Légköroptika
Hold: "mezei messzelátóval" kevés az esélyed, bár ritka hihetetlen szerencsével talán "elkaphatsz" egy nagyobb meteorbecsapódást, de inkább lottózz
ha TLP-re vadászol, kellene egy nagyobb, legalább 20-30 cm-es Newton óramûvel, 200-300x nagyítás, kristálytiszta éjszaka és egy lista amin összegyûjtötted a TLP gyanús területeket. Amennyire tudom, a lávakitöréseket észre lehet venni (egy neves orosz csillagász még színképfelvételt is csinált állítólag), HA pont akkor kerül a szemed elé, de ennek is kicsi a valószinûsége. Nagyobb valószinüséggel fedezhetsz fel lávaömlést követõ felületi elszinezõdést, de ehhez hosszú idõn át kell kitartóan figyelned ugyanazt a kicsi területrészt és még akkor sem biztos hogy nem légköri hatás, fáradt szem vagy ilyesmi produkálta amit érzékelsz. Olvashattad, van aki egyenesen tagadja a TLP-k létezését, de ettõl még szerencsés véletlen segítségével láthatsz pld. meteorbecsapódást a sötét térfélen - én 60X nagyítással próbálkoznék újhold után pár napig, amikor még nem zavaró a megvilágított rész fénye, mivel a teljes korong kitölti a látómezõt. És ehhez még plusz véletlen is kell - amennyiben a becsapódó test nagy tömegû legyen, hogy kellõen erõs legyen a felvillanása. De ekkor is csak egy pici, a másodperc töredékéig tartó pontszerû felvillanást láthatsz. Látványos becsapódást, mint pld. a Jupiter esetében csak nagytömegû test okozhat, aminek még kisebb a valószinõsége. Én is szeretnék látni TLP-t, de ehhez minden nyugodt, jó átlátszóságú éjszaka csak a Holdat kéne lesni; erre alkalmasabbak az automata távcsövek. Mindez persze nem zárja ki, hogy az Égrenézõk közül látni fog valaki TLP-t, de ehhez kivételes szerencse is kell majd. DeepSky, alkalomadtán lécci írd meg Te is a véleményed
A dolog nem reménytelen, a Távcsõ Világa könyvében Kulin György ismerteti TLP észlelési javaslatait amatõröknek, csatolom a leírást, hátha segítségedre lesz
1.lap Link 2.lap Link
Újra megnéztem, és megvan 
Múltkor annyira elkápráztatott a képen a naplemente, hogy meg is feledkeztem róla, hogy keresek valamit.
U.i: ez volt az a kép: Link
Múltkor annyira elkápráztatott a képen a naplemente, hogy meg is feledkeztem róla, hogy keresek valamit.
U.i: ez volt az a kép: Link
A Fejedelmi ígéretet pár hónapon belül biztos ismétlik, legutóbb megnéztem az elejét, tényleg nem túl élénk a melléknap, de ott van.
Ha játszák legközelebb, majd szólok.
Köszönöm a választ! Akkor egy kis mezei messzelátóval az éppen árnyékos oldalon nagyobb esély van észrevenni? Na, nem mintha annyi idõm lenne nekem is, hogy bámuljam a Holdat, csak ha esetleg...
Ha van pár felesleges perced, ezeket a képeket össze tudnád rakni, hogy mozogjon? Akkor is, ha más zoom-mal készültek? Link Link Link Link Link Link Link
Ha van pár felesleges perced, ezeket a képeket össze tudnád rakni, hogy mozogjon? Akkor is, ha más zoom-mal készültek? Link Link Link Link Link Link Link
Alex - holnap, legkésõbb holnapután megvan a "Sivatagi show"; a "Fejedelmi ígéret" csak fejedelmi ígéret marad, sajnos sehol nem lelhetõ fel teljes egészében.
Jó reggelt, szép napot jó kedvet Mindenkinek
TLP...
Idétlen idõk óta szeretnék látni egy TLP-t... de nagy szerencse kell hozzá, mivel nálunk egy évben átlagosan kb. 110 derült éjszaka van és ebbõl kb. 80-90 alkalmas fotografikus észlelésre és még kevesebb az alkalom a TLP keresésre. Észlelésére annyi az esély, mint amit a szabadsághegyi 60 cm-essel éltem meg anno - a Hold éjszakai oldalán az Aristarchust (akkoriban láttak "felfénylést" és színváltozást a környéken) néztük, én kerültem sorra és pontosan abban a pillanatban robogott át egy fényes meteor a látómezõ közepén (a nyoma sokáig látszott) - aminek a valószinüsége, különösen erõs nagyítás mellett, nagyon kicsi. Egy TLP elcsípéséhez legalább ekkora szerencse kell - feltéve ha létezik, bár miért ne létezne? Vulkáni tevékenység vagy meteorbecsapódás nem fordulhat elõ? Léte mégis bizonytalan - idézve egy friss cikkbõl "A Holddal foglalkozó szakemberek a megfigyeléseknek mintegy 20%-át tartják valódi, vagy nagyon valószínû TLP-nek, ugyanakkor többen még a jelenségkör létezését is vitatják. Legtöbb leírás vagy a holdi napfelkelte és napnyugta megfigyelési geometriájából adódó fotometriai jelenséget ir le, vagy pedig a földi légkör, esetleg a mûszer elégtelen felbontása által elõidézett mûterméket. Emiatt egy hiteles TLP-megfigyelés a holdészlelõk "Szent Grálja"." Forrás: Nola linkje
Idétlen idõk óta szeretnék látni egy TLP-t... de nagy szerencse kell hozzá, mivel nálunk egy évben átlagosan kb. 110 derült éjszaka van és ebbõl kb. 80-90 alkalmas fotografikus észlelésre és még kevesebb az alkalom a TLP keresésre. Észlelésére annyi az esély, mint amit a szabadsághegyi 60 cm-essel éltem meg anno - a Hold éjszakai oldalán az Aristarchust (akkoriban láttak "felfénylést" és színváltozást a környéken) néztük, én kerültem sorra és pontosan abban a pillanatban robogott át egy fényes meteor a látómezõ közepén (a nyoma sokáig látszott) - aminek a valószinüsége, különösen erõs nagyítás mellett, nagyon kicsi. Egy TLP elcsípéséhez legalább ekkora szerencse kell - feltéve ha létezik, bár miért ne létezne? Vulkáni tevékenység vagy meteorbecsapódás nem fordulhat elõ? Léte mégis bizonytalan - idézve egy friss cikkbõl "A Holddal foglalkozó szakemberek a megfigyeléseknek mintegy 20%-át tartják valódi, vagy nagyon valószínû TLP-nek, ugyanakkor többen még a jelenségkör létezését is vitatják. Legtöbb leírás vagy a holdi napfelkelte és napnyugta megfigyelési geometriájából adódó fotometriai jelenséget ir le, vagy pedig a földi légkör, esetleg a mûszer elégtelen felbontása által elõidézett mûterméket. Emiatt egy hiteles TLP-megfigyelés a holdészlelõk "Szent Grálja"." Forrás: Nola linkje
Hát én nem láttam, de nem is bámulom állandóan a Holdat. :-)
Monjuk a cikk olvasása nélkül elsõre az jutott eszembe, hogy meteoritbecsapódások simán lehetnek (ha jól tudom, a NASA hagyott fenn pár szeizmográfot anno, ezek még talán mûködnek is, tehát a becsapódásoknak itt azért lenne nyoma).
Annak esélyét, hogy valódi geológiai tünemények legyenek, nem nagyon tudom elképzelni, ha csak nem valami hasonló mechanizmussal, mint az Enceladus "gejzírjei" esetében.
Monjuk a cikk olvasása nélkül elsõre az jutott eszembe, hogy meteoritbecsapódások simán lehetnek (ha jól tudom, a NASA hagyott fenn pár szeizmográfot anno, ezek még talán mûködnek is, tehát a becsapódásoknak itt azért lenne nyoma).
Annak esélyét, hogy valódi geológiai tünemények legyenek, nem nagyon tudom elképzelni, ha csak nem valami hasonló mechanizmussal, mint az Enceladus "gejzírjei" esetében.
Én még nem láttam, pedig régebben erõsen figyeltem az ilyenekre!
Biztos már tudtok róla, de azé megemlítem!
A 29P/Schwassmann-Wachmann 1 üstökös is aktivizálódott bár közel sem olyan mértékben, mint a Holmes. Egy pillantást azért megér(ne, ha nem lenne borult)!
Biztos már tudtok róla, de azé megemlítem!
A 29P/Schwassmann-Wachmann 1 üstökös is aktivizálódott bár közel sem olyan mértékben, mint a Holmes. Egy pillantást azért megér(ne, ha nem lenne borult)!
Köszi
A tieid is szépek,valamennyi hasonlóság valóban van köztük...
Meg olyan is van, hogy "Napnyugta után dicsérd az aznapi komplexumokat!"
Nem is ittam, meg különben is estig még hosszú az idõ. Most ugyan ismét KÖD lett...

Nola, ez milyen típusú repcsi, hogy motoros? Színébõl malévos dögnek tûnik, persze lehet, h tévedek. Mély hangja volt, mint az Ancsáknak.
Én olyat láttam, aminek a teteje csinált ilyen érzékelhetõség határa dolgot, le is mentem, hátha lesz belõle valami, de nem lett. Viszont legalább levegõn voltam :-)
Sokáig néztem, és én sem láttam, aztán már buszon ültem, mikor elõtûnt 15:40-kor
Jó jó tudom, itt is volt, csak nem volt módom megörökíteni. Most már van
A barátnõm magától felismerte, hogy melléknapot lát, és lefotózta nekem. Link
Olyan ügyes!
Olyan ügyes!
Épp északi fényt látni a webkamerán, amit tegnap mutattam. Élõ közvetítés: Link
Persze, lehet, hogy ha 10 perc múlva nézitek, már semmi nem lesz, de most épp látszik jobb oldalon
Persze, lehet, hogy ha 10 perc múlva nézitek, már semmi nem lesz, de most épp látszik jobb oldalon
Ripley, sorry - ezexerint felületes voltam, mert az elsõ három után más képeket találtam, így csak az elsõ hármat raktam össze; ez esetben megkeresem a többit is
Az hát, de ehhez nem kellett volna olyan messze menned, a házunk elõtt is volt ilyen hetekig :-)
Ezt nem tudom hogy hívják, de tegnap fotóztam Szilvásváradon.
Köd-Tyndall? Vagy mi a neve? Link
Köd-Tyndall? Vagy mi a neve? Link
Elza, kissé lágy az eredeti kép, sajnos nem sikerült kiemelni a lényeget amirõl Ragnell írt
Lord!
Ez az utolsó kép hasonlít egy kicsit a feladványodhoz, amiben a kacsák ették meg a nyereményt
Ez az utolsó kép hasonlít egy kicsit a feladványodhoz, amiben a kacsák ették meg a nyereményt


