem tették meg....
#211983
Tavaszias idõ, volt kis áporodott zápor, talán üti a kerekített 1,0 mm. T.akt: 8,6 fok, erõsen felhõs, szél délies, lépésekben mérhetõ. laza
webcam:
Link
#211982
Link laza havazas
#211981
Ugyan már, ezért felesleges elnézést kérni! Senki sem képes fejbõl pontosan idézni nevet legalább volt lehetõség tisztába tenni ezt a hírhedt "ok-okozati viszony" témát!
#211980
Visszahallgattam én is és nem volt pontos a megfogalmazásom. Ezért elnézést kérek! Ugyanakkor a lényeget nem ferdítettem el ha nem tévedek. nevet Az idézõjel használata lehet megkérdõjelezhetõ.

Azért szeretem a reggeli idõjárás-jelentéseket, mert a mûsorvezetõ gyakran tesz fel váratlan kérdéseket az épp bejelentkezõ meteorológusnak. Ilyenkor õk spontán adják a válaszokat.
#211979
Ez a Közép-Magyarország régió... egy vicc komolyan. Vagy északnyugati irányból szélvihar van (ami a zivatarokat tönkre vágja) vagy tartós köd, mindkét lehetõség egy adott területen. Ebbõl a két végletbõl jók vagyunk. szomoru
#211977
11 fok, itt éjjel volt annyi. laza
Most 14,5 fok van. Holnap, inkább holnapután, de talán mindkét nap melegebbet mérhetek itt, mint az éppen hivatalos napi rekord. kacsint
#211976
Na, még egy "télies" nap a ködnek köszönhetõen. Lehet irigykedni. nevet
#211975
Link
Egy kis játék a logikával, szélsõségekkel.
#211974
Páka-Csokma gyönyörû idõ 11,4 fok, Diósd köd 2,7 fok:-) Jól el lett ba....va a ma nap is itt:-( Nem hiszem el, hogy egész télen mindig a szerencsétlen oldalon vagyunk:-(

Ennél még a hóvihar és a lábas hideg is jobb mert akkor legalább országosan van ganaj idõ, nem csak erre, és nem kell a kamerákat bámulni, hogy bizony van ahol süt a Nap. Tuti Zalába fogok költözni vagy valami déli szigetre mert ez már felháborító:-)

No jól kimorogtam magam, hamarosan körbenézek jön-é a tél:-)
#211973
Amúgy pedig nem megyei, hanem városi honlap-féle, ahogy nézem. Kapos megye nem létezik, csak Somogy, tudod...
Link

Lász: aranyos ahogy keseregsz, ez alapján itt a Sajó völgyében már 5x felkötötted volna magad nevet Mi ezt "élvezzük" már jó 4 hete, kb 2-3 nap kivétellel!

Rudolfking: köszi a linket, pont erre gondoltam!
#211972
Akkor Salek is hülyeséget ír a megyei újságba?:
Link
#211971
Így van, pont ez a lényeg! Nem volt pontos az idézés. Az eredeti formában azért sokkal korrektebb, máshogy is hangzott el, és úgy már azért rendben van. Nem általánosít, hanem a mostani helyzetrõl beszél konkrétan.
Ég és föld.

Közben kezd körvonalazódni a fordulat jövõ péntek magassságában: az elõoldal végenevet Link

Szibéria: salek mint idõjós? Bocs, ezt még mindig emésztem (és fogom is még sokáig). Amúgy nem ír rosszakat, de az amcsi hideg és az itteni meleg még mindig nem ok/okozati, hanem párhuzamos (2 külön következménye ugyanannak az oknak) viszonyban áll, ezt õ is rosszul írta le.

A CFS hosszútávút belinkelni már-már Dávid Mihályi mélység nevet
#211970
Emberek egy szövegkörnyezetbõl kiragadott mondaton lovagolunk. Ami magában lehet blõdség, de a felállás szerint igaz is lehet. Közben folytatódik a csapadékos napunk. Sokadik csöpörgés kezdõdött. laza
#211969
A megszokott, értetlenkedést színlelõ trolinak is:
Link
" Ameddig Amerika felett van a nagy hideg, addig itt nem lesz".

Ez ebben a formában nettó hülyeség, mi több, hazugság.
Ha nem így hangzott el, akkor az idézés nem volt pontos.
#211968
Hmmm, akkor még sem " végtelenül szomorú, nettó hülyeség, mi több, hazugság. "

Mondjuk én eddig sem gondoltam annak.
#211967
Na a fáklya szépen nyílik, az eddigi 8-10 fokos szórást 13.-tõl felbáltotta a 20-22 fokos szórás:
Link
#211966
Köszi, de majd csak otthon tudnám meghallgatni szomoru
#211965
Sûrû köd, Lt.: 100 m. 2,1 fok.
#211964
Nekem már ez a normális.... fel sem veszem szomoru
#211963
Mit szólsz, ma is milyen remek idõ sikeredett...
#211962
Link 06:00 - 180 óra katt. majd a 08:13 melletti play gombra. Ezután fönt beletekersz a csúszkán 08:15:48-ig, kb. 08:16:00-tól kezdõdik. nevet
Donnie , idézve:
"- Számíthatunk arra, hogy valamikor a közeljövõben hó lesz? Ugye itt most már írnak arról is, hogy a mezõgazdaságban igen fontos lenne némi hótakaró, lesz ilyen?
- Amíg Amerikában van a hideg, addig sajnos nem ide jön, ez a következõ 4-6 napban még nem fog ideérkezni."
#211961
Mindig súlyos facepalm, amikor indexen idõjárási cikk jelenik, de ez a mai különösen durva!
Link

"Az Idõkép nem sok jóval kecsegtet: egészen a hónap közepéig marad a köd, pára, amit 15-e körül havas esõ vált majd."

#211960
Egy kis olvasnivaló a témával kapcsolatban:
Link
#211958
Hallani kellett volna az egészet, úgy lehetne érdemben bármit is mondani. Nyilván se nem politikus, se nem szóvivõ az illetõ, ezért nem gondolja/gondolta át feltétlenül minden aspektusát annak, amit mond. Annak idején Németh Lajos is képes volt at MTV1 híradó után idõjárás jelentésében ilyet mondani: "És, hogy vajon az elmúlt pár nap hidege elég volt-e, hogy a tavainkon a jég megfelelõ vastagságú legyen a korcsolyázáshoz? Hát, talán ki kellene próbálni!"

Esküszöm, ez így hangzott el (90-es évek elsõ felében volt), azt hittem leesek a székrõl nevet

Szóval a meteorológus is csak ember, egy élõ nyilatkozatban, adásban elhangoznak sokszor szerencsétlen dolgok (Csisztu Zsuzsa az olimpián: "Az afrikai sportoló nem a szülõföldjén látta meg a napvilágot"), amikor egy média cikket közöl, akkor az más tészta, ott azért illene jobban odafigyelni a dolgokra.

Szibéria: idén télen fennáll az a helyzet, hogy vagy ott van tél, vagy itt, de ez a kettõ még mindig nem ok/okozata egymásnak, hanem a makrohelyzet következménye külön-külön.
És akár még változhat is ez utóbbi, miért ne lehetne tél itt is, ott is 1 idõben? Persze ha olyan felállás jön!
#211957
Most is látható az elõrejelzési térképeken, ahogy Európában a zonalitás kezd bizonytalanná válni úgy ürül ki ÉSZAK USA:
jelenleg:
Link
180 óránál:
Link

Még a nagy tavaknál is ahol -20-30 fokok vannak szépen nyugati áramlásra vált:
#211956
De ezt nem a Kossuth rádió mondta be, tehát nem egy ostoba hírolvasó, hanem a szolgálatos OMSZ-os szakember bejelentkezéses formában...
#211955
Csak példaként: Link nevet
#211954
Akkor is baromi szerencsétlen, rossz fogalmazás (ha pont így hangzott el). Sok télen megesik, hogy mindkét kontinensen kemény tél van egyszerre, vagy akár egyiken sem.
A lent kifejtett logikai baki mellett ez is fontos, ilyenkor illik megemlíteni, hogy a mostani (ott tél, itt nem) egy elég gyakori felállás, de nem törvényszerû!

Rudolfking: jaja, egy átlagos Vojejkov is simán lehetõvé teszi mindkét "térfélen" a cudar telet vidám
#211953
Igen, ezt mondta. Bizony vannak olyan helyzetek, amikor viszonylag kis mennyiségû hideg található az északi félgömbön, legalábbis T850-en, amikor is az Észak-Amerikai hideg kizárja az ittenit. Most ilyen helyzet van.

Vitathatatlan, hogy létezik olyan cirkulációs minta is, amikor egyszerre van tél mindkét kontinensen és olyan is, amikor Európára rászakad a tél, Amerikában meg enyheség van.
#211952
Elõbb kint voltam megnézni a rügy hisztériát. Szépen sütött a nap, azt egyszer csak 1-2 perces nagy cseppes zápor kerekedett. laza A gyümölcsfák köszönik szépen jól alszanak. nevet Az örökzöldeknek el kéne a csapadék, mert jelenleg elég satnyák.
#211951
Úgy látom, az ábra az, hogy több télkedvelõ barátom mindenekelõtt megfelelõ nyomáseloszlási és légáramlási kép után kutat sóváran a modellfutásokban azzal, hogy ez majd meghozza VALAHONNAN a hideg légtömegeket.
Holott a dolog többnyire éppen fordítva van: a nagy mennyiségû, expanzív hidegtömeg az elsõdleges, az majd kialakítja a terjeszkedéséhez kellõ légnyomási és légáramlási mezõt.
Ezért én elsõsorban az északkeleti hidegtömeg fejlõdését, esetleges terjeszkedését figyelem, nem a futásról-futásra változó áramlási musztert.
#211950
Nem ez a lényeg, hanem a makrováltás.
A hideg meg majd jön, ahonnan akar.

Szeke: akkor sem jó az ok-okozati viszony felállítása!
*NEM* azért van nálunk enyheség, mert odaát tél van. A kettõ nem egymás oka , hanem mindkettõ ugyanannak az oknak a következménye, ez az ok pedig a jelenlegi makrofelállás.

Lehetne kint kemény tél, nálunk pedig ugyanilyen kemény tél, egy teljesen más makrofelállásban. Szegény Átlag Olvasó most majd azt hiszi, hogy az amerikaiak "ellopták" a telet, és ha náluk az van, akkor nálunk már nem is lehet sose. Ez itt a fõ probléma.

Logikai szempontból illene tisztába tenni a dolgokat, ez pedig úgy látom, egyre kevésbé szempont a mai médiában.

"Marine" állam, hát igen. Ugyanaz a baj....

Galopp: ha a Kossuth rádió tényleg ilyen bemond, akkor az végtelenül szomorú, mert ez nettó hülyeség, mi több, hazugság. Ha legalább egy általánosító, vagy valószínûsítõ kitételt odaraktak volna.....
Elkeserítõ szomoru
#211949
Múlt éjszaka majdnem megtörtént a csoda, miszerint Zabaron mérik a legmagasabb minimumot. Az OMSZ mérõhálózatában a Napijelentés szerint +3 fokos Tminmax-ok voltak, és Zabar is csak +2 fokig hûlt. nevet
#211948
Hogy (legalábbis meglátásom szerint) teljes legyen a kép, a következõ kiegészítéseket kell tennem:
A hidegtömeg kialakulásának alapvetõ feltétele a levegõ igen alacsony harmatpontja, azaz rendkívül száraz volta. A szibériai és a kanadai "zsákba" északról, északkeletrõl beáramló poláris légtömegek már eleve nagyon szárazak. Ez a sarki levegõ a hideg szárazföld fölött nem tud nedvességet magába venni, és -mint ahogy láttuk- advekció révén sem érkezik a területre nedvesebb légtömeg. A "jégveremben" folytatódõ lehûlés miatt a stagnáló hideg légtömeg maradék nedvességtartalma is kicsapódik, azaz kumulatíve tovább szárad a levegõ.
Van még egy "ördögi kör", ami a végletekig fokozza a "jégverem" lehûlését: az összehúzódó, nagy sûrûségûvé váló hidegtömeg anticiklont generál, ami fenntartja a kisugárzás alapvetõ feltételét: a felhõtlenséget. A felhõtlenség fokozza a hideget, és így tovább.
Mivel a nyugatiszél-övben az enyhe, páradús óceáni levegõ elõször a kontinensek nyugati részét éri el, s kelet felé haladva ezek hõmérséklete és páratartalma is csökken, nem meglepõ, hogy a nagy északi kontinenesek "hidegpólusa" azok keleti részén található: Eurázsiában Kelet-Szibéria, Észak-Amerikában a Hudson-öböl környéke.
Még csak annyit, hogy érzek némi fogalomzavart a kérdésben: össze van keverve a hidegpólus és a hidegmag fogalma. Az elõbbi azt a területet jelöli, ahol sok év átlagában a legnagyobb a téli hideg: most errõl beszélünk.
Utóbbi olyan körülírt arktikus-szubarktikus (sõt néha mérsékelt övi) terület, mely környezeténél feltûnõen hidegebb. Hidegmagok a hidegpóluson kívül is kialakulhatnak (pl. a Svalbard-Novaja Zemlja tájon, mint tavaly március elején), "ad hoc" jelenségek, vándorolnak, képzõdnek, megszûnnek.
#211947
Itt +2 fok és szürkeség, miközben az ország más részein 10-12 fokok és napsütés...
#211946
Úgy ám! A Kossuth rádióban 8:15-kor. " Ameddig Amerika felett van a nagy hideg, addig itt nem lesz".
#211945
Szerintem, 1991-ben volt. hideg

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-01 00:23:17

Ercsi

8.3 °C

31500

RH: 77 | P: 1024.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

129885

Hírek, események

Téli időszámítás - Október 27-én óraátállítás

MetNet | 2024-10-25 20:24

pic
Továbbra sincs döntés az óraátállás eltörléséről, így tehát október 27-én hajnali három órakor időmérő eszközeinket egy órával vissza kell állítanunk.