2024. június 03., hétfő

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#205923
Idézet tõlem: "Nyilván a 30 centit teljesen nem tudja, de egy olyat, amit most várunk, azt még bõven"

Na... nekifutok mégegyszer. Tehát... Ha júliusban jönne egy 2 órás hózivatar 50 mm/h intenzitással, akkor is megmaradna a hó. De 1 óra múlva semmi nem lenne belõle. De ha leesne a hõségnapok után 2 méter hó, akkor az még 1 hét múlva is ott virítana.
Eme szélsõséges példát helyettesítsd be a mostani helyztere légy szíves.
#205922
Nem ez volt a kulcs. Egyszerûen csak a csapadék érkezése elõtt (ami nálunk éjfél volt) lehûlt már 0 fok alá a levegõ, és a talaj tetejét is lehûtötte annyira, hogy azonnal, a legelsõ pihék is megmaradtak (tudom, mert a teraszunkon sem olvadt, ami nem semmi!).
Aztán az intenzitás erõs volt egész nap, ez tény - tereptárgyakról nappal olvadt, de a folyamatos talajközeli beáramló hideg miatt azonnal fagyott is jégcsappá.
Szóval a folyamatos beáramló hideg simán, röhögve kompenzálta a talajhõt.
Ez egyszerû fizika amúgy is. Enyhe talajra esik a hó, miközben 0 fok alatti T2 van, és a szél is fúj: párolgás, hõelvonás: secperc alatt 0 fokon a talaj teteje (csak az!), és megmarad minden leesõ pihe (nem a legeslegelsõk persze).
Ha eláll, akkor nyilván érvényesül a mélyebb talaj hõje, és olvadni kezd, de addig amíg szeles idõben, negatív T2 (sõt, inkább talajmenti T) mellett esik, addig a megmaradással sem lesz észrevehetõ probléma.
Számtalanszor átéltem már, legutóbb Márc 14 volt nagyon látványos ebbõl a szempontból.
A kulcs tehát a hidegbeáramlás mértéke/ereje, na ezzel meg most láthatólag nem lesz gond.
#205921
Így van, ez a lényeg! Erõs intenzitásnál is olvasztja a talajhõ a havat, ám a gyarapodás gyorsabb, mint az olvadás. Aztán onnantól kezdve gyakorlatilag önmagát hûti a hótakaró felülrõl és ezzel együtt a talajt is, egyre gyengébb lesz az olvadás hatása, de ahogy írják sokan, kicsit fogy az alulról, egészen az elsõ éjszakáig...
#205920
Végre valahára, sok várakozás után, feltûnt az elsõ komolyabb reménysugár a télvárók számára. Remélem marad ez a tendencia, és nem szárítja vissza a hideget. Alig várom már... Egyébként, szerintem idén nagyobb az esélye az átlagosnál, hogy a mikulás (ha részben is) fehér legyen az ország egyes helyein. De addig még rengeteg eseménynek le kell tisztulnia. hideg havazas
#205919
Nem is a hó megmaradása és elolvadása szempontjából lényeges a meleg talaj, sokkal inkább érdemes figyelembe venni, hogy a magasban -10 fokos 850 mellett nem biztos, hogy annyi lesz lent az alsóbb rétegekben a hõmérséklet, mint télen, vagy mint amit a modellek számolnak, annál fogva, hogy 500-1000 km-en át meleg talajfelszín felett érkezik a hideg.
Ez az elsõ hidegbetörésekkor meg szokta tréfálni az elõrejelzéseket.
Persze ha bele van kalkulálva a modellekbe a pontos talajhõmérséklet, akkor nem szóltam.
#205918
Hiszek neked, csak akkor a 45 cm hó megtette a hatását, vagyis alól elolvadt belõle 5-10 cm ami jól lehûtötte a talajt és még úgy is maradt 30 cm. Most nem ez a helyzet lesz.
#205917
Tél is volt, elõtte, de közvetlenül elõtte egy viszonylag enyhe periódus volt, a talaj felsõ rétegének bõven volt ideje megmelegedni.
De mondok jobb példát, 1993 November 13 - 45 centi hó tudott megmaradni 1 nap alatt, miközben pár nappal elõtte még 10+ fok volt akkor is.

B.angelo: nem akarom összehasonlítani, de a hóesés közbeni megmaradás szempontjából tök lényegtelen, ezt már számtalanszor bebizonyították a tények. Ajánlom neked is az 1993-as példát!
#205916
Nem akarok kötekedni de ne hasonlitsd össze a márciusi és novemberi talajhõmérsékleteket, igaz lehetnek ritka kivételek de 95%-ban a március eleji talaj hidegebb.
#205915
Ne feledd, hogy elõtte tél volt, így a talajhõ sem volt ilyen magas, mint most.

A "megmaradás"-t kellene elõször definiálni. Mert egy nem gyenge csapadékintenzitás közben a hó megmaradhat a talajon a bõven pozitív 5-10 cm-es talajhõmérséklet ellenére is. Viszont a csapadéktevékenység megszûnése utána már fogyni fog a hóréteg (összeesik, latyakosodik stb). Ezt bármikor tudom neked bizonyítani.

Szóval a kérdés az, hogy mindenki egyre gondol-e "megmaradás" alatt?!
#205914
Link

Könyörgöm, ez miért jön fel minden évben, pláne egy olyanban, amikor még 9 hónap sem telt el egy olyan esemény óta, amikor is 12-14 fokos melegbõl másnapra már megmaradó hó esett (Márc 13-14).
A végtelenszer megcáfolt városi legenda, ami kiirthatatlan!

Az, hogy késõbb elolvad, meg tök lényegtelen.
#205913
175nevet
#205912
Volt már melegebb talajhõmérséklet azt mégis megmaradt a hó. A felszín gyorsan megfagy pár óra alatt. Alulról zabálás csak akkor nincs, ha csontá fagyott földre érkezik. Ilyen meg ritkán van.
#205911
27.-tõl eléggé kilóg már: Link
#205910
Az átmeneti megmaradás szempontjából lényegtelen. De a csapadék megszûntével általában felfalja a talajhõ a havat. Nyilván a 30 centit teljesen nem tudja, de egy olyat, amit most várunk, azt még bõven.
#205909
Ma este 18 óráig várom a közvélemény-kutatásra a válaszokat, azután értékelés.

174 válasznál járunk.

Link
#205908
Igen. De ide hozzám 1-3mm /6 óra intenzitás nagyon kevés lesz a megmaradáshoz. kacsint nevet ennek a többszöröse kellene.
#205907
Egyelõre a csapadék még lutri. Ez a futás jól sikerült, de ki tudja mit hoz a jövõnevet
#205906
Hát ez nagyon durva egy hét múlva -15 fokos fagy!? Nekem nagyon vicckategóriának tûnik, gondolom attól is függ , hogy kialakul-e vastagabb hótakaró, amire a meleg talaj miatt kicsi az esély. Link havazas hideg
#205905
Tudom, hogy az intenzitástól függ, csak azért írta itt valaki hogy 10cm meghaladó hó lenne...vidám

Nem kis intenzitás kell, hogy megmaradjon a talajon (tartósan) , ami nekem pár napot jelent. nem 5-6 órát vidám
#205904
Úgy tudom, hogy ez egy jelentéktelen tényezõ, legalábbis sokat olvastam ezt már a Metneten, és mintha bizonyították volna példával. Más szerint is így van?
#205903
Ezt már milliószor átbeszéltük. Semmi mástól nem fog függni, csak az intenzitástól. Az más kérdés, hogy utána pár óra alatt elolvadhat az 5 cm hó is, de meg fog maradni ha úgy esik.
#205902
De jó újra itt látni Téged a fórumon. Szoktál még készíteni összesített fáklyát? Egyébként eszerint a hó eleji latolgatásomhoz képest csak alig 5 napot késik az 1. síkvidéki havazás Link
Bár azon nyomban önkritikusan hozzá kell tennem, hogy még a múlt hét végén nem sok esélyt adtam, hogy itt még november vége elõtt valami érdemleges történik tél-ügyben. Elég lett volna felidézni az aranyszabályt, hogy kis idõtávon belül jelentkezõ nagy szórás a fáklyán, 6 óránként homlokegyenest változó futások, zuhanó NAO-index stb. mind-mind alapvetõ makroszinoptikai váltás komoly elõjelei... Akkor hát lássuk a 2013/2014-es tél nyitányát hideg
#205901
A nagy hóvárás közepette mindenki megfeledkezik arról, hogy hiába lehet negatív hõmérséklet 2m, de a talajhõ alulról szétbombázza az esetlegesen lehulló havat. Jelenleg olyan 7-9 fokon mozog a talajhõmérséklet az országban.
Link
#205900
Nekem mindkét verzió tetszik nevet ,de úgyis egy harmadik,eleddig ismeretlen jön majd be.
#205899
Hát igen, ízlések és pofonok, de összességében ezen futás alapján mindenhol esne több-kevesebb hó. nevet
#205898
Igen, annak a hidegcseppnek a pontos elhelyezkedése, alakja, mozgása, stb. döntö lesz a csapadékeloszlásban.

Most eléggé ugy néz ki, hogy a szokásoknak megfelelöen a száraz, hideg oldalon leszek, s a fö események innen dél, délkeletre lesznek majd, még ha jövö héten észak-északnyugat felöl ide is érkezhetne nedvesebb levegö, de az még nagyon bizonytalan...
#205897
Hát igen, fõleg Nagyatád és térségében.
De nekem ez jobban tetszik:
Link laza

palui: nem minden modellel ellentétben.
Alább linkeltem az NGP.-t
A GEM sem száraz teljesen:
Link
Link
Link
#205896
Köszönöm az infót!

Nagyon kíváncsi vagyok hogy mit jelent majd ez az újítás. Itt az elsõ vizsgalehetõség is az ECMWF-nek ezzel a hidegbetöréssel. Viszonylag havasabb verziót ad szinte az ország egész területére, ellentétben a többi modellel. Nemsokára kiderül, melyik látta jól. Mindenesetre az már most elmondható, hogy a GFS csak késõbb állt be a hidegbetöréses verzióra...
#205895
Az ECMWF is elég komoly csapadékkal számol keddre szinte országos szinten:
Link
Minden a hcs-tól függ majd....
Link
#205894
Mindenki az ECMWF központban operativan futó (det+ens) modell outputjait használja, igy ha ebben váltás van, mint most, akkor mindenki együtt vált, a régi verzió nyugdíjba ment nevet

Kivéve, ha valaki direkt egy régebbi modell változatot futtat saját maga számára, tehát nem csak modell outputokat kap meg. De ezt max. spec. esetekben tudom elképzelni saját kiserletezgetésre egy-egy esetre, s ezek nem kerülnek ki ingyenes weboldalakra nevet
#205893
Kedd,csütörtök érdekes lehet erre délen is. Fõleg a Mecsek és a Szekszárdi-dombság egyes magasabb csúcsain. Remélhetõleg néhány centi megmaradó összejöhet a következõ hétvégéig. Mindenesetre nem lesz melegünk az már szinte biztos. laza
#205892
Nálam vidéken már olyan alacsonyan van a nap hogy épp mától már nem kell lehúznom félig a redõnyt ugyanis a szomszéd ház takarásában marad. laza

A virágokat épp ezért át kell telepítenem innen. szomoru

Én azt mondom a hegyekben jó eséllyel lehet már megmaradó hó is, síkvidéken látványhó, amolyan elsõ, nagyon úgy néz ki nem lesz teljesen száraz ez a hideg.

ez a helyzet pl. a kisalföldre tipikus hózáporos felállás:
Link

A durvább verzió, amit néhény modell pedzeget akár nagyobb havazással is járhat majd:
Link
Link

És ezzel az NGP nincs teljesen egyedül.

Tudjuk hogy voltak már november elején durvább havas idõszakok is, igaz ritkábban. pl 1993 nov. Az igazi telek inkább karácsonytól számítódnak. Nem lenne rossz egy fehér mikulás sem, iszonyú ritka mostanában.
#205891
A hideggel nem lesz tréfa, az már nagyjából biztos. A csapadék természetesen kutya vacsorája, de hogy hópelyheket fogunk látni, az szerintem tuti...

Derick: ez nem tûnik nagyon "pardonosnak", ahogy nézem.
Mármint, hogy ennyire a szezon elején ne legyen, ez ritka nevet
Link - szinte függõlegesen zuhan erõs 10 fokot...
#205890
Valószínû, h lesz még bõven módosulás, de a mostani ecm amolyan "berúgja a kiskaput" érkezés lenne a tél részérõl, az eddigi lagymatag tingli-tanglizó idõ után. hideg havazas Továbbra is az erõs lehûlés, ami nagyon valószínû, a csapadék (számottevõ hó) az ország nagyobb részén nem a legesélyesebb forgatókönyv(most).
#205889
Vajon már õk is ezt az új ECMWF-et használják? (Van egyáltalán régi, vagy mindenhol egységesen ez az új verzió?) nevet
met.hu hír, ha még valaki nem olvasta volna: Link
Hozzám egyébként 20+ mm jönne hóban nyelvnyujtas Persze ez csak játék, az yr.no oldalon található számokkal és piktogramokkal...
#205888
Link hideg havazas
#205887
Kemény Link

Link

Link

,mindenesetre kíváncsi vagyok az ecm valószínûségire.
#205886
Vagy meg is trefa? laza

Lenyegeben realis h meglatjuk sikon is az elso hopelyheket, de az h megmarado e lesz jo kerdes...Nyilvan ha ejel jon, tobb esely lesz.
#205885
Hát ennek bizony már a fele sem tréfa!
Link
Össze se számoltam, de 10+ mm megmaradó hóban....
#205884
Kicsit fázós,kicsit cidris... kacsint
#205883
Milyen az a friss hõérzet? Én még így sosem hallottam! vidám nevet
#205882
Jó reggelt!
A kora reggeli derengõ idõ már a múlté,dél-délnyugat felõl erõs felhõsödés kezdõdött.Nem csoda:jön az újabb adag [esõ] .Hûvös van,friss hõérzetet ad a lengedezõ szél.
#205881
Link
Kemény kis grönlandi hideg lesz. Bár átkel melegebb óceán felett, alacsonyabb szintenkre is hideget hoz. ECMWF, fõként a fõfutás, ki is tolja a hideget. Link
Jó lesz télkezdetnek nevet
#205880
Már az elõzõ futása(tegnap 12 UTC) is hasonlót mutatott.
#205879
Hú ez kemény nappli T, november utolsó napjai:
Link


Mondjuk ÉK.-re ez a -8:-10 fokos T már közel az irrealitáshoz.
#205878
Egyre inkább nem 1-2 napos hidegbetörés körvonalazódik. A pár nappal ezelõtti síkvidéki elõs havazás is egyre reálisabb. A hidegbetörést jó hamar megfogták a modellek.
ECM egy ritka de érdekes verzióval kacérkodik igazából nem is túl soká, épp 1 hét mulva:
Link

Link
Link
#205877
Itt a mai menet, ahogy felkel a nap, elkezd esni, majd ahogy lemegy, eláll.
Ugyanazon a pályán jön fel a csapadék, mintha beprogramozták volna õket.
Millió dolgom lenne a hideg elõtt, de most napokig nem lehet csinálni semmit.
#205876
Tegnap délután 9,5 mm esett. Ma reggel 20 méterre csökkent a látótávolság a ködnek köszönhetõen.
nevet
#205875
szép kis hidegbetörés lesz itt hétfõn úgy látszik Link laza havazas hideg JÖN A TÉL!! nyelvnyujtas
#205874
Így van ez, a nyomáskülönbség fontosabb, mint maga a nyomás. Egy 1060/1010-es felállás egyenértékû lehet egy 1020/970-es kombinációval.

Utolsó észlelés

2024-06-03 10:02:26

Kõszeg

17.1 °C

00002

RH: 92 | P: 1014.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

122947

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.